www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cea Mai Buna Voce Masculina Din Tara


Guest Doktor Adolf
 Share

Recommended Posts

Guest Doktor Adolf

Indiferent de genul muzical. Ma refer strict la calitatile vocale . Nu la circul de pe scena, sau la semnificatia cuvintelor cintate. Doar la voce . Atit.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Desi nu sunt de acord cu cea mai buna voce indiferent de stil am sa ma refer la soft-rock, rock, heavy metal.

Chiar daca nu ma omor dupa stilul Holograf ...dati Cezarului ....deci Dan Bitman, pe departe o super voce care duce multe stiluri.

Ar mai fi din categoria de voci speciale: Minculescu, Kempes, Baniciu, Cristi de la Directia 5. Mai era vocalul de la Conexiuni dar nu mai stiu cum il cheama.

Link to comment
Share on other sites

topicul asta seamana cu ala cu:

 

CEL MAI TARE CHITARIST DIN TOATE TIMPURILE sau CEA MAI MISTO GAGICA...

 

io nu cred ca astia poa sa cante doom, trash sau metal cu cele mai bune voci ale lor :)

 

 

deci pana la urma cea mai buna voce e aia care se pune cel mai bine in valoare...

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Încã din '92, '93, discutam cu bunul meu prieten @MMG cum cã România stã prost la capitolul vocali ÎN GENERAL. Nu ºtiu care ar fi cauzele acestei situații. Probabil cã nu avem ºcoalã pentru aºa ceva, iar ºcoala existentã este pe altã niºã (muzicã uºoarã).

 

La fel ca în cazul threadului despre "cel mai bun chitarist din RO", nici aici nu s-a discutat despre criteriile care ar sta la baza unei astfel de ierarhii, aºa cã ajungem iar sã comparãm mere cu pere fãrã sã ºtim ce comparãm la ele. Ce urmãrim? Un vocal cu o prestanțã scenicã bunã, cu cel mai mare range sau pe cel care greºeºte cel mai puțin live?

 

Probabil cã cel mai bun vocal din România trebuie ales dintre cei de la trupele bune de mainstream. La astfel de trupe, se pune un mare accent pe partea de voce ºi dacã au ajuns acolo sus, putem sã-i credem pe fanii lor ºi sã-i luãm de buni.

 

Cum eu mã învârt mai mult în zona underground, un vocal care-mi place mie este Byron.

Link to comment
Share on other sites

Încã din '92, '93, discutam cu bunul meu prieten @MMG cum cã România stã prost la capitolul vocali ÎN GENERAL. Nu ºtiu care ar fi cauzele acestei situații. Probabil cã nu avem ºcoalã pentru aºa ceva, iar ºcoala existentã este pe altã niºã (muzicã uºoarã).

 

La fel ca în cazul threadului despre "cel mai bun chitarist din RO", nici aici nu s-a discutat despre criteriile care ar sta la baza unei astfel de ierarhii, aºa cã ajungem iar sã comparãm mere cu pere fãrã sã ºtim ce comparãm la ele. Ce urmãrim? Un vocal cu o prestanțã scenicã bunã, cu cel mai mare range sau pe cel care greºeºte cel mai puțin live?

 

Probabil cã cel mai bun vocal din România trebuie ales dintre cei de la trupele bune de mainstream. La astfel de trupe, se pune un mare accent pe partea de voce ºi dacã au ajuns acolo sus, putem sã-i credem pe fanii lor ºi sã-i luãm de buni.

 

Cum eu mã învârt mai mult în zona underground, un vocal care-mi place mie este Byron.

 

 

bine punctat Cyfer! :)

Link to comment
Share on other sites

Încã din '92, '93, discutam cu bunul meu prieten @MMG cum cã România stã prost la capitolul vocali ÎN GENERAL. Nu ºtiu care ar fi cauzele acestei situații. Probabil cã nu avem ºcoalã pentru aºa ceva, iar ºcoala existentã este pe altã niºã (muzicã uºoarã).

Damn, mi-ai amintit cum sunau vocalii romani de heavy din anii '90 de pe la "Intalnirea de la miezul noptii". Toti o apa si-un pamant. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Subscriu la cele deja menționate de Cyfer, inclusiv la nominalizarea lui Byron într-o asemenea ierarhie. Trebuie sã recunosc cã îmi cam displace categoria superlativului absolut...pretenția sau iluzia de a fi cel mai bun într-un domeniu de activitate este, în opinia mea, o abordare greºitã...dincolo de valențele ei de a hrãni amorul propriu, nu are vreo relevanțã practicã sau ºtiințificã...

Nominalizarea lui Cyfer în acelaºi context mi se pare inspiratã...chiar ºi numai pentru particularitatea timbrului sãu vocal, ºi tot ar fi un exemplu demn de luat în calcul...

E posibil sã existe vocali foarte buni prin oraºele din provincie, care sã rãmânã niºte iluºtri necunoscuți din varii circumstanțe...

Link to comment
Share on other sites

Marcel Pavel (fara misto),Tavi Colen,Nicolae "Ghighi"Iovin,Toni Seicarescu cel de altadata,iar cel mai profi dintre toti pe care i-am auzit,desi nu mai e in tara,Toni Poptamas.

dintre cei mai tineri,Radu Iaszbereny de la Jam din Baia Mare,poate fi ascultat pe Romanian Tribute to Hendrix,la piesa Foxy Lady,si de asemenea Alex Purje (Nociv)

Link to comment
Share on other sites

Ala de la cargo. :) Nu-mi placea vocea lui deloc, dar e cea mai buna din Romania :)

AAAAA,Adi Igrisan,am uita complet.Cel mai bun vocal de Rock activ din Romania

Ca -i tot dadeati cu Kempes,care n-avea,saracul nicio treaba cu cantatul....

Link to comment
Share on other sites

Eu as fi zis ca e fix invers :) Imi (ne) explici de ce nu avea Kempes nici o treaba cu cintatu???

 

Corect! Dimpotriva mie Igrisan mi se pare mai "subtire". Kempes avea mai mult cojones, l-am ascultat de multe ori inclusiv live. Vocea era corecta, curata si nu mi s-a parut deloc sa n-aiba nici o treaba cu cantatul. Igrisan canta putin mai comercial insa exagereaza cu timbrul ragusit ca sa nu zic "murdar". Deci chiar vreau argumente muzicale domnu' Totu de ce Igrisan ar fi mai bun decat Kempes? Cat as vrea sa gasesc motive n-am gasit nici unul....

Link to comment
Share on other sites

Corect! Dimpotriva mie Igrisan mi se pare mai "subtire". Kempes avea mai mult cojones, l-am ascultat de multe ori inclusiv live. Vocea era corecta, curata si nu mi s-a parut deloc sa n-aiba nici o treaba cu cantatul. Igrisan canta putin mai comercial insa exagereaza cu timbrul ragusit ca sa nu zic "murdar". Deci chiar vreau argumente muzicale domnu' Totu de ce Igrisan ar fi mai bun decat Kempes? Cat as vrea sa gasesc motive n-am gasit nici unul....

incerc eu sa-ti raspund la aceasta intrebare, din punctul meu de vedere: lasand la o parte tonul vocii, Kempes dadea de multe rateuri la capitolul intonare exacta, ceea ce la Igrisan nu se prea intampla. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest comunicare_pe_care

D.p.d.v. al "clasei", România nu a dat cine ºtie ce vocali (mã refer strict la calitãți vocale, întindere, tehnicã). Dupã cum spunea ºi Cyfer, la noi se duce lipsã de calitate, de un vocal care iese cu adevãrat în evidențã. Probabil când s-o inventa ºi la noi un Berklee College of Music unde poți studia ce gen de muzicã vrei tu, poate vom putea vorbi ºi în România de calitate.

 

Sunt puțini vocali care apreciazã sau recunosc cã ar avea nevoie de ani buni de canto.

 

Sa zicem aºa:

 

Dan Bittman a fost nominalizat aici ca fiind un vocal bun...Este adevãrat, sau a fost adevãrat. Nu ați observat cã Bittman, sãracu, a obosit? A dat-o pe pop, nici nu se mai pune pb sã cânte rock. Se simte atunci când cântã live cã nu prea îl mai duce vocea. Are nevoie de ceva canto pentru recuperare...

 

Ca întindere vocala, mi se pare un vocal bun Cristi Minculescu, cu toate cã unii contestã asta. Minculescu nu are studii, dar forma maxilarului (aºa s-a nãscut bãiatu) îi permite sã scoatã sunetele alea; poate cânta foarte sus...

 

Deci, în opinia mea (voci care îmi plac): Bittman, Minculescu, Cristi Enache, Colen (îl duce vocea).

 

Trebuie sã facem diferența printre vocile specificate în forumul ãsta dintre "a cânta" ºi "a recita". ªi sunt de acord cu afirmația cã o voce bunã este cea care se potriveºte cel mai bine pe stil, este vocea care place fiecãruia dintre noi în mod subiectiv.

 

P.S (offtopic): Un exemplu de voce lucratã, cu ani întregi de canto, care ºi la vârsta de 44 de ani nu ºi-a pierdut deloc din calitate, întindere este James LaBrie. Pãrerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.