www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

chitaristul preferat


bozo
 Share

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest spyked88

sunt mult prea mulţi ca să îi înşir. în ultimul timp am ascultat mai mult B.B. King şi îmi place mult stilul lui.

Link to comment
Share on other sites

spyked88 ai dreptate ... sunt prea multi chitaristi buni ca sa alegi usor pe cineva. Eu as spune John McLaughlin, nu stiu de ce, are ceva special in improvizatiile lui ... apoi Pat Metheny pentru atmosfera si stilul deosebit ... apoi Mike Stern, Frank Gambale ... Nu stiu ce sa zic, mai am multi alti chtaristi de suflet, mai vechi sau mai noi .. caut totusi si eu ceva nume mai recente, aiurea pe net ... am dat acum de un tip, CARLOS EDUARDO ARELLANO din Venezuela, care suna binisor ... :) .. are pe pagina pe undeva pe jos ceva demo ...

http://www.carlosarellano.com/aux/smoothbaby

sau

http://200.58.112.11/~nf000319/music/

... asta la jazz.

 

Bass-istii se pun? ... :) parca Victor Wooten ma uimeste tot mai mult ..

 

Ca o trecere de la jazz la rock, deci ceva Art Rock (parca se zice) imi place ... Sean Malone de la Gordian Knot - chitarist/bass-ist si alte instrumente

 

La rock raman totusi parca la Steve VAI .. dar si aici mai am preferinte ... si asta fiindca sunt ceva mai atras de muzica instrumentala.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Subscriu la ce a spus Spyked88 - sunt multi care imi plac, i-am "descoperit" pe rand si daca as spune un nume - doua, parca i-as nedreptati pe ceilalti. Pot mentiona in schimb ultima descoperire, si anume T-Bone Walker - chitarist de blues si care a cantat la inceput jazz.

 

@Michel - ultima melodie postata de tine mi se pare ca are ceva din stilul lui Pat Metheny. Asa e?

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

desi e cam predictibil ce voi zice,hai sa-mi zic si eu preferintele :)

Pai,in primu si primu rand :John Frusciante :) iar apoi (nu aruncati cu rosii in mine :) ) : Mike Einzinger

Mai sunt asa d zis: The Edge,Tom Morello,Steve Vai etc.

Edited by rhcp_guitarist
Link to comment
Share on other sites

... @Michel - ultima melodie postata de tine mi se pare ca are ceva din stilul lui Pat Metheny. Asa e?

Stiu ca sunt offtopic ... dar daca tot ma intreaba Raskolnikov ce este cu ultima piesa postata ... daca te referi la piesa in care incerc timid sa cant cu vocea ..."Somewhere" ... este o piesa compusa in anul 1990 - pe un Roland Juno 106 ... versiunea postata este refacuta pe un XP-50 in 1996 daca nu ma insel. Din pacate in 1990, nu ascultasem Pat Metheny, nu stiam de multi instrumentisti fiindca nu aveam acces la informatie ca acum ... si abia incepusem sa ascult/diger jazz-ul. Piesa mea nu este o piesa de jazz dar as putea spune ca are o oarecare (mica) atmosfera asemanatoare cu a pieselor lui Pat M. Stiu ca acum poate pare depasit ca instrumentist ... depinde de gusturi ... totusi in anii 80/81 cand a inceput sa iasa pe piata ('76 parca primul disc) era ceva deosebit .. inca scoate discuri si zapaceste pe multi cu stilul lui inconfundabil. A avut si instrumentisti foarte buni langa el ... incepand cu Jaco Pastorius ... si binenteles claparul lui Lyle Mays ... iam.

Link to comment
Share on other sites

Stict chitaristic, fara legatura cu genul care il canta sau cu trupa in care activeaza, sunt foarte multi chitaristi buni, si ceva mai putini care imi plac.

 

Dar o "lista" de nr.1 pentru mine este obligatoriu sa ii contina pe Slash(akak paul hudson), Ritchie Blackmore, Angus Young, Uli Jon Roth(am scris bine ?), * Hendrix ... (oops, m'a luat valu' ...) s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Max Cavalera (ex-Sepultura, Soulfly), Kirk Hammet (Metallica), Mick Thompson (7 of slipknot), Wayne Static (Static-X), Dimebag Darrel (RIP), Munky si Head (Korn) si mai sunt si altii, dar la ora asta nu mii mai aduc aminte, caci PIAFEN RULEAZA :)

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

chitaristul preferat al unei tipe este malmsteen??? geez!

al meu e evilpath :)

acum serios,cred ca stiti deja...vai vai vai + hendrix + SRV + Uli Jon Roth + Tony Iommi + Django + Wes Montgomery + alti chitaristi pe care ii prefer :)

 

Steven,ai 15 ani...te invidiez...eu habar n-aveam cine sunt astia la varsta aia...

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Paul Gilbert este chitaristul meu preferat, insa mai sunt si altii despre care nu pot spune ca imi displac: Hendrix, Wylde, Rudi Pell, Hammet, Schenker, Rhoads, Vai, Petrucci, Satriani, Page, Iommi, Lynch, Blackmore, Malmsteen, Tipton, Murray, Clapton etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Nu a mai fost un thread asemanator?

Oricum, in ordine oarecare: Ritchie Blackmore, Yngwie Malmsteen, Gary Moore si Joe Stump

Link to comment
Share on other sites

Guest Yogi The Bear

..... de departe cea mai grea intrebare de pe forum .... nu cred ca exista un chitarist mai elaborat decat Vai, dar, din punctul meu de vedere, sunt mai expresivi SRV, Eric Johnson, Satriani ....

... extrem de deosebit imi pare Domnul Slowhand

... Tehnici mi se par Petrucci, Gilbert, Michael Angelo....

 

Dar ... ceea ce cred eu ca e mai important la un chitarist este bunul simtz ...si la capitolul asta Steve Luckather de la TOTO is the man!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest OvidiuZ

Hmmm.. chitaristul preferat... greu de ales unul asa ca o sa zic vreo 3.. Frank Zappa, Hendrix, SRV

 

iar din Romania, George Baicea si Sorin Romanescu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

e o vorba: chitaristi mai funky decat joe perry slash si nuno bettencourt nu s-au mai inventat

funky adica cu atitudine.

tot pe acolo intra si mr van halen

atitudinea pe care o are muzica este foarte importanta pt a defini un chitarist

hendrix e blues cu B MARE

perry si slash si van halen sunt COI CU C MARE daca stiti ce inseamna asta... ar fi bine sa stiti

nuno bettencourt e funky ca dracu si dupa parerea mea este ,mai bine zis era pe vremuri, UNUL SINGUR

OMUL CU CELE MAI SEXI RIFFURI si cu cea mai tare tehnica de palm mute.se vede ca tipul e si percutionist.

Vai este GENIAL, atat ca si compozitor cat si ca PRESTATIE live

ar mai fi Petrucci, Morse si Vinnie Moore cu o tehnica foarte clean si rapida

la fel si paul gilbert

mie imi mai place si scotti hill de la skid row

l-am uitat pe Brian May- un om cu viziun emuzicala incredibila, Excelent compozitor si surprinzator de mood-uri

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.