www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

:)) hai mey benji ca is varza deocamdata intr-o saptamna sti deja toate acordurile necesare (Majore, Minore si 7), iar imnul il inveti in 30 minute :) ... eu de invatat oricum invat singur .... dak iti place inveti mai bine singur decat cu profesor .... iti faci tehnicile tale nu a ve-o unui profesor ... si oricum cel mai bun profesor de chitara se afla in tine :( take care

P.S. Ma duc la scoala de arte din Tm in toamna cand se fac inscrierile :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Salut people, sunt nou p-aici, si legat de chitara sunt la fel de nou :) planuiesc sa-mi iau o chitara cat de curand (nu electrica, las pe mai tarziu cand invat the basics :) ) si am si eu o mare intrebare/dilema: care e exact diferanta dintre chitara clasica si chitara acustica? si in al doilea rand cam ce chitara imi recomandati asa pt inceput (precizez ca vrea sa invat pe ea sa cant cum trebuie si dupaia probabil o sa trec pe electrica)? eu m-am holbat prin multe locuri da nu pot sa ma decid, plus ca, cum ziceam, nush care e diferenta dintre clasica si acustica si ma dezorienteaza si mai mult.

 

multumesc anticipat

 

p.s.: as vrea o chitara de la o firma care sa nu aiba prea multe defecte din fabrica pt ca chiar n-am cu cine sa ma duc la magazin sa o testeze :) , dar totusi pretul sa nu fie prea mare 300-400 ron max

Link to comment
Share on other sites

Salut people, sunt nou p-aici, si legat de chitara sunt la fel de nou :) planuiesc sa-mi iau o chitara cat de curand (nu electrica, las pe mai tarziu cand invat the basics :) ) si am si eu o mare intrebare/dilema: care e exact diferanta dintre chitara clasica si chitara acustica? si in al doilea rand cam ce chitara imi recomandati asa pt inceput (precizez ca vrea sa invat pe ea sa cant cum trebuie si dupaia probabil o sa trec pe electrica)? eu m-am holbat prin multe locuri da nu pot sa ma decid, plus ca, cum ziceam, nush care e diferenta dintre clasica si acustica si ma dezorienteaza si mai mult.

 

multumesc anticipat

 

p.s.: as vrea o chitara de la o firma care sa nu aiba prea multe defecte din fabrica pt ca chiar n-am cu cine sa ma duc la magazin sa o testeze :( , dar totusi pretul sa nu fie prea mare 300-400 ron max

 

Salut. Diferenta principala dintre o chitara clasica - sau spaniola si una acustica e modul si tehnica folosita pentru a canta pe fiecare.

 

Daca vrei sa faci performante la capitolul chitara sau vrei sa mergi la un profesor sa inveti atunci probabil ca vrei o chitara clasica.

 

Daca vrei ca canti folk-uri, cantece "la focul taberei", in general cu strumming (zdranganit :) ) atunci poti merge pe acustica.

 

La chitara clasica ai corzi de nylon, pe care canti cu degetele. La acustica ai corzi de metal pe care canti cu pana dar si cu degetele. Chitarii acustice poti sa-i montezi un sistem electric cu doza in cutia acustica (in golul acela creat pentru rezonanta) si sa o amplifici.

 

Eu cand am fost sa-mi cumpar prima chitara eram la fel de nehotarat, iar cel care era la magazinul de chitari mi-a spus ca daca imi iau o chitara si imi dau seama pe parcurs ca nu e pentru mine, ca ma atrage mai mult celalalt tip, in timp de o luna - cu conditia sa nu fi zgardit/lovit/stricat chitara - sa vin si mi-o schimba.

Link to comment
Share on other sites

ok, mersi mult pentru explicatie.....acu intrebarea e unde dau si eu de un vanzator asa de treaba care sa ma lase sa testez ambele tipuri? :)

Link to comment
Share on other sites

ok, mersi mult pentru explicatie.....acu intrebarea e unde dau si eu de un vanzator asa de treaba care sa ma lase sa testez ambele tipuri? :)

 

Magazinul de care am vorbit mai sus e www.mezzoforte.ro (scuzati-ma ca fac reclama :) ). Sunt niste baieti foarte de treaba din Tg. Mures. Gasesti cam tot ce vrei acolo.

Link to comment
Share on other sites

Chitara clasica si cea asa zis "acustica" (ca de fapt clasica este tot acustica) se deosebesc constructiv (ca o adaptare a manierii diferite de interpretare - utilizare)

 

Classica:

- are griful (gat, neck) mai scurt si mai lat

- tastiera (fretboard - partea de lemn mai inchis la culoare pe care se afla fixate tastele metalice) este plana (nu are raza de curbura)

- imbinarea dintre grif si corp este facuta printr-o metoda diferita, in general nu are Truss-rod (tija metalica din interiorul grifului care regleaza curbura acestuia si egaleaza si tensiunea corzilor) - tensiunea in corzi este mai mica

- are corzi de plastic (sau alte materiale asemanatoare - niciodata din otel)

- corpul are o forma specifica - "standard" - de obicei

- bridge-ul (calusul) are o forma dreptunghiulara, de asemenea specifica prinderii corzilor de plastic cu "nod"

 

"Acustica":

de fapt exista foarte multe tipuri de acustice cu diferite variatii la marime, forma, si utilizari dar au niste caracteristici comune

- in general tastiera (fretboard-ul) are suprafata usor curbata (are o raza de curbura in plan perpendicular, pe toata lungimea grifului) facand-o mai comoda

- griful este mai ingust decat la calasica, dar dimensiunile nu sunt fixe fiin variabile in functie de stilul la care se utilizeaza - pentru finger-picking ceva mai lat, pentru pana mai ingust.

- imbinarea dintre corp si cutie este oarecum "demontabila" (dar numai intr-un atelier de luterie, nu acasa) fiind posibila asa-zisa "resetare" a gatului, de asemenea are tija de reglaj care trebuie sa compenseze tensiunea din corzile mai tari (de otel)

- corpul are diferite dimensiuni mai mari sau mai mici, cu spate drept, inclinat, rotunjit, din lemn, sau compozit.

- bridge-ul este de cele mai multe ori cu "pini" dar poate fi si cu sistem asemanator cu cel de clasica, dar aproape totdeauna are o forma mai putin sobra decat la clasica...

 

Mai exista si alte deosebiri constructive dar de interior (invizibile pentru ochiul nestiutorului).

 

La prima ochire le deosebesti din urmatoarele: corzile (nylon sau metal), latimea grifului (si geometria tastierei plata sau curbata), bridge (dreptunghiular sau mai fancy).

 

Cam asa ceva...

Link to comment
Share on other sites

Uhm... intrebare intrebatoare... cum se fac pull-off-urile de genu --7p5p4-- se folosesc 3 degete? sau.. nu prea inteleg...pull-off simplu stiu sa fac.. ma auta cineva pls?

Link to comment
Share on other sites

oi, as avea si eu o intrebare, nu neaparat de incepator, desi sunt :):

tot am vazut site-uri romanesti cu instrumente muzicale si diverse, dar n-am gasit niciunde un magazin de unde sa imi pot cumpara o husa de guitara ( acustica), imi puteti da vreo "directie" ? un magazin online ?

 

Reghin........Hora

 

 

http://hora.ro/pages/cases_ro.htm

Link to comment
Share on other sites

Uhm... intrebare intrebatoare... cum se fac pull-off-urile de genu --7p5p4-- se folosesc 3 degete? sau.. nu prea inteleg...pull-off simplu stiu sa fac.. ma auta cineva pls?

Ai intuit bine, 3 degete. Situatia ideala e sa ai cele 3 degetete pe tastele respective si sa le retragi pe rand. Chestia asta depinde mult si notele anterioarei manevrei in discutie si putem sa despicam firul in 4 daca vrei. Oricum asta e ideea de baza.

Link to comment
Share on other sites

http://www.looknohands.com/chordhouse/guitar/index_rb.html

va rog ajutati-ma sa citesc si eu gamele de pe site-ul asta...sunt numerotate aproape toate tastele,dar nu inteleg ordinea lor de cantare...

 

Acolo iti arata intervalele si cu ajutorul lor poti sa iti contruiesti acordurile care ti-se potrivesc cel mai bine.

 

1 = prima

3 = terta

5 = cvinta

 

Poti folosi formula 1-3-5 pentru a forma orice rasturnare pentru un acord. Poti sa le prinzi in orice fel (ma refer la intervalele pe care ti-le arata acolo) vrei pentru a prinde o gama. Ex ex poti sa prinzi Do cu tasta 1 coarda 2 + tasta 2 coarda 3 + tasta 3 coarda 4, dar poti sa-l prinzi si tasta 3 coarda 1 + tasta 5 coarda 2 + tasta 5 coarda 3 + tasta 5 coarda 4 (numai ca in cazul asta nu mai lovesti coarda La, pentru ca nota aia nu mai face parte din gama, poti lovi coarda numai daca pui un deget pe ea pe tasta 3, acolo unde e intervalul 1).

 

Te ajuta sa formezi orice acord si rasturnare vrei tu folosindu-se de formula 1-3-5. Pur si simplu au luat scala de la gama si au decupat intervalele 1P, 3M (sau 3m) si 5P, iar in functie de ce fel de acord vrei decupeaza mai multe intervale din scala.

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

A incercat cineva vreo pedala mai low-end de la Danelectro? Nu prea am bani de nimic mai scump (si implicit mai bun :) ) si pedala asta arata interesanta... Sau mai degraba sa mai astept, sa mai pun ban pe ban si sa-mi iau ceva mai de Doamne-ajuta?

 

P.S. As avea cine sa-mi aduca din Germania, asa ca nu prea trebuie sa platesc in plus.

Merci :)

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare: Keith Richards are o multime de chitari, fiecare acordata diferit, pe care le schimba in functie de piesa. Ma rog, treaba lui. Am inteles ca unele sunt acordate dupa cum obisnuiau bluesmanii sa le acordeze: unele corzi sunt acordate asemeni unui acord. Sper ca am inteles bine. Imi puteti da, va rog, exemple de astfel de acordaje. As dori sa incerc.

E vorba despre acordurile deschise. Asta inseamna ca atunci cand lovesti toate corzile fara sa ai mana pusa pe gatul chitarei obtii un acord (major, minor, "suspendat" , etc) . In limba engleza acrodurile astea se numesc Open A, B, C, etc

Bluesemanii folosesc stilul asta de acordaj atunci cand au un bottleneck (obiect de sticla sau metal ce se pune pe deget). Sunetul obtinut are un timbru special.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
A incercat cineva vreo pedala mai low-end de la Danelectro? Nu prea am bani de nimic mai scump (si implicit mai bun :) ) si pedala asta arata interesanta... Sau mai degraba sa mai astept, sa mai pun ban pe ban si sa-mi iau ceva mai de Doamne-ajuta?

 

P.S. As avea cine sa-mi aduca din Germania, asa ca nu prea trebuie sa platesc in plus.

Merci :)

Parerea mea: intotdeauna asteapta sa faci rost de ban isa iei ceva mai scump. De obicei ce e mai scump e mai bun.Incearca momentan sa folosesti Guitar Rig sau ceva da la native instruments care sa poata fi folosit ca procesor de efecte. Nu uita de asio

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Aha. Thanks. As mai dori sa stiu si cateva piese Rolling Stones pe care K.R. foloseste open chords. :)

 

 

Din discutia de fata, trag concluzia ca dumneata confunzi notiunea de open-chord cu cea de open-tuning. In acordajul standard, EBDGAE, open chords sunt acele acorduri care sunt cantate catre capatul grifului, fara barre, si anume A, C, D, E, G, Am, Dm, Em. Open-tuning inseamna acel acordaj care iti permite sa realizezi un acord (de obicei major) prin simpla lovire a corzilor, fara a pune degetele pe grif. Spre exemplu, luam acordul A in acordaj standard - 002220; open-A devine, astfel, EAEAC#E, adica fiecare coarda apasata in acordajul standard este acordata cu un ton mai sus in open-A.

 

Iti recomanzi sa asculti Elmore James, Son House si Robert Johnson, pentru a-ti face o idee asupra sunetului acordajelor deschise. Pentru niscaiva teorie si indicatii, poti sa arunci un ochi pe aceasta pagina.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Magnitude

Ok daca ma apuc de game : Do , Re ..toate pe rand , cele ce trebuie invatate mecanic , cu 5 exemple la fiecare avand in vedere ca mam uitat peste toate gamele de pe prochitara.go.ro.Bun daca le invat ..cum trebuie acestea folosite?si la ce ma ajuta? va rog sami dati exemple cu linkuri daca se poate , cat mai pe larg!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.