www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tranzistori Ge


Guest deadlok
 Share

Recommended Posts

Vreau sa fac un Fuzz Face cu doi tranzistori PNP cu germaniu. Problema este ca nu stiu ce tranzistori cu germaniu se mai pot gasi in Romania pe la magazine; pe schema nu specifica tipul, ci doar PNP Ge. As vrea sa stiu :

 

1. Ce tip de tranzistori Ge PNP mai pot gasi prin Romania ?

2. La ce magazin ?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

La tranzistorarie ... adica la magazinul de piese electronice din orasul tau. Uita-te la ce tensiune se alimenteaza montajul si intreaba omul de la magazin, daca se pricepe it poate identifica intr-un catalog ce-ti trebuie.

Sau cel mai bine intreaba un electronist batran, poate te rezolva cu o pereche de tranzistori scosi dintrun radio portabil vechi din debaraua lui, sau ceva de genul asta, pentru ca sunt slabe sperante sa gasesti la un magazin actual asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca tranzistorii pe germaniu nu prea se mai fabrica. Am gasit unii la Conex Electronic, dar sunt de putere.

Daca stiam, imi faceam pe vremea lui Ceau o provizie de AC180 sau BD136 (parca astia erau pnp germaniu).

Edited by deadlok
Link to comment
Share on other sites

Hehe ... inca un fan Fuzz Face

 

In primul rand, ai putea sa cumperi un Fuzz Face. Si cand zic asta, nu ma refer la reissue-ul Dunlop, ci la Tweak Fuzz-ul produs de Seymour Duncan.

 

Gandeste-te ca o pedala nu e numai un circuit, ci si cutia, comutatorul, alimentarea... Ca sa nu spun de orele de munca.

 

Apoi, ca sa obtii sunetul tranzistoarelor de germaniu, nu e musai sa folosesti asa ceva. Poti folosi tranzistoare cu siliciu, si sa bagi un condensator intre baza si colector.

 

Un articol excelent despre Fuzz Face gasesti la adresa asta

http://www.geofex.com/Article_Folders/fuzzface/fftech.htm

 

Si acolo zice si de trucul cu condensatorul intre baza si colector.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru link, este foarte interesant, mai ales ca detaliaza asa-zisele "Roger Mayer mods". Din pacate, din articol reiese ca povestea suna bine doar cu tranzistori cu Ge, pnp.

In ce priveste montajul in sine, vreau sa il fac pt ca e simplu dpdv constructiv; ca sa zic asa, ma relaxeaza. Stiu ca sanse mari sa sune ca naiba, pentru ca probabilitatea sa nimeresc tranzistori pnp Ge cu caracteristici ok este foarte mica; practic nu am de unde alege.

Link to comment
Share on other sites

Mai, chestia asta ca Fuzz Face-ul suna bine numai cu tranzistori cu Ge nu e chiar adevarata.

 

De ex, asculta Band of Gypsies a lui Hendrix, sau Live at Pompeii a celor de la Pink Floyd.

Ce auzi acolo e un Fuzz Face cu tranzistori cu Si.

Nu suna bine ?

 

Si cand ti-am zis de Tweak Fuzz, am zis din experienta proprie - posed asa ceva. Si cand bag un Strat in pedala, sunt foarte aproape de tonul lui Hendrix (opinia mea).

Si suna bine (iarasi opinia mea), si e cu tranzistori cu Si.

Link to comment
Share on other sites

Mai, chestia asta ca Fuzz Face-ul suna bine numai cu tranzistori cu Ge nu e chiar adevarata.

 

De ex, asculta Band of Gypsies a lui Hendrix, sau Live at Pompeii a celor de la Pink Floyd.

Ce auzi acolo e un Fuzz Face cu tranzistori cu Si.

Nu suna bine ?

 

Si cand ti-am zis de Tweak Fuzz, am zis din experienta proprie - posed asa ceva. Si cand bag un Strat in pedala, sunt foarte aproape de tonul lui Hendrix (opinia mea).

Si suna bine (iarasi opinia mea), si e cu tranzistori cu Si.

 

Sunt mult mai multe pedale care sunã bine ºi folosesc tranzistori cu Ge; e ca ºi cum am discuta despre distorsiune digitalã vs. analogicã.

Pedalele cu tranzistori cu Ge sunã bine ; cele cu tranzistori cu siliciu sunã altfel .. bine. ªi mai conteazã ºi în ce amplificator (cu tuburi ..e ideal) bagi semnalul.

Link to comment
Share on other sites

Sunt mult mai multe pedale care sunã bine ºi folosesc tranzistori cu Ge; e ca ºi cum am discuta despre distorsiune digitalã vs. analogicã.

Pedalele cu tranzistori cu Ge sunã bine ; cele cu tranzistori cu siliciu sunã altfel .. bine. ªi mai conteazã ºi în ce amplificator (cu tuburi ..e ideal) bagi semnalul.

 

Domnu' boc,

 

Aveti vreo problema cu mine ? Pentru ca nu prea inteleg tonul raspunsului.

 

Pur si simplu ziceam ca , in opinia mea, afirmatia "Fuzz Face suna bine numai cu tranzistori cu Ge" nu e adevarata (si am dat si niste exemple).

 

Si referitor la pedale cu tranzistori cu Ge - care sunt acele multe pedale cu asa ceva ? Pentru ca in afara de cateva modele produse in numar mic si la un pret mare, nu imi vine in minte nimic.

Si nu zi de pedale produse acum 40 de ani.

 

Iar daca ai chef de cearta (sau iti inchipui ca vorbesc in necunostinta de cauza si am nevoie sa ma iluminezi cum e cu tonul), iti recomand sa iti directionezi energiile in alta parte.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa fac un Fuzz Face cu doi tranzistori PNP cu germaniu. Problema este ca nu stiu ce tranzistori cu germaniu se mai pot gasi in Romania pe la magazine; pe schema nu specifica tipul, ci doar PNP Ge. As vrea sa stiu :

 

1. Ce tip de tranzistori Ge PNP mai pot gasi prin Romania ?

2. La ce magazin ?

 

Multumesc.

 

pe maica domunului, la conexelectronic, se gaseau niste ac128 la 60.000 bucata parca, dar nu puteai sa afli ce gain au...iar pentru un fuzz face primul tranzistor trebuie sa aiba gain-ul intre 70-90, iar al doilea trebuie sa fie cam intre 100-140...

 

daca vrei neaparat pot sa-ti dau eu doua bucati de ac128 cu ce gain-uri vrei, dar te costa 100.000 unul ca atat am dat si eu pe unul...i-am luat de pe www.banzaieffects.com si atat sunt acolo (http://www.banzaieffects.com/AC128-hfe-71-80-pr-24441.html)...

Link to comment
Share on other sites

pe maica domunului, la conexelectronic, se gaseau niste ac128 la 60.000 bucata parca, dar nu puteai sa afli ce gain au...iar pentru un fuzz face primul tranzistor trebuie sa aiba gain-ul intre 70-90, iar al doilea trebuie sa fie cam intre 100-140...

 

daca vrei neaparat pot sa-ti dau eu doua bucati de ac128 cu ce gain-uri vrei, dar te costa 100.000 unul ca atat am dat si eu pe unul...i-am luat de pe www.banzaieffects.com si atat sunt acolo (http://www.banzaieffects.com/AC128-hfe-71-80-pr-24441.html)...

 

hehe , nu gain ci "Beta" factor de amplificare al curentului ( parametru h21 ).

 

Zgomot-ul conteaza !!!

i-am dat prietenului meu Hariga mai multi tranzistori cu Ge si cu Si , el le sorta si alegea care au zgomot cat mai mic si a construit mai multe distorsuri.Are o "valiza" de efecte suna foarte bine , mai multe distorsuri fiecare cu "tonul" sau .

 

Tranzistoare Ge sau Si bune ptr preamplif/distors gasesti in preamplifurile de la magnetofoane si "Pickup"-uri vechi !!

 

Acelea sunt alese din mii de bucati din seriile cu zgomot redus si "Beta" mare!!

 

Eu l-am tot sfatuit ca sa foloseasca un buffer/premplif cu FET ( sau integrat cu FET ) profesional de zgomot redus cu care sa atace cu semnal mare un tranzistor cu Ge in regim de amplificare mai redusa si produce acelasi "ton"!! fara tranzistor cu Ge super calitativ .

 

Schema se complica , si FF original este o schema simpla si eficienta dar facuta tot cu economie de componenete .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

schema originala cu tz.cu germaniu si cu 2,2uF pe intrare suna scurt si fara sustain mare.sfatul meu este sa folosesti schema cu 2 bc 108,iar cond. de intrare se alege intre 47n si 68n.iincearca si cred ca o sa-ti placa.la mine au ajuns pana acum 3 fuzz-uri originale si in toate am facut acesata schimbare.ultimul a fost silviu aionitoaie.poti cere relatii acolo el fiind mare fan fuzz face.schema este extrem de simpla si o poti face fara probleme.atentie-cond. de intrare trebuie sa fie de foarte buna calitate.pe iesire poti pune 100n.succes.

Link to comment
Share on other sites

schema originala cu tz.cu germaniu si cu 2,2uF pe intrare suna scurt si fara sustain mare.sfatul meu este sa folosesti schema cu 2 bc 108,iar cond. de intrare se alege intre 47n si 68n.iincearca si cred ca o sa-ti placa.la mine au ajuns pana acum 3 fuzz-uri originale si in toate am facut acesata schimbare.ultimul a fost silviu aionitoaie.poti cere relatii acolo el fiind mare fan fuzz face.schema este extrem de simpla si o poti face fara probleme.atentie-cond. de intrare trebuie sa fie de foarte buna calitate.pe iesire poti pune 100n.succes.

vezi ca-l cheama silviu aionita. in rest totul e real! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mishu13

Eu am incercet sa-mi fac un distorse cu doua BC 109 cu siliciu si nu cred ca ar fi diferenta foarte mare de sunet... :-?

Link to comment
Share on other sites

a-ti citit articolul ?

 

vedeti ca explica omul de toate

 

de exemplu despre amplificare , reactie negativa , despre "headroom"-ul primului tranzistor , despre impedanta de intrare .

 

Un T cu Ge are tensiunea de deschidere in jurul a 0,2----0,4 V

 

Un T cu Si aprox 0,7 V

 

Valorile componentelor nu pot fi aceleasi , autorul articolului vorbeste despre dinamica circuitului !! nu numai de cum suna ca si timbru !!Nu faci nimic daca nu raspunde dinamic nu se poate canta cu dinamica proasta.

 

Ptr a folosi tranzistoare cu Si cautati scheme adaptate .cu componente recalculate pentru polarizare + reactia negativa.

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
Eu l-am tot sfatuit ca sa foloseasca un buffer/premplif cu FET ( sau integrat cu FET ) profesional de zgomot redus cu care sa atace cu semnal mare un tranzistor cu Ge in regim de amplificare mai redusa si produce acelasi "ton"!! fara tranzistor cu Ge super calitativ .

 

Schema se complica , si FF original este o schema simpla si eficienta dar facuta tot cu economie de componenete .

 

Karpi ai o schema pentru asa ceva ? Mi se pare interesanta ideea, poate incerc asa. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.