www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gt8


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

4 hours ago, SKU said:

Cum va putea vreodata o model digital sa intreaca obiectul pe care il aproximeaza. Un model perfect necesita o rezolutie aproape infinita si rezultatul consta in "clonarea" obiectului modelat - un procesor care se ouã amplificatoare :D 
 

Simplu, ar putea fi ceva nou care nu aproximează nimic și are propria arhitectură fără legătură cu nimic existent fizic. Și care să prindă și să placă.

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, apocapsile said:

Simplu, ar putea fi ceva nou care nu aproximează nimic și are propria arhitectură fără legătură cu nimic existent fizic. Și care să prindă și să placă.

Intrebarea este ... de ce? 

Motivul pentru care modellerele exista e pentru ca amplificatoarele exista. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, SKU said:

Intrebarea este ... de ce? 

Motivul pentru care modellerele exista e pentru ca amplificatoarele exista. 

Pentru că se poate, pentru că de ce nu, pentru că e mai rapid și mai ieftin să încerci o mulțime de chestii cu soft pe o platformă hardware neschimbată ca apoi să le distribui, nu știu, din orice motiv :) Cred că uiți cât de la modă au fost și încă sunt în fel și chip sintetizatoarele.

 

LE - motivul pentru care amplificatoarele exista este fiindca instrumentele de ciupit cu coarde exista. tube amps suck, sunetul de acustica e net superior si are latenta mai mica :)))

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, SKU said:

Intrebarea este ... de ce? 

Motivul pentru care modellerele exista e pentru ca amplificatoarele exista. 

Când o sa apara primul amp pe lămpi care simulează tonul unui Kemper sau fractal sau orice altceva de genul ala, atunci o sa aflam și unde sunt haiducii. Pana atunci o sa ascultam doar plăcile zgâriate pe acelasi șlagăr de softiștii rgc-ului.

15 minutes ago, apocapsile said:

Cred că uiți cât de la modă au fost și încă sunt în fel și chip sintetizatoarele.

Alea au venit cu tonuri și idei de muzica absolut nemaiauzite pana atunci și au dat voie creatorilor de muzica sa dezvolte stiluri muzicale absolut noi. Din pacate marile concerte de muzica clasica tot cu Steinway se țin. Expunerea ta nu tine apa.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, felix said:

Când o sa apara primul amp pe lămpi care simulează tonul unui Kemper sau fractal sau orice altceva de genul ala, atunci o sa aflam și unde sunt haiducii. Pana atunci o sa ascultam doar plăcile zgâriate pe acelasi șlagăr de softiștii rgc-ului.

Alea au venit cu tonuri și idei de muzica absolut nemaiauzite pana atunci și au dat voie creatorilor de muzica sa dezvolte stiluri muzicale absolut noi. Din pacate marile concerte de muzica clasica tot cu Steinway se țin. Expunerea ta nu tine apa.

Pentru tine Vangelis e vreo glumă? 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, apocapsile said:

Pentru tine Vangelis e vreo glumă? 🙂

N-ai inteles nimic. Sintetizatoarele nu au apărut ca sa înlocuiască pianul, pianina sau orga clasica. Sunt instrumente de sine stătătoare și au permis muzicienilor sa creeze noi genuri muzicale. Vezi diferenta sau trebuie sa îți desenez? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Nu taică, din trei rânduri ai ghicit corect că sunt mai prost și needucat de felul meu, nu mă compar cu zdrăngănicii plini de ei care au impresia că le știu pe toate și nici nu mă urc la nivelul lor fiindcă vreau să evit probleme cu spatele. Hai, pa!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, apocapsile said:

Nu taică, din trei rânduri ai ghicit corect că sunt mai prost și needucat de felul meu, nu mă compar cu zdrăngănicii plini de ei care au impresia că le știu pe toate și nici nu mă urc la nivelul lor fiindcă vreau să evit probleme cu spatele. Hai, pa!

Eu nu ghicesc pisi ca nu-s mama omida. Pa 😘

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu sincer amp >> procesor mai degraba atunci vand vorbim de amplificator ca monitor adica “amp in the room”.

Daca vorbim de inregistrat sau cantat live in conditii in care te auzi strict prin monitoroare - sunet de amp preluat de mic - treaba devine discutabila.

Asta i elementul cheie care a lipsit in discutiile de acum 15 ani. Oamenii se asteapta de la modeler prin monitoare stereo ( aka sunet de chitara “inregistrat” ) sa sune ca un amp mono Cu difuzoare 12” dat blana.

Chiar si in conditii de amp cu load box tot cred ca un amp se comporta mai amp like dar deja in situatia aia un kemper sau un axe fx ofera mai mult decat costa.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.