www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 81 - Backing Track Si Inscrieri


cearny
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Salut.

@metabog: Salut, nu este numai vorba ca nimeni canta country, este vorba ca stilul acest insine este foarte greu de cantat, multi il subestimeasa pana cand baga trackul si...ops...nu poate sa cante pe el sau iese ceva naspaliu.

Trackul oricum in cazul acest nu prea ne ajuta, are baza, are tema, are de toate, sa canti peste el ceva original....mai greu.

O fi cu siguranta chitaristi care poate face asa ceva calumea, eu personal am vrut sa ma bag dar nu sunt la nivelu pentru a face ceva calumea (adica ceva care se poate ausi fara sa aruncati calculator de la fereastra..eh,eh), atunci ca, aurez noroc si respect la cine s baga la trackul acest. Numai bine. Adriano

Link to comment
Share on other sites

@metabog:presupun ca poti sa faci o improvizatie country super legata cu tot felu de nebunii d-alea de genu benduri si reverse benduri combinate cu corzi libere, sexte cromatizate si stapanesti hybrid picking si chicken pickin la perfectie si asta e prea usor ptr tine. d-aia zici ca-i lame nu?

Edited by Sebi Jack
Link to comment
Share on other sites

ceva cu iz de country

 

 

 

vad ca toata lumea a incercat sa scape de acel groaznic pian , pe langa ca-i fals ( se vrea pianul fals did imaginary western)e si de groaza timing-ul.

 

trageti in pianist ,sa-l dam afara din trupa ...lol

 

data viitoare trebuie cantat " Orange Blosom Special "

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Salut.

@metabog: Salut, nu este numai vorba ca nimeni canta country, este vorba ca stilul acest insine este foarte greu de cantat, multi il subestimeasa pana cand baga trackul si...ops...nu poate sa cante pe el sau iese ceva naspaliu.

Trackul oricum in cazul acest nu prea ne ajuta, are baza, are tema, are de toate, sa canti peste el ceva original....mai greu.

O fi cu siguranta chitaristi care poate face asa ceva calumea, eu personal am vrut sa ma bag dar nu sunt la nivelu pentru a face ceva calumea (adica ceva care se poate ausi fara sa aruncati calculator de la fereastra..eh,eh), atunci ca, aurez noroc si respect la cine s baga la trackul acest. Numai bine. Adriano

 

 

in primul rand eu de exemplu am cantat de toate dar sa intru in atmosfera si in feeling ar trebui sa cant o zi intreaga acest stil.

 

Este foarte greu ca dupa un anumit stil de cantat zilnic , cu o panatie in forta cu accente specifice plus pozitii de alta natura sa treci din zbor la country din acesta lent .

Nu-i "bluegrass" , este unul din multele stiluri cred ca-i Nashwill , si e mai ales ptr piese vocale.

Dar bineinteles canta baieti si instrmental asa ceva , sau intermezzo instrumenral ( soloul cum i se zice la partea instrumentala) .

E nasol ca abea trebuie sa te atingi de corzi , sa lasi sa sune sa traiasca fiecare sunet in parte , sa-i dai timing-ul "perfect" cea ce-i foart egreu daca nu canti numai acest stil.

 

E vorba de cantat nu de "aerobic" .

 

Iar iin legatura cu bluegrass si chickenpicking...nu stiu daca mai exista topicul cu Dan Aldea , acolo a pus o mostra de cum se poate canta asa ceva .

 

Sau ascultati John Hilland , are pe "maysppace" cateva piese din concert , este reprezentatnt PRS si face demonstratii de toate.Prrintre altele are si o improvizatie scurta de country/bluegrass .

Link to comment
Share on other sites

E nasol ca abea trebuie sa te atingi de corzi , sa lasi sa sune sa traiasca fiecare sunet in parte , sa-i dai timing-ul "perfect" cea ce-i foart egreu daca nu canti numai acest stil.

 

nu cred ca e chiar asa.. aia folosesc f des compresoare si dau ca nemancatii in ele ... mai ales cand baga chicken pickin.. :)

ce zici tu se potriveste mai mult la lickurile cu corzi libere si balade.

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca e chiar asa.. aia folosesc f des compresoare si dau ca nemancatii in ele ... mai ales cand baga chicken pickin.. :)

ce zici tu se potriveste mai mult la lickurile cu corzi libere si balade.

 

daca esti atent si citesti o sa vezi ca am scris pe acolo ( printre randuri ) nu e vorba de bluegrass !!! ci de stil Nashwill , unde totu-i cantat foarte fin .

Totul pluteste si nu sunt accente dure .Efectul principal este swell si slide , totul se canta soft se "anuleaza " atacul pa cat se poate, doar din cand in cand poate sa apara ptr contrast cate o trecere mai " dura" dar si acea dozat frumos..

 

Cred ca in acest topic se discutam despre tema de "duel" ,ce nu este bluegrass .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De votat as mai vota, dar mi-i ca nu pot posta,

Bechingtrac de doua luni, ia manati mai oameni buuni!

..........................

scuze de plugusor, voiam doar sa va spun La multi ani tuturor si un an cat mai plin in tot ce-si doreste fiecare!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.