www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

vocali


Shadow
 Share

Recommended Posts

Poate sunt eu ciudat dar nu suna foarte .. dubios .. litera ă .. ca sa nu zic de â/î in refrene si alte chestii de genul asta? Mi se pare ca e genul de litera pe care vrei s-o eviti la capat de vers/refren.

Banuiesc ca te referi la Stefan ...

Nu esti ciudat .. are ceva probleme de dictie .. dar se pot rezolva cu vointa ... mai toti cand incep sa cante cu vocea isi ingana melodia pe langa vers si apar astfel de "efecte" ... :) nu stiu daca m-am exprimat corect ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Azraelle

Stefan melodia ta e draguta , cum a mai zis cineva inainte....Ai o voce placuta , cu toate micile 'ezitari' , interpretezi frumos.... :( am constatat k ai tendinta de a 'pleca' [falsa putin :)] 'pe' e -uri.

Si inca o chestie : imi place cum canti sfarsitul versurilor [vocalele de care se vbea mai sus].

 

sugestie de titlu : :) "in urma" ...

 

multa bafta p viitor! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat, de exemplu am prins chestia asta si la o melodie de la Vama Veche .. cred ca 18 ani e mel .. dar n-as baga mana in foc .. era ceva cu garăăăăăăăăăă[ăoleu]

Acum am inteles ce vrei sa spui ... de la o vreme am cam inceput cu totii sa evitam ă-ul .. l-am luat de la rusi (ma rog .. ei l-au dat cu forta) si acum am vrea sa-l dam inapoi .. cred .. doar ca a fost furat de cineva ... sîîîîî ...

Link to comment
Share on other sites

Da stiu sunt softuri care fac asta .. dar din ce aud este chiar bun "Vocaloid" .. mai sunt niste demouri facute cu el si aici .. http://www.zero-g.co.uk/index.cfm?articleid=802

 

Acu' ca a venit vorba, un soft destul de bun pentru voci (nu sinteza) ... este "Celemony Melodyne" ... poti face o groaza de lucruri pe o voce sau instrument (in format audio) ... http://www.celemony.com/cms/index.php?id=256#

Link to comment
Share on other sites

Minunat topicul asta

Singurul lucru extraordinar e ca si la noi sunt voci mirifice care ar putea sa faca o cariera in muzica la fel ca si in stainatate dar din pacate nu sunt exploatate cum se cuvine..... stim noi de ce.

indraznesc sa va supun atentiei o piesa a lui Bob Dylan, preluata de Hendrix pe care am inregistrat-o cu George Baicea pentru albumul Roumanian Tribut to hendrix, sper din tot sufletul sa va placa.

Bafta tuturor.

The_wind_cries_Mary___Mini.mp3

Link to comment
Share on other sites

Multam frumos Azraelle, nici tu nu eti "rea" deloc :)

Totul e sa vrei ceva cu ardoare si n-are cum sa nu se intample. Tine-o tot asa, si cine stie poate ne intalnim pe "marile" scene :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Azraelle

nu stiu cu ce sa-ti spun ca ai gresit , nu am identificat ceva 'rau' in cantarea ta..Bravo! ai un timbru placut! ai grija doar cum 'accentuezi' vocala 'a'! oricum , mi-a placut melodia :)

Link to comment
Share on other sites

iata de la mine : the decemberists - angels and angles .. cine se pricepe sa-mi spuna ce fac gresit , as aprecia .. am bagat niste reverb sa mai deghizez/enhance :)

 

stiv___angels_and_angles.mp3

Imi place timbrul vocii tale ... cu studiu o sa treci si peste micile scapari ale vocii, canti destul de relaxat, asta este un lucru bun ... sper sa apara si cineva avizat sa-ti dea sfaturi mai utile.

 

Azraelle ... ai dat un sens melodiei lui Baumwolle ... este altceva, si cred ca stie si el asta. Ai improvizat si la "Ma pierd" ... tot peste un negativ, ai idei, mai trebuie doar sa le aranjezi un pic .. sper sa nu te superi daca iti spun ca singurul lucru care nu se potriveste intr-o oarecare masura este stilul folk abordat de tine. Inainte sa iei foc o sa-ti explic ce inteleg eu, poate gresesc, cand spun despre o voce ca este folk ... In muzica folk, in general, vocalistii, sunt, sau se acompaniaza cu un singur instrument, de obicei o chitara ... din cauza asta vocea are tendinta de a suplinii lipsa unui instrument solistic ... cel care acompaniaza nu se poate oprii sa faca solo, si atunci vocea improvizeaza ceva ... lucru superb in muzica folk .. iar tu o faci bine, dar daca ai de gand sa canti cu o trupa, caci asa am inteles, atunci trebuie sa-ti gandesti diferit pasajele vocale, lasand si pe viitori tai colegi sa-si duca la bun sfarsit pasajele solistice .... devii si tu un instrument printre alte instrumente. Nu ma refer neaparat la piesele puse de tine pana acum .. dar de obicei asa se intampla cu cineva care trece de la muzica folk la muzica, sa-i spunem, altfel organizata. De multe ori muzica folk este mai "pasionala" si mai consistenta in mesaj decat in alte genuri muzicale ... cuvintele sunt foarte importante si cu siguranta vocalul este cel mai urmarit. Sper sa-ti fie un sfat util si sa intelegi ce am vrut sa-ti spun. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare la toata lumea. Ma bag si eu cu cateva "indicatii pretioase..." :)

E greu sa fii vocal si sa mai sune si bine. Am observat in general ca toti vocalistii incepatori au tendinta sa cante mai incet si unora chiar le lipseste curajul. Nu e bine. Ca vocalist iti trebuie grandes cojones..,

Sunt doua lucruri de care ai nevoie ca vocalist: volum.., si sa te poti tine pe nota la volum mare. Majoritatea incearca sa isi moduleze vocea din gat si la volume mari isi dau seama ca treburile nu mai stau la fel. Eu unul am avut ceva experiente ca solist si cand am cantat prima data aveam un instructor care imi spunea mereu sa cant tare..., si eu ma enervam si spuneam ca nu se pricepe la muzica pentru ca idolii mei de pe cd nu pareau sa cante asa tare.., si la urma urmei de ce exista microfoane si amplificatoare...

Dar mi-am dat seama ca greseam si ca e esential (cu cateva exceptii) sa poti canta la volume mari. Daca ai tras o voce in studio si ai cantat incet..., poti sa faci in mix ce vrei si sa o dai cat de in fata vocea respectiva ca tot fara vlaga o sa sune.

Ca observatii la ce s-a postat aici ar fi cate ceva. In primul rand mix-urile suna naspa (ca sa nu zic altfel). Daca tot aveti calculatoare si folositi tot felu de soft-uri invatati sa le folositi si invatati ceva inginerie de sunet. Spun asta pentru ca flanger-ul ala care reapare obsedant pe ce a postat Azraelle nu numai ca nu e cel mai inspirat efect de folosit in contextul respectiv dar e si folosit abuziv. Azraelle se descurca destul de bine, chiar daca nici ea nu se "infige" prea tare cu vocea. Dar e ok..., si poate in timp isi mai face curaj si o sa cante mai in forta.

Mi-a placut si Stefan care la fel canta foarte timid asa..., dar parca s-ar vedea ceva potential acolo :)

Stiv suna chiar bine. Nu stiu piesa originala ca sa imi dau seama daca falseaza sau greseste pe undeva. Oricum daca o face piesa e de asa natura ca nu suna rau. Reverbul nu mascheaza. El se face "vinovat" in mare parte de ambianta unei piese..., si oricum la tine e pus cu bun simt si se aude bine.In final se vede piesa care a postat-o noi4x4 ca e trasa si mixata profesional. Pacat ca nu am si eu discul ala.., da fac eu rost de el.

ufff... ce post lung. probabil ca nu a avut nimeni rabdare sa il parcurga...,

in fine.., numai bine la toata lumea si mult succes in continuare

Link to comment
Share on other sites

multam tuturor pentru pareri, mai astept in continuare . oricum , o sa revin in curand cu ceva de la radiohead , my favourite band . any requests? :)

Link to comment
Share on other sites

OFFTOPIC Tocmai am citit posturile lu malmsteen in care ii bestelea cam pa toti si aia la randu lor dadeau si ei cu beshteleaua...si ajung aici..ma!ce naiba!toata lumea e asa happy..unu zice bravo altu zice multumesc..unu zice ce frumos..altu vaaai!chiar iti place..?...cam atat am avut de spus.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.