www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pandrea


prowler
 Share

Recommended Posts

noul album e aproape gata, dar mai multe despre el atunci. intre timp, am incropit un mic single :) este cantecul nr5 de pe album, si prezinta cateva din faptele de vitejie lui mircea cel batran.

 

mirceacoverpp9.png

 

>DOWNLOAD< (right click, save as)

 

varianta finala de pe album va fi, evident, superioara :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut melodia(si as fi curios sa le ascult pe toate), dar ce legatura are zimbrul cu Stefan cel Mare? In sec XV cavalerii (nu stiu daca avea un titlu in genul asta) nu calareau catusi de putin asemenea animale, ci cai, ma rog, acum Stefan o fi calarit si alte chestii, irelevant pentru discutia de fata. Iar maur are dreptate, nu am reusit sa ghicesc ce se ascunde in spatele mazgalelii de la titlu.

 

L.E. Prin deductie mi-am dat seama ca e PANDREA :)

Spor la treaba!

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

06zimbru.png

 

Dupa mai multe luni de munca, Pandrea lanseaza Muget de Zimbru, album conceptual ce prezinta istoria lumii si a romanilor de la inceputuri si pana la Marea Unire savarsita de Mihai Viteazul. Al cincelea album Pandrea, Muget de Zimbru poate fi downloadat in format mp3 de aici (arhiva include versurile).

 

Mirror rapidshare

 

Tracklist

 

1. Muget de Zimbru: Vanatoarea ancestralo-zamolxiana a Zimbrului si decesul acestuia pe plaiurile cunoscute astazi ca Transilvania rezultand etnogeneza bravului popor roman 0.03

2. Praslea si ispravile austolopitecciene 5.06

3. Greuceanu si razbunarea Zimbrului 21.04

4. Oda (Bucur, Decebal, Traian, Burebista) 5.40

5. Mircea cel Batran 5.34

6. Stefan cel Mare si Europa Romaneasca 2.38

7. Vlad Tepes 4.32

8. Mihai Viteazu 8.08

 

site oficial

myspace

 

parere personala: din nou un album mult mai bun decat precedentul, dar cei care nu ne-au 'prins' inainte probabil vor ramane asa :) piesele preferate momentan sunt ultimele doua. enjoi

 

ps1. ah si tin sa multumesc din nou cu aceasta ocazie unor membri rgc, care ne sprijina de ceva vreme :)

ps2. daca esti basist, iti place albumu si crezi ca poti sa canti piese de pe el, poate canti cu noi :)

 

si ce-i cu doar 2 stele oameni buni? gata, nu ma mai joc :(

Link to comment
Share on other sites

Sincer am downloadat cu interes si curiozitate albumul. Intr-adevar un album tematic, alegoric si de ce nu, curajos. Bravo voua ca aveti curajul sa cantati asemenea lucruri si interesul pentru istoria romanilor, asa cum e ea. Sunt pasaje din toate cele 8 piese care suna bine.

 

Evident am si nemultumiri. Am inteles ca e vorba de o alegorie si am luat-o ca atare, dar ce au a face Waterloo, cruciatii, imperiul persan cu tarile si istoria Romaniei? Nicopole? Pai acolo cruciatii (putinele contingente romane care au participat la Nicopole nu erau considerate cruciate) europeni, deci catolici au suferit o usturatoare infrangere de la mult mai versatila si rapida armata Otomana. Nu intru in detalii (Evul Mediu m-a pasionat si l-am si studiat).

 

Pe alocuri versurile mi-au dat impresia ca ar fi ironice, hazlii(si nu cred ca asta era obiectivul). In Mihai Viteazu de ex.

 

Ideea mi se pare buna si indrazneata, dar ati vrut sa acoperiti o perioada cam mare - de la legendele de prin sec IX, X (daca nu ma insel) pana la 1600, e cam mult.

Iar intelegerea conceptului de zimbru imi scapa. Poate ne ajuti tu.

 

Toate bune. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uhh.. m-ai lasat fara cuvinte, sincer :)

 

Asteptam niste lamuriri, ca presupun ca tematica, ideea de baza a fost gandita, adica mie asa imi pare. Ca doar nu ati ales la intamplare... (o asemenea tema nu se alege catusi de putin in voia hazardului).

 

Sincer asteptam un sound mai hotarat, mai aspru, mai...dur in cele din urma, desi sunt riffuri in toate piesele ce imi par foarte reusite.

 

Mi-ar placea sa-mi spui cum ti(v)-a venit ideea cu zimbrul. Si pana la urma ce vrea sa spuna, ce simbolizeaza?

In prima parte Greuceanu se lupta cu zimbrul, nu?(sper sa nu ma insel) si-l invinge, apoi acesta apare ca simbol la ceilalti voievozi-simboluri.

Link to comment
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare, indraznesc sa spun ca a iesit o adevarata harababura. Eu (ca ascultator) am inteles dupa titlu si dupa semnificatii ca ar fi vorba de ceva serios si voit profund, se pare ca era doar un fel de gluma tinand cont ca versurile sunt hazlii, chiar caustice. Deci alegoria e zeflemea.

Iar zimbru mesia :):) asta chiar n-am priceput-o.

 

Oricum, nu e nimic deprimant pentru voi, tinand cont ca cei care au postat chiar au ascultat albumul si au aruncat o privire pe versuri, ci pentru mine care ma asteptam la ceva tematic... :)

Link to comment
Share on other sites

Hai, nu te supara, eu m-am prins de la inceput ca e amuzant. In plus, am ascultat si a avut multe momente care sunau destul de bine, mai ales pentru un album care e inregistrat, presupun, in conditii tehnice modeste.

 

 

Critici: evident, chiar daca albumul este "la misto" interpretarea, mai ales vocala putea fi mai curata. Si versurile sunt cam repetitive, dar ma rog, aveti temele si motivele voastre...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 months later...

Genial ca intotdeauna! Un fan vechi, (Iepurele e absolut de referintza!) sunt interzis sa vad ca umorul vostru, cu variatziunile lui intre suprarealism si craseism poate trece neobservat prin urechile cuiva!

Tehnica de inregistrare, mixaj si interpretare este sensibil mai buna ca inainte, care este in general excelent, insa pentru Pandrea cumva nu sunt convins ca era nevoie!

Unde inregistratzi? Faceti singur totul?

 

Geaca de piele (2004)

 

Singura mea prietena, in aste clipe grele,

E scumpa mea Zenobia, geaca mea de piele!

(x2)

 

In parc cand ma plimbam, atunci eu am zarit-o,

Pe un aurolac era, i-am dat una si i-am shparlit-o!

(x2)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

B U M P

 

Pentru ca mi-am amintit ca am avut un fanbase aici ;) si pentru ca poate unii oameni nu au facebook, hai sa va pun la curent.

 

Anul trecut am facut un album, anul asta va fi un EP si intre timp avem concerte. Urmatorul e vinerea asta - https://www.facebook...448219915253676 / http://www.last.fm/e...n+12+April+2013 - veniti, facem tambalau!

 

 

edit: hopa, asta era thread-ul de la inregistrari! poftim o inregistrare

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.