www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut,

Nu reusesc sa despart degetul inelar de cel mijlociu. Cand le indoi pentru D-chord, inelarul se duce catre tasta 2 si este destul de greu sa-l mut mai aproape de tasta 3. Daca lipesc palma de neck imi este mai usor, dar este mai complicat sa schimb acordul.

Ce pot sa fac sa le despart?

 

Multumesc!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Exercitii, multe exercitii...

Tin minte ca la inceput trageam cu mana dreapta de degetele de la stanga. Dupa care am inceput sa ma ajut cu frecarea pe grif, dupa care au ajuns degetele sa se duca singure unde trebuie. 

Nu dureaza mult adaptarea, insa cata vreme nu iei acordul "bine", o sa sune rau. De exemplu, daca apesi excesiv pe corzi. Sau daca apesi in locul gresit, samd. O sa vezi ca mai tarziu o sa faci lucrurile astea constient, pentru vibratto.

Vorba lui Lenin, exerseaza si iar exerseaza :)

Link to comment
Share on other sites

Ar mai fi chestia că trebuie în mod conștient să-ți relaxezi cât mai mult mâna. Când nu-ți iese ceva sau e dificil pentru tine, tinzi să te înfoiezi ca o mâță speriată. Iei stânga,o scuturi bine, flexezi degetele de câteva ori, o masezi cu dreapta, whatever, pe urmă pui pe rând degetele și ciupești fiecare notă. Nu ții mult poziția, lași mâna jos și le pui din nou, pe rând, ciupești. Dacă încordezi, iar, relaxare și de la început. N-ai ce face până se obișnuiesc oasele și mușchii. În timp se vor duce singure unde trebuie, dar cam aia e ideea cu fiecare acord sau succesiune mai dificilă de prize/poziții. Până nu învață corpul, degeaba îl agită capul.

Edited by apocapsile
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

N-ai de ce. La vioară când eram mic mi se încâlceau și vasele de sânge de la pozițiile alea de mă durea stânga cu săptămânile - la chitară e parfum prin comparație. Dar te înveți, regula e tot aia cu relaxul. Păi și când te uiți de exemplu la Angus Young, ai zice că mamă ce tensiune e acolo - dar tipul efectiv mângâie chitara -  de acolo dansurile și manifestările pe lângă cântat, unde deturnează tensiunea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

2 intrebari pentru cei priceputi:

Este posibil ca corzile sa mi se dezacordeze des din cauza prinderii "simple" (nu stiu cum se spune, fara trecerea corzilor pe sub ele insasi pentru a se autobloca)? - prima poza

Corzile standard sunt 9-42, insa corzile montate pe chitara cand de am cumparat-o au fost 10-52, iar cele 2 corzi groase nu intra cu totul  in pragus. Mai pot canta asa la ea, sau ar trebui sa le schimb cu cele standard? - ultimele 2 poze

Multumesc pentru ca ajutati incepatorii.

IMG_20180309_173911.jpg

IMG_20180309_174217.jpg

IMG_20180309_174237.jpg

Link to comment
Share on other sites

Corzile sunt (foarte) consumabile, din pacate. Daca esti la inceput, as recomanda sa pleci de la grosimea standard si, dupa ce te lamuresti BINE ce se poate face cu standardul, sa iei in considerare alte calibre. Si mie imi place cum se aude stratul cu corzi noi si mai groase, insa cam pisca la degete pe la benduri :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 11 months later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Am citit si citesc in continuare ''la foc automat'' , multa informatie de pe forum . Una dintre recomandarile de baza care se tot repeta e sa iti iei chitara in functie de muzica pe care vrei sa o canti . Si aici intervine raportul vointa vs putinta .

Ca sa intru in subiect imi place foarte mult muzica flamenco dar cel putin la prima vedere pare foarte complicat . De asemenea si numarul foarte mic de persoane care s-au orientat catre flamenco pare sa sublinieze asta .

Intrebarea este , flamenco e mai complicat sau este doar diferit ?  

Link to comment
Share on other sites

Daca ma intrebi pe mine, e mult mai complicat. Fiecare deget cu treaba lui si la mana dreapta. Si la o viteza data naibii. 

Pe de alta parte, s-ar putea ca unui cantaret de flamenco sa i se para complicat sa piste flagioletii, sa muteze o parte din corzi, nemaivorbind de toata satana de tremolo. 

PS. Presupun ca stii ca nu ti-ai ales chitara potrivita pentru flamenco :guitar:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Arcteryx said:

Am citit si citesc in continuare ''la foc automat'' , multa informatie de pe forum . Una dintre recomandarile de baza care se tot repeta e sa iti iei chitara in functie de muzica pe care vrei sa o canti . Si aici intervine raportul vointa vs putinta .

Ca sa intru in subiect imi place foarte mult muzica flamenco dar cel putin la prima vedere pare foarte complicat . De asemenea si numarul foarte mic de persoane care s-au orientat catre flamenco pare sa sublinieze asta .

Intrebarea este , flamenco e mai complicat sau este doar diferit ?  

Daca intrebi asta, e mult mai complicat :P

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, leopold said:

PS. Presupun ca stii ca nu ti-ai ales chitara potrivita pentru flamenco :guitar: 

Multumesc pentru raspuns . Temerile mele se adeveresc . E vorba de alegerea unei a doua chitare nu e vorba de Taylorul...care inca e pe drum .

26 minutes ago, SKU said:

Daca intrebi asta, e mult mai complicat :P

Fiind incepator total , mie mi se pare complicat orice stil :lol: .

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Arcteryx said:

Multumesc pentru raspuns . Temerile mele se adeveresc . E vorba de alegerea unei a doua chitari nu e vorba de Taylorul...care inca e pe drum .

Fiind incepator total , mie mi se pare complicat orice stil :lol: .

Mult spor si motivatie! Treci cu bine peste primele 2 luni si nu uita sa exersezi zilnic fara gres sa iti formezi un obicei. Dupa asta esti liber ca pasarea cerului sa aprofundezi ce stiluri doresti si vei fi mai fericit si implinit ca om din cauza asta.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns . Am decis cu sotia ca fiecare sa avem chitara lui sa nu ne ''batem:D'' amandoi pe una .

Confuzia mea vine tot de pe forum , citisem pe la inceput de unii care in 2 luni cantau cateva melodii...devenisem optimist , mai tarziu am citit de unii care in 2 ani nu progresasera prea mult , asta m-a cam descurajat . Totusi cand sunt 2 persoane...''mediul devine concurential'' .

PS - Topicul ala cu ''foto cu chitarele noastre'' cred ca ar trebui interzis :lol: !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Uite, iti zic din experienta mea - si eu m-am apucat foarte tarziu de chitara, insa nu chiar asa tarziu ca tine :) Dupa sughiturile de la inceput - care au durat mult, m-am evaluat ca fiind cantaret la chitara. Treaba asta a durat fix pana m-a auzit cineva - pe vremea aia era mult mai greu cu inregistratul. Dupa care a urmat studiul cu cate cineva, cu dureri majore de creier. Insa abia cand mi-am luat ore si am venit in contact cu pusti de 6 ani a inceput frustrarea adevarata. Aluia ii arata o data figura, si-o facea din a doua - a treia incercare, eu efectiv simteam zidul dintre neuroni. Concluzia - cu varsta invat mult mai greu.

Apropos, felicitari de chitari si de abordare. Esti pe drumul cel bun :headbang:Presimt ca in curand o sa intrebi de diferentele intre Squierul MIM si Stratocasterul American Standard

LE. Am vrut sa spun desigur diferenta intre Masterbuilt si Custom Shop :clown:

 

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii . Nu stiu daca inveti mai greu datorita varstei dar cu siguranta la faza cu rabdarea e mult mai greu .

Imi place sa ma dezvolt in plan personal permanent in domenii diverse . Chiar si in trecutul apropiat , acum 2 ani am luat o noua categorie auto , anul trecut carnetul de barca...cred ca una dintre cele mai infecte materii posibile .

La nivel de chitara avantajele mele sunt :

- nu vreau sa devin vreun chitarist celebru

- nu am un target de timp deci fara presiune...cel putin in principiu

- in familie si in cercul meu toti vor spune ca ''suna minunat'' chiar daca se va auzi ca un ''scrijelat de fier pe sticla'', e o varianta avantajoasa pentru ei:lol:

Dezavantaje :

- lipsa totala de rabdare

- nu stiu daca voi putea suporta un profesor si nici daca ma va suporta el pe mine:lol:

- cel mai crunt critic al meu sunt eu , e suficient sa-mi placa mie

Referitor la chitare :

- dupa citirea topicului ''foto cu chitarele noastre'' trebuie sa recunosc faptul ca cel putin la nivel estetic ma fascineaza Fender Stratocaster cel putin in culoarea Sunburst

- pentru diversitatea achizitiilor am oscilat intre achizitia unei chitare de flamenco Cordoba sau Ortega Ben Woods dar acum m-am linistit

- cred ca urmatoarea chitara va fi tot un Taylor electroacustic si dupa cum se tot spune sa ''vezi in 2 luni daca nu renunti'' , programez achizitia la sfarsitul lui Martie...sau renunt , daca nu reusesc , macar sa fie o singura mobila in forma de chitara in casa:lol:...nu 2

Spor !

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Arcteryx said:

Multumesc pentru raspuns . Am decis cu sotia ca fiecare sa avem chitara lui sa nu ne ''batem:D'' amandoi pe una .

Confuzia mea vine tot de pe forum , citisem pe la inceput de unii care in 2 luni cantau cateva melodii...devenisem optimist , mai tarziu am citit de unii care in 2 ani nu progresasera prea mult , asta m-a cam descurajat . Totusi cand sunt 2 persoane...''mediul devine concurential'' .

PS - Topicul ala cu ''foto cu chitarele noastre'' cred ca ar trebui interzis :lol: !

Nu cred ca a existat sau exista chitarist care poate canta convingator ceva dupa 2 luni :P

In primul rand nu ai urechea formata si nu sesizezi detalii si probleme intr-un timp atat de scurt. Pe de alta parte ar trebui sa inveti sa canti la chitara nu doar cateva piese. Asta insemnand teorie muzicala, macar bazele si cantat dupa ureche. In orice caz vor trece ani pana cand vei avea un set de abilitati care sa-ti faciliteze cantatul cu incredere in sine si cu convingere si pe masura ce evoluezi dorintele tale vor fi tot mai sus. Nu cred ca exista chitarist in lumea asta sa fie multumit total de performatele sale. Asta e ceva ce ar trebui sa te bucure !! Placerea consta in drumul asta, in progres, cel putin pentru mine. Bucura-te de el! Vei ajunge negresit sa iti amintesti cu placere cum te chinuiai la ceva acord sau ritm mai complicat si in prezent sa ti se para banale :D

 

Edited by SKU
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns . Eu functionez mai ciudat , cel mai bine cand cineva imi spune ca ''nu se poate'' sau ''nu ai sa reusesti''.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

@ArcteryxCate bordeie, atatea obiceie :) Eu clar am acum mai multa rabdare, cand eram pusti nu as fi rezistat/persistat sa gresesc de 100 de ori in acelasi loc.

Nici la preferintele estetice nu ne potrivim. De departe pe primul loc prefer strat surf green/blue, dupa care corp negru, si dupa aia, departe de tot, alb. Toate musai cu tastiera galbena de maple, fireste :D

Apropos de timpii de invatare. Am vazut un pusti de 8-10 ani care in doua luni canta binisor o piesa relativ complexa. Cere dedicatie, timp si mult talent. 

As zice ca o estimare realista ar fi cam 6 luni, presupunand ca te tii. Nu stiu daca realizezi cam ce inseamna sa canti bine o piesa cu cateva acorduri.

- picior care merge ceas pe tempo, fara s-o ia razna

- mana dreapta care tine bataia pe tempoul respectiv - asta putand insemna jumtate, sfert, optime, saisprezecime, trioleti, swing de blues,  samd

- mana stanga care trebuie sa aiba memorie musculara pe acordurile respective si sa zboare dintr-o pozitie in alta la schimbarea de acorduri

- ureche care sa auda o disonanta intr-un acord si sa stie de la ce vine

- sensibilitate tactila in varful degetelor ca sa nu apesi pe corzi ca nemancatul, dar suficient de tare ca sa sune cum trebuie, legat de urechea critica de la punctul de mai sus. E un feedback care se construieste lent. In mana incepatorului chitara devine un instrument netemperat cam salbatic :D

-din nou mana dreapta care sa accentueze anumite batai, sa-si schimbe pozitia pe corzi in functie de cum vrei sa sune

toate cele de mai sus automat

Daca mai adaugi si ceva acorduri cu barre si mutat corzile ce nu vrei sa sune, ai un ghiveci interesant.

 

Imi pare tare putin probabil ca-n doua luni sa educi urechea si memoria musculara de la mana stanga., nemaivorbind de flexibilitatea si independenta degetelor. Cel mai probabil o sa fii in faza in care zici ca asa ceva mana ta nu poate face :) Insa ai fi uimit ce-o sa reusesti daca insisti.

Succes!

LE. Baga un ochi la clipul asta si vezi cum tipul e INTOTDEAUNA pe timp indiferent ce face. Nu incerca sa imiti :)

 

Edited by leopold
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cat de bun e programul de acordare Guitar Tuna prin Iphone ? Parca pare prea simplu de acordat . Chitara trebuie sa stea intr-un anumit fel ? Eu am asezat chitara pe o masa si cu telefonul pe chitara . E ok ?

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.