www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitaristul preferat


bozo
 Share

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

so here goes...Jeff Kollman, super-meserias la tot (poate cel mai mult la compozitie, dar si ff tehnic si cu un stil aparte de a alege notele), dupa el cred ca l-as pune p Al di Meola, McLaughlin (mai greoi dar unic omu'), Segovia (tata la ei), Paco de Lucia(urmasul), Vinnie Moore (omu simte muzica: vezi Coming home, Last chance, Rain etc), Steve Howe si de ce nu, Satriani....dar nr 1 din toti astia e clar Jeff Kollman!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

mai pun si eu: Blackmore, Knopfler (omu care-si spune povestea vietii in cateva note...), Gilmore, (Vai, Satriani, Petrucci ii punem in aceeasi sacosa: f buni dar cateodata prea tehnici) apoi hmm Zappa (pt umor :)) si tehnica... ca vba aia e tatucu alora de mai sus) hmm daca mai adaugam Page, Malmsteen, Hammet si Paco de Lucia cu afiliatii sus (check above). Sa nu uitam de bluesmani: SRV si Claptonica (totusi SRV da clasa chiar si din mormant saracu`). Well daca mai stau mai gasesc.

 

Pacat ca sunt mii de chitaristi geniali (ca vai de exemplu) dar care nu ies la iveala niciodata... I know two of them (unu un individ care iti canta malmsteen dupa ce asculta melodia si altul care ma blocat cand l-am vazut ce nebunii poate sa faca pe o clasica--> canta numai din flagiolete artificiale si naturale muzica chinezeasca la super speed)

Link to comment
Share on other sites

Guest littleP

Mie imi place Jimmy Page pentru un stil deosebit un fel de balans intre improvizatie si joaca pe armonii si imi mai place Richie Blackmore pentru improvizatiile lui geniale care parca te hipnotizeaza :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ma intereseaza: pat metheny, al di meola, birelli lagrene, leo kotke, andres segovia, george benson, paco de lucia, larry coryel, jimmy page, jimmy hendrix, joe satriani, steve vai, john petrucci, adrian legg, vinnie moore, mark knopfler, steve ray vaughan, john lee hooker, eric clapton, eric johnson, michael hedges, john mayer, david gilmour, phil manzanera, gary moore, robert cray, b.b. king, buddy guy, jimmie vaughan,howlin wolf si cred ca am omis cativa...scusi...

Link to comment
Share on other sites

Dintre astia noi si modernisti, foarte tare mi se pare Omar Rodriguez (Mars Volta), absolut incredibil ce stil original, ton, improvizatii si compozitii are tipul. Ceva mai putin spectaculos, dar mai melodic si mai profund mi se pare John Frusciante (RHCP). Cam astia doi ma obsedeaza pe mine in perioada asta... ma rog, fan Frusciante sunt demult, dar Mars Volta am descoperit abia anul asta si ma da pe spate. Aaa, si Dave Navarro (Jane's Addiction) imi place foarte mult.

Favoritii dintre clasicii mai mult sau mai putin in viata sunt Jimmy Page, David Gilmour si Hendrix. Imi plac foarte mult Mark Knopfler, Santana, Slash, Clapton, Keith Richards ...

Tot dintre veterani, dar mai putin cunoscuti imi plac enorm Robert Fripp si Adrian Belew (King Crimson)

Link to comment
Share on other sites

Nu am o ordine anume.

Jimmy Page, Jimi Hendrix, John Frusciante, Joe Satriani, David Gilmour, Joh Frusciante (dar numai cu RHCP, singur are doar vreo 3 melodii care sa merite banii pe album), A.G. Weinberger, Nicu Patoi, Alexandru Andries (acorduri dificile cantate cu umor si usurinta), Eugen Caminschi, Ritchie Blackmore, Angus Young, Joe Perry, Tom Morello, Chris Cornell, Chris Rea, Mark Knopfler (Dire Straits pentru profani), Eric Clapton, Gary Moore, Slash (Saul Hudson), Izzy Stradlin (pt. compozitii), Iggy Pop, Santana, Rudolf Schenker...si ar mai fi ei cativa

Link to comment
Share on other sites

Joh Frusciante (dar numai cu RHCP, singur are doar vreo 3 melodii care sa merite banii pe album),

Omule, probabil n-ai inteles ce vrea frusciante sa faca pe albumele alea solo. Alea sunt albume singer-songwriter, nu albume de chitara. Think Bob Dylan&Syd Barret. Aaa, si are si albume mai experimentale, bazate pe muzica electronica (de ex Sphere In The Heart Of Silence). Nu cauta chitara pe albumele lui, pt ca asta o sa gasesti cel mai putin. Daca vrei cantece misto cu idei si sunete pe masura, si o tenta experimentala, gasesti din belsug.

Haha, si ma indoiesc profund ca tu chiar ai dat bani pe vreun album de-al lui. E 600000 cd-ul la carturesti, for fuck's sake!

Link to comment
Share on other sites

Salutam Chiatristi

Chtaristi sunt foarte multi .daca ne limitam la cei care canta "electric" si doar cei care au inventat ceva in arta de a canta la chitara si care sunt imitati de ttoti cei care au venit dupa ( mai bine sau mau mai rau), raman doar cateva nume:

cronologic luand ar fi

 

Hank Marvin , tata chitarii Stratocaster fara el nu se afla despre Stratocaster a detinut primul Strat . din anglia cand alti nu aveau chitari , trupa lui este The Shadows este cotata la " all artists all time " .(muzica "usoara"?) pe locul 7 dupa Elvis si Beatles si inainte de Michael Jackson.Cred ca este primul care a cantat R&B in anglia .

Clapton , o prioada relativ scurta, la Cream dupa a ramas doar cu activitatea de propagarea bluesului.

Jeff Beck , dupa Hendrix cel mai inovativ chitarist , model tuturor ce au venit dupa el.Actual considerat cel mai de seama chitarist de cele mai multe publicatii de specialitate .

Peter Green ,celalalt bluesist

De mentionat ca BLUES -ul a ajuns cunoscut si acceptat ,in AMERICA datorita lui Clapton , Peter Green , Rolling Stones,Colosseum..

Jimi Hendrix , no coment adica de la el s-a schimbat totul in muzica Blues/rock/pop

Leslie West , cel mai de seama BluesRock-ist al lumi , stil complect aparte si doar Albert King mai atinge un pic acest style dar evident influentat de West.

De mentionat in mod aparte Frank Zappa , un alt inovator si promotor al chitarii.

La alte genuri , Django Reinhard ...Joe Pass...George Benson..John Mc Loghlin

Mai sunt si alti doar cativa , acestia cred ca sunt modelele majoritati chitarstilor .

Link to comment
Share on other sites

Rob Arnold - Chimaira

Wes Borland - Limp Bizkit

Mick Thompson - Slipknot

Jim Root - Slipknot

Marc Rizzo - Soulfly

Marc Morton - Lamb of God

Clint Lowery - Dark New Day

Zack Wylde - BLS

Brian Welch (Head) - ex. Korn

James Shaffer (Munky) - Korn

Ian Scott - Anthrax

Stef Carpenter - Deftones

Rob Flynn - Machine Head

Steve Holt - 36 Crazyfists

........

....

..

.

Edited by sheriff_dodiez
Link to comment
Share on other sites

Frank Zappa, Mike Oldfield, Mark Knopfler, Eric Clapton, Gary Moore si lista poate continua cu inca vreo 100 de nume. Fiecare a adus cate ceva, a reinventat de fiecare data chitara.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa toti oamenii pe care i-ati adaugat as vrea sa mai vin si eu cu unu doi in plus si culmea sunt de-ai nostri : Florin Ochescu , Adrian Ordean , Nutu Olteanu Nicu Patoi... si bineinteles lista continua cam cu tot ce ati zis voi p-acolo.

Ca un nr. 1 pt mine ar fi Jimmy Hendrix..

post-770-1134680176.jpg

Link to comment
Share on other sites

PT. MIKEYG...OZRIC TENTACLES e o trupa fakut de 2 japaneji...nicidecum vreun waters jr....si crede-ma chitaristu e bun...pune osu la traba si cauta ceva ...si dupa ce asculti mai vb.

Ma rog, asa mi-a zis un amic de-al meu de la care am auzit de trupa asta.. o fi cum zici tu, whatever. Am ascultat asta vara vreo 2 albume si nu m-au entuziasmat destul incat sa vreau sa reascult. Chitaristul ala era prea Berkeley pt gusturile mele, nu mi-a placut deloc. Mi-a placut in schimb claparul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.