www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Joanna & Midnight Express


midnight rider
 Share

Recommended Posts

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pana la urma io m-am simtit bine pe scena.La soloul de clape al lui Don Airey,Steve Morse a venit la mine si mi-a spus "man,you are really great",ceea ce m-a binedispus pentru tot restul anului :) Morse a condus una din trupele care mi-au marcat tineretea,si anume The Dixie Dregs.Daca gasiti,ascultati ! .Managementul lui Deep Purple ne-a propus sa deschidem tot restul turneului.maine vom afla in ce conditii financiare.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop
...Steve Morse a venit la mine si mi-a spus "man,you are really great....

 

Obviously!

Bravo, Felicitari!

....

Fara cuvinte!

:(

...numai pe cazare si masa nu merge?

:):):)

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Pana la urma io m-am simtit bine pe scena.La soloul de clape al lui Don Airey,Steve Morse a venit la mine si mi-a spus "man,you are really great",ceea ce m-a binedispus pentru tot restul anului :( . Managementul lui Deep Purple ne-a propus sa deschidem tot restul turneului.maine vom afla in ce conditii financiare.

 

 

Obviously!

Bravo, Felicitari!

....

Fara cuvinte!

B)

...numai pe cazare si masa nu merge?

:):):)

Cred cã domnul Rareº Totu ar trebui sã accepte propunerea managementului trupei Deep Purple indiferent de condițiile financiare, dacã doreºte sã-ºi pãstreze credibilitatea, dat fiind faptul cã aprecierea lui Steve Morse la adresa lui a fost una "confidențialã", "privatã", deci imposibil de verificat ºi contestat public ºi totuºi împãrtãºitã nouã generos pe acest forum...altminteri, totul e dubitabil...

Autoritatea dumneavoastrã în materie de blues este suficient de solidã ºi unanim acceptatã ca sa mai fie "întãritã" printr-o informație atât de intimã, ce ține de comunicarea interpersonalã... Sigur cã e un sentiment absolut natural acela de a fi plãcut surprins de aprecierea unor nume cu greutate internaționalã din acelaºi domeniu de activitate, mai ales atunci când aceastã recunoaºtere a valorii tale vine pe fondul unor ani grei de muncã...dar totuºi, faptul cã aprecierea asta a survenit spontan pe canale atât de private, a o exterioriza o face sã semene mai mult cu o gâdilare a amorului propriu, din pãcate...

Dincolo de aceste rezerve de bun simț (ºi sper sã fie interpretate ca atare), felicitãri sincere ºi la mai mare! Sper sã se multiplice ocaziile de a asculta blues pe stadioane!

Edited by u_morphine
Link to comment
Share on other sites

Cred cã domnul Rareº Totu ar trebui sã accepte propunerea managementului trupei Deep Purple indiferent de condițiile financiare, dacã doreºte sã-ºi pãstreze credibilitatea, dat fiind faptul cã aprecierea lui Steve Morse la adresa lui a fost una "confidențialã", "privatã", deci imposibil de verificat ºi contestat public ºi totuºi împãrtãºitã nouã generos pe acest forum...altminteri, totul e dubitabil...

Autoritatea dumneavoastrã în materie de blues este suficient de solidã ºi unanim acceptatã ca sa mai fie "întãritã" printr-o informație atât de intimã, ce ține de comunicarea interpersonalã... Sigur cã e un sentiment absolut natural acela de a fi plãcut surprins de aprecierea unor nume cu greutate internaționalã din acelaºi domeniu de activitate, mai ales atunci când aceastã recunoaºtere a valorii tale vine pe fondul unor ani grei de muncã...dar totuºi, faptul cã aprecierea asta a survenit spontan pe canale atât de private, a o exterioriza o face sã semene mai mult cu o gâdilare a amorului propriu, din pãcate...

Dincolo de aceste rezerve de bun simț (ºi sper sã fie interpretate ca atare), felicitãri sincere ºi la mai mare! Sper sã se multiplice ocaziile de a asculta blues pe stadioane!

Ce spui tu aici este in mare parte corect.Din pacate detectez o unda de rautate in afirmatiile tale.Gestul lui Steve Morse a fost facut in prezenta a 15-20 de martori.Probabil nu toti 15-20 au fost pe faza,dar cel putin 10 oameni au vazut asta.L-a felicitat si pe Raul,in aceleasi conditii.Asa ca aceasta apreciere nu vine pe canale chiar "atat de private",si da,recunosc ca m-a "gadilat in amorul propriu" cum spui tu.Oricine are nevoie din cand in cand de o recunoastere a efortului si a muncii depuse.Venita din partea unuia ca Steve Morse,care,dupa cum am spus,mi-a marcat tineretea,este cu atat mai importanta.Acceptarea propunerii "indiferent de conditiile financiare" nu are nicio legatura cu credibilitatea mea.De altfel aceasta propunere este oficiala,si a aparut si in presa,cotata chiar de catre organizatorii care s-au luptat sa nu cantam.Din partea noastra,un asemenea spectacol impune o cheltuiala de aproximativ 500 de euro,pentru a plati cei 4 tehnicieni care se ocupa exclusiv de noi,plus inginerul de sunet si cel de lumini.Ca sa nu mai vorbesc de diferitele contracte pe care le au membrii trupei in acesta perioada,dintre care unele,cum e cel al lui Nicu Patoi cu Pro TV pentru "Dansez pentru tine" sunt imposibil de reziliat.

Link to comment
Share on other sites

Foarte tari discutiile! Dar parca nu se potrivesc cu titlul topicului...

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...30&start=30

 

Am prins jumate din cantarea Joanna and the Band. Mi-a placut foarte mult! Si sincer sa fiu... parca sunetul a fost chiar mai bun ca la Purple... :)

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Ce spui tu aici este in mare parte corect.Din pacate detectez o unda de rautate in afirmatiile tale.Gestul lui Steve Morse a fost facut in prezenta a 15-20 de martori.Probabil nu toti 15-20 au fost pe faza,dar cel putin 10 oameni au vazut asta.L-a felicitat si pe Raul,in aceleasi conditii.Asa ca aceasta apreciere nu vine pe canale chiar "atat de private",si da,recunosc ca m-a "gadilat in amorul propriu" cum spui tu.Oricine are nevoie din cand in cand de o recunoastere a efortului si a muncii depuse.Venita din partea unuia ca Steve Morse,care,dupa cum am spus,mi-a marcat tineretea,este cu atat mai importanta.Acceptarea propunerii "indiferent de conditiile financiare" nu are nicio legatura cu credibilitatea mea.De altfel aceasta propunere este oficiala,si a aparut si in presa,cotata chiar de catre organizatorii care s-au luptat sa nu cantam.Din partea noastra,un asemenea spectacol impune o cheltuiala de aproximativ 500 de euro,pentru a plati cei 4 tehnicieni care se ocupa exclusiv de noi,plus inginerul de sunet si cel de lumini.Ca sa nu mai vorbesc de diferitele contracte pe care le au membrii trupei in acesta perioada,dintre care unele,cum e cel al lui Nicu Patoi cu Pro TV pentru "Dansez pentru tine" sunt imposibil de reziliat.

 

Nu e nicio "undã de rãutate" în afirmațiile mele, ci mai degrabã o undã de regret... Am mai spus-o ºi o repet: e un sentiment absolut natural acela de a fi plãcut surprins de aprecierea unor nume cu greutate internaționalã din acelaºi domeniu de activitate, mai ales atunci când aceastã recunoaºtere a valorii tale vine pe fondul unor ani grei de muncã...Doar cã, de fiecare datã când remarc asemenea reacții de prestigiu formulate de însãºi persoana vizatã mã întreb cum de o figurã publicã, de altfel respectabilã, nu reuºeºte nicicum sã reziste tentației de a da curs orgoliului ºi vanitãții proprii... Discreția, cumpãtarea, decența ºi moderația sunt un plus de valoare adãugatã...

Cât despre propunerea avansatã de managementul trupei Deep Purple, ea poate avea o legãturã cu credibilitatea persoanei care vehiculeazã respectiva informație, atâta vreme cât aceasta nu este oficialã sau nu poate fi verificatã. Mai mult, se pot invoca diverse motive ºi explicații ulterioare pentru faptul de a nu se fi materializat o asemenea oportunitate, doar cã receptorul avizat de informație judecã totul în funcție de rezultat, atunci când informația nu se regãseºte în alte surse... ºi ca sã parafrazez ceea ce ai afirmat tu în alt context, restul poate fi cancan...

În condițiile în care propunerea este deja oficialã ºi a apãrut în presã, le rãmâne celor interesați de acest aspect sã o caute ºi sã se lãmureascã...

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

@u morphine

fii si tu mai flexibil, e un forum intre prieteni, ce naiba, doar n-a scris in libertatea :)

acum, daca tu nu vrei sa fii prieten cu noi...

pe de alta parte, daca mie mi-ar fi zis morse asta as fi spus la toata lumea, iti dai seama, as fi fost in al noualea cer, iar daca nu scria in nici un ziar as fi scris eu la mica publicitate :)

si fii si tu mai familial cand scrii ca nu suntem la proces, iar unii citesc seara, la o beri si urmaresc mai greu un text scris asa oficial.

iar in alte ordine de idei, rares, esti cel mai tare! felicitari!

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Foarte tari discutiile! Dar parca nu se potrivesc cu titlul topicului...

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1...30&start=30

 

Dap ma uit si nu prea inteleg era topicu "Joanna & Midnight Express, in deschidere la Deep Purple" si unii de pe aici vb ca sa va aflati in treaba sincer nu prea va inteleg parca doriti sa deveniti remarcati ce naiba :) :) :):(

 

 

 

Revenind la Joanna & Midnight Express stiu ca imi tot zicea vocala de la noi ca va fii o trupa romaneasca am intrat pe stadion si tot auzeam o trupa cantand in engleza nu stiam ce trupa canta in deschidere sincer dar imi placea sound-ul f fain.Cand m-am dus sa imi iau apa (Dhee eram cu masina venisem din Brasov) am auzit un solo de chitara, atunci am devenit f interesat cine era pt ca imi placea f mult cum suna chitara.Am ramas surprins sa il vad pe Dn Rares si Dn Patoi.Mi-a placut mult prestatia trupei sper sa ramaneti in formula asta si sa cantati in continuare.B)

 

Va Urez Multa Bafta !!!! La Mai Mare!!!!

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

Alta chestie referitoare la trupa: a auzit careva dintre voi sa fie mentionata trupa din deschidere la stiri? Eu am urmarit pe mai multe posturi azi stirile despre Purple, dar nu am auzit nimic despre ei.

E foarte jenant daca au fost neglijati, mai ales ca e TOTUsi ceva cu care ne putem mandri.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

@cearny: De s-ar "adeveri" la urmãtoarele concerte Deep Purple din turneul european...în timp ce noi dialogãm aici pe forum despre ce se adevereºte ºi ce nu din informațiile vehiculate mai mult sau mai puțin oficial, concertul Deep Purple din Sofia, de la Festivalna Hall, s-a consumat deja, ieri, 1 noiembrie 2007...

Link to comment
Share on other sites

@cearny: De s-ar "adeveri" la urmãtoarele concerte Deep Purple din turneul european...în timp ce noi dialogãm aici pe forum despre ce se adevereºte ºi ce nu din informațiile vehiculate mai mult sau mai puțin oficial, concertul Deep Purple din Sofia, de la Festivalna Hall, s-a consumat deja, ieri, 1 noiembrie 2007...

 

Imi pare rau sa ti-o spun, dar devii insipid. Eu acum sunt sigur ca esti un invidios care probabil vroia sa fie pe scena in locul lui Rares.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

man1ak@: Voi face abstracție de insulta ta ºi îți voi spune cã nu am legãturã cu showbiz-ul autohton...Mai mult, nefiind muzician profesionist, ci activând în cu totul alt domeniu, nu am invidii ºi nu sunt un concurent pentru nimeni de pe acest forum...Sunt un pasionat de muzicã ºi un consumator activ, atâta tot...Dacã citeai mai atent post-urile mele probabil cã nu mai erai atât de vehement în afirmații... Eu, spre deosebire de alții de pe acest forum, nu înghit informații pe nemestecate, ci le verific... Ultima mea intervenție a venit pe fondul unei simple constatãri: aceea cã discuțiile ºi mesajele entuziaste de pe forum, cu privire la posibilitatea ca Joanna & Midnight Express sã plece în turneu cu Deep Purple, nu sunt de actualitate, dacã au fost vreodatã... Am dat un prim exemplu: concertul Deep Purple din Sofia, de la Festivalna Hall, care s-a consumat pe 1 noiembrie 2007, datã la care noi discutam aici pe forum cu domnul Rareº Totu. Voi mai da un exemplu: se ºtie de pe 30 octombrie care e trupa de deschidere pentru concertul Deep Purple din Bosnia (Zetra, Sarajevo, 3 noiembrie). Este vorba despre NO RULES, o trupã de rhythm & blues din Tuzla. Numai de bine tuturor ºi la mai multã seriozitate!

Link to comment
Share on other sites

Iata diferenta intre ce era RGC pe vremea cand mi-am facut cont si ce este acum !!!!! Oare de ce atmosfera pe x-bass este cu totul alta?

Sub influenta celor petrecute miercuri seara,am impartit cu prietenii de pe forum emotiile,bucuriile si aprecierile de la acest concert,implinirile si promisiunile pe care le-a adus,sau orizonturile pe care acesta le-a deschis.Nu credeam ca vor exista posibile indoieli asupra credibilitatii mele,asa cum nu au existat indoieli atunci cand am afirmat,de exemplu ca un gat de Les Paul '60 produce un sunet mai anemic al chitarii decat unul de tip '50.Am scris prieteni pentru ca eu v-am considerat prieteni pe toti cei de aici,mi-am impartasit experienta de 25 de ani cu voi,v-am divulgat ,poate,mici secrete ,care mi-au luat ani multi sa le descopar,pentru ca pe vremea mea nu exista niciun fel de informatie asupra acestui subiect care ne-a adus aici,chitara.Totul era din auzite,sau ,ca sa-l citez pe vechiul meu prieten Dan Iliescu era "zvonistica".Mi-am facut cativa prieteni adevarati dintre membrii acestui forum,cu unii voi fi prieten pana in ultima clipa,ca de exemplu leo2pop sau Killahead,mi-am facut prieteni dragi,cum ar fi karpi ,george,Razvan Alexandru sau overdrive.Cu altii sunt prieten de zeci de ani,si ne-am reintalnit pe forum,ma refer la jack aka calin si la mibu,de asemenea cu stratman,Adriani,gramsteen si carramba suntem prieteni dinaintea acestui forum.Mi-am mai facut amici noi:art vandalay,cosu,cearny,malex,sambora,dass,michel,lukeblue,cristi,darkstar,wyld alien,barbarossa,oameni pe care contez la nevoie,si ei stiu ca pot conta pe mine.De pe acest forum mi-am recrutat un coleg de trupa,pe SebiJack.Unii membrii s-au inscris aici si datorita mie,fenomenalul Andrei Balasa si tatal ...sau,colega noastra de trupa Laura si prietenul ei mirel1900,precum si misterioasa Una,a carei identitate nu v-o divulg.Am cunoscut destul de multi forumisti ,mai ales din Bucuresti ,si toti mi s-au parut niste oameni extraordinari,dau cateva nume la intamplare:glass,blida,felix,gogi rust,wyldechild,domnul rig,aka Rigoletto,si multi altii care nu imi vin acum in minte.Am intalnit aici chitaristi extraordinari,ca mario d,sau oameni priceputi in ale tehnicii,ca overdrive sau Tone.Aici am reintalnit unul din idolii copilariei mele,pe Dan Andrei Aldea.Am ras impreuna si ne-am bucurat impreuna.

DE ACEEA interventia domnului de mai sus,ma face sa ma simt ca un fel de Grosmann in situatia de rahat in care s-a bagat singur cu bassul lui Allen.Urmeaza..........

COMUNICATUL OFICIAL AL USERULUI midnight rider IN CALIATEA SA DE LEADER AL GRUPULUI MIDNIGHT EXPRESS,comunicat care priveste STRICT comunitatea rgc.ro

subsemnatul,midnight rider,declar pe propria mea raspundere ca cele afirmate mai jos sunt conforme cu realitatea:

Dupa concertul grupului Deep Purple,managera Joannei,care a fost cativa ani tour-manager la Deep Purple,ne-a intrebat daca am putea sa-i urmam pe DP in turneul european,sau cel putin intr-o parte a lui.Acelasi lucru m-a intrebat si D-l Morosanu,organizatorul roman al evenimentului,cel care s-a luptat atat de aprig sa bage 2 formatii romanesti in deschidere,care au crezut pana in ziua concertului ca vor canta.Sub euforia evenimentului,si sub influenta laudelor aduse,am cochetat cu ideea.Singurul lucid in momentul acela a fost Nicu Patoi,care a zis"o sa mergeti fara mine".Noi ceilalti am fost atat de surprinsi incat am inclinat sa gasim o solutie pentru a da curs invitatiei.Dimineata ,cand visul s-a mai diluat,ne-am trezit la realitate,si am inceput sa cantarim:1.(si cel mai important,zic eu) fetita de 5 luni a Joannei este de sambata trecuta in spital cu pneumonie.Joanna a stat de veghe langa ea toate aceste zile,si toate aceste nopti (era nedormita de 4 zile).Doctorii au hotarat s-o mai tina inca o saptamana in spital.2.Raul Kusak are ,pe perioada acestui turneu 8 spectacole cu Vama ,trupa in care este,de asemenea,titular,trupa care,spre deosebire de Stefan Banica (unde e colaborator) NU POATE sa cante fara el,iar in acest weekend,Raul este la Paris pentru semnarea unui contract.3.Adi Tetrade are in aceasta perioada peste 20 de evenimente,incluzand un turneu inceput acum o luna,cu Jukebox band,deasemenea are contract ferm cu Prima TV,la Carcotasi,in fiecare zi de marti (atunci se filmeaza).Aceste contracte se reziliaza doar prin amendarea lor,suma totala se invarte pe la 30 de mii de euro.punctele 4&5 cantaresc mai usor,dar ,totusi cantaresc,dupa cum urmeaza:Sheby are mai multe cantari cu Slang,una este in afara tarii,iar eu am contract cu TVR,contract cu care ma sterg la nevoie la %^&,cum fac si ei cand trebuie sa ma plateasca .Apoi urmeaza partea materiala a lucrurilor,dupa calculele lui Adi,acest turneu ar aduce o gaura in buget de 600 de Euro/zi,daca scadem din suma avansata de managementul DP cheltuielile aferente unei zile de turneu:Transport,Transportul instrumentelor,Cazare,masa,si gajul echipei tehnice.Asa ca raspunsul dat de noi a fost,de comun acord,NU,oricat de mult ne-am fi dorit acest turneu.

AM DAT ACEASTA EXPLICATIE CELOR CARE INTREBAU DACA MERGEM,SI DACA NU,DE CE NU MERGEM.nu ma obosesc sa -i explic asta domnului u-morphine,care mi-ar cere biletul de internare al micutei LeeLoo (asa o cheama pe fata Joannei),copie dupa contractul lui Tetrade cu Prima TV,eventual si un extras de cont,probabil mi-ar cere si sa-i arat biletul de avion al lui Raul,si eventualele urme de *** de pe contractul cu care m-am sters la KR.

 

CU ACEASTA OCAZIE,VA ANUNT CA ACTIVITATEA MEA PE ACEST FORUM SE VA RESRANGE,CEL PUTIN TEMPORAR,LA MICA PUBLICITATE,SI EVENTUAL NICI ACOLO

VA UREZ SARBATORI FERICITE,STUDIATI MULT,ASCULTATI MULTA MUZICA,RADETI CAT DE MULT PUTETI

 

 

rares totu,aka midnight rider

Link to comment
Share on other sites

Mda...Ar trebui sa puna pe ganduri pe multa lume ultimul post al lui midnight rider. Desigur, este un forum public, fiecare poate spune ce vrea si ce crede despre orice. Dar ar trebui totusi pastrate niste limite. Stiu, o sa spuneti ca traim in rrrrrromania si cum se ridica unul din multime trebuie sa-i dam in cap, ca nu or fi totu, manolovici sau gram mai "pa jmekerie" decat noi ailalti care avem valoare de wembley si wacken, dar lumea e rea si nu ne apreciaza si de aia cantam doar in baie la oglinda.

Midnight rider, parerea mea e ca nu ar trebui sa te dai de-o parte de pe forum, doar din cauza unor replici negative la adresa ta. Oricum fatza de ce i-au facut lui manolovici carcotasii de aici, tu ai primit varianta softcore.

P.S. Pe xbass atmosfera e mai relaxata pt ca basistii nu au ego asa de mare precum chitaristii. They got balls man!

Multa bafta si numai bine la toata lumea

Link to comment
Share on other sites

pe xbass e alta atmosfera probabil pentru ca 'chitaristi' sunt toti romanii dupa cum se vede, in timp ce basisti sunt doar basistii. eu nu am postat niciodata pe xbass fiindca nu sunt basist. am citit, si atat. aici, in schimb, vine unul si altul de ex morfina ala (poate nick-ul lui spune ceva) recunoaste ca nu are nici o treaba cu chitara si isi permite sa posteze. e dintre noi? nu. e chitarist? nu. e acesta un forum de melomani? nu. poate contribui cu ceva la subiectul care ne intereseaza pe noi? nu. atunci de ce scrie? doar fiindca a invatat sa scrie si sa citeasca, dar nu stie ce sa faca cu aceste aptitudini. din pacate nu mai sunt foarte tanar si am invatat ca oamenii au IQ-uri diferite, grade de bun simt (a se citi nesimtire) diferite, te lovesti de ei fara sa vrei, nu ai cum sa-i ocolesti fiindca traiesti printre ei, si mai ales se baga in seama in primul rand atunci cand nu au nimic de spus.

@rares: imi pare rau pentru toata situatia, din pacate nu cred ca plecand de pe rgc vei scapa de nesimtirea celor din jur. ce bine ar fi sa fie asa simplu...

@morfina: pana la acest ultim post rares nu ti s-a adresat personal. nefiind chitarist, pur si simplu ai tras cu ochiul pe gaura cheii la ce vorbesc altii, ai venit neinvitat si ai mai avut si tupeul sa te bagi ca musca. daca aveam nevoie de lectii gratuite de jurnalism de proasta factura poate chemam pe cineva, dar te rog intelege ca nu avem preocupari comune cu tine, nu suntem melomani ci abordam muzica dintr-o alta perspectiva decat tine. nu ai cum sa ne intelegi decat atunci cand stii ce inseamna sa te ridici intepenit de pe scaun dupa 6 ore de studiu, ani la rand. stiu, e simplu si placut sa stai la plaja cu castile pe urechi ascultand muzica dar noi nu despre asta vorbim aici. sau daca uneori vorbim, o facem din alta perspectiva pe care nu o poti intelege.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

E

 

din 4500 de membri vine unul , doi , o gasca de cativa cu alta parere , rauvoitori sau binevoitori si atat .

 

Acest lucru inseamna ca a-mi fac un alt user-profil si de pa alt IP atac aiurea pe cine nu-mi place bineinteles anonim , si HOPP acestia se simt jigniti si se retrag ...rezolvat ,un mod simplu de a scapa de concurenta ? (in "balls"?) .

 

Oameni spun vrute si nevrute . Sunt si uni care nu pot sa conceapa ca IDOLI lor sa zicem "Malmsteen" de exempu poate sa urce pe scena cu un chitarist de pe rgc.ro .Si se inbolnaveste omul , i-se naruie tot sistmul de valori ce si-la creat o viata intrega .Adica cum sa intinezi ceva sacru pentru el ...E ,e Sfarsitul Lumi .( o fi de la incalzirea globala)

 

Am mai vazut d-astea pe alte forumuri , sa se sinucida baieti cand m-am luat de Malmsteen ( care de altfel a-mi place foarte mult mult mai mult decat Vai sau Satriani ) cu unele critici foarte pertinente , pur si simplu nu puteau sa digere , sa conceapa ca si idolul are defecte .

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Mã adresez tuturor chitariºtilor de pe acest forum: Când anunțați concertele voastre pe open stage o faceți doar pentru buna informare a colegilor de breaslã ºi vã aºteptați ca tot ei sã umple sãlile de concerte? E suficient respectul de care vã bucurați în aceastã comunitate a chitariºtilor pe care mulți dintre voi o doriți ermeticã sau are oareºce importanțã ºi respectul fanilor voºtri?

Cei care s-au grãbit sã judece prezența mea pe acest forum drept total inadecvatã nu iau în calcul faptul cã un consumator activ de muzicã poate avea ceva cunoºtințe de chitarã, nu îi e aºa de inaccesibil instrumentul ºi nici efortul depus zi de zi pentru a face performanțã... Faptul cã nu sunt muzician profesionist ºi cã practic altã profesie cel puțin la fel de onorabilã nu cred cã mã exclude ab initio...

Nu am contestat vreodatã calitatea muzicianului Rares Totu, dimpotrivã, dar asta nu înseamnã cã nu am dreptul, ca simplu fan, sã adresez niºte întrebãri în legãturã cu niºte informații vehiculate aici pe forum ºi sã am un punct de vedere susținut de argumentație.

Nu vi se pare normal ca un om rațional sã se întrebe, de pildã, cum de informația cititã undeva nu se regãseºte în alte surse sau mai mult, contravine unor informații de la fața locului? ªi pentru a da un exemplu: Cum de trupa No Rules din Bosnia ºi organizatorii evenimentului de pe 3 noiembrie din Sarajevo ºi-au permis sã anunțe oficial care e trupa de deschidere pentru Deep Purple încã din 30 octombrie dacã nu aveau nicio garanție în sensul ãsta? Întâmplãtor am lucrat 6 luni în Bosnia ºi am acces la mai multe informații din interior... Sunt îndreptãțit sã cred cã orice trupã mare aflatã într-un turneu european ar prefera totuºi sã apeleze la trupele locale pentru deschiderea evenimentelor, în cazul în care aceste trupe existã, pentru cã este mult mai ieftin... De aceea când i-am rãspuns lui cearny, speranța mea era aceea cã o sã-i vãd pe Joanna & Midnight Express în deschidere la Deep Purple cel puțin pentru câteva concerte din turneu, ceva mai îndepãrtate ºi aºteptam precizãri care sã confirme sau sã infirme aceastã posibilitate, în timp ce eu însumi cãutam informații în sensul ãsta...

Acestea fiind spuse, numai de bine tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Ca unul care m-am luat in colti cu rares - si nu o data - cred ca am dreptul sa spun ca ar fi una dintre cele mai mari pierderi ale acestui forum daca si midnight rider ar parasi acest spatiu virtual. Nu vreau sa fiu patetic... E foarte grav cand puii ajung sa invete gaina, cotcodacind pe la colturi. Am scris, recent, pe acest forum un apel catre useri sa respecte valoarea "batranilor", sa le urmeze sfatul si sa-si infraneze adrenalina. E suficient ca Dan Andrei Aldea s-a saturat de neofiti si a parasit RGC. Sunt unul care, prin natura meseriei, stie ceea ce i s-a propus trupei midnight express, stie si care au fost conditiile pentru care, rares, ioana, raul, patoi etc., n-au putut sa accepte un contract care li s-a servit in pripa, de genul "ori, ori!"... eu cred ca rares a fost exagerat de politicos sa relateze faptele asa cum au fost in ciuda unei agresiuni evidente a unor membri ai forumului, ceea ce denota ca el a respectat parerea oricui posteaza. Comunicatul lui este cel al unuia care inca mai crede in valoarea RGC... Nu spun ca i-au murit laudatorii, dar MR este unul dintre userii marcanti ai forumului... Era usor sa i se urce prajina la nas si nici macar sa nu mai corespondeze cu dvs. Doar a cantat in deschidere la Purple... Multi poate ca ar fi ales aceasta cale. Rares, insa, a ales, initial, "sa ramana unul de-al nostru", pana cand o parte dintre noi i-am mototolit imaginea si am aruncat-o la gunoi, ca pe un pachet de tigari gol, terfelit. Sper, pentru ultima oara, ca mintea de pe urma se va intoarce in capetele zvapaiate de pe RGC. Si sper asta pentru ca acest forum sa traiasca in continuare... Este necesar sa traiasca.... Ati constatat si dvs. ca din ce in ce mai multi useri prefera sa nu mai posteze in acest spatiu?! Ca dialogurile s-au banalizat si ca numai dragostea unora mai face sa pulseze viata in RGC?! Eu nu spun sa existe dictat pe RGC, sa nu existe libera exprimare, dar nu si impertinenta... Nu stiu daca parerea mea mai conteza, poate ca sunt si eu un bosorog dintre aceia care fac educatie tineretului si pe care, la randu-mi, ii recuzam cu douazeci de ani in urma... Ca unul cu experienta de viata, propun sa inchidem acest capitol, ca si cand n-ar fi existat, sa o luam de la momentul zero, sa ne bucuram ca un user de pe acest forum a cantat in deschidere la Purple, ba mai mult, i s-a propus sa o faca in continuare turneului, si sa mergem mai departe. Chitaristii tin fruntea sus, ochii inchisi (ca Hendrix) si pun mult feeling in ceea ce fac... Rares, hai s-o lasam moarta, macar de data asta!

Link to comment
Share on other sites

Mã adresez tuturor chitariºtilor de pe acest forum: Când anunțați concertele voastre pe open stage o faceți doar pentru buna informare a colegilor de breaslã ºi vã aºteptați ca tot ei sã umple sãlile de concerte?

Nu. La open stage ii anunti pe colegi ca ai marea bucurie sa-i inviti la evenimentul fericit. Pentru ca sa umplem salile facem afise si platim afisajul.

 

 

E suficient respectul de care vã bucurați în aceastã comunitate a chitariºtilor pe care mulți dintre voi o doriți ermeticã sau are oareºce importanțã ºi respectul fanilor voºtri?

 

FAN, fani s.m. (Livr.) Admirator entuziast, pasionat, al unei vedete, al unei miºcãri artistice; simpatizant. – Din engl., fr. fan.

Sursa: DEX '98

 

ADMIRATÓR, -OÁRE, admiratori, -oare, s.m. ºi f. Persoanã care admirã pe cineva sau ceva. – Din fr. admirateur, lat. admirator.

Sursa: DEX '98

 

Adica fanul cica te admira,nu te inteapa...

Cei care s-au grãbit sã judece prezența mea pe acest forum drept total inadecvatã nu iau în calcul faptul cã un consumator activ de muzicã poate avea ceva cunoºtințe de chitarã, nu îi e aºa de inaccesibil instrumentul ºi nici efortul depus zi de zi pentru a face performanțã... Faptul cã nu sunt muzician profesionist ºi cã practic altã profesie cel puțin la fel de onorabilã nu cred cã mã exclude ab initio...

 

:) Aici merge aia cu "la Ploiesti poti sa te Pitesti dar la Pitesti nu poti sa te Ploiesti"! Daca nu esti muzician profesionist si n-ai cantat veci in fata unuia in a carei parere crezi orbeste,n-ai cum sa intelegi cum vine treaba asta.Tu canti,speri ca te-a observat,speri ca macar nu zice ca esti praf daca nu cumva ca i-a placut putin,eventual te gandesti ca e once in a lifetime si ca o sa iti calci pe ceea ce te retine si ii ceri un autograf... Si cand sa faci asta,vine el si zice BAH! ESTI BUN,SA MOR! MI-A PLACUT! Pai iti vine s-o suni pe mama,pe tata si inca trei matusi,sa scoli copilu' si nevasta si sa le zici ca nu te-ai agitat degeaba,chiar a meritat...

Adeca,mai pa-nteles, TE BUCURI TAAAAAAAAREEEEEEEE ,stii?

 

Nu am contestat vreodatã calitatea muzicianului Rares Totu, dimpotrivã, dar asta nu înseamnã cã nu am dreptul, ca simplu fan, sã adresez niºte întrebãri în legãturã cu niºte informații vehiculate aici pe forum ºi sã am un punct de vedere susținut de argumentație.

 

Sa revin iar la explicatia de mai sus? :) Deci fanul e unu care te admira,got it? Fanul e ala care, chiar daca te prinde intr-o zi mai proasta zice "da,mah,se intampla... da' mie tot imi place... ca tare multa bucurie mi-a adus mie asta si asa ca ii iert orice iesire si orice scapare. " Ala e fanul.

Restul sunt... na,consumatori...

 

Sunt îndreptãțit sã cred cã orice trupã mare aflatã într-un turneu european ar prefera totuºi sã apeleze la trupele locale pentru deschiderea evenimentelor, în cazul în care aceste trupe existã

 

Asa este. De aceea a venit Ioana din Quatar cu doi copii mici dupa ea si de aceea trupele de aici care sperau sa faca deschiderea acestui concert nu au reusit sub nicio forma sa inlature "trupa de englezi" cu care Deep Purple a venit pt deschidere.

Da' matale esti indreptatit sa crezi ORICE. Chiar si faptul ca ai zis-o de s-au k/kt toti pe ei de rusine ca s-au laudat ca au fost laudati ca ar merita sa fie si mai laudati, cand ei de fapt sunt niste distrusi...

 

 

Si chiar nu mai era nevoie de mata in Bosnia?! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

Scuze ca ma bag si eu in discutie, dar spun un singur lucru, :)( e de rau ce se intampla :)( .Morfinel, cam meriti taxat...

Link to comment
Share on other sites

Consider ca e o mare tampenie sa ai langa tine oameni cu multa experienta si cu multa disponibilitate in a ti-o impartasi si sa le dai cu piciorul.In loc sa casti urechea la ce ai mai putea invata de la ei, le cauti nod in papura.Asta e din ciclul "Facerea de bine, ....".Sunt ofticat pentru ca stiu ca Rares a ajutat o gramada de membri ai acestei comunitati fara sa-si puna problema ca nu are nici un castig din asta.Numai eu l-am sunat de nu stiu cate ori cu tot felul de intrebari si n-a fost situatie in care sa nu-mi raspunda.Pacat ca se intampla astfel de lucruri!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.