www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce fel de pene folositi?


Guest Baumwolle
 Share

Ce pana?  

113 members have voted

  1. 1. Ce pana?

    • 0.16mm(Thin)
      2
    • Thin-Medium
      4
    • 0.46mm(Medium)
      13
    • Medium-Heavy
      28
    • 1.00mm(Heavy)
      30
    • 1.16mm(Extra Heavy)
      14
    • >1.16mm(Outrageous ^_^ )
      22


Recommended Posts

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Raul Gheba

Bravo, vad ca ai gusturi bune! :)

cam cat costa astfel de pene?

ca mi se pare cam ciudat sa platesti 100 de mii pt o bucata de plastic(nu incepeti) ?

eu raman la bucata mea de cartela de telefon

Link to comment
Share on other sites

cam cat costa astfel de pene?

ca mi se pare cam ciudat sa platesti 100 de mii pt o bucata de plastic(nu incepeti) ?

eu raman la bucata mea de cartela de telefon

Intre 1.5 si 3 RON. Sau poti castiga un duel si iti dam noi una. Diferenta de sunet e notabila si in plus se simte altfel la mana

Link to comment
Share on other sites

da nu prea e treaba cu penele astea...dai 300mii pe o pana, faci 2-3 scratch-uri si se f*** :). bine, nu cu toate penele e aceeasi poveste, daca e una mai groasa sa zicem >1mm, tine mai mult...mie imi plac la nebunie alea fender de 0.88, dar nu tin...

Link to comment
Share on other sites

Pentru fanii Malmsteen (si nu numai) - daca doriti sa cantati cu aceeasi pana ca si maestrul (bine, difera culoarea si nu are autograful tiparit pe ea :) ) va recomand pana din dreapta, cea mov.

 

Sunt identice (forma, grosime, material)

 

Dupa ce am fost la concert si am prins din fericire cateva, m-am gandit ca trebuie sa se gasesca si in "comert" penele sale. Asa ca am cautat si iata (cine cauta gaseste), am gasit.

 

Sper sa va ajute cu ceva...

 

 

post-1237-1140699738_thumb.jpg Stanga Yngwie, dreapta TU?

Link to comment
Share on other sites

as intreba altfel la ce stil ce pana folositi , la acustica la electrica , pentru shreding ,pt strumming ...etc

Cartile de Telefon sunt OK dar se tocesc foarte repede. Sticlostratitext toceste corzile ( placa de circuit imprimat).

De specificat ar mai fi :Material , Grosime material , Forma , Elasticitate , prelucrare suprafata , cu gaura , gaurele, cu adaos aderent pe portiune de suprafara ( ceva ca si guma) si etc ...etc

Sau cum a amintit un coleg , ptr Bass trbe pana mai tare , pai asa si la chit solo , armonie in functie de intinderea si rigiditatea corzilor trebe sa folosesti diferite pene ptr diferite tehnici de cantat.

La chitara normal acordata cu corzi Fender Rock'n'Roll pana Fender Heavy , sau altceva cu aceleasi caracteristici , grosime , elasticitate , forma..

Dar la aceias chit si aceleasi corzi ptr armonie " strumming" folosesc pana Light .

In concert nu ne maui jucam de-a pana ci tragi totul cu ce ai pe scena .

Link to comment
Share on other sites

pe chitara western am cantat o data cu pana de metal. super misto

 

scleroza , i legatura cu pana de metal am-i dau seama ca am uitat de ghiare , si pana numa ptr degetul mare tot tip gheara.Tare as vrea sa incerc ghearele ce le mai folosesc la banjo si la pedalsteelguitar .

Nu pot ciupi pe corzi de metal cu unghiile ca se tocesc sau se rup .

Link to comment
Share on other sites

Am folosit la inceput Dunlop de 1.14 de alea verzi , cu crocodil pe ele dar se tocea varful destul de repede.Acuma am trecut pe Dunlop de 1.0 Lucky 13 (albe si cu matza pe spate :) ).Am sa incerc si eu tortex sa vad care e diferenta,poate spuneti si voi.

In fine ... faza cu cartelele sau nush ce alte materiale suspecte mi se pare o porcarie si o lipsa de respect fata de sine in primul rand.Nu te pune nimeni sa iei dunlop la 50 mii , dar macar un fender la 10 mii cred ca isi permite oricine.Mai nasol pentru cei care nu au de unde sa cumpere , dar daca vor , gasesc..

Link to comment
Share on other sites

da victor. dupa ce am incercat tot felul de pene, pentru stilul meu de cantat am ajuns la concluzia ca Big Stubby se potriveste cel mai bine (si am ramas la ele de vreo zece ani, cred...).

pe corzi mai groase si mai tari eu as merge cu pene mai moi, pentru o lejeritate mai mare la mana dreapta - dar asta-i doar parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

Ai stiut sau a fost intuitie?

 

 

 

Imi plac penele groase... si cand am auzit de la malmsteen ca exista ceva mai gros de 1 mm; am sarit pe ele

Link to comment
Share on other sites

Aceasta este o pana fabricata de Jürgen Rath, un maestru al electronicii si al amplificatoarelor (a avut firma Rath Amp, foarte cunoscuta acum ceva ani)

Mi-a spus ca il aproviziona si pe Ritchie Blackmore cu ele, asa ca va dati seama...

 

Aceasta pana este cea mai buna pe care am folosit-o eu vreodata, si am folosit foarte multe, recunosc.

Nu stiu din ce material este (secret profesional), dar e foarte moale si aluneca ca si untul :)

 

Va dau si dimensiunile, poate aveti chef si incercati sa va faceti si voi una la fel.

 

Inaltime (total, de la varf) - 28mm

Latime - 19 mm

Grosime - 1 mm

 

Spor la treba! M-ar interesa mult sa stiu daca v-a ajutat cu ceva sau daca v-a reusit experimentul.

post-1237-1140947660_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mi-am facut si eu o pana asa ca eram curios. Intr-adevar... super tare! :)

Este foarte buna pentru viteza, flagioletele ies muuult mai usor :) ; pe clean sunetul este mult mai "cristalin" decat cu o pana normala cu aceeasi grosime deoarece are suprafata de frecare (cu coarda) mai mica si e nice si la feeling...

Singura problema ar fi ca e urata :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.