www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub B.c.rich Guitars


BCRich
 Share

Recommended Posts

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

http://www.thomann.de/gb/bc_rich_ironbird.htm

 

Vad ca e mai scumpa decat BC RICH WARLOCK BRONCE.

 

Intrebarea e Ironbird-u` e mai buna sau e mai scumpa din cauza formei?

 

Am vazut ca ironbird-u' are Basswood Body, dar la modelele ieftine nu prea stii ce sa crezi.

 

Deci, e vreo diferenta majora intre chitarile astea? intentionez sa-mi cumpar una, am vazut ca au grif frumos si comod.

 

 

 

P.S. am pus mana doar pe Warlock

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

se face numai la comanda(din cate stiu eu) iar Calibre, e firma cu care a incheiat contract BC.Rich, ca nu mai face fata seriilor de lux, sa produca si ei aceste chitari. E drept, sunt mai ieftine cu 1000-1500$, dar parerea mea, nu se ridica la calitatea celor facute de lutierii de la BC RIch :)

 

Deci, Calibre e o firma ce lucreaza sub licenta BC Rich.

 

(explicatie data de patronul magazinului The Music Farm USA)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Salutare!

 

De curand mi-am achizitionat un BC Rich Special Edition Mockingbird. Chitara imi place mult, de forma fiind atras de cand am vazut-o prima oara intr-un catalog BC prin vara 08.

Sincer, nu stiu exact din ce e facut corpul fiindca nu am gasit-o pe siteul BC Rich.

Sunetul este ceva intepat atat pe clean cat si pe drive.

Ce nu prea imi place la ea e ca are un mic fretbuzz care ramane chiar daca ridic actiunea coardelor. Dar e insesizabil decat daca dai mai tare in coarde.

Link to comment
Share on other sites

felicitari :)

si mie imi zbarnaie corzile,ca le am foarte apropiate de grif,dar nu se amplifica in amp(asta e bine)

In cazul tau,verifica(la cineva cunoscator) griful daca e covex sau concav...si asta poate sa fie una din probleme.

Cel mai bine mergi la un lutier sau o persoana care face setari la chitari.

 

In general chitarile(nu numai cele BCRich)vin in magazin doar asamblate,nu si setate.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

GiFenRich(gibson.fender.R)... calibre e o firma(asa se numeste warkshop-ul care are licenta de la BCRich)...se face pe comanda daca vrei. nu e seria lor(asta le distinge de chitarile BC RIch de lux)

E ca si cum ai spune ca Ibanez nu se mai fabrica pentru ca a fost inlocuita de Jem

 

De ce ar mintii Todd Mobley -Sales Manager?

 

The Music Farm,LLC

3166 Mt. Eaton Rd

Orrville, OH 44667

 

 

P.S. Te rog sa ma corectezi daca gresesc,sau daca am inteles eu gresit.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca Bc Rich Calibre warlock bich mockinbird erau/sunt o serie de productie Bc Rich fabricata manual in Cehia.NU stiam ca ii o firma separata.

 

Asa este,dar e firma separata si lucreaza sub licenta BCRich.

E ca si cum Grosmann ar face contract cu Ibanez, si lucreaza sub licenta Ibanez, facand chitari Ibanez...

Iar seriile produse de el ar suna ceva de genul Ibanez Grosmann RG 2020XTLB (de exemplu)

Sper sa nu se supere Cristi ca l-am folosit ca exemplu. :)

Au adaugat "Calibre" ca sa se diferentieze de celelalte, plus ca e marca/semnatura workshop-ului din Cehia.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Atunci Calibre nu ar avea si ei un site unde sa arate respectivele modele BC Rich?

 

workshop-urile handmade nu au voie sa vanda decat prin magazine,deci nu au site de prezentare.(politica BC RIch)

Vezi pe www.themusicfarm.com ,ei au Calibre.(sau incearca sa iei legatura cu cineva sa te indrume spre un magazin din Europa care vine asa ceva-care se ocupa de preluat comenzi handmade Calibre)

Cei de la Senia(Ro) stiu ca au avut o tentativa de genul,e posibil sa stie de acest workshop.(sau trimite mail la toate magazinele din Europa care au la vanzare BC Rich,ei iti vor spunde ce si cum)

 

P.S. Thomann m-a trimis la Warwick.de...cica ei ar face comenzi la BC Rich handmade.(in perioada cand cautam asa ceva)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest mudkicker

post-10821-1242924579_thumb.jpg

B.C. Rich Outlaw px3t + Seymour duncan Alnico 2 (le-am luat intentionat 1 alb si 1 negru) , original vine cu RockfieldTM Mafia

bolt on neck , basswood body , fretboard : rosewood , finish: painted glossy , scale: 25 1/2? , 24 jumbo frets 2,7mm , are un pot de volum , unul de ton si tap coil , 3-way switch , floyd = original floyd rose , dar din ce am inteles eu de la profesorul meu , nu e asa grozav , dar e bun

e o chitara buna pentru incepatori , dar am vazut ca nu e prea populara.

Edited by mudkicker
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.