www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

1 hour ago, Arcteryx said:

Cat de bun e programul de acordare Guitar Tuna prin Iphone ? Parca pare prea simplu de acordat . Chitara trebuie sa stea intr-un anumit fel ? Eu am asezat chitara pe o masa si cu telefonul pe chitara . E ok ?

Acordatul dureaza 2 minute, sa inveti sa canti - o viata!

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri . Daca nu e criticat inseamna ca programul e bun:lol:. Pentru mine e un pas inainte , acum dupa informare si instalare intr-adevar acordarea va dura 2 minute .

PS - Ma apuc sa cant . Cu vocea ca sunt la o bere:lol: , la chitara am timp sa invat o viata cum spune colegul @SKU.

Spor !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Unde pot citi regulamentul forumului ? Eu vad doar regulamentul de la Mica Publicitate dar poate nu stiu sa caut . Am folosit functia cautare .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns . Bine de stiut . Fara gluma , gasesc pe undeva lista cu ''zeii forumului'' in fata carora nu e bine sa comentezi in nici un fel ?

Cred ca ar fi buna pentru orice nou venit pe forum !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Din acest motiv am pus intrebarile , vreau sa stiu cine are dreptul sa comenteze si unde . Intrebarile se bazeaza pe spiritul meu preventiv .

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, leopold said:

Ma rog, imi aduc aminte ca acum ceva ani s-a gasit un... cineva sa se contrazica de-aiurea cu Dan Andrei Aldea, care s-a suparat si-a iesit de pe forum...

Din fericire lumea a mai evoluat si mi-e greu sa cred ca asa ceva s-ar mai intampla in ziua de astazi :P

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

@SKU In ce ma priveste pe moment am chitara si degetele varza . Incerc la inceput cu Justin Guitar , in videouri pare simplu , in realitate nu  .

Cam asta e nivelul si ce se aude...nu suport nici eu :lol: . Asa cum am recunoscut vreau sa citesc tot forumul bineinteles nu si toate subiectele care se repeta la nesfarsit .

Am citit ''Pentru incepatori'' , ''Despre chitara'' , ''Recenzii de scule'' , ''Inregistrarile noastre''...fara cele in format MP3 ca nu vreau sa le descarc , ''Duelul Chitaristilor'' , ''Stirile'' ...mai de actualitate si am ajuns la ''Cafenea'' . De aici si intrebarile mele pentru ca...sacrilegiu sau nu eu nu am un idol in muzica si chiar daca as avea sa spunem pe cel mai mare chitarist al tuturor timpurilor...care ar fi ala , nu l-as trata ca pe vreun sfant , as aprecia latura lui muzicala si atat si nu as accepta absolut nici un aer de superioritate manifestata arogant .

Si am mai citit despre mai multi cu ce tare sunt eu , cate concerte am eu...bla...bla , nu dau nume ca nu vreau flame ci doar sa stiu cum merg treburile pe forum .

Sunt neconflictual dar nu ma dau inapoi !

Voi citi in continuare ''Cantatul la chitara'' , ''Toni's'' , ''Cyfers'' si ''Discutii despre echipament'' cand ma decid la o electrica sau nu .

PACE !!!

Link to comment
Share on other sites

For all intents and purposes, forumul e mort de mult timp. Parerea mea e ca pierzi timpul citind topicuri antice in cautarea unor informatii valoroase. Timpul asta l-ai valorifica cu mai mari castiguri uitandu-te la lectii pe youtube sau citind o carte despre chitara. 
Dupa cum vezi activitatea de astazi se reduce la servicii, mica publicitate si din cand posturi pe topicuri cum e cel pe care ne aflam. 

Daca vrei adevarata experienta RGC, vino pe chatul de la subsol ... 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, leopold said:

Abia ti-ai luat chitara si vrei sa comentezi? :tardlol:

Leopold , daca sunt nou pe forum , nu sunt nou nici in viata , nici in muzica , nici pe forumuri diverse . Primul magnetofon l-am avut in 1975 , apoi altele , apoi casetofoane , apoi sisteme de rack-uri , apoi o faceam pe DJ-ul pe la petreceri , cativa ani trageam muzica pentru mai multi , mai reparam scule mai mult pe partea mecanica , mai construiam boxe , apoi pretentii de audiofilie ...alte scule alti bani , etc. mult .

Si cred ca pot comenta absolut orice pe forum , bineinteles in mod decent , inafara de sa incerc sa critic modul cum canta unul la chitara...eu la nivelul asta fiind varza . 

Pot totusi sa comentez , ca imi place mai mult cum canta X fata de Y , bineinteles fiind o opinie PERSONALA...la nivelul meu de intelegere , cum de fapt orice postare reprezinta doar opinia userului respectiv .

PACE !!!

10 minutes ago, SKU said:

For all intents and purposes, forumul e mort de mult timp. Parerea mea e ca pierzi timpul citind topicuri antice in cautarea unor informatii valoroase. Timpul asta l-ai valorifica cu mai mari castiguri uitandu-te la lectii pe youtube sau citind o carte despre chitara. 
Dupa cum vezi activitatea de astazi se reduce la servicii, mica publicitate si din cand posturi pe topicuri cum e cel pe care ne aflam. 

Daca vrei adevarata experienta RGC, vino pe chatul de la subsol ... 

Multumesc pentru informatii , foarte corecte de altfel . Cu foarte mici exceptii , asa au devenit mai toate forumurile de toate genurile , din pacate . Si cred ca e datorita Youtube...printre altele .

Ma uit pe youtube in permanenta , cand am timp .

La ''subsol'' am vazut , acolo chiar nu ma bag nici acum , nici in viitorul apropiat . 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Arcteryx said:

vreau sa stiu cine are dreptul sa comenteze si unde

Poti comenta oriunde, stai chill. Daca-ti depasesti nivelul de competenta, probabil te corecteaza careva. Daca nu prinzi ideea, posibil  sa te ia-n balon.

Oricum, pe partea de cantat, nu prea ai ce scrie acum in afara de "nu-mi iese X, ce sa fac" - ceea ce iti si recomand sa intrebi cand ai probleme. Cand treci de etapa asta, poti sugera altora care sunt in urma ta cum ai trecut tu de X, samd. Cam prin etapele astea au trecut majoritatea. 

Cum spunea colegul, forumul nu mai functioneaza chiar in plin. Daca vrei sa-l invii, intreaba cum poti sa-ti faci o firma de construit chitare electrice :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru suport ! Si multumesc tuturor celor care mi-au raspuns , nu au fost cred mai mult de 10 persoane .

Cu firma de construit chitare , nici nu se pune problema , nu detin cunostintele necesare si am vazut ca e un subiect extrem de fierbinte .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

@Arcteryx Nu te mai complica deocamdata sa citesti prea multa teorie de forum.Acum concentreaza-te sa inveti acorduri si sa faci exercitii cu game de tot felul.

Exact cum au spus baietii de mai sus ,cand nu stii ceva intrebi ,in rest te asteapta multa munca 

..dar va fi o munca placuta :)

Link to comment
Share on other sites

Producatorul zice ca da un sunet echilibrat, nici prea cald, nici prea strident. N-o sa stii ce-ti place pana nu iti formezi urechea si schimbi cateva zeci de seturi de corzi pe chitara ta. No se preocupe. 

Alfel, e o optiune buna. O sa te tina mai mult, sunet echilibrat nu e niciodata o alegere rea. 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Arcteryx said:

Poate cineva sa-mi spuna ce avantaj/dezavantaj aduce acest ''fosfor''(Phosphor Bronze) si de ce aceste corzi sunt mai scumpe ?

https://www.thomann.de/ro/elixir_nanoweb_light_phosphor_bronze.htm

Is sunt mai scumpe pentru ca-s Elixir. Corzile astea sunt "imbracate" intr-o mantie (coating) care se presupune ( si e adevarat imo ) ca le ajuta sa aiba o viata mai lunga. 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri . Nu era vorba de o alegere a mea , vreau sa-mi iau corzi de rezerva si cu acestea a venit chitara .

Cateodata :lol: , cand reusesc sa prind bine un acord , chitara se aude superb . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Desi inca nu mi-a venit nici macar chitara Nr 2 , postez aici pentru a castiga timp de studiu suplimentar .

Urmatoarea chitara va fi un Gibson LP si va rog sa nu intram in propuneri de alte modele sau marci , decizia e luata 100% , chiar daca aceasta achizitie va dura inca minim 1 luna(cu mult noroc) , real mai probabil in 2-3 luni . As prefera ca discutiile despre ''GAS & exerseaza & nu ai nevoie & esti prea prost pentru asa ceva & incepe cu una ieftina & shit'' sa fie pe chat , aici as avea nevoie de sfaturi la obiect .

De asemenea culoarea va fi un sunburst cu o combinatie de rosu/auriu/maron si asta e decisa 100% .

Ca sa nu incurc pe nimeni tot 100% va fi noua , deci 0% SH si tot de la Thomann DOAR in cazul in care si chitara 2 va veni in stare ireprosabila , ca si Taylor . Deci nu vreau trimiteri la Mica Publicitate .

Din ce am studiat , Gibson are multe game de chitare , dpdv al preturilor... custom , artist  , custom shop , modern, traditional , original etc. altele .

Sa spunem ca eu sunt interesat de cele ''originale'' sau custom shop doar daca diferenta de bani se justifica 100% , din ce am citit pe forumurile de afara , parerile sunt impartite .

Si acum incep cu intrebarile :

Care e diferenta intre modelele 1950.....1957 , 1958 , 1959 , 1960 ...1968 , etc. ca si caracteristici , nu ma refer la pret ?

Care e diferenta intre Modern , Traditional si Clasic ? Vad ca unii recomanda modelele Original 60 , altii Modern , altii Traditional 2019 .

Care e diferenta intre ''terminatiile'' denumirilor ...TV , BB , SB , VB , EB , UB , TC , WR , HP , TB , DB si un alt ''milion'' de prescurtari ?

Multumesc anticipat pentru informatiile strict la obiect .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Tu vrei sa-ti rezume cineva 70 de ani de istorie LP intr-un post?

In esenta, in decursul timpului s-a schimbat tot. In general lumea se uita la ce-o intereseaza:

- forma gatului - mai ciomag sau mai scandura si modul de prindere in corp

- weight relief - cum sunt facute gaurile in chitara ca sa nu aiba 7 kg

- dozele, wiringul, electronica cu totul. In general alea vechi sunt mai spre clean, astea mai noi spre hot. 

- vopseaua

- alte dracii cosmetice gen binding

- nut, cheite, bridge, tailpiece, freturi

- calitatea capacului de mahon - A, AA, AAA, etc - cat de fain arata.

Terminatiile denumirilor sunt culorile. BB - cred ca e bourbon burst, de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

Sa fie mai usor de raspuns ! Sa mergem pe principiul...raspuns  ''eu mi-as lua Gibson LP ....model , Clasic...Standard...Traditional , pentru ca....ce va place la modelul respectiv , forma ...sunet...doze...ergonomie , etc. " !

Si nu....modelul de ''5 milioane de euro'' , la misto...daca as avea banii aia vreodata .

De exemplu diferentele intre acestea :

https://www.thomann.de/ro/gibson_les_paul_standard_60s_bb.htm

https://www.thomann.de/ro/gibson_les_paul_standard_60s_ub.htm

https://www.thomann.de/ro/gibson_les_paul_standard_50s_tb.htm

https://www.musicradar.com/reviews/gibson-les-paul-traditional-2019
Merci !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

E greu de raspuns cum vrei tu pentru ca suna diferit. Un P90 nu suna ca un burstbucker si invers;  un gat gros are niste avantaje si niste dezavantaje, etc.

Daca ar fi sa iau acum asta as lua: https://www.thomann.de/ro/gibson_les_paul_standard_hp_2017_hcsb.htm

E cam 4-500E sub pretul de lansare

 

LE. e un animal pentru ton modern

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Good point ! Arata bine , pret ok iar 6 recenzii cu 5 din 5 stele se vad mai rar spre deloc .

E cu lemn plin sau cu ''cu chambering'' ?

Noob question , e mai bine cu mai multi de A sau mai putini ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.