www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grif indoit


TB_TM
 Share

Recommended Posts

dupa ce am catat un an la kitara asta cu 15 mm distanta pana la corzi de la tasta 12 [si dupa ce am primit alta...) m-am gandit ca poate o pot face sa fie rezonabila.

Kitara este veche de peste 20 ani si avea un grif oribil de indoit (nu are toss-rod). Am observat ca este o probleme foarte des intalnita...

Solutia... cea din imagine... dupa 10 zile... :)

Ideea ar fi acum sa nu ii mai pun corzi metalice.

 

In cazul in care are cineva aceeasi problema si nu a incercat inca solutia asta... good luck! :)

 

P.S. s-ar putea sa se rupa griful daca tensionati prea tare. Dar nu e problema ca daca recurgeti la treaba asta inseamna ce era deja stricata, nu? :)

post-515-1129282309_thumb.jpg

post-515-1129282333_thumb.jpg

post-515-1129282347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mah voi cu cine tineti? cu mine sau cu grifu'? :)

Eu zic ca i-am skimbat pozitia "naturala" ca a stat destul asa cum l-am pus eu :) . Va anunt eu ce se mai intampla. O acordez si o las asa... oricum nu mai folosesc decat electrica...

defapt nici nu-i a mea. Mi-a dat-o cineva imprumut pana imi iau alta...cica... a trecut deja un an.

Am vopsit-o, lacuit-o etc... (cu acordul proprietarului) era sub orice critica. acu' sa i-o mai dau si cu griful indreptat?! :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

=))))))))) eu am un western! Si tot asa de indoit e =))))))) Numai ca am reusit sa aduc griff-ul la pozitia initiala prin scoaterea inaltatorului :) Si NU! Nu falseaza! A mai incercat un prieten sa-i scoata inaltatorul la chitara lui spaniola si a obtinut acelasi efect :) Stiu ca si inaltatorul are rolului lui... dar totusi mi se pare destul de mica diferenta... mai mult estetica...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ceea ce ati facut voi e o solutie pripita.Inaltatorul chiar are rolul sau.Chitara voastra falseaza acum, chiar daca nu va dati seama.Incearca niste armonii naturale si-ai sa vezi ca difera fata de notele respective.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Da, ai dreptate, am fost cu capu'-n nori....:)

 

Oricum, m-am facut inteles, cred...Fara inaltator, chitara are intonatia la pamant.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest Moriconne

Sal TB_TM.. auzi dar nu aveai tija metalica in interiorul chitarei? Eu nu ma pricep foarte tare la treburile astea dar din ce am auzit, se regleaza de acolo cu un imbus.

Edited by Moriconne
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.