www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

vocali


Shadow
 Share

Recommended Posts

Guest RipperC

Uite ca am revenit :)

 

In incercarea mea de a trece incet incet spre o voce ceva mai completa, fara folosirea de artificii in genul falsetto, am tras vocea la o piesa. De data asta, in niste conditii mult mai primitoare, micul fiind un Shure SM57. Piesa se numeste Glory Days, este interpretata si compusa de trupa HB (din care, surpriza!, fac si eu parte) si o puteti downloada de aici:

 

http://hb.rgc.ro/sounds.html

 

E trasa din prima pe calculator, deci, nu va asteptati la cine stie ce.

Puteti si compara cu varianta live care tot acolo isi duce veacul (de mentionat ca eram tare ragusit la ora inregistrarii acelei cantari).

 

De asemenea, dati si voi un click doua pe site-ul trupei, poate mai aflati chestii interesante :)

Edited by RipperC
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest miriapod

piesa cu voce de eu..

 

frumos frumos, imi plac vocile "afumate" :) mai ales a ta are expresivitate si e dresata bine in traditie old school :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

mie mi-a placut.. mai ales partile in forta iti ies foarte bine si ti se potrivesc. si eu ascult anouk, piesa e grea. congrats :)

 

 

(the song is playing on a loop now.. "suddenly you needed freedom" - whoa :) )

Edited by miriapod
Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

mie mi-a placut.. mai ales partile in forta iti ies foarte bine si ti se potrivesc. si eu ascult anouk, piesa e grea. congrats :)

(the song is playing on a loop now.. "suddently you needed freedom" - whoa :( )

:)

 

Roooock! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mazdrunka

Luciana, jos palaria! Nu numai calitatile vocale, dar si felul de a simti, la tine, sunt nemaipomenite! Rar, foarte rar, asa ceva! Succes, din tot sufletul!!! :)

 

multumesc mult pentru cuvinte. sa dea Domnul sa fie succes! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Ma intorc si eu (cu spatele) cu o noua piesa trasa la calculator. Ii multumesc lui Jamesman (de pe IM BB) pentru backing track.

 

 

cred ca-mi place cel mai mult dintre piesele postate de tine, ti-a iesit bine egalizarea, soundul.. si vocea ta suna din ce in ce mai.. lucrata, mai slefuita.

Link to comment
Share on other sites

pun melodia asta aici fiindcă m-am axat mai mult pe voce, cu chitara cred că am dat-o puţin în bălării la un moment dat (deh, n-am mai ţinut barre-uri pe acustică de ceva timp). oricum, e abia take 2, deci mai am de lucru mult până să ajung la ceva ca lumea.

 

ca sa fiu sincer mie mi'a placut tare mult cum ai cantat'o. si io zic k se poate trece usor cu vederea ezitarea de la 02:07 avand in vedere k aici ne concentram asupra vocii. ca sugestie: canta mai cu curaj (partea vocala)! in rest kiar mi'a placut

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Burbule, foarte frumoasa melodia pe care ai ales-o.Felicitari pentru asta!Mi-a placut cum ai cantat! :) Puteai totusi sa bagi un solo mic si ceva reverb pe voce, sa te mai joci cu setarile acolo... :) Astept take 2. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest RipperC

pun melodia asta aici fiindcă m-am axat mai mult pe voce, cu chitara cred că am dat-o puţin în bălării la un moment dat (deh, n-am mai ţinut barre-uri pe acustică de ceva timp). oricum, e abia take 2, deci mai am de lucru mult până să ajung la ceva ca lumea.

 

tu suferi de sindromul timiditatii in a canta. adica nu esti prea hotarat, canti cu frica de a fi ascultat. stiu bine ce spun aici, am si io doi oameni in formatie de care trag sa faca backing vocals si "se comporta" in exact acelasi mod ca tine. daca nu poti trece peste treaba asta, mai bine nu mai insista.

Link to comment
Share on other sites

Guest Harah

am zis sa postez si eu o melodie, Harvest de la Opeth, ma rog, de fapt o parte pt k in lipsa de altceva, am inregistrat cu sound recorder si cu un microfon prost, mai ales k volumul trebuie sa fie ridicat ca sa se auda ceva.

Harvest___Mihu.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Seraph

uite mai pun o data melodia pe care am postat'o acu o vreme

de data asta aminregistrat'o ceva mai bine

e proaspata, trasa acu 5 min :)

scuzati calitatea (vocii), tre invocate conditiile de camin

si inca ceva: mel e a celor de la Ad Literam din Ploiesti

 

 

ps: astept parerei..

Seraph___folk.mp3

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

Mi-a placut! :) E totusi un efect cam dubios(flanger?) pe voce...Incearca sa scapi de el... :(

 

mersi :)

pe voce n'am pus nici n efect, e doar soundu' cameradecamin :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

De ce sa nu postez si eu ceva legat de voce?

Sunt vocal de cand m-am nascut, stiu ca cant aproape orice. Cu toate astea, nu am fost niciodata lead-vocalist (ba da, de multe ori, dar nu oficial)

Am postat la galeria mea un mic fragment video. Linkul il aveti mai jos. Astept comentarii :)

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=7778

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.