www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 78 B- Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 78 B- Votare Si Comentarii  

37 members have voted

  1. 1. Duel 78 B- Votare Si Comentarii

    • Arosulescu
      10
    • Karpi
      6
    • Guitarsarpe
      9
    • Bolly
      1
    • Musaro Adriano
      11


Recommended Posts

Greu de votat de data asta. O spun cat se poate de sincer ca mi-au placut toate cele 6 interpretari cu un oarecare + ptr Karpi; ARosulescu si Guitarsarpe. L-am votat pana la urma pe Guitarsarpe care mi-a placut mai mult (nu ma interbati de ce... :) )N'am inteles de ce Adi24 a bagat pe alt BT dar mi-a placut si el, doar ca ai bagat cam multe "condimente" in sound'u ala (reverb/corus/si ce'o mai fi fost). Si Bolly mi'a placut da' cam prea mult delay ptr gustu' meu. Sa nu credeti ca am votat sound'u cel mai beton :) ; m-am orientat totusi dupa interpretare.

Rock in peace! :)

Link to comment
Share on other sites

N'am inteles de ce Adi24 a bagat pe alt BT dar mi-a placut si el, doar ca ai bagat cam multe "condimente" in sound'u ala (reverb/corus/si ce'o mai fi fost).

 

 

 

intreaba-l pe cosu! :) io bine am bagat, dar s-a schimbat bt-ul pt a doua oara, si eram singurul care postase deja la respectivul bt. si... n-am pus decat delay! :)

Link to comment
Share on other sites

adi24 foarte bine , mi-a placut , mult gust profunxime si abordare profesionista , cu ecoul ti-am scris dincolo.

Din pacate esti singurul cu BT-ul de mai sus .Mai fa o versiune si pune-o la jamm , @bolly a pus mi se pare si am cantat si eu si bolly cate o versiune .

 

am votat Musaro Adriano , singura problema de mentionat : din cauza setari nefericite a volumulul soloului pare intrerupt si nu se integreaza in BT , de fapt e problema numai de mixaj .

 

Toate versiunile mi-au placut , la @bolly ecou prea mult sau si nesetat corespunzator timpul de repetitie , incurca claritatea soloului .

@arosulescu si @guitarsarpe foarte frumos

 

am observat ca uni nu au trecut in major la ultima parte a piesei unde era clar major , nu se prea potrivea de ex gama pentatonala la uni . Eu personal cred ca trebuia cantat in major sau macar ocolita terta mica .

Link to comment
Share on other sites

adi24 foarte bine , mi-a placut , mult gust profunxime si abordare profesionista , cu ecoul ti-am scris dincolo.

Din pacate esti singurul cu BT-ul de mai sus .Mai fa o versiune si pune-o la jamm , @bolly a pus mi se pare si am cantat si eu si bolly cate o versiune .

 

 

mersi mult! :) inseamna enorm, venind de la un asemenea maestru cum esti dumneata! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

adriano ...votat, desi mi-a placut putin mai mult guitarsharpe ( cu exceptia celei de-a doua parti unde a cantat minor in major ...)dar am vrut sa te incurajez

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

adriano ...votat, desi mi-a placut putin mai mult guitarsharpe ( cu exceptia celei de-a doua parti unde a cantat minor in major ...)dar am vrut sa te incurajez

Merci maestre pentru incurajare!!! Merci la toti votanti si la participanti, toate versiuni au fost intrun fel sau altul frumoase, este greu de votat si oricum trebuie sa ne distram pana la urma!!! Numai bine si respect! Adriano

Link to comment
Share on other sites

adriano ...votat, desi mi-a placut putin mai mult guitarsharpe ( cu exceptia celei de-a doua parti unde a cantat minor in major ...)dar am vrut sa te incurajez

 

hehe.. nu am avut timp sa trag o a 2-a varianta pt ca ar fi iesit cu mult mai bine.. cand am incercat majorul la improv nu mi-a placut si pana la urma a iesit tot o pentatonica+cromatisme care merg pana la urma pe orice.. am insistat prea mult la un moment dat pe terta, din motive de lipsa de inspiratie pt ca oricum obiceiul meu este sa accentuez 1, 7 si 9 si nu s-ar fi "prins" nimeni :)...

 

mi-ar fi placut sa fie iar 2 variante de duel, una jazzy si mai complicata si una mai simpluta.. nu ar fi rau pe viitor

Link to comment
Share on other sites

hehe.. nu am avut timp sa trag o a 2-a varianta pt ca ar fi iesit cu mult mai bine.. cand am incercat majorul la improv nu mi-a placut si pana la urma a iesit tot o pentatonica+cromatisme care merg pana la urma pe orice.. am insistat prea mult la un moment dat pe terta, din motive de lipsa de inspiratie pt ca oricum obiceiul meu este sa accentuez 1, 7 si 9 si nu s-ar fi "prins" nimeni :) ...

 

mi-ar fi placut sa fie iar 2 variante de duel, una jazzy si mai complicata si una mai simpluta.. nu ar fi rau pe viitor

hah...Snack Dear Friend...imi cer scuze dar am intrat fugitiv si n-am ascultat varianta ta inca odata...doar parerea mea(sa n-o iei ca si critica)...dak Red zice k ai cintat major peste minor atunci eu imi explic prin una din urmat variante:lipsa de cunostintze(nu e cazul dupa cite explicatii"pentatonice" ai dat...ureche de tabla...nu e cazul k tu ai m demonstrat k stii sa cinti bine...dezinteres...???(nu cred nici asta)...imbinarea tetracordurilor de diferite tipuri si probabil de aici o confuzie?...posibil...dar terta mare cintata peste una mica...hahaaaa...cind am votat am ascultat si varianta ta si nu mi-a sarit in ureche asa ceva...drept urmare...pina voi mai asculta odata varianta de Sarpe mai bine taceam din gura...de ce-am postat?...dak sint acuzat k-am cintat tertza mare cind trebuia mica in sist tonal eu m-as face mic si mi-as cere scuze nu m-as justifica...poate este eliptic de tertza

Link to comment
Share on other sites

Felicitari tuturor...greu de ales cui sa dau votul...enfin, mie mi-a "sunat" Andrei cel mai "de-acolo", din BT, asa ca, vot la el!

Link to comment
Share on other sites

hah...Snack Dear Friend...imi cer scuze dar am intrat fugitiv si n-am ascultat varianta ta inca odata...doar parerea mea(sa n-o iei ca si critica)...dak Red zice k ai cintat major peste minor atunci eu imi explic prin una din urmat variante:lipsa de cunostintze(nu e cazul dupa cite explicatii"pentatonice" ai dat...ureche de tabla...nu e cazul k tu ai m demonstrat k stii sa cinti bine...dezinteres...???(nu cred nici asta)...imbinarea tetracordurilor de diferite tipuri si probabil de aici o confuzie?...posibil...dar terta mare cintata peste una mica...hahaaaa...cind am votat am ascultat si varianta ta si nu mi-a sarit in ureche asa ceva...drept urmare...pina voi mai asculta odata varianta de Sarpe mai bine taceam din gura...de ce-am postat?...dak sint acuzat k-am cintat tertza mare cind trebuia mica in sist tonal eu m-as face mic si mi-as cere scuze nu m-as justifica...poate este eliptic de tertza

 

nu domnule, nu ai inteles.. sfarsitul piesei se transforma in major. si de fapt intr-un acord de dominanta (septima mica). peste un major septima mica se poate canta pentatonica minora, ia ca exemplu blues-ul. dupa ce prima parte a piesei a fost "minora", eu am continuat in aceeasi maniera. deci s-a suprapus terta mica peste terta mare nu invers pt ca ar fi fost jale evident :) si ai punctat corect ca nici tie nu ti s-a parut ceva ciudat, pt ca toti avem blues-ul in vene.. (daca ar fi fost acord major cu septima mare s-ar fi schimbat datele problemei).nu stiu de ce se face atata caz. teorie e una singura si este foarte clar ca o stim cu totii foarte bine.. nu cred ca e cazul sa intram in asemenea discutii. cui ii place o varianta o voteaza.

numai bine !

Link to comment
Share on other sites

atatea discutii asa ca am reascultat piesa

 

nu va mai certati nu-i nici un truc

 

chitara-i falsa de aici confuzia nu e nici major nici minor ceva intre

 

domnule karpi, va deranjeaza cu ceva inregistrarea? nu este nici o confuzie! de la a face penta minor si chiar dorian peste un acord dom7 si pana la a fi chitara falsa este cale lunga.. notele mai putin inspirate sunt una si falsitatea este alta. nu cred ca doriti sa intram intr-o polemica despre ce trebuia cantat pe piesa asta si mai ales cum trebuia interpretat si frazat. avem toti urechi si auzim foarte bine ce se intampla acolo. sunt greseli elementare care ne dau de gol imediat si arata cat stim despre genul BT-ului. cine stie, cunoaste :)

 

chitara e falsa prin definitie, iar ascultand iar inregistrarile, va rog nu imi spuneti ca am fost eu mai fals decat restul inregistrarilor, pt ca asta e rautate.

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

saluti again RGC...Sarpe Dear...am reusit sa ascult...dak e vba de 78B...nu e vba de nici o tertza ci ai folosit aceeasi fraza odata cu dominanta si odata cu 4+ si mie mi se pare f misto...nu e gresit absolut nimic acolo...dak is ceva coarde disonante...apoi ia ascultati la El Mano...hohooo...ai fost prea "cuminte"...dar asta e alta mincare n-are legatura ...eric johnson are o intro bestiala la Zap in genul asta...frazeaza bine de tot...in rest...imi cer scuze k am vbit fara sa ascult...mi-o tai si mi-o maninc k e corect si misto ce-ai cintat acolo

Link to comment
Share on other sites

domnule karpi, va deranjeaza cu ceva inregistrarea? nu este nici o confuzie! de la a face penta minor si chiar dorian peste un acord dom7 si pana la a fi chitara falsa este cale lunga.. notele mai putin inspirate sunt una si falsitatea este alta. nu cred ca doriti sa intram intr-o polemica despre ce trebuia cantat pe piesa asta si mai ales cum trebuia interpretat si frazat. avem toti urechi si auzim foarte bine ce se intampla acolo. sunt greseli elementare care ne dau de gol imediat si arata cat stim despre genul BT-ului. cine stie, cunoaste :)

 

chitara e falsa prin definitie, iar ascultand iar inregistrarile, va rog nu imi spuneti ca am fost eu mai fals decat restul inregistrarilor, pt ca asta e rautate.

 

numai bine

 

e falsa , si tu canti majoritatea notelor doar apasat simplu nu urmaresti destul inaltimea sunetului doar pozitia , schema ce vrei s-o faci .In acest caz trebuie sa ai o chitara perfecta ,cu corzi noi rodate cat sa nu se lase. Si la mine-i fals ici colo , tot cu corzile vechi dar mai trag de vibratior mai intind cu degetul cand vreau sa tin cateva acorduri acordez chitara pe pozitie .

 

Poti sa canti orice semiton dintr-o gama in orice piesa DAR conteaza unde pui accentul principal aici este feeling-ul sa improv izezi liber si sa fii mereu in gama sa faci rezolvari frumoase .Cum spuneau profesori nostri de chitara " Si pauza se canta !!"

 

Pe BT-ul acesta se putea canta orice , doar ultima tura cerea terta mare .Pana acolo a fost super , acolo ai inbarligat tonurile cam nefericit .Nu ca nu se mai intampla dar suna urat .

 

Nu trebuie sa sari ca si ars daca se mentioneaza cate ceva la un jam .

 

se poate spune si altfel mai diplomatic :

 

extraordinar , nemaipomenit super , tine-o tot asa ( si in gand zici nici din asta nu iese nimic lasal sa creada ca e OK ca si asa nu intelege el sa fie fericit )

 

Alta fata a problemei , se mai intereseaza si alti de duel care nu canta dar asculta , ce o sa zica , iata boccii canta prin porumb si se lauda unul pe celalalt .

 

Chiar cand stiu ca am facut totul sa fie bine un jam , nu cred laudele si osanalele , a-mi cunosc limitele .

 

In cazul celor super talentati dar fera experienta este pacat sa nu le atragi atentia cand fac cate o greseala , sa nu creada ca se pierde si nu se observa , sa nu devine neglijenti . Pe scena intr-adevar se pierd multe greseli in groovul trupei si in sonorizarile proaste dar pe o inregistrare ramane si se aude.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.