www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect Progresiv-fara Nume Inca


Guest victor-avatar
 Share

Recommended Posts

Guest victor-avatar

Revin, cu un proiect de progresiv pe care il am in desfasurare cu unul din userii de pe acest forum, numele lui este Metabog, si aici este un preview al unei piese. Deci RGC a dat nastere unui proiect, ceea ce inseamna ca functioneaza :) Noi vrem sa cantam cica progresiv :) ..deci afisez 3 variante, si as vrea sa imi spuneti care ar suna mai bine. Diferentele sunt de cosmetizare si de suprapus chitari plus niste diferente in armonie si in solo.Proiectul este sanatos, adica va continua in viitor.

 

 

prog1.mp3

prog2.mp3

prog3.mp3

Link to comment
Share on other sites

ultima varianta (prog3)

numai ca atentie la tobe dupa intro-ul ala beton, cant intrii cu toba mica. bucatica aia mica ar mai merge lucrata un pic. ai putea sa incerci ceva in genul strange deja vu cu saisprezecimi la tempo 120 (aici la tempoul piesei) pt toba mica

 

in schimb e misto de tot. continuati proiectul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest victor-avatar
ultima varianta (prog3)

numai ca atentie la tobe dupa intro-ul ala beton, cant intrii cu toba mica. bucatica aia mica ar mai merge lucrata un pic. ai putea sa incerci ceva in genul strange deja vu cu saisprezecimi la tempo 120 (aici la tempoul piesei) pt toba mica

 

in schimb e misto de tot. continuati proiectul B)

 

oka, multam mult, chiar mi-ai dat o idee :):):( , banuiesc ca o combinatie de saisprezece-mi ar merge...deci o sa incerc :) , multam inca o data

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest arosulescu

vezi ca esti umpic prea out of tune ( chitara ) in unele parti ...in rest ... dati-i inainte cu tupeu ( ca oltenii nu ?)

 

 

ps

 

incearca sa cauti piesele userului valdostana ( are ala niste bucati de progresiv ... absolut impecabile)

Link to comment
Share on other sites

Guest victor-avatar
Mie-mi place mai mult varianta 3-a. Ti-as recomanda totusi ca pe partile de rif sa folosesti un distors ceva mai curat ca parca-i prea aglomerat. In rest i-mi place. :)

 

Ok, ideea este ca aici este o inregistrare facuta destul de repede. Sunt pur si simplu ideile inregistrate, fara nici cea mai mica "masterizare" ca sa zic asa. Deci nu sunt cautate tonuri pe chitara, am tras pe un digitech mic al unui prieten si am tras pe primele tonuri pe care le-am gasit mai potrivite. In inregistrarea originala o sa fac tot posibilul sa pun pana pe un gt8 pe care o sa stau sa fac efecte bune. Sculele mele actuale nu imi permit sa trag asa repede calitativ since e greu sa tragi acasa cu un head si un cabinet care sunt amandoua mari, grele si greu de carat, si ca sa scoti sunetul real trebuie dat volum si asta inseamna ca dau afara din apartamente toti vecinii :)

 

PS: stiu ca sunt out of tune putin dar eu am chitara acordata in si iar negativul este facut intr-un LA cu cateva come mai sus si mi-a fost destul de greu sa aduc acordajul la un numitor comun.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ideea este ca aici este o inregistrare facuta destul de repede. Sunt pur si simplu ideile inregistrate, fara nici cea mai mica "masterizare" ca sa zic asa. Deci nu sunt cautate tonuri pe chitara, am tras pe un digitech mic al unui prieten si am tras pe primele tonuri pe care le-am gasit mai potrivite. In inregistrarea originala o sa fac tot posibilul sa pun pana pe un gt8 pe care o sa stau sa fac efecte bune. Sculele mele actuale nu imi permit sa trag asa repede calitativ since e greu sa tragi acasa cu un head si un cabinet care sunt amandoua mari, grele si greu de carat, si ca sa scoti sunetul real trebuie dat volum si asta inseamna ca dau afara din apartamente toti vecinii :)

 

PS: stiu ca sunt out of tune putin dar eu am chitara acordata in si iar negativul este facut intr-un LA cu cateva come mai sus si mi-a fost destul de greu sa aduc acordajul la un numitor comun.

 

OK, am prins ideea. Vroiam numai sa atrag atentia ca (mai ales) in prog produsul final trebuie sa sune impecabil avand in vedere complexitatea pasajelor:suprapuneri de riff'uri/pasaje rapide/contratimpi; etc

Spor la ROCK! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Frumos! :) Nu ma asteptam sa-mi placa asa ceva. :) Lycagon, mai bine canti decat sa postezi pe forum. Sau, mai bine zis, imi place mai mult sa te ascult decat sa te citesc. Ar fi frumos sa continuati proiectul asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Man, ai sapat pana ai gasit unul din primele proiecte la care am lucrat cu cineva.

 

Nu am mai lucrat la asta dar te atunci am inceput un proiect nou progressive, mult mai avansat si mai rafinat. Numele este Purity si poate fi ascultat aici

 

http://ripper.rgc.ro/purity/

 

si aici

 

http://www.myspace.com/puritycontrolband

 

Nici nu mai stiu ce face Victor, nu am mai vorbit de mult. Sper ca s-a tinut de treaba.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.