www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

vocali


Shadow
 Share

Recommended Posts

Guest darkamaryllis

salutari!!

 

super tare topic si multe voci bune pe aici :) , mi-e cam frica sa postez o inregistrare, but here i go....

 

o inregistrare destul de "primitiva", dar dupa parerea mea s aude bine

 

falling again, lacuna coil

 

va rog niste pareri !!!

falling_again_2.wma

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest MieZu

Salut,

Am uploadat si eu 5 piese ale trupei mele - RockHouse din Alba Iulia. (daca dati click pe signature, puteti asculta mai multe piese!)

 

1__RockHouse___Stand_Up.mp3

2__RockHouse___Down.mp3

5__RockHouse___No_Arms.mp3

RockHouse___Violet.mp3

RockHouse___Coma.mp3

 

Nu stiu daca era o regula de "participare" la topic, dar cele 5 piese sunt home recording, compozitii proprii trupei, iar versurile imi apartin. (nu ma laud, doar mentionez :) )

 

 

Am folosit:

1. Mic Shure Beta58 + Spitshield si Stativ (duuu'h)

2. Preamp Art MP Tube 12ax7.

3. Compresorul dintr-un procesor Roland GP8 rack de chitara

4. Soundblaster Live!

5. Corectii si editari din Adobe Audition 1.5

Sper sa va placa...

 

:) 4 all the vocals up there

Edited by MieZu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Sunt tare curios, a inregistrat cineva un cover vocal dupa Dream Theater, piesele mai grele la voce gen Metropolis sau Learning to Live sau Innocence Faded. Eu repet si exersez zilnic sa-mi cresc vocal range-ul, si pot sa zic ca pot sa cant majoritatea pieselor dar unele note nu vad cum ar putea sa le atinga altcineva inafara de LaBrie :-)).

Link to comment
Share on other sites

De ce sa nu postez si eu ceva legat de voce?

Sunt vocal de cand m-am nascut, stiu ca cant aproape orice. Cu toate astea, nu am fost niciodata lead-vocalist (ba da, de multe ori, dar nu oficial)

Am postat la galeria mea un mic fragment video. Linkul il aveti mai jos. Astept comentarii :)

http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&...ost&id=7778

 

Fain

 

cunosc un chitarist care m-a intrebat ce gasim noi astia in blues , vad /aud ca si tu incepi sa gasesti cate ceva.

Foarte fain DAR prea scurt .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ei hai ca ma bag si eu la una mica. :) Piesele sunt bune, cred eu... Just covers... Trase acasa cu un microfon de calculator de 12 roni (d'ala cu casti).

 

Feeling_good_Master.mp3

Papa_loved_mama.mp3

And_I_am_telling_you_I__m_not_go_away.mp3

....si btw, caut trupa... ca m-am cam saturat sa cant in baie....

Edited by jakman
Link to comment
Share on other sites

Ei hai ca ma bag si eu la una mica. :) Piesele sunt bune, cred eu... Just covers... Trase acasa cu un microfon de calculator de 12 roni (d'ala cu casti).

 

Feeling_good_Master.mp3

Papa_loved_mama.mp3

And_I_am_telling_you_I__m_not_go_away.mp3

....si btw, caut trupa... ca m-am cam saturat sa cant in baie....

 

That was... amazing. Incredibil. Am ascultat cu placere.

 

Eu ma las. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
hmm de trei luni nu a mai postat nimeni? imi permit sa pun un cover ...home made. astept pareri.

F frumos, am ascultat acum si originalul, banuiam io ca e de la Anouk, whatever...

 

 

Ai voce clar.... cu carul... evident, la partea aia grea cand tre sa zbieri pe acol...e mishto ca potzi, dar 

 

cred ca e oleaca prea plat, tre sa bagi nishte tremolouri , chestii de alea de voce...whatever sau sa o "distorsionezi" oleaca, sa zbieri....:::)))))) oricumm... lasa... e f bine..felicitari !!!! 

Link to comment
Share on other sites

Guest puf puf

multam fain. din pacate daca as zbiera la microfonul meu de birou nici mama lu' adobe audition nu ma mai scoate din *****..dar ne putem vedea live sa iti dovedesc :):)

Edited by puf puf
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
multam fain. din pacate daca as zbiera la microfonul meu de birou nici mama lu' adobe audition nu ma mai scoate din *****..dar ne putem vedea live sa iti dovedesc :):)

 

Bravos Puf Puf. felicitari. Prea misto timbrul iar faptul ca parca o ascultam pe Anouk prin concertele de inceput m-a rupt in doua. :) Ai putin de lucru la control cand tre' "sa-ti dai drumul" dar ala se rezolva cu putin cantat si nimic mai mult. In ceea ce priveste tremolourile... neeeaaahhhh... las-o-asa. Vine si ala dupa o perioada de cantat.

Mi-a placut tare mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest puf puf
Bravos Puf Puf. felicitari. Prea misto timbrul iar faptul ca parca o ascultam pe Anouk prin concertele de inceput m-a rupt in doua. :) Ai putin de lucru la control cand tre' "sa-ti dai drumul" dar ala se rezolva cu putin cantat si nimic mai mult. In ceea ce priveste tremolourile... neeeaaahhhh... las-o-asa. Vine si ala dupa o perioada de cantat.

Mi-a placut tare mult.

 

multumesc, din pacate, nimeni nu ma vrea in trupa

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...

 Oh God ! Nu-mi permite internetul momentan sa downloadez toate melodiile , dar te asigur Azraelle ca imediat ce se remediaza problema trag toate melodiile puse de tine si le ascult pana imi bubuie difuzoarele la boxe . Am reusit sa trag doar Ochii tai , n-am cuvinte ..

 

 Dar stii ce ma intreb ? Cum de la Eurovision se duc tot felu' de tufe si tu , cu vocea asta , care mie imi place la nebunie , stai acasa ? :)) Si inca ceva .. fara gluma :)) , esti singura printre putinele voci feminime pe care le ascult , dar sa imi si placa , e o raritate . Melodia se tot repeta inca de la 8 cred , acum e 12 , si tot nu m-am plictisit de ea ! Asta vroiam sa-ti spun , ca ai o voce nemaipomenit de frumoasa .

 

 

 

 

Venind vorba de cantat , in urma cu ceva timp mi-am achizitionat o chitara . Pur si simplu , fara muzica nu pot sta . Orice fac , fac cu muzica . Si cand am vazut ca pot canta Nothing else matters , One , Fade to black , Kashmir , Sweet Home Alabama , Wanted dead or alive , pur si simplu plangeam neincetat . Chiar si acum , dorinta mea de a canta , este imensa . Pe langa chitara  unde fac ce fac si poate invat , I WANNA SING . Ma ajuta sa ma descarc si mai ales imi PLACE! Dar am niste probleme , pe care le sesizez eu dupa ce ma inregistra ( ce-i drept , la un iRiver ) . Vocea mea produce cateodata un .. bazait sa zic asa , o vibratie ce nu-si are locul la anumite note . In alta ordine de idei , am vazut ca aria , sau raza , vocala este destul de mare ( zic eu ) . Daca detin o chitara , o pot determina ? Sau se foloseste numai pianul ? Precizez ca nu am absolut nici o notiune de teorie muzicala , stiu doar sa cant dupa TAB ( greu dom'le .. ) . Sau pot merge pe principul ... daca poti canta gama Do Major de 2 ori -> 2 octave ? Nu radeti daca spun numai tampenii .. dar nu stiu :)) . Cu cantatul , imi doresc asa mult sa reproduc anumite pasaje din melodii , de scol toti oamenii pe o raza de 2 km :lol:) . In caz ca ascultati Sebastian Bach (ex-SKID ROW stiti.. ) . 

 

Asta e tot  ce am avut  de zis ... o seara cat mai placuta ! DAN

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
Guest adelin007
:) )))) calitatea e calitativ destul de slaba:)))))) bun asha!!!!! scuzati-mi 'terminarea' :-<

Frumos..imi place vocea ta:D..ai nevoie doar de un tuner de chitara:))

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.