www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub B.c.rich Guitars


BCRich
 Share

Recommended Posts

Guest SyNerZ

Sunt si eu mandrul detinator al unui Bc. Rich Warlock MetalMaster...si kiar vreau sa va cer parerea....:))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in legatura cu ce? :)

Felicitari,eu cel putin nu pot sa zic mai mult,e super chitara :)

 

stai ca sunt putin in ceatza...la care te referi?

asta: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warlock_master_euro.htm

 

sau asta: http://www.thomann.de/gb/bc_rich_warlock_metal_master.htm

 

???

 

Prima e...no comment!

 

A doua sa stii ca nu e asa de rea precum o arata pretul,lemnul e bunicel,dozele chiar daca sunt de serie sunt destul de puternice (am avut),e desenata superb...parerea mea... ca e o alegere buna. :)

 

 

P.S.Am vazut ca ai scris Metal Master dar pentru o confirmare ca despre asta e vorba am trecut 2 variante.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Chitara perfecta de metal (din punctul meu de vedere): B.C. Rich DLXJRVO Deluxe Jr. V

Neck-thru, floyd original, doze EMG active, cheite grover, fredboard ebony, binding peste tot, si aspectul ma-a facut sa am fata asta: :)

Ah...si pe langa asetea, are si un pret foarte bun, pentru bunatatile care le ofera.

 

 

549607.jpg

 

Cu siguranta urmatoarea chitara pe care mi-o voi cumpara va fi asta.

Ce sa-i faci cu microbul asta B.C. Rich...Odata ce-l ai in sange, nu mai scapi de el. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alex_hmetal

Salutari la toata lumea. Recunosc faptul ca nu sunt un posesor de BC Rich dar am avut ocazia sa testez un Beast(dozele erau tot BC Rich dar diferite de cele prezentate acum pe site). Chitara arata super si griff-ul e f bun insa am fost putin dezamagit de calitatea sunetului. Ma asteptam sa fie un sound plin si "smooth" ca sa zic asa, iar frecventele joase nu-mi "vibrau in piept" ....ma rog, chitara era second hand si probabil ca se umblase la doze. Eu chiar vreau sa-mi iau o chitara noua si ma gandeam la un BC Rich si nu vreau sa supar fanii brand-ului dar dupa experienta asta incep sa am indoieli...

Link to comment
Share on other sites

Chitara perfecta de metal (din punctul meu de vedere): B.C. Rich DLXJRVO Deluxe Jr. V

Neck-thru, floyd original, doze EMG active, cheite grover, fredboard ebony, binding peste tot, si aspectul ma-a facut sa am fata asta: :)

Ah...si pe langa asetea, are si un pret foarte bun, pentru bunatatile care le ofera.

 

 

549607.jpg

 

Cu siguranta urmatoarea chitara pe care mi-o voi cumpara va fi asta.

Ce sa-i faci cu microbul asta B.C. Rich...Odata ce-l ai in sange, nu mai scapi de el. :)

 

Da misto chitara...am vrut sa imi cumpar si eu una..dar pe thomann exist numai cea cu cheile pe o parte...dar nu ma incanta ideea...am trimis mail si mi s-a raspuns ca nu trimit aceasta chitara in europa(la distribuitori ma refer) :)

Sau nu aveau ei chef sa faca comanda...

Link to comment
Share on other sites

Nici nu vreau sa mai aud de aia! Scuze daca jignesc pe cineva,vizez numai persoanele care se ocupa de comenzi pe net.

Daca cei de la thomann nu pot aduce...m-ar mira sa faca Senia asta :)

Am vrut sa fac o comanda la ei,nu tocmai mica,i-a atentionat o firma din U.S.A.,mi-au trimis un mail si gata,pauza,nici un raspuns, nimic(eu nu trag de nimeni,nu vor bani...am gasit in Ungaria ajutorul)

Link to comment
Share on other sites

Nici nu vreau sa mai aud de aia! Scuze daca jignesc pe cineva,vizez numai persoanele care se ocupa de comenzi pe net.

Daca cei de la thomann nu pot aduce...m-ar mira sa faca Senia asta :)

Am vrut sa fac o comanda la ei,nu tocmai mica,i-a atentionat o firma din U.S.A.,mi-au trimis un mail si gata,pauza,nici un raspuns, nimic(eu nu trag de nimeni,nu vor bani...am gasit in Ungaria ajutorul)

 

 

La noi, comertul (de orice natura) se face cam asa : "sa vina banii la noi, ca noi nu-i cautam!"

Link to comment
Share on other sites

nu e noutate dar...s-a deschis sectiunea de chitari handmade series :)

O noutate e sectiunea de handmade signature shop, e inca in lucru dar merita sa aruncati un ochi aici:

http://www.bcrich.com/handcrafted/hand.php...t=signatureshop

 

 

si ce mai au pe stoc...sariti pe ele :)

http://www.bcrich.com/handcrafted/hand.php...bsct=dreamstock

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
nu e noutate dar...s-a deschis sectiunea de chitari handmade series :)

O noutate e sectiunea de handmade signature shop, e inca in lucru dar merita sa aruncati un ochi aici:

http://www.bcrich.com/handcrafted/hand.php...t=signatureshop

 

 

si ce mai au pe stoc...sariti pe ele :)

http://www.bcrich.com/handcrafted/hand.php...bsct=dreamstock

http://www.bcrich.com/handcrafted/guitarSt...=HMOCK152028031

asta-i chiar draguta, doar ca la banii astia iti iei un Gibson Custom Black Beauty din anii '70 si-i alta treaba deja.

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
care alta treaba? e super tare chitara si merita banii,zic eu :)

 

P.S.Nu imi place forma L.P. Gibson

 

[parere personala/]zic si eu ca o chitara buna(si n-are o forma tocmai oribila), dar la 5550$ iti poti lua un LP Custom din '70, care e chitara mai buna[parere personala/"]

 

In rest rock on :)

Link to comment
Share on other sites

Salutari la toata lumea. Recunosc faptul ca nu sunt un posesor de BC Rich dar am avut ocazia sa testez un Beast(dozele erau tot BC Rich dar diferite de cele prezentate acum pe site). Chitara arata super si griff-ul e f bun insa am fost putin dezamagit de calitatea sunetului. Ma asteptam sa fie un sound plin si "smooth" ca sa zic asa, iar frecventele joase nu-mi "vibrau in piept" ....ma rog, chitara era second hand si probabil ca se umblase la doze. Eu chiar vreau sa-mi iau o chitara noua si ma gandeam la un BC Rich si nu vreau sa supar fanii brand-ului dar dupa experienta asta incep sa am indoieli...

 

Si ce model era? daca era bronze sob sau platinum poti sa te c@ci pe ele daca nu esti incepator sau nu stii sa lucrezi ca lumea,totul de la bc rich incepand de la 499$/e in sus sau mai ieftin modelel nj nagoya din 80" rup tot ce vrei !dar tot ce vrei!!

Link to comment
Share on other sites

Si ce model era? daca era bronze sob sau platinum poti sa te c@ci pe ele daca nu esti incepator sau nu stii sa lucrezi ca lumea,totul de la bc rich incepand de la 499$/e in sus sau mai ieftin modelel nj nagoya din 80" rup tot ce vrei !dar tot ce vrei!!

 

 

Punctuatie? Coerenta?

 

Oricum, permite-mi sa ma indoiesc de postulatul : "modelel nj nagoya din 80" rup tot ce vrei !dar tot ce vrei!!"

Nu exista nimic care rupe tot ce vreau eu :)

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

hei,am spus de la 500 in sus,adica mam referit si la cele de 5000-6000$

Multi oameni isi cumpara o chitara bc rich ieftina ,dupa care spun ca "bc rich sucks",isi cumpara o chitara fender/gibson de cateva mii de euro si iara zic"haha iati tu un gibson nu un bc rich de tot rahatul"

Prima data iati tu un bc rich de cateva mii de euro si pe urma compara bc rich!

Edited by GiFenRich(gibson.fender.R)
Link to comment
Share on other sites

Din ce ai zis tu se intelege (cu greu) ca orice model BC Rich mai scump de 500E sau orice NJ Nagoya sunt cele mai bune chitare din lume, ceea ce e absolut fals din orice punct de vedere. Nici la modelele de 5-6000 nu poti sa pretinzi asa ceva. Dupa parerea mea, si probabil a multora, un Gibson de 3000 de euro e mai dezirabil decat un BC Rich de 5000.

Edited by Adi
Link to comment
Share on other sites

ca veni vorba de comparatia gibson/bc.rich

eu m-am lamurit asupra tonului, pt ca pana la urma despre asta e vorba, in ce priveste bc rich handmade whatever, chiar daca indirect, cand am ascultat comparativ cum canta si cum suna slash live pe mockingbird custom fata de cum suna si cum canta acelasi lucru pe un gibson lp standard, si nu unul vintage din anii 57-60 ci unul din anii 90...

da-mi si mie un link unde suna bine slash pe bc rich, ca eu nu am gasit...

 

 

Momentan am bc rich bronze si afterburner,conteaza ce am?

 

This post has been edited by GiFenRich(gibson.fender.R): Today, 03:12 PM

 

 

eu zic, ca, conteaza

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Nici nu vreau sa mai aud de aia! Scuze daca jignesc pe cineva,vizez numai persoanele care se ocupa de comenzi pe net.

Daca cei de la thomann nu pot aduce...m-ar mira sa faca Senia asta :)

Am vrut sa fac o comanda la ei,nu tocmai mica,i-a atentionat o firma din U.S.A.,mi-au trimis un mail si gata,pauza,nici un raspuns, nimic(eu nu trag de nimeni,nu vor bani...am gasit in Ungaria ajutorul)

Apropo de Senia,un coleg de al meu o dat comanda la un bc rich afterburner,o ajuns in perfecta stare la domiciliu in 27 ore,doar ca :)) chitara a fost adusa de un un batran de 57-60 de ani ce cara chitara in spate ,vai cat am ras.

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat un tip de pe forumul bc rich ce ......parare are despre bc rich vs gibson si fender

acstorfer

 

Site Elder

 

 

Joined: 30 Mar 2007

Posts: 1314

Location: Broadview Heights, Ohio

Posted: Thu Jun 19, 2008 11:22 pm

welcome! my family is originally from romania (well spain before that, then romania). my bich wouldn't exactly be a custom shop, but it is an 81 and I don't think the custom shop can do a better job than the handmade mastery of guitars made back then. No Fender can touch it, of that I am sure. fender is a low rent company in my mind that hit it big because jimi, and clapton played strats, and of course the tele is an important model as well. As both the strat and tele are "iconic", it doesn't mean they are that great. I have never owned a strat that stood up to any of my BCR's. now for Gibson, I just picked up a custom shop SG and I must say that guitar is pretty impressive. I can't say it is better or worse than a custom shop gibson because they are completely different animals. I can say that a custom shop BCR (or at least a vintage BCR) will hold its own though. I've had a couple LP's (one was a studio, so I won't count that), my 73 LP deluxe was a fantastic guitar as well, but again I wouldn't feel comfortable comparing it to my Bich. Besides the fact I love(d) them both, they could not replace eachother. If you go with a custom shop BCR (or possibly even better a Neil Moser custom shop) all I can say is that you will definitely not be dissapointed. If you go with a custom shop Gibson you will not be dissapointed. If you go with a custom shop Fender than you should kick your own ass. First off, they put custom shop on nearly every guitar now (even the ones from Mexico), so what does it mean? And to make a Fender sound really good you need to get after market pups at the very least. So why waste your time?

Link to comment
Share on other sites

Fiecare chitara e facuta pentru o anumita treaba...mai rar gasesti ceva care sa spui ca rupe tot ce misca (indiferent de marca).

Partea electrica de pe chitara lu slash e foarte complicata,e posibil sa isi fi prins urechile in ea :) (glumesc)

Pentru ce canta slash,asa este...se preteaza mai bine la un Gibson,daca se straduia sa ceara ce vrea de la un BC Rich putea sa realizeze si asta.

Seriile handmade nu sunt asa de scumpe pe cat pare(vorbim de handmade nu de cele facute in korea,da?)...transforma te rog dolarii in euro sa vezi cat ajunge :)

O transformare rapida si fara prea multe informatii legate de valoarea euro(3,6lei) si dolar (2,3lei)

5000$ =3200euro....concluziile le trageti voi.

Parerile sunt impartite,nu neg ca un L.P. Gibson nu e bun (nu imi place mie forma,atat)

Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut sa conving, ci am vrut sa spun ca,un bc rich CS poti compara usor cu un Gibson!Scuzati scandalul...mam exprimat gresit(bate tot).

Si am mai vrut sa spun ca: nu compara un bc rich ieftin cu o chitara scumpa(asa face lumea...)

"Nu iti lua un bc rich bronze ca ii o firma proasta dupa cum am auzit,mai bine iti strangi bani si iti iei una serioasa...x"

Edited by GiFenRich(gibson.fender.R)
Link to comment
Share on other sites

La preturile de pe site iti mai face o reducere de aproape 1000$ daca vrei sa cumperi. :) ..si la cele pe comanda handmade.

Surse sigure. (TheMusicFarm)

 

Custom Shop Handcrafted models.

 

http://www.themusicfarm.com/product_info.p...roducts_id=6286

 

http://www.themusicfarm.com/product_info.p...roducts_id=6031

 

Eu zic ca e un pret super rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.