www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cea Mai Buna Voce Masculina Din Tara


Guest Doktor Adolf
 Share

Recommended Posts

Guest PhenomenOn
AAAAA,Adi Igrisan,am uita complet.Cel mai bun vocal de Rock activ din Romania

Ca -i tot dadeati cu Kempes,care n-avea,saracul nicio treaba cu cantatul....

 

Nu mi-a placut niciodata Kempes, cel putin dupa accident numai a cantat nimic....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din generatia noua subscriu si eu pt George de la Travka, voce, timbru, interpretare si prezenta.

De asemenea pentru ce cinta Cristi Enache este perfect. A crescut imens in ultimii ani, l-am auzit vara asta la Peninsula si nu mi-a venit sa cred. O interpretare absolut perfecta, din toate punctele de vedere. Nu mi s-a intimplat prea des sa imi dea un vocal roman asa "goosepumps" :)

Link to comment
Share on other sites

incerc eu sa-ti raspund la aceasta intrebare, din punctul meu de vedere: lasand la o parte tonul vocii, Kempes dadea de multe rateuri la capitolul intonare exacta, ceea ce la Igrisan nu se prea intampla. :)

 

Mersi StratMan. Dar tot nu sunt convins. Cel putin cat l-am ascultat eu (perioada inainte de accident) nu am auzit rateuri. Ma rog, fiecare cu parerile lui. N-as putea sa spun ca Igrisan e mai bun ci ca e altfel, sau mai bine zis alta etapa.

E ca faza cand a plecat Dickinson de la Maiden...era mai bun? Nu stiu dar noul vocalist a reprezentat o noua etapa...

Link to comment
Share on other sites

Mersi StratMan. Dar tot nu sunt convins. Cel putin cat l-am ascultat eu (perioada inainte de accident) nu am auzit rateuri. Ma rog, fiecare cu parerile lui. N-as putea sa spun ca Igrisan e mai bun ci ca e altfel, sau mai bine zis alta etapa.

E ca faza cand a plecat Dickinson de la Maiden...era mai bun? Nu stiu dar noul vocalist a reprezentat o noua etapa...

Si eu il stiu pe Kempes mai mult dinainte de accident,dar dadea rateuri garla,si avea un ton foarte urat la voce.Pe Igrisan il stiu si din alte contexte,era la un momentdat o formula de Riff cu el si cu Adi Tetrade,in care cantau Queensryche de n-aveai aer.Nu facem aici analiza Cargo,dar Igrisan nu e asa mare diferenta de etapa cum a fost cu Blaze ala sau cum l-o chema,vocalistul de la Wolfbane care i-a luat locu lu Dickinson.Alt vocalist excelent de la Cargo a fost Leo Iorga.Ca Leo Iorga ala de la Compact n-a mai prea fost,ca l-au pus sa se miaune ca Paul Csucsi,pana au reusit si l-au facut mieunator

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Mie imi placeau mult, pentru ca nu mai canta din cate stiu, Cristi Ilie (Voltaj si Commando) si Gabriel "Gurita" Nicolau (Krypton)

Din Mainstream trebuie sa-l mentionez pe Razvan Fodor, care chiar are un timbru aparte.

Gurita da,Cristi Ilie nu

Pe Cristi eu l-am adus in Bucuresti,ca sa dea probe la Hardton,trupa cu care cantam pe atunci.Pana la urma am reusit sa o conving pe uimitoarea Sanda Lacatus,care a cantat juma de an la Iris,in locul lui Minculescu sa cante la Hardton.Dupa ce eu (si implicit si Sanda) am plecat din formatie,baietii i-au luat pe Cristi Ilie si pe Amedeo Bolohoi.Desi evoluase ceva in perioada Comando,nu se prea incadreaza in acest topic.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Subscriu lui Rares cu Leo Iorga din perioada Cargo! Pentru mine a fost o revelatie cand l-am auzit, prin 86 sau 87 parca, la primele repetitii cu Cargo bagand niste screamuri de te defecai pe tine. Insa e doar la categoria Rock.

Daca ar fi sa luam toate categoriile la rand, apai nu stiu... Probabil ca l-as pune pe vreun cantaret de opera sau de muzica populara autentica. Ce ziceti de Furdui Iancu?

Gata, m-am hotarat: Cel mai bun vocal din tara la ora asta e Nicolae Furdui Iancu. Si asta nu pentru ca Rares e ardelean :)

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

... si sa nu-l uitam pe Minculescu :)

 

Imi place sarcasmul pe topicurile astea cu cel mai tare culturist, vitezoman, shreder, meserias, etc...

 

Nu stiu ce gusturi ai da' piesa asta poate o sa-ti placa. Eu il consider un vocal excelent pe Cristi Mincuescu, cu toate rateurile lui (extrem de multe de altfel). Multi altii il considera (de fapt, cei mai multi "l-au considerat" :) ) la fel. Serios:)

 

http://www.radio3net.ro/sp2/db_artisti.php...196#p_player221

 

Piesa este 07 Nu vor (sã meargã pe sarmã)

Link to comment
Share on other sites

Guest Doktor Adolf
bai, m-ati zapacit cu cea mai buna voce masculina - Minculescu :(:)
E trist cu adevarat daca Minculescu e cea mai buna voce.
topicul asta seamana cu ala cu:CEL MAI TARE CHITARIST DIN TOATE TIMPURILE sau CEA MAI MISTO GAGICA...io nu cred ca astia poa sa cante doom, trash sau metal cu cele mai bune voci ale lor :) deci pana la urma cea mai buna voce e aia care se pune cel mai bine in valoare... :)
Ma indoiesc ca Ronnie James Dio ,sau Rodgers ,sau Coverdale ar putea cinta trash sau doom,lasind la o parte vocalistii din Romania ! Toate genurile astea de metal aparute dupa 90 incoace sunt cel putin amuzante. Aia care cinta asa ceva sunt impostaze vocale si nu vocalisti.
Link to comment
Share on other sites

Pe Igrisan il stiu si din alte contexte,era la un momentdat o formula de Riff cu el si cu Adi Tetrade,in care cantau Queensryche de n-aveai aer.Nu facem aici analiza Cargo,dar Igrisan nu e asa mare diferenta de etapa cum a fost cu Blaze ala sau cum l-o chema,vocalistul de la Wolfbane care i-a luat locu lu Dickinson.Alt vocalist excelent de la Cargo a fost Leo Iorga.Ca Leo Iorga ala de la Compact n-a mai prea fost,ca l-au pus sa se miaune ca Paul Csucsi,pana au reusit si l-au facut mieunator

Eheee, as vrea sa vad si eu un "Tribute to Queensryche" cu Tetrade si Igrisan. :)

Iar Leo Iorga parca isi mai revenise cu Schimbul 3, daca nu ma insala memoria.

Link to comment
Share on other sites

io zic ca merita mentionat si alex tomaselli... nu-mi dau cu parerea care e cea mai buna, da e una dintre cele mai bune pe care le-am auzit io..

 

Ti-l dau tie,ia-l acasa :):)

Link to comment
Share on other sites

... si sa nu-l uitam pe Minculescu :)

 

Il respect pe omul ala si l-am intalnit la concertul Rolling Stones, dar... ma calca pe nervi vocea lui :) Adica daca nu stiam ca e un cantaret cunoscut as fi zis ca e o poanta felul in care canta. Si imi place stilul vocal de la AC/DC, pe care probabil incearca sa-l imite, dar... :)

 

Imi place IRIS insa.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Vocalii din romania (ca si chitaristii de altfel), in general n-au pic de personalitate. dupa mine, singurele trupe romanesti de rock cu adevarat bune si in alt sens decat simpla executie tehnica sunt Phoenix si, intr-o masura mai mica, Timpuri Noi. Atat.

 

Prin urmare, votez la cel mai bun vocal roman pe Artanu. Macar asta e intr-un fel, restul nu-s nicicum, imita si ei ce se nimereste.

 

edit: ma refer, desigur, la Phoenix din anii '70, acum au devenit numar de parodie

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Subscriu lui Rares cu Leo Iorga din perioada Cargo! Pentru mine a fost o revelatie cand l-am auzit, prin 86 sau 87 parca, la primele repetitii cu Cargo bagand niste screamuri de te defecai pe tine. Insa e doar la categoria Rock.

Daca ar fi sa luam toate categoriile la rand, apai nu stiu... Probabil ca l-as pune pe vreun cantaret de opera sau de muzica populara autentica. Ce ziceti de Furdui Iancu?

Gata, m-am hotarat: Cel mai bun vocal din tara la ora asta e Nicolae Furdui Iancu. Si asta nu pentru ca Rares e ardelean :)

:) ...gica petrescu... :) care a cantat vreo 70 ani...cel mai longeviv vocalist din romania

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani

Nu cred in clasamente de acest gen:..."cel mai tare, cel mai bengos cel cu palosu' gros".

Sunteti oameni maturi, unii cu experinta scenica deosebita, altii cu pareri, probabil avizate dar (scuze !), limitati din punct de vedere al unui astfel de clasament care tine de gustul personal al fiecaruia.

Recunoasteti ca sunteti subiectivi si ca nu se poate face un astfel de clasament. In primul rand este gresit spus " cea mai buna voce masculina din tara " deoarece daca intra vreun fan de manele pe acest topic, cu siguranta va vota ptr Gutza, cine asculta rock & roll va vota cu Banica, cine e cu pop-ul il va prefera pe Marcel Pavel. Daca initiatorul acestui topic se refera la "cea mai buna voce masculina ROCK din tara", atunci, ca sa fiu si eu subiectiv, ma voi referi la Costi Sandu...

Tot nu va convine, asa-i ? Cum spuneam,... tine de gusturi, iar gusturile nu se discuta !

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Nu cred in clasamente de acest gen:..."cel mai tare, cel mai bengos cel cu palosu' gros".

Sunteti oameni maturi, unii cu experinta scenica deosebita, altii cu pareri, probabil avizate dar (scuze !), limitati din punct de vedere al unui astfel de clasament care tine de gustul personal al fiecaruia.

Recunoasteti ca sunteti subiectivi si ca nu se poate face un astfel de clasament. In primul rand este gresit spus " cea mai buna voce masculina din tara " deoarece daca intra vreun fan de manele pe acest topic, cu siguranta va vota ptr Gutza, cine asculta rock & roll va vota cu Banica, cine e cu pop-ul il va prefera pe Marcel Pavel. Daca initiatorul acestui topic se refera la "cea mai buna voce masculina ROCK din tara", atunci, ca sa fiu si eu subiectiv, ma voi referi la Costi Sandu...

Tot nu va convine, asa-i ? Cum spuneam,... tine de gusturi, iar gusturile nu se discuta !

Parerea mea.

 

Tre sa-ti dau dreptate. De aceea, e oarecum ciudat sa zici "cel mai bun vocalist din tara". E greu sa compari genurile muzicale intre ele. E greu, de asemenea, sa gasesti niste criterii obiective. Timbrul vocal al unuia poate displacea altuia. Ar fi, ca si criterii subiective, sa zicem: Ambitusul, Volumul, (niste chestii masurabile fizic). Poate ca si timbrul l-om putea masura cumva, componentele armonice ale vocii. Insa de la valorile fizice obtinute pana "cel mai tare" sau "cel mai bun" e o cale lunga.

De aceea, pentru a sublinia cumva ridicolul, l-am bagat pe Furdui-Iancu (consider ca e un mare vocalist, dar probabil are putini fani intre cei de fata).

Cred ca acest topic ar fi trebuit fi facut ca un fel de poll, unde sa fie afisati 5-10 guristi si lumea sa voteze dintre ei, care li se pare lor mai bun....

Norock!

Link to comment
Share on other sites

ziceti voi ceva de cargo, dar nu ati nimerit. cel mai bun vocal de la cargo era ramon radoslav! care de fapt era vocal si in ultimatum, dar de ceva vreme e plecat in state. si care a fost inlocuit de cornel muntean. deci cornel e cel mai bun. din pacate si el e in uk.

asa ca optez pt baiatul ala cret care a cantat ceva vreme prin satu mare (raped jeans sau the jesters... parca?), iar la un moment dat, la caransebes l-am vazut la seven - unde a bagat si ceva vocodere - super skill (nu stiu daca mai e in trupa). il cheama razvan crivaci. \m/ the one and only!

Edited by umbra
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.