www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitaristul preferat


bozo
 Share

Recommended Posts

1. Joe Satriani (my favourite!)

2. Greg Howe (tehnica extraordinara si acopera multe stiluri)

3. Steve Vai (un "nebun" filozof al chitarii)

4. Brian May (face solo pe orice gen de piesa si foarte bun compozitor)

5. John Petrucci (flawless!)

6. Y.J.Malmsteen (cel care m-a facut sa devin un impatimit al muzicii clasice, in speta, baroc)

7. Joe Stump

8. Patrick Rondat (Jean Michel Jarre stie de ce!)

oof, si multi multi altii pe care i-am ascultat si pe care ii ascult in continuare...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

rondat este intr-adevar masterclass.... mi se pare cel mai bun chitariator francez

 

Asa este... am toate creatiile lui si pe LP-ul "On the Edge", piesa "Burn Out" in duet cu un pianist meserias (D-zeu sa-l ierte ca e mort acuma) este extraordinara.

Link to comment
Share on other sites

ce gen canta acest rondat?

 

O combinatie de Satch, Malmsteen, Howe... eu asa l-as descrie, oricum, un francez in lumea dominata de chitaristii americani, e ceva...

 

P.S. Inca ceva, vreau sa-l adaug si pe un italian, Alex Masi, foarte tehnic, dar care pe mine m-a "spart" cu 2 LP-uri, "In the name of Bach" si "In the name of Mozart"... omu' e licentiat in teorie si armonie muzicala, excelent!

Link to comment
Share on other sites

oare o sa-mi aduc aminte acum tot ce as vrea sa spun?

nu imi place doar un anume chitarist, ar fi imposibil... si nu stiu cum sa-i impart pe categorii, dar sa incerc.

Geniali (adica omul potrivit la locul potrivit!): Yngwie Malmsteen (cu el a inceput muzica buna pentru mine), Vinnie Moore (cel mai inteligent si melodios chitarist pe care l-am ascultat), John Petrucci, Joe Satriani, Jeff Kollman, Greg Howe, Patrick Rondat, Jason Becker, Marty Friedman, Tony MacAlpine, George Bellas, Steve Morse, Ritchie Blackmore (mai ales perioada Rainbow), Uli Jon Roth, Michael Schenker, Marc Bonilla. practic ascult cu placere orice de la cei enumerati anterior, si poate si de la altii. important e sa fie melodioasa si sa aiba elemente de muzica clasica in ea, e combinatia perfecta!

de la noi, din garda veche as zice ca prefer pe Adi Ordean si pe Nutu Olteanu, iar dintre cei noi, un trio excelent: George Patranoiu, Cristi Gram, Nicu Patoi. Ce ar fi daca George si Cristi ar face un proiect gen Cacophony? ar fi beton, zic eu!

Link to comment
Share on other sites

Jimmy Hendrix, Carlos Santana, The Edge(de la U2) si - va rog nu aruncati cu pietre in mine :) - Florin Chilian mi se pare deosebit, super ultra meserias la chitara! Nu e nimeni admirator de Chilian?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mie imi place Jimmy Page pentru un stil deosebit un fel de balans intre improvizatie si joaca pe armonii si imi mai place Richie Blackmore pentru improvizatiile lui geniale care parca te hipnotizeaza :)

 

Sunt amandoi cam de aceeasi varsta. Din informatiile mele, cand aveau vreo 15 ani, ambii si-au facut stagiul ca instrumentisti de studio la casa londoneza de discuri DECCA! Intr-adevar sunt exceptionali!

 

 

Dar de Dave Clem Clempson (Colosseum), Warren Haynes (Allman Brothers, Gov`t Mule) sau Frank Marino (Mahogany rush) ce ziceti? :)

 

 

Jules: stratman, optiunea de edit e valabila 1h :)

Link to comment
Share on other sites

I vote for John Norum "he doesn't play guitar, he is guitar"as Ian Haugland said.

 

 

:)) eu am inceput sa cant la chitara ascultand Europe... dar daca tot l-ai amintit pe john norum, de ce nu zici si de kee marcello? cel care apare pe albumele "out of this world" si "prisoners in paradise"? ....

... si on-topic... imi plac robben ford, jeff healey, frank marino, kenny wayne shepherd, richie kotzen, gary moore (duh!), clapton, paul gilbert, nuno bettencourt, steve lukather, EvH, si, daca tot am amintit de "music man"-isti, steve morse...

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Saul Hudon...sau...Slash.Ar mai fi Clapton.

 

 

Saul Hudson...din cate stiam eu!

 

Si ca sa fiu in ton cu topicul,o sa zic doar atat:

 

1.Satriani

2.Petrucci

3.Vai

Link to comment
Share on other sites

Mie DE AFARA (sau de aici, depinde cum privesc) imi plac:

(ordinea este PUR INTAMPLATOARE)

 

Toni Dijmarescu (pentru ca e un nesimtit si nu s-a lasat intimidat niciodata)

Steve Vai cand era la Alcatrazz si la David Lee Roth, a da si albumul Sex & Religion

Yngwie Malmsteen, intreaga cariera (tot nesimtit si el)

Ronni Le Tekro (TNT) who?

Anders Wikström (Treat) who?

Reb Beach (Winger, Whitesnake) daca nici pe asta nu-l stiti...

Mick Mars (Motley Crue) pt. atitudine, si el ca si mine a suferit multe interventii chirurgicale, e un model pentru mine.

Jake E Lee (Ozzy, Badlands)

John Sykes (Blue Murder, Whitesnake, Thin Lizzy)

George Lynch (Dokken, Lynch Mob)

Steve Stevens (Billy Idol, Vince Neil Band)

Chris Impellitteri, shred master extraordinaire!

Kee Marcello (Europe)

Vivian Campbell (Dio - acolo era maestru, Whitesnake - mai putin, Def Leppard - penal, nu face aproape nici un solo, sta ca o vita pe scena!)

 

ELIADE ZAHNER - un roman stabilit in Germania care e CEL MAI BUN CHITARIST DIN LUME, va jur!

Poate dau de el si-l conving sa-mi dea niste piese cu el sa le postez, atunci sa vezi chitari zburand in soba!

 

 

Ar mai fi cativa (aprox.50), dar in mare cred ca asta ar fi.

 

Din Romania:

 

Nicu Patoi

Florin Ochescu

Manuel Savu

Eugen Mihaescu

Paul Ciuci (pe vremuri)

Emil Pesles (Gothic)

Emil Gherasim si Attila Mogyoros (Psycho Symphony)

Nutu Olteanu (cand era la Holograf in '80, acum nu)

FG (era pe vremuri la Altar, oare ce mai face?)

Chitaristii de la Trooper, sa ma scuze ca nu le stiu numele, dar momentan ascult Desant zilnic la sala :)

 

E clar ca sunt multi buni in RO, dar nu-i stiu eu fiindca sunt incult.

Ma retrag.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.