www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 77 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

Duel 77 - Votare Si Comentarii  

42 members have voted

  1. 1. Duel 77 - Votare Si Comentarii

    • Arosulescu
      11
    • Guitarsarpe
      0
    • Purplepick
      1
    • Karpi
      2
    • Fenderstrfat
      11
    • Bolly
      5
    • Malmsteen
      2
    • Mirror
      0
    • Dgeeko
      5
    • Seru
      1
    • Musaro Adriano
      1
    • Calimero
      0
    • Vidaest
      0
    • Flavius
      2
    • El Mano
      1


Recommended Posts

Acum ca in clasamentul lui Seru am castigat fata de arosulescu prin ton... nu cred ca as vrea sa stiti cum e obtinut tonul meu cu care am tras cam la toate duel-urile de pana acum... :) ))

 

Eu unul chiar sunt curios cum îți faci tonul... :) ºi nu cred cã sunt singurul. Cred cã ar fi constructiv ºi interesant ca participanții la duel sã dea ºi astfel de detalii... apreciez faptul cã art vandalay ne-a dezvãluit cum a înregistrat arosulescu. Nu apreciez în schimb formula de talcioc cu care a început post-ul :) .

 

Þin sã menționez cã notele le-am dat exact în momentul ascultãrii fiecãrei piese, apoi le-am verificat în momentul celei de-a doua audiții. Mai existã un fenomen care meritã atenție... ºi anume faptul cã vigilența scade pe mãsurã ce asculți mai multe înregistrãri, mai ales cã se repetã acelaºi B.T.. Tocmai de aceea primele trackuri (cum a fost cel al lui arosulescu), probabil sunt dazavantajate fiind mai atent examinate. Din acest motiv am fãcut verificarea din timpul celei de-a doua audiții, la un interval de o zi.

Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

Bun... "hai sictir" - misto... :) in fine. Nu este mai rea metoda mea de inregistrare decat cea a lui arosulescu intr-adevar. Insa nici mai buna. Am tras cu chitara in placa si am bagat niste plug-in-uri peste. Probabil in mare parte aceleasi pe care le-a folosit si arosulescu. Adica un gate si un compressor de la waves apoi amplitube si spin 3D delay (sau ceva de genul). Cam asta a fost rig-ul meu :))). Si nu l-a obligat nimeni pe arosulescu ca de altfel nici pe mine sa tragem cu chitara direct in placa. Puteam sa ne aducem rack-urile si "turnurile" Marshall dn dotare :) Eu unul nu am facut-o deoarece am sculele la sala de repetitii si acasa am doar o chitara. Si sper ca a fost o gluma chestia cu mono si stereo...

Nu am spus chestia asta cu tonul meu deloc ca pe o lauda ci ca pe un fapt oarecum comic... Sal

 

P.S. Am glumit cu marshall-urile alea...

Edited by fenderstrfat
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

ia reveniti-va ma... mai da-le-n **** mea DE TONURI s-a cantat bine s-a frazat misto ... acum asta e, vorba lui fenderfat ... sculele cele bune sunt la sala ... aici e un simplu joc unde cantam cu ce s-o nimeri... uite nu imi place cand se tensioneaza atmosfera

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

ia reveniti-va ma... mai da-le-n **** mea DE TONURI s-a cantat bine s-a frazat misto ... acum asta e, vorba lui fenderfat ... sculele cele bune sunt la sala ... aici e un simplu joc unde cantam cu ce s-o nimeri... uite nu imi place cand se tensioneaza atmosfera

 

:)

 

si in plus adaug observatia despre aprecierile tip

 

" ce chitara frumoasa ai " , " ce ton bun ai" , "ce efect super tare ai", .

 

acestea suna a "mishtocareala" de manelisti ce se complecteaza cu :

 

"pacat ca n-ai degete " , "pcat ca nu ai frazare ", "pacat ca nu ai groove " ," tema structura ..feeling nimic ...dar ton da"

 

Le tot repet incepatorilor ...cea ce poti sa canti lao chitara acustica este cea ce poti , practic ,sa canti la chitara. Restul sunt efecte .

 

Prima data trebuie sa poti canta la chitara dupa aia inveti sa folosesti efectele ptr diversificare .

 

Aceasta piesa are un ritmica complexa , de apreciat cine a putut sa pastereze macar balansul pe aproape in partea finala .

 

Acest lucru era de laudat sau de criticat la acesta improvizatie , avantul a fost mare dar rezultatele mai slabute .

 

trebuie sa mentionez si eu ca la @dgeekoo de fapt mi-a placut "tonul" ....hehehehe :) ...glumesc.

Link to comment
Share on other sites

Le tot repet incepatorilor ...cea ce poti sa canti lao chitara acustica este cea ce poti , practic ,sa canti la chitara. Restul sunt efecte .

Pãi da... ºi folosirea wah-ului se învațã pe pedala de accelerație de la stivuitor... ºi folosirea vibratorului se învațã în ce ºtii ce alt context... asta e cu totul altã discuție, cântatul pe chitarã electricã ºi pe efecte au ºi ele aspectele lor care cumva, trebuiesc învãțate... hai sã nu cãdem în extreme din astea. :)

dar tonul vine si din mânã!!! ... si cateodata din ocean/ conserve, etc...

Acuma înțeleg cu adevãrat semnificația expresiei "sound de conservã"... :) tot de la "ton" se trage.

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

Pãi da... ºi folosirea wah-ului se învațã pe pedala de accelerație de la stivuitor... ºi folosirea vibratorului se învațã în ce ºtii ce alt context... asta e cu totul altã discuție, cântatul pe chitarã electricã ºi ...

 

Se exerseaza sincronizarea in cazul pedalei de expresie si a vibratorului . Efectulele in sine nu inlocuiesc cantatul a , efectul este doar pt diversificarea soundului ,a sonoritatii ca sa nu sune toate piesele la fel. Dar se poate face si muzica experimentala unde 90% efectele sunt baza .

 

 

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=26165

 

The Fantastic Voyage

 

piesa bazata pe efecte , ecou ce da si ritmul , pedala de volum , pedala expresie "filter"

 

 

http://www.jamwave.com/streamhi.aspx?CID=18084

 

2000 Light Years

 

in coverul acesta cantat chitarele ,rsetul este cantat de "$kippy " un pirten din SUA ,am imitat voce de femeie ptr partea de solo cu pitch control si alte efecte combinate .

 

Sunt bune efectele fac parte din arsenalul de "tonuri" , dar trebuie integrate in stil si sonoritatea piesei .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

scuze..am crescut in crangasi nu pot sa ma abtin.felicitari fenderstrfat, cea mai buna piesa.arosulescu a cantat f putin pe piesa,corect , insa cam putin, bolly..nu inteleg ce va omorati atat cu ce a cantat...pe final a fost total aritmic.se aude f clar.

Edited by Malmsteen
Link to comment
Share on other sites

bolly..nu inteleg ce va omorati atat cu ce a cantat...pe final a fost total aritmic.se aude f clar.

 

f bine ca se aude.asta am si incercat sa fac.sa intru cumva ''pe 7'' pe final...sa trag piesa ''in spate''.acum referitor la interpretarea ta...eu nu am crescut in crangasi si pot sa ma abtin :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
f bine ca se aude.asta am si incercat sa fac.sa intru cumva ''pe 7'' pe final...sa trag piesa ''in spate''.acum referitor la interpretarea ta...eu nu am crescut in crangasi si pot sa ma abtin :)

 

 

 

 

CORECT ! ( ca si cum daca esti crescut intr-un anume loc, asta te indreptateste sau nu, sa spui anumite lucruri, intr-un anume fel ... e si asta o asertiune )

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

c'mon boys! lasati certurile, e pacat de asa o editie excelenta, cu participanti de soi! :)

foarte greu de ales din atatea bunatati... am sa remarc ce mi-a placut foarte mult de la inceput: arosulescu, bolly, fenderstrfat, flavius, malmsteen. votul a mers la unul dintre ei...

La Multi Ani, Alex! :)

Link to comment
Share on other sites

din contra amice, cred ca lipsa voturilor ar putea avea mare legatura cu lipsa prietenilor.

 

Ufff... gramatica asta...

Pãi vezi cã în fraza de mai sus "votes" are aceeaºi funcție cu "friends"... iar "and votes too!" presupune repetarea propoziției anterioare prin înlocuirea complementelor directe. :)

Edited by Seru
Link to comment
Share on other sites

c'mon boys! lasati certurile, e pacat de asa o editie excelenta, cu participanti de soi! :)

foarte greu de ales din atatea bunatati... am sa remarc ce mi-a placut foarte mult de la inceput: arosulescu, bolly, fenderstrfat, flavius, malmsteen. votul a mers la unul dintre ei...

La Multi Ani, Alex! :)

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.