www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

 
 
 
 
1 hour ago, Negro said:

Vreau amplificare pentru camera de apartament . [...]

Ok, in cazul tau chiar as merge pe amp mai mare, gen Blackstar ID.Core (a sugerat cineva mai sus) si as uita de astea mici (gen Fly 3). Referitor la DSP,  mai e o chestie: amplificatoarele astea ieftine de care vorbim noi au mai multe presets, e adevarat, dar eu nu le-am spune "modelling amps". Alea sunt cu totul alta liga si costa mult mai mult.

Eu am si un Fender G-Dec Junior (discontinued https://www.guitarcenter.com/Fender/G-DEC-Junior.gc ) dar il folosesc destul de rar - preseturile sunt oarecum ok, dar din pacate nu poti sa iesi din ele. Cu alte cuvinte nu poti sa ai un canal de overdrive si atat, trebuie neaparat sa fie "Blackface" sau "Hotrod" sau alt preset. Da, sunt misto sa te joci cu ele, dar devin enervante. In plus de asta consider ca o parte importanta a educatiei muzicale este sa si investi sa-ti modelezi sunetul, sa vezi ce efect are sa schimbi mediile, sa tai din bas etc. Singurul amp pe care mi-a sarit in ochi sa aiba si control din asta este Fender Champion

 
 
 
 
2
8 minutes ago, FiveseveN said:

Categoric nu. Procesoarele nu au ieșire de putere (pentru cab). Cele care au se cheamă modelling amps :D.
A se consulta:

Am consultat partial, e chiar informativ.

De asemenea, am incercat sa vad ce-ai scris mai pe larg - dead link :(. Vreo sansa sa ai altul?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, FiveseveN said:

Mă, tu ai stricat forumul :lol:. Butonul Quote nu merge, link-urile interne nu-ți merg, o să te bată @Cosu. Încearcă așa: https://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-începãtori/

 

Cum sa nu mearga ^^ :D

Linkul pe care voiam sa-l citesc e  http://www.xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-against-small-combos/ - 404

Link to comment
Share on other sites

Blackstar Fly 3 BT e grozav, dar grozav pentru când vrei să cânți în bucătărie la două noaptea și grozav pentru că poți băga backing tracks sau tobe sau orice prin bluetooth de pe laptop sau telefon (sau na orice stream audio, inclusiv clipuri învățăcioase de pe youtube) și TOTODATĂ poți avea și pe Aux In un procesor pentru a beneficia de efecte sound și mna tot ce nu are la bord blackstar. Eu bag un Amplifire în el, ceea ce e overkill și crimă împotriva umanității, dar asta este :)

Cum zice 57, incinta și diful sunt importante pentru o redare completă și mișto.  Fly n-o să sune niciodată mai mare decât o cutiuță din plastic cu dif de 3" gândită ok. Dar poți asculta muzică cu el la cort, când speli vase, nu e doar amplificatoruț de chitară. Cleanu e bun, OD ... merge, e și el pe acolo :) Însă chiar și el poate fi dat deranjant de tare pentru apartament, seara, în funcție de menajerie (te bate nevasta, sar copii din pat). Și bateria ține de uiți - eu l-am folosit... dunno, destule ore pentru playback bluetooth de muzică și de track-uri împreună cu chitara și sunt la primul set de 6 duracellz :D

Dar nu e nici cabinet de chitară și nici nu are dif de 8,10,12 țoli, deci nu o să simți în stomac sunetul :)

Katana 50/100 orice Mark vrei tu e mai flexibil oarecum fiindcă ai tone de efecte și mai multe canale (faine, zic mulți și nu-i contrazic) dar nu-l iei pe balcon și în general o să-l ții foarte jos ca țignal dacă nu vrei probleme. Mie Katana Head mi s-a părut de departe cea mai bună variantă, dar tot nu merge pe baterii, nu e mic, nu e cel mai ușor, dar are de toate pe el și îl poți băga oricând într-un 4x12.

Deci dacă e vorba de soluție ultraportabilă, trebuie să vezi de ceva HiFi oarecum care să se audă fain și la volum mic (near field) și să îl poți da destul de tare. Din punctul ăsta de vedere, all in all, VOX Adio Air GT mi se pare cel mai bun (THR-like) ca sunet/incintă și ca soft pe care ti-l pune moca în brațe de repetat la PC. Are și Bluetooth are și ceva efecte, modele, te poate ține ocupat mult și bine. Merge pe baterii, dar mă îndoiesc că vrei să tot schimbi 8-10 acumulatori.

Ca s-o iau altfel, pentru amorul propriu, până acum, m-am distrat cel mai bine acasă cu (exact în ordinea asta):

- Mooer GE200 în căști (se aude formidabil în căști), în bucla de efecte a unui amp pe lampi (pentru reverb delay etc, control de volum și looper / aux in totodată). N-o fi cel mai tare proc dar tot ce are pe el e util și distractiv pentru acasă și lumea îl folosește și la cântări cu poweramp separat (mooer baby bomb, ehx magnum etc.) în cabinete de chitară sau direct în mixer/monitoare active cu amplificator de putere propriu.

Nu zic, Amplifire cam face pipi pe Mooer la capitolul modelare/feel și sunet/posibilități dar ca pachet pentru Mucea de zdrăngănit acasă nu e un format mai util și nici nu are în el looper, tobe sau o interfață care să nu necesite PC, bașca editorul și setările nu sunt tocmai pentru începători și prietenoase. De aia, important e ce aduce fiecare aparat pentru situația ta, nu care e mai potent la sunet sau feel.

 

- Blackstar Fly singur sau cu Amplifire în Aux in

- Boss Katana 50 lângă calc - ca să frec tonuri și parametri și parameciuri + dat tare ca să aud vesela dansând două camere mai încolo (no joke) și Katana Head, care nu îți dă vânt în stomac că are dif de 6" dar se aude super mega ok pentru acasă.

 

Cred că într-un fel încerc să-ti zic că un multiefect cu metronom și drum machine folosit în căști sau boxe / monitoare active ar putea fi foarte fun dacă vrei departe de calc și chiar dacă nu ține loc de amp mare, că muzica nu știe prin ce e scoasă spre ureche. Dacă are și interfață audio USB (decentuță) e super win. Și ai pe el comutatoare, calci butonu de distors, alea-alea :P

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare,

Pina la urma nu am mai luat amp ci procesor multiefecte (Mooer ge150)  iar  in ceea ce priveste chitara am mers pe Ibanez rg421 .

 

Chitara mi-a  venit cu niste corzi cam patate ,  pare un soi de rugina.    Am incercat eu sa le sterg dar La si Re tot au ramas murdare.

Exista ceva metode/secrete pentru a le curata   ,  sau sa le folosesc asa ,   sau mai bine le schimb ?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Negro said:

Pina la urma nu am mai luat amp ci procesor multiefecte (Mooer ge150)  iar  in ceea ce priveste chitara am mers pe Ibanez rg421 .

Super, sa le canti sanatos! Am vazut ca Mooer-ul are looper built-in, ceea ce e foarte misto. Cu un modelling amp + pedala looper erai un pic limitat.

 

13 hours ago, Negro said:

Chitara mi-a  venit cu niste corzi cam patate ,  pare un soi de rugina.    Am incercat eu sa le sterg dar La si Re tot au ramas murdare.

Schimba corzile. Nu stii cat au stat prin cutie si in ce conditii.

Chitara cu e "out of the box"? E intonata ok, bazaie pe undeva?

 

 

Edited by jollyca
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@blacksheep  Salut si bine ai venit aici!Asa e cu chitara,la inceput e aceasta perioada nasoala in care te intrebi daca ai facut bine sa iti iei chitara.E ok da mearga greu.Exista rutoriale oe yt poti face cursuri cu profesor dar abilitatile doar prin exersare cateva ore/zi pe vei obtine.Pentru ritm poti incerca cu un metronom sau batand din picior mai ieftin.Fa exercitiile rar deocamdata si pe parcurs se va nari si viteza.Spor!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Did Tony Iommi have prosthetic fingers?
 
 
Iommi speaks about crafting his own prosthetic fingertips by melting down a soap bottle, but being unable to grip his guitar strings. After gluing various types of cloth to the plastic tips, to no avail, the future Black Sabbath legend had his eureka moment after cutting up an old leather jacket.18 dec. 2017
Just now, GuitarGreenhorn said:
Did Tony Iommi have prosthetic fingers?
 
 
Iommi speaks about crafting his own prosthetic fingertips by melting down a soap bottle, but being unable to grip his guitar strings. After gluing various types of cloth to the plastic tips, to no avail, the future Black Sabbath legend had his eureka moment after cutting up an old leather jacket.18 dec. 2017 
 
Studiaza cazul de aici si vezi daca poti adapta ceva sau poate chiar sa faci o proteza pe undeva, o proteza.
In mod sigur vei putea canta.
Link to comment
Share on other sites

Quote
16 hours ago, Maribelle said:

Salutare. Îmi doresc sa învăț sa cant la chitara clasica. Însă nu am o falanga la degetul arătător de la mana stânga și asta m-a făcut mereu sa-mi spun ca nu voi avea cum sa învăț. Credeți ca as putea sa învat chiar dacă am doar jumătate de deget? 😅

 

Buna Maribelle, 

Django a avut 2 degete inerte la mana stanga in urma unui accident. Asta nu l-a impiedicat sa cante genial.

en.wikipedia.org/wiki/Django_Reinhardt#Marriage_and_injury 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Maribelle said:

Salutare. Îmi doresc sa învăț sa cant la chitara clasica. Însă nu am o falanga la degetul arătător de la mana stânga și asta m-a făcut mereu sa-mi spun ca nu voi avea cum sa învăț. Credeți ca as putea sa învat chiar dacă am doar jumătate de deget? 😅

Pentru chitara clasica handicapul asta este problematic in schimb daca iti doresti de ce nu incerci si cauti acceptul altora?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.