www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

52 minutes ago, Arcteryx said:

Sa fie mai usor de raspuns ! Sa mergem pe principiul...raspuns  ''eu mi-as lua Gibson LP ....model , Clasic...Standard...Traditional , pentru ca....ce va place la modelul respectiv , forma ...sunet...doze...ergonomie , etc. " !

Eu personal nu as da bani pe nici un fel de les paul. ( ca sa raspund la obiect )

Va trebui, again, sa mergi  undeva unde exista multe lp-uri si sa incerci cateva variante.

LA 2k euro, nu vad ce te-ar impiedica sa fugi un weekend pana la Nuremberg sa iei chitara direct din Musikhaus Thomann.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E si asta o idee , dar daca ma duc , sa stiu si eu ce sa cer :) ! Ca sunt vreo 300 de tipuri pe site . In Romania cine are Gibson(magazine...nu posesori) ?

Link to comment
Share on other sites

Daca iti permiti, modelele Reissue is de departe cele mai bune chitare pe care le produc Gibson si unele dintre cele mai bune chitare de tipul asta pe care le poti cumpara !

Exemplare:

https://www.thomann.de/ro/gibson_lp_standard_59_wc_vos_440926.htm

https://www.thomann.de/ro/gibson_les_paul_59_lemonburst_aged_2.htm

Modelele 59 is standardul Les Paul.

Modelele 57, 58 au gat mai gros si n-au Flamed Maple Top

Modelele 60 au gatul mai subtire.

Toate au doze superbe, lemne alese de cea mai buna calitate, greutate garantata sub 4kg, manopera excelenta.

R9 :

 

 

Vs

Standard ( aia non custom shop, nu modelul de mai sus ):

 

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii . Se pare ca pentru moment 60' e potrivit pentru mine = gat subtire , am degete relativ scurte !

In principiu nu e vorba de bani acum dar nici sa dau acum 5000 de euro pentru ceva de care nu sunt inca sigur . 2000+ euro e mai mult decat suficient pe moment .

Daca voi ajunge vreodata la nivelul tau de cantat la chitara din acest moment voi da si 5000 de euro pe ce o fi super la momentul respectiv !

Spor ! 

PS - Videoclipurile o sa le studiez in detaliu maine .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare , 

M-am cam hotarit ce prima chitara electrica sa imi iau ,    iar acum trebuie sa aleg si la ce s-o conectez. 

Eu am impresia ca ar trebui sa imi fie suficient un amplificator mic usor fara prea multe butoane (de genul Boss katana mini),

insa nu-mi dau seama cit de curind risc sa descopar ca as fi vrut sa aiba in plus diverse functionalitati/tonuri/efecte . 

 

Care ar fi caracteristicile / functiile importante pe care ar trebui sa le aiba un amp de studiu  astfel incit macar 1-2 ani sa nu-mi vina idei de upgrade? 

(de exemplu nu-mi dau seama in ce masura este important sa aiba incluse citeva efecte si care ar fi cele 'esentiale'  . Daca ar fi important poate ar trebui sa ma uit la categoria modelling amp.)

 

Multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

Calculator ai? Din ce iese și intră sunetul în el?

35 minutes ago, Negro said:

Daca ar fi important poate ar trebui sa ma uit la categoria modelling amp.

Sunt sute de feluri de amplificatoare pe piață pentru că sunt cel puțin sute de feluri de gusturi. În aceste condiții, "modelatoarele" oferă două avantaje primare:

  1. Pentru producătorii de amplificatoare, că pot dezvolta un singur produs care acoperă mai multe nevoi, spre deosebire de câte unul pentru fiecare gen/sound/gust.
  2. Pentru utilizatorii care nu știu exact de ce au nevoie sau care au nevoie de sunete diverse pe care nu le găsești într-un singur amp "simplu".

Să ai la dispoziție mai multe unelte nu poate fi dăunător, așa că de ce nu?

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
 
1 hour ago, Negro said:

Care ar fi caracteristicile / functiile importante pe care ar trebui sa le aiba un amp de studiu  astfel incit macar 1-2 ani sa nu-mi vina idei de upgrade? 
 

Salut,

Eu am un amp mic Blackstar Fly 3 pentru studiu. Are cale de clean / drive, are un delay si cam atat. Cel mai important - merge pe baterii. Practic pot sa-l iau cu mine in orice camera, imi pun castile in el si aia e.

Pentru chestii mai avansate - software! Mi-am luat o interfata Scarlett Solo 3rd gen si o licenta de Bias FX2 si amandoua merg superb. Interfata audio vine si cu DAW (Ableton Live Lite 10), deci e perfect ca sa te inregistrezi (pentru mine a fost o revelatie cand am m-am auzit prima oara inregistrat - mi-am dat seama unde si cat am de lucru :) ).

Un pic pe langa raspuns: o pedala looper este o investite foarte buna pentru studiu. Exista si loop-ere software dar sunt foarte greu de folosit. Ieri mi-a venit (odata cu noua chitara :D) si un tc electronic Ditto Stereo si abia astept sa-l incerc.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Just now, FiveseveN said:

Calculator ai? Din ce iese și intră sunetul în el?

Sunt sute de feluri de amplificatoare pe piață pentru că sunt cel puțin sute de feluri de gusturi. În aceste condiții, "modelatoarele" oferă două avantaje primare:

  1. Pentru producătorii de amplificatoare, că pot dezvolta un singur produs care acoperă mai multe nevoi, spre deosebire de câte unul pentru fiecare gen/sound/gust.
  2. Pentru utilizatorii care nu știu exact de ce au nevoie sau care au nevoie de sunete diverse pe care nu le găsești într-un singur amp "simplu".

Să ai la dispoziție mai multe unelte nu poate fi dăunător, așa că de ce nu?

Calculatorul este desktop,  folosesc interfata de sunet integrata pe placa de baza . Am o pereche de boxe 'active'  mici (difuzoare aprox 10cm).  

 

Sigur ca nu este rau sa aiba mai multe functii ,   numai ca este vorba si optimizarea  cheltuielilor .  Daca as cheltui acum 500lei si  poate imi iau altceva peste 3 ani este ok.  Dar daca ma trezesc prin august ca vreau neaparat upgrade atunci nu ar mai fi ok si inseamna ca achizitia initiala a fost total neinspirata.  

Intr-adevar nu prea stiu ce-mi trebuie si nici nu-mi dau seama cit timp va dura pina incep sa ma lamuresc.   

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Negro:  ce chitara zici ca iti iei si ce asteptari ai pentru orizontul de timp pentru care vrei ampul?

Gen: imi iau un strat HSS; in urmatoarele 6 luni invat sa cant - singur, dupa youtube, dupa care vreau sa incep sa ma inregistrez si la vre-un an sa exersez cu prietenii - cu bas si toba. Vreau sa cant surf si death metal

Glumesc putin, ar fi bine sa nu vrei sa canti surf si death metal pe acelasi gear :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, leopold said:

@Negro:  ce chitara zici ca iti iei si ce asteptari ai pentru orizontul de timp pentru care vrei ampul?

Gen: imi iau un strat HSS; in urmatoarele 6 luni invat sa cant - singur, dupa youtube, dupa care vreau sa incep sa ma inregistrez si la vre-un an sa exersez cu prietenii - cu bas si toba. Vreau sa cant surf si death metal

Glumesc putin, ar fi bine sa nu vrei sa canti surf si death metal pe acelasi gear :)

Ibanez rga42fm-def .  Nu precizasem chitara pentru ca am vrut ca discutia sa ramina la amp-uri  fara sa divagheze spre  "da'  de ce chitara aia , mai bine ailalta. Ba nu, cealalta. Dar de ce nu cauti ceva decent second .  ". 

Contextul este asa :    Eu am de fapt chitara (acustica) de mult timp numai ca nu m-am tinut ,  a stat deoparte multi ani  si de fapt nu stiu mare lucru  (niste acorduri, vreo citeva fragmente de piese dar invatate dupa tab-uri) .

in urmatoarele luni vreau sa incep sa invat dupa o metoda sau macar un plan organizat  (nu am gasit inca metoda) . 

As vrea ca vara aceasta sa ajung la punctul in care sa simt ca am invatat mai 'corect' lucrurile de baza ,  sa simt progrese .  Si sa invat citeva cintece noi si intregi  (in principiu gen rock, metal)  . 

Nu am in vedere cintatul cu trupe .  Am la servici vreo doi colegi cu care poate doar ocazional poate ne-am putea organiza sa aducem chitarile in cite-o zi de vineri. Dar clar pot sa zic ca pentru mine studiul chitarii urmeaza sa fie o chestie solo ca hobby,  poate la un moment dat ma aventurez sa inregistrez ceva si sa pun pe youtube.   Sau poate inca de la inceput ar fi interesanta o serie de tutoriale "how to not play ...." cu diverse piese cintate jalnic   din care sa invete oamenii cum NU se face  ,  hehe   . 

 

 

Edited by Negro
...
Link to comment
Share on other sites

pana esti la nivel de ,,inceput'' ia un mic modeler. gen nux mighty lite bt.

ai din ce sa iti formezi un ton, si ai drums pt ritm, poti canta alaturi de track-urile favorite conectand

,,jucaria'' la un tel, la pc.... si la cat costa, e best buy. si se alimenteaza si cu baterii, ori cu un power bank.

plus, ai aplicatie de tel, de unde poti forma tonul mai bine :)

Edited by tibimosby
Link to comment
Share on other sites

Blackstar ID Core 20. Are 6 canale(2xclean, 2xcrunch, 2x OD) cateva delay-uri, reverb si modulatii, intrare auxiliara, iesire casti sau inregistrare, cu aplicatia Insider poti obtine o groaza de tonuri. L-am scos de cateva ori la sala si a facut fata cu trupa, iar in apartament e super ok.  Chiar daca am trecut la *lampa* de curand, il pastrez pt ca e foarte ok si ofera destul de multe facilitati, nu ocupa loc si da foarte bine in peisaj:rolleyes:.. Bafta!:headbang:

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2017 at 13:09, RafaelM said:

Salut!

Recent mi-am cumparat o chitara electrica, LP, impreuna cu o interfata behringer ucg102. Am cumparat interfata pentru ca am Guitar Rig 5.

Ma gandesc ca nu se ridica la calitatea unui amplificator, dar momentan nu imi permit unul. Unul bun, oricum.

Nu am folosit un amplificator fizic asa ca nu stiu cum reactioneaza unul, "cum se simte" sa canti cu un amplificator. De aici rasare si problema/intrebarea mea.

Cand ridic gain-ul in Guitar Rig pana la nivelul in care suna bine notele individuale, acordurile (spre exemplu un La minor) suna groaznic (mult prea mult gain). Dar cand cobor gain-ul pana cand acordurile suna bine, notele individuale suna foarte curat.

E normal? Asta se intampla si cu un amplificator fizic? Ma uit la tutoriale pe youtube si nu am mai vazut problema asta la altcineva.

Multumesc!

Absolut! problema nu sta in faptul ca ai Guitar Rig fata de un amp real. Asa e dinamica distortion-ului. Desigur, sunt diferite tipuri de distortion iar daca petreci ceva timp incat sa te joci in Guitar Rig cu diferite amp-uri, cabinete, setari de EQ, etc., poti obtine un ton MULT mai bun ca cel al unui amp real dar nu cine stie ce, gen Line6 Spider, Fender Mustang, etc. Iti atasez un preset pe care il folosesc cam mereu pe canalul meu. Iti dau si un clip in care poti auzi si ritm si lead:

Deci ca beginner trebuie doar sa inveti sa iti setezi tonul, la inceput vei suna prost pe orice amp, ca fizic, ca VST, etc., trebuie doar sa inveti sa te joci cu tonul si asta vine doar in timp. Incarca preset-ul de ti l-am dat si o sa ai o baza macar.

[MRM] Glam #9.ngrr

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, FiveseveN said:

Pentru a suta oară, problema nu e că jucăriile astea n-au destulă putere ci că n-au di unfuzoare suficient de mari pentru a reproduce frecvențele importante la roc și metal:

cab.png.1367e80350e73b0d2fb6772ec5a3e263.png

Deci da, modeller dar cât de mare îți permiți. Altfel dai bani degeaba pe amp, modelling poți face și pe PC sau telefon.

Omul are dreptatea lui, însă depinde de apucăturile tale și când și cum ai ocazia să repeți.

Să îți zic și impresiile mele:

- Blackstar Fly 3 BT: foarte ok ca micro amp, poate cel mai ok și direct din ce am probat; are doar delay (din care poți scoate și un fel de reverb), are și un canal OD care merge de lead dacă ai doze destul de puternice (pe aia mi se pare că ai). Există și un nx Mighty clonă după ăsta; nu are stereo pack, dar are și un canal distorsion și delay/reverb separate. Nush cum se aude. Nu există stereo pack pentru ăla.

- Yamaha THR: cam scumpe pentru ce oferă, dar un deal bun la un THR5 second te face cu un modeler mic, bun și o interfață USB cu difuri care merge și cu soafte, ai acordor bun direct pe el, etc.

- Katana50: sună bine out of the box, are volum, dinamică faină, merge folosit și noaptea la volum mic, ai toate efectele boss și înregistrare prin usb. mai puțin portabil și probabil katana 100 sau head sunt mai de cursă lungă (nu rămân mici)

- Vox Adio Air GT: poate cel mai mișto ca incintă și dotări dintre poșete, dar mie nu mi-a plăcut că răspunsul e cumva artificial și sunetele de amp cam produse; are soft fain și pe tel și mai ales pe PC. Dacă ar trebui să aleg ceva mai măricel care să aibă și comodități ca efecte și bluetooth etc. probabil tot ID Core mai măricel sau Mustang aș încerca.

Altfel, cu bătaie lungă, un DSL5 CR combo pe lampă ar fi probabil mai util, dar mai puțin convenabil decât modeling pe termen scurt.

Ua peste alta, eu zic că un modeler decent cum au indicat și colegii nu are de ce să strice, pe termen lung tot rămâne util, doar că e limpede că o să vrei ȘI altceva.

Dacă difurile se aud decent și ai răbdare cu softul și poți repeta dosr lângă pc, tot interfața audio îți dă cele mai multe chestii și rămâne bună și dacă adaugi chestii în arsenal după.

Dacă nu poți sau nu vrei să stai lângă calc când exersezi, atunci un combo modeling cât mai bine dotat, cu drums, bluetooth etc. poate fi mai bun.

Legat de chitară: nu mă pot abține, am probat un modelul ăla (https://www.mcmusic.ro/chitara-electrica-el/ibanez-rga42fm-def-chitara-electrica.html) și ce am probat în magazin arăta mai nasol pe viu - topul zici că era foaie imprimată la rezoluție mică, dar mai important era dezechilibrată (tindea să plonjeze in gât și spre față) și per total mai prost construită decât modelele rG421 sau S. Nu știu dacă toate sunt așa, dar aia era clar obositoare pe termen lung, ceea ce la repetat contează. Din ce am probat la mc, cel mai mișto din toste punctele de vedere în zona aoa de buget a fost https://www.mcmusic.ro/ibanez-rg421-mol-chitara-electrica.html?gclid=EAIaIQobChMI0qOp7vqo6QIVTLDtCh1t_wRJEAQYAiABEgKkW_D_BwE

Și ca aspect, în persoană.

Părerea mea e că am dat acum un an un RG aici care făcea pișu pe ce ai nou și în buget dublu, iar ocazii apar mereu.

Ia second de aici ceva și rămâi și cu bănuți mai mulți de amp. Conceptual e ok cum ai ales hartail h-h cu split și modern că face orice.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri si sugestii .   Inca nu am ajuns la o decizie,  dar mi-am facut o idee vazind o varietate de pareri .   Daca initial imi este suficient ceva mic  ,  in a doua faza probabil imi voi dori ceva cu o varietate de tonuri si optiuni -   cum ar fi un amp cu modelling.    Dar nu ar fi o problema daca ramin cu primul  pentru ca imi dau seama ca imi place ideea de amp portabil cu baterii .  

Cind am pus intrebarea eram asa cam in priza ca gata ,  mai aleg un amp si apoi dau comanda iute sa ajunga pina weekendul urmator.   Dar totusi mai bine iau lucrurile incet si astept sa se redeschida showroom-urile ca sa ma uit bine la chitara aia pe viu. 

A aparut mentionata si varianta de a folosi computadorul.  Nu prea este ceea ce vreau eu (neportabil nici macar prin casa sau balcon)    dar totusi as vrea sa ma lamuresc cu ceva :   cam ce gen de boxe ar trebui ca sa fie o solutie multumitoare ?    Momentan am boxe din astea https://s12emagst.akamaized.net/products/4924/4923440/images/res_2d479f4d4f5fc89e6d72297e6503768b_full.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Negro said:

cam ce gen de boxe ar trebui ca sa fie o solutie multumitoare ?

Dacă chitara altora (adică muzica pe care o asculți, în general) îți place cum sună prin ele înseamnă că are șanse și chitara ta să-ți placă.
Alea au cumva și un subwoofer care nu apare în poză? Că altfel îți lipsește o octavă din spectru, dacă nu două.

Link to comment
Share on other sites


Ca sa folosești calculatorul ti-ar trebui si o interfața audio pentru ca intrarea standard de Line-In are un lag destul de mare (cel putin la mine avea). Interfata audio are ieșirea ei de boxe, dar nici eu nu am cine știe ce bixe asa ca folosesc căștile (am niște AudioTechnica bune). Am pus ochii pe o pereche de monitoare Presonus mai ieftine, dar aștept sa mai strâng bani.

Link to comment
Share on other sites

Just now, FiveseveN said:

Dacă chitara altora (adică muzica pe care o asculți, în general) îți place cum sună prin ele înseamnă că are șanse și chitara ta să-ți placă.
Alea au cumva și un subwoofer care nu apare în poză? Că altfel îți lipsește o octavă din spectru, dacă nu două.

Pentru ascultat muzica sint multumit de cum se aude prin ele.  Subwoofer separat n-au ,  dar producatorul le prezinta ca au 'basXport technology' care ar tine loc de subwoofer  - habar n-am daca e chiar asa sau e doar marketing .

Difuzoarele sint de aprox 7.5cm. 

Ma gindeam ca ar fi sa iau un amp mai simplut (fara modelare)  si la un moment dat ma apuca setea de incercat multe efecte/tonuri ,    va fi o varianta sa iau o interfata audio din aceea de genul cablu cu jack la un capat si usb la celalalt .  Asa as putea incerca si cu amp software la un moment dat,  cu conditia sa nu fiu nevoit sa cheltuiesc pe boxe/monitoare de studio. 

Link to comment
Share on other sites

Capacitatea difuzoarelor de a reproduce bas ține de volumul de aer pe care-l poate antrena, care e proporțional cu pătratul diametrului (suprafața) și deviația maximă (cât se poate mișca axial). Ai formula/calculator aici dacă vrei: http://www.baudline.com/erik/bass/xmaxer.html Restul e bullshit ("marketing"): nici un fel de șiretlicuri acustice sau electronice nu poate face un piston să miște mai mult volum, poți cel mult să-l cuplezi mai eficient cu aerul din jur (nu e cazul la tine, ar trebui să arate măcar așa). Este valabil pentru orice boxă și e același motiv pentru care un combo "mic și ușor" nu poate suna niciodată ca stack-urile care au definit sunetul chitarei electrice în ultimii 50 de ani. Vrei să sune "bine", tre' să cari, such is life.

Quote

Ma gindeam ca ar fi sa iau un amp mai simplut (fara modelare)  si la un moment dat

De ce? Care e diferența de preț dintre un amp fără DSP și unul cu și care e diferența de utilitate (e incomparabilă)? Cum ziceam, "să ai la dispoziție mai multe unelte nu poate fi dăunător".

Hai să-ți amintesc care e relația tipică a începătorului cu echipamentul chitaristic:

  1. Bagă chitara în PC, probabil fără o interfață minim adecvată, o ascultă prin boxe "multimedia" de doi lei, trage concluzia că nu sună bine pentru că e digital.
  2. Cumpără un combo minuscul "pentru începători", poate și o pedală "de distors" pe care o dă la maxim, trage concluzia că nu sună bine pentru că e pe tranzistori.
  3. Cumpără un combo sau stack pe lămpi cu difuzoare decente, pentru că în afară de Champ nu prea găsești proaste, și spune satisfăcut: da, frate, ăsta e sunetul adevărat de chitară!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, FiveseveN said:

Capacitatea difuzoarelor de a reproduce bas ține de volumul de aer pe care-l poate antrena, care e proporțional cu pătratul diametrului (suprafața) și deviația maximă (cât se poate mișca axial). Ai formula/calculator aici dacă vrei: http://www.baudline.com/erik/bass/xmaxer.html Restul e bullshit ("marketing"): nici un fel de șiretlicuri acustice sau electronice nu poate face un piston să miște mai mult volum, poți cel mult să-l cuplezi mai eficient cu aerul din jur (nu e cazul la tine, ar trebui să arate măcar așa). Este valabil pentru orice boxă și e același motiv pentru care un combo "mic și ușor" nu poate suna niciodată ca stack-urile care au definit sunetul chitarei electrice în ultimii 50 de ani. Vrei să sune "bine", tre' să cari, such is life.

De ce? Care e diferența de preț dintre un amp fără DSP și unul cu și care e diferența de utilitate (e incomparabilă)? Cum ziceam, "să ai la dispoziție mai multe unelte nu poate fi dăunător".

Hai să-ți amintesc care e relația tipică a începătorului cu echipamentul chitaristic:

  1. Bagă chitara în PC, probabil fără o interfață minim adecvată, o ascultă prin boxe "multimedia" de doi lei, trage concluzia că nu sună bine pentru că e digital.
  2. Cumpără un combo minuscul "pentru începători", poate și o pedală "de distors" pe care o dă la maxim, trage concluzia că nu sună bine pentru că e pe tranzistori.
  3. Cumpără un combo sau stack pe lămpi cu difuzoare decente, pentru că în afară de Champ nu prea găsești proaste, și spune satisfăcut: da, frate, ăsta e sunetul adevărat de chitară!

 

Poate ca nu-s chiar asa de tipic, ca nu m-as grabi sa dau vina de tranzistori, pe digital sau pe chitara.   Din cite ma cunosc prevad doar 2 scenarii :  

Scenariul 1:

1.  Amp compact pe baterii (de ex. Blackstar Fly  pe care il laudau mai multi) cu citeva variante de tonuri ,   eventual controbail de pe telefon din aplicatie dar nu neaparat. 

2.  Trag de el cit pot. 

3.  Cind ajung in punctul in care vreau neaparat altceva ,  in principiu ar fi o trecere  la un amp cu DSP modelling ca sa aiba varietate mare de tonuri si efectele si nebunii.

    (aici ar fi putut interveni alternative ca software sau procesor multiefect  ,   dar fara boxe mai serioase inteleg ca exista sanse mari sa se auda dezamagitor)  

4.  Iau alt amp daca se strica cel de al punctul 3. 

Scenariul 2:

1. Direct amp cu DSP modelling cu multe functii  (adica cel de la scenariul 1 punctul 3 )

2. Iau alt amp daca se strica cel de la punctul 1.

Deci la mine e cu algoritm  (defect profesional...).    Pe total scenariul 1 costa mai mult ,   dar ramiine util primul amp  iar un avantaj este ca alegerea celui de-al doilea ar fi facuta in mai buna cunostinta de cauza decit acum.  

Ramine sa studiez piata cautind modelling amp (atit mici , cit si ceva mai mari dar nu foarte) .

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
 
2
7 minutes ago, Negro said:

Scenariul 1:

 

Scenariul 2:

Da cu banul. Cand moneda e in aer o sa afli cu adevarat ce vrei :))

Poate nu am inteles bine din ce-ai zis pana acum, dar vrei amplificare la nivelul la care vei canta in sala cu alti instrumentisti? Daca nu... varianta 3: Un Boss GT-1  - https://www.boss.info/us/products/gt-1 - are iesire de casti / monitoare, e compact, are USB...

...iar daca vreodata vrei sa canti cu alta lume poti sa-ti iei doar cabinet :D (cred...)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.