www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fratilor Ajutati-ma, Am O Problema D Sunet(f Naspa)


Stefan N
 Share

Recommended Posts

Am o chitara Yamaha RGX-A2, un amp Hiwatt G15 si o pedala Digitech DF-7.. si nu stiu ce e in neregula de se aude fix ca in butoi cand e pe distors..chitara clean se aude foarte bine,dar cand dau oricare dintre cele 7 modele de distors se aude foarte 'fuzzy'..ma enerveaza la culme..m-am uitat la multe demonstratii pe youtube cu tipi care aveau aceeasi pedala si suna impecabil la ei... VA rog spuneti-mi unde gresesc..ce nu fac bine.. :)

Link to comment
Share on other sites

pai se aude ca din butoi(infundat) sau fuzzy?

Daca e prima incearca sa cresti mediile si inaltele, daca e a doua incearca sa scazi inaltele. SI preferabil da mai multe detalii asupra a ce incerci sa canti, si cam ce setari folosesti.

 

 

se aude mai mult fuzzy... si am incercat sa modific mediile,inalte.. joasele..:))..toate toate.. in fel si chip.. am luat pedala asta in ideea de a avea diferite feluri de distors..sa am de unde alege..eu ma tem sa nu fie de la chitara sau amp... Inca ceva..cand cant single notes se aude 'bine'..dar la acorduri e naspa naspa..se aude pur si simplu fuzzy(exemplu:white stripes-seven nation army-> pe toate tipurile de distors se aude nasol) :)

Link to comment
Share on other sites

eu unul sincer as recomanda sa nu-ti iei digitech, dar no daca numa asta ai, vezi ca ar trebui sa ai si pe pedala niste filtre si umbla la eq din amp, mai da-i medii mai multe si inalte si basi mai putini si va iesi mai bine. deasemenea, vezi daca ai bright switch la clean si daca e ON. daca nu-ti place da-i OFF. personal o tin on ca sa am si un fuzz din warp, dar in general ca sa se auda distorsu mai cald e mai bine fara bright switch :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un digitech rp100a, dar nu am asemenea probleme. (m-am cam saturat de digital!!!) Uita-te bine la toate setarile. Uita-te pe site-ul lor, pe manual. Dupa cum arata nu are multe setari de genul noise gate, octaver, care sa fie actionate aiurea. In ultima instanta probeaza-l cu o alta chitara si un alt amp.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

poate gresesc...dar sunetu' ala aiurea de care vorbesti s-ar putea sa fie buzz-u' pe care il au anumite pedale cand le dai gain mare.in cazu' asta chiar nu prea ai ce face...

oricum...verifica daca ai impamantare la priza...sau cum zicea Dimitryus, testeaza pedala pe alt amp.chiatara nu cred sa aiba nimic...daca zici ca suna bine pe clean...

noroc :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_GS

salut.. la DF-7 incearca sa folosesti iesirea de MIXER (OUT2)..Outputul 1(AMP) este util doar daca ai o statie puternica cu cel putin 2 difuzoare de 12"... cu un practice amp vei avea un ton bun - fara "dintzi" - numai prin iesirea CIT de mixer (cu simulator de cabinet).

 

am atasat o "mostra" inregistrata cu DF7 direct in calculator - copyright Metrock (Paul Sima) - ... printr-un amp ar trebui sa sune cel putin la fel de bine :)

PROBA_DF7.mp3

Link to comment
Share on other sites

salut.. la DF-7 incearca sa folosesti iesirea de MIXER (OUT2)..Outputul 1(AMP) este util doar daca ai o statie puternica cu cel putin 2 difuzoare de 12"... cu un practice amp vei avea un ton bun - fara "dintzi" - numai prin iesirea CIT de mixer (cu simulator de cabinet).

 

am atasat o "mostra" inregistrata cu DF7 direct in calculator - copyright Metrock (Paul Sima) - ... printr-un amp ar trebui sa sune cel putin la fel de bine :)

 

Am facut si eu o mostra tot cu df7 direct in calculator..se aude o idee mai bine decat pe amp..probabil din cauza placii de sunet :)

sample.mp3

Link to comment
Share on other sites

Auzi, da tu stii sa canti?

 

...ca... ala nu canta singur.

 

VA rog spuneti-mi unde gresesc..ce nu fac bine.. :)

 

Poate ca ar fi o idee sa inveti sa canti intai. Sa vezi dupa aia ce distorsuri scoate scula...

 

m-am uitat la multe demonstratii pe youtube cu tipi care aveau aceeasi pedala si suna impecabil la ei...

 

De ce oare? Ce mister...

:)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

pai e de la mana si de la amp! normal ca nu suna cum te astepti sa sune, mai tre exersat, iar sunetul fuzzy e de la ampul acela mic, care desi se vrea un amp de chitara, suna oarecum hi-fi...

 

edit: ioi ... acuma vad ca cel care a deschis topicul si cel care a pus sampleul sunt persoane diferite!

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

orice DSP trebuie setat

 

trebuie sa citesti cu atentie cartea tehnica si sa incerci pas cu pas setarile , a=ti ia cam o luna pana te prinzi cam ce setare suna bine.

 

fiecare modul-efect are setari de toate felurile .

 

In mod normnal ar trebui sa ai unele setari de fabrica ce sune bine.

 

Reduci volumul de iesire !!!! etc..s-ar putea sa ai volumul prea mare ce ataca intrarea amplifului si distorsioneaza primul etaj din amplif ,caz in care degeaba schibi la pedala sunete toate suna urat si cam la fel ...etc

 

deci invata sa setezi pedala

 

Deci incepi prin a identifica gain-ul ( amplificarea pe intrare ) si Volume-ul de iesire , reduci volumul in asa fel ca sa nu fie diferenta intre "bypas" si "effect" .Sa nu fie tonul distorsionat mai tare decat tonul clean !!

Sa reduci gain-ul la distors , taie din inaltele cu filtru din distors sau cu EQ-ul daca nu are filtru in distors , in asa fel reduci bazaitul de inalte de pe ton.

 

-cauta care dintre combinatia "patern" efect No..1 la 60 ..sau Dupa denumire , originala suna cel mai aproape de cea ce vrei tu .

 

Acest patern ( efecte presetate din fabrica Nr XY sau denumirea XY ) al editezi si pe rand setezi modulele , compresor , distors , EQ , chorue , ecou , volume etc ...dupa ce ai invatat cum sa setezi , si ce sa setezi.

 

etc...etc

 

efectul nu se seteaza singur si nici nu canta singur trebuie sa inveti cu rabdare .

Link to comment
Share on other sites

edit: ioi ... acuma vad ca cel care a deschis topicul si cel care a pus sampleul sunt persoane diferite!

 

:) Serios?

 

Verifica si gain-ul, eq-ul. Desi sincer ma mira putin situatia, deoarece, asa cum a spus si Karpi, in mod normal pedalele au niste setari din fabrica, ce in mod normal suna "bine". Atunci cand canti pe amplificator, vezi sa nu uiti butonul de overdrive (sau ce distorsiune are acesta) activat. Adaugat la distorsul pedalei iese o harababura.

 

Aia era doza de la gat pe care am ascultat-o in sample?

 

Nu uita sa verifici si pe alte scule!

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

nu stiu de ce dar eu am impresia ca tu tii pedala on pe canalul de drive al ampului..si d'aia se aude fuzzy... deci....pedala o bagi pe canalul de clean.si nu incerca sa dai gainu mare...incearca sa il setezi atat cat ai nevoie

LE:sorry, am vazut ca a scris cineva mai sus.... nu citisem toate reply-urile

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Revin cu o precizare.

 

Am probat ieri niste chitare si intamplator distorsul iesea dintr-o jucarie din asta DF7 si sincer suna :) foarte bine (nu spun bestial...). Adica reglata asa cum trebuie, nu am nici o indoiala ca poti obtine un sunet cel putin satisfacator.

 

Desigur depinde si de statia pe care o folosesti.

 

Sa ne mai povestesti cum evolueaza chestiunea in curs!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.