www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Sistemul De Valori


Killahead
 Share

Recommended Posts

Argumentul forte imi pare a fi BUNUL SIMT. Indiferent daca esti un user oarecare sau un "vip". Am remarcat si derapaje ale anumitor persoane importante ce nu cred ca au fost sanctionate.

 

A nu fi de acord cu cineva este cu totul si cu totul just, numai ca aceasta trebuie sustinuta cu argumente nu cu exclamatii, poante, gargara, rautati s.a.m.d.

 

Cei care nu dau dovada de acel minim BUN SIMT iarasi mi se pare firesc sa fie sanctionati asa cum prevede regulamentul.

 

Asa cum se stipuleaza in constitutie, si aici ar trebui sa fie valabil ca "Nimeni nu e mai presus de lege" (vezi regulament), indiferent de cine esti!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
Guest Raskolnikov

Facem ce facem si iar ajungem aici.

Ar trebui sa ne fortam sa gasim ceva, o metoda, o modalitate pentru ai contracara pe

astia lispsiti de ceea ce scrie in titlu. O regula nescrisa, ceva, de exemplu: la un

semnal dam toti ignore, nu stiu.....

Pentru ca altfel, ca si grup, cum suntem vazuti dinafara,

tot timpul ajungem sa ne punem singuri bete in roate sau sa ne taiem craca de sub noi.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cea mai buna solutie ar fi ca forumul sa permita limitarea accesului userilor pe thread. Adica, eu sa pot sa deschid un thread si unde sa pot controla cine poate scrie acolo si cine nu (intr-un forum asta se chema Access Control List - ACL). Faptul ca forumul e public nu iti asigura automat dreptul de a posta pe el ci doar dreptul de a citi ce s-a scris aici. Trebuie mai intai sa register si abia apoi poti scrie.

 

Asa si accesul pe anumite threaduri. Automat toti sa avem dreptul sa citim threadul dar ca sa scriem acolo trebuie facuta o triere first.

 

Deasemenea, dreptul de a deschide un thread PRIVATE trebuie sa fie rezervat anumitor membri (cum ar fii VIP or 'guitar hero' or whatever). Am vazut chestia asta implementata pe alte forumuri.

Link to comment
Share on other sites

Nu e rau ce spuneti, insa mi se pare totusi prea restrictiv. Totusi suntem o comunitate.

O comunitate care azi e pe ciclu...

 

Pe alte forumuri, accesul controlat pe thread "s-a impus" ca cerinta obligatorie dupa o gramada de research.

 

De exemplu, Dan Andrei Aldea trebuia sa se explice suplimentar la fiecare post al sau ca sa se faca inteles de useri. Si cand userii nu inteleg suficient atunci intreaba sau isi expun parerile care vin din eperiente diferite, educatie diferita, comportament, etc ... Una este un concurs unde "cine stie castiga" si alta este un loc unde un muzician isi expune parerile sau vrea sa auda parerile altor muzicieni.

 

Titlul threadului precedent - aldea - mie-mi sugereaza ca aici vorbeste Aldea. Eu pot sa vorbesc daca el imi da voie sau pot sa vorbesc in alta parte. Nu mi se pare foarte restrictiv.

 

Despre sistemul de valori a amintit si MIBU data trecuta (acum cateva luni). Lucru cert este ca sistemul de valori o sa difere intotdeauna de la user la user. Acelasi sistem de valori probabil ca se poate gasi numai intr-un "Fan Club".

Link to comment
Share on other sites

Nu e rau ce spuneti, insa mi se pare totusi prea restrictiv. Totusi suntem o comunitate.

O comunitate care azi e pe ciclu...

 

Evident o comunitate, dar o comunitate care...ar fi bine sa fie pe *** s-ar rezolva, dar deja cred ca musteste de multi utilizatori care confunda comunitatea cu cartierul, cu ideile de dormitor, sala de clasa, antreu, sala de asteptare, gara s.a.m.d.

 

Imi e din ce in ce mai multa greata sa parcurg paginile forumului, forum din care am invatat multe, din care am descoperit multe, dar pe care in multe circumstante il considev extrem de viciat.

 

De multe ori decizia vine prea rapid, de altele, din teama, jena etc, nu vine.

 

Intamplarile din ultima vreme imi spun ca cel care e mai tare in tastatura si in diatribe (a se citi murdarii a la otv) se impune. Usor usor forumul isi pierde autoritatea in sine si scopul pentru care a fost creat. Publicitate, este si va fi (cata nu e in libertatea, click, can-can...oho) useri vor fi garla, dar batjocura si proasta crestere imbraca, asa de craciun comunitatea.

 

Cred ca e de notorietate expresia "numara pana la 10 (sau macar 5) inainte de a face o afirmatie".

 

Bascalia asta care este atat de prezenta in toate mediile nu ne da pace nici aici. Poate oamenii cu notorietate(ma repet) si autoritate ar trebui sa faca apel la putina infranare a limbajului (brider cum spun francezii).

 

Finalement, mare scofala! Avec le temps tout s'en va, cum zicea un nene metalist.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
Cred ca cea mai buna solutie ar fi ca forumul sa permita limitarea accesului userilor pe thread. Adica, eu sa pot sa deschid un thread si unde sa pot controla cine poate scrie acolo si cine nu (intr-un forum asta se chema Access Control List - ACL).

 

Eu cred ca macar vip-urile ar trebui sa aiba dreptul la modalitatea asta.

Daca Dan Andrei Aldea ar fi folosit-o imediat dupa fraza:

"Ba, nu stiam ca in Romania avem niste genii muzicale" nu ajungeam unde am ajuns.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

Sistemul de valori...

 

ma intreb cate o data cati dintre noi stiu cu adearat ce inseamna un sistem de valori... ma intreb cati dintre noi au asa ceva chiar si intr-o concentratie cat de mica... ma intreb de ce sistemul de valori nu are o reflexie clara asupra actiunilor propriului ego. oare de ce nu te gandesti la sistemul de valori... sau mai bine la cei 7 ani de acasa inainte de a initia o actiune oricare ar fi aceasta? de ce in ziua de astazi vorbim de astfel de lucruri in conditiile in care unii dintre noi nu cuteaza a-si cauta propriile oi si tot timpul se uita in ograda vecinului... sigur ca nu suntem perfecti, doar suntem oamei, insa ma intreb de ce nu ne putem angaja intr-un proces de perfectionare si cizelare a noastra si a celor din jur cu ajutorul nostru. tot timpul trebuie sa existe reactii de genul" bai nu ai facut bine deci esti bou"? de ce nu poate fi acel OM ajutat si readus sau adus pe drumul cel drept? de ce tot timpul trebuie sa ne batem joc unii de altii prin posturi si threaduri care mai de care, cu afronturi si jigniri directe? ce legatura au trecutul si prezentul? ce legatura are "ce ai facut"? nu este oare vorba despre ce poti face de acum in colo? poate reusesti sa te corectezi, sa te caiesti, sa iti ceri scuze si sa fi mai bun... de ce aducem vorba de sistemul de valori cand urma de umanitate din fiecare incepe sa nu se mai vada deloc. ignoranta ia locul bunului simt, prostia ia locul celor 7 ani de acasa, iar cei care cu adevarat vor sa impartaseasca ceva valoros, ceva ce poate invata si aproapele nostru, fiecare dintre noi, sunt indepartati sau mai rau... isi dau inca o data seama ce lume de ***** este aceasta si se retrag in neputinta de a se face intelesi (de unii) sau din simpla sila... lucrurile publice nu sunt un bun public! acest forum este public DAR este proprietatea lui Cosmin. Cosmin se chinuie ca noi sa avem de ce sa invatam de la cineva teorie, sa ne amuzam la niste glumite de desert, sa avem printre noi oameni de valoare, si mai ales ca noi sa putem certa. ma intreb cum se pot trezi dimineata toti aceia care fac un lucru irecuperabil chiar si intr-o comunitate virtuala... sunteti fericiti domnilor? ma bucur in oricare dintre cele 2 posibilitati. sa va dea Dumnezeu dupa cum faceti si NIMIC mai mult!!! zilnic forumul are zeci de accesari din partea unor persoane care nici nu ne cunosc si care probabil vor sa se inscrie in a noastra comunitate. ce impriesie isi face respectiva persoana cand vede pe aici articole de genul "ar trebui restrictionat accesul" sau " sa poata sa posteze anumite lucruri numai V.I.P.-urile". de ce oameni bune? ca sa ajunga si pe acest forum minunat, fenomenul care a zguduit lumea, numit " DISCRIMINARE "?. unii sunt grandomani, altii sunt de-a dreptul prosti! depinde de noi, si numai de noi, cu cine vrem sa avem de-aface si cu cine ne permitem anumite chestii.

sigur ca, la fel ca in orice comunitate de orice fel, apar diferentieri ierarhice. ca si la servici toti aveti cate un sef. de fapt peste tot este asa. insa modul de a acorda credibilitate gratuita si aprobari numai de dragul "poate, poate o scrie si la mine pe thread ceva", sau in ideea ca "o s il pup in cur pana imi va pronunta numele si ma va saluta", ceea ce fac unii useri, este de-a dreptul terifiant... nu zic sa nu ai un model insa nu trebuie sa il venerezi anarhic sau nici macar sa il venerezi. greselile facute deja nu mai pot fi reparate. putem sa avem grija de acum in colo sa nu facem altele, in ideea ca poate vom fi iertati!

exista insa diferenta pe care fiecare si-o creeaza fata de restul lumii: "eu sunt vip moderator si nu ai dreptul sa te iei in gura cu mine ca te mananca mama dracu' "... (nu fac referire la domnul aldea caci am inteles ce l-a deranjat asa de mult!)!!!!!!!!!!! ma refer la altii... am mai observat ca ia amploare un fenomen interesant... daca esti vip si spui ceva ai tot staff-ul de partea ta si numai tu ai dreptate...

nu mi se pare normal. diferentele intre statute nu ai cum sa le schimbi deoarece persoanele din spatele acestora nu au vointa necesara de a-si regreta faptele rele.

mai am o precizare:

Regulile sunt facute pentru noi nu pentru ei... ei au facut regulile... si ei le pot schimba si interprta dupa bunul plac. legile si regulamentele sunt inutile! fiecare dintre EI, face CE VREA!!!

 

 

spunandu-va acestea, va doresc o noapte buna!

Link to comment
Share on other sites

Sistemul de valori...

.....................................

 

zilnic forumul are zeci de accesari din partea unor persoane care nici nu ne cunosc si care probabil vor sa se inscrie in a noastra comunitate. ce impriesie isi face respectiva persoana cand vede pe aici articole de genul "ar trebui restrictionat accesul" sau " sa poata sa posteze anumite lucruri numai V.I.P.-urile". de ce oameni bune? ca sa ajunga si pe acest forum minunat, fenomenul care a zguduit lumea, numit " DISCRIMINARE "?. unii sunt grandomani, altii sunt de-a dreptul prosti! depinde de noi, si numai de noi, cu cine vrem sa avem de-aface si cu cine ne permitem anumite chestii.

 

Eu am "construit" un forum pentru o organizatie foarte mare, unde accesul controlat este "mandatory requirement" si a devenit asa dupa foarte multi ani de studiu. Nu exista nici un loc in lume unde odata intrat sa ai dreptul sa spui ce vrei tu. Nici la scoala, nici acasa, nici intr-o institutie, nici in casa altcuiva.

Access Controlat inseamna posibilitatea de a exista locuri "PRIVATE" intr-un public place. Locuri incare eu pot sa spun ceva pentru ca sunt privilegiat.

 

Si ziarele au un redactor sef care banuiesc ca poate sa dea OK sau nu pentru un articol care urmeaza sa apara. De multe ori nu se considera vinovat cine a facut un anumit lucru ci factorii care au facilitat ca cineva sa faca asta.

 

La mine e abia 4:00 PM, nu pot sa-ti spun noapte buna:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

dar in secunda in care un redactor iti citeste articolul si iti spune ca nu este bun, de obicei el precizeaza de ce, oferindu-ti posibilitatea de a il scrie intr-o maniera civilizata, daca il scrii frumos si totusi iti expui punctul de vedere, redactorul va da ok-ul. iar daca unii dau apa la moara si moara merge... apa nu se va opri... este natura ei sa curga in continuu... moara trebuie reparata CIVILIZAT!

Link to comment
Share on other sites

"cine zice ,ala este" , "a mea e mai mare" , "imi iau jucariile si plec" , "taci ba ca tu esti un n00b si eu sunt zeu" , "x primeste warn" , "ei au dreptul,voi nu" -recunoasteti? stiti ce ,domnilor, ma scarbeste mocirla gratuita.

hai sa reinviem topicurile gen TONUL etc etc si mai cate care sunt utile si aduc la o distanta accesibila cunostintele catre toata lumea.

eu habar nu aveam pana acum juma de an cine e Aldea-cu umilinta spun asta dar asa sunt educat sa fiu sincer,Rares nu imi e cel mai simpatic personaj dar am un imens respect pt el pt ca am invatat multe citindu-i posturile, nu am auzit cantat in viata mea Marfar decat la chefuri de manelisti desi poate ei sunt chiar buni habar nu am, nu imi place sistemul de dat warnuri din apa chioara gen glass sau baumwolle...si ce?ma apuc sa polemizez?ar tb sa stiti mai bine ca internetul nu este un mijloc f bun de comunicare deoarece ii lipseste o veriga extrem de importanta..comunicarea nonverbala.si asa se cearta forumul de chior si stau si eu sa caut un topic util prin arhive cu posturi de acu o luna si asa mai departe.

Scriem si noi aici ceva util ?

ps:ma fratilor,unde e junkyard?:))))

l.e:eu propun asa in gluma sa se organizeze un eveniment gen duel chitaristic,doar ca sa se bazeze pe pumni:)) stiti ca daca eliberezi energia negativa te simti mai bine:))

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

dar in secunda in care un redactor iti citeste articolul si iti spune ca nu este bun, de obicei el precizeaza de ce, oferindu-ti posibilitatea de a il scrie intr-o maniera civilizata, daca il scrii frumos si totusi iti expui punctul de vedere, redactorul va da ok-ul. iar daca unii dau apa la moara si moara merge... apa nu se va opri... este natura ei sa curga in continuu... moara trebuie reparata CIVILIZAT!

 

EXACT. Deci exista un anumit mecanism care permite ca cineva sa controleze acel flux. Un asemenea mecanism ar trebui sa existe si aici.

Stiu alte forumuri unde mesajul pe care vrei sa-l postezi nu ajunge imediat ci abia dupa ce a primit acceptul (OK-ul) cuiva (ev. zilei). Cateodata putem deranja fara sa avem aceasta intentie (prin limbaj sau mai stiu eu cum) . Cam asa cred ca s-a intamplat si in threadul cu pricina. Dar dupa ce-am facut-o, e foarte greu s-o dam inapoi si ajungem la lucruri urate pe care chiar le regretam (ca acum).

Link to comment
Share on other sites

lp2005 ideea cu postul aprobat de un tert este dupa parerea mea inacceptabila datorita gradului scazut de interactivitate. E nevoie de un "cenzor" permanent care sa aprobe mesaje tot timpul zilei. Nu cred ca ar sta cineva sa aprobe 250 de mesaje in fiecare zi.

 

O metoda ar fi permisiuni de tip "doar citire" pe anumite arii care sa prezinte discutii "elevate". Problema este accesul pentru postare ... Sa fie la numar de posturi ? Prin nominalizare individuala?

Nici una dintre solutii nu e fezabila.Prima din considerente de cantitate vs calitte si a doua din considerente de concentrare a discutiilor intresante intr-un singur loc, restul ariilor intrand intr-un con de umbra.

 

Mai am un sistem in vedere dar e destul de complex si necesita implicare a unui numar mai mare de forumisti. Am sa revin cu detalii ...

Link to comment
Share on other sites

lp2005 ideea cu postul aprobat de un tert este dupa parerea mea inacceptabila datorita gradului scazut de interactivitate. E nevoie de un "cenzor" permanent care sa aprobe mesaje tot timpul zilei. Nu cred ca ar sta cineva sa aprobe 250 de mesaje in fiecare zi.

 

O metoda ar fi permisiuni de tip "doar citire" pe anumite arii care sa prezinte discutii "elevate". Problema este accesul pentru postare ... Sa fie la numar de posturi ? Prin nominalizare individuala?

Nici una dintre solutii nu e fezabila.Prima din considerente de cantitate vs calitte si a doua din considerente de concentrare a discutiilor intresante intr-un singur loc, restul ariilor intrand intr-un con de umbra.

 

Mai am un sistem in vedere dar e destul de complex si necesita implicare a unui numar mai mare de forumisti. Am sa revin cu detalii ...

 

Salut,

 

Ideea cu postul aprobat de un tert nu este fezabila. Asta am spus-o doar ca sa arat ca exista forumuri cu masuri mult mai restrictive de postare. De regula se foloseste la alt gen de forumuri.

 

Solutia de care vorbesc eu nu stiu daca e sufucient de complexa da' merge pe forumuri de cateva zeci de mii de useri.

 

In ideea cu ACL este vorba de a crea un table care contine userID-urile celor care pot posta in acel thread. Adica la threadul cu numarul 1926 deschis de cosu pot posta userii care sunt VIP + userul x. Pe aici pe la noi e foarte fezabila si merge nemaipomenit petru o organizatie unde orice manager poate sa creeze threaduri numai petru teamul lui. In acelasi mod se poate restrictiona si accesul la citire.

 

Adica:

 

Un anumit grup de useri (nu adminii) sa aiba posibilitatea sa deschida threaduri PRIVATE. Asta insemnand ca toata lumea by default sa le poata vedea (citi) dar nimeni sa nu poata posta in aceste threaduri.

 

Pentru ca un user sa posteze acolo e nevoie ca persoana care a creat threadul sa-l adauge in acel Access Control List. In aceasta lista sa se poata adauga grupuri de useri (ca VIP), toti userii (ALL), sau useri selectati individual (cosu). Tot ownerul threadului avand posibilitatea sa stearga ulterior ce user vrea din acel ACL.

 

In applicatia de care vorbeam mai sus, un user privilegiat poate deschide un PRIVATE thread si poata sa adauge in Access Control List intreaga comunitate. Deci threadul functioneaza ca si cum este public. Dar ulterior, aceeasi persoana (care nu este admin), poate sa remove din acea lista ce user / grup de useri vrea in acest fel userii respectivi nemaiavand posibilitatea de a posta. Adica atunci cand EU (care sunt privilegiat) spun ca tu de ACUM nu mai poti posta aici, sa pot sa si enforce asta stergand ID-ul tau din ACL.

Sau cand deschid un thread sa am posibilitatea de a permite numai anumitor useri sa posteze acolo (cum ar fi ADMIN group)

 

Numai de bine,

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Sistemul de valori...

 

ma intreb de ce sistemul de valori nu are o reflexie clara asupra actiunilor propriului ego. oare de ce nu te gandesti la sistemul de valori... sau mai bine la cei 7 ani de acasa inainte de a initia o actiune oricare ar fi aceasta? sigur ca nu suntem perfecti, doar suntem oamei, insa ma intreb de ce nu ne putem angaja intr-un proces de perfectionare si cizelare a noastra si a celor din jur cu ajutorul nostru. tot timpul trebuie sa existe reactii de genul" bai nu ai facut bine deci esti bou"? de ce nu poate fi acel OM ajutat si readus sau adus pe drumul cel drept?

 

de ce tot timpul trebuie sa ne batem joc unii de altii prin posturi si threaduri care mai de care, cu afronturi si jigniri directe?

 

poate reusesti sa te corectezi, sa te caiesti, sa iti ceri scuze si sa fi mai bun... ignoranta ia locul bunului simt, prostia ia locul celor 7 ani de acasa, iar cei care cu adevarat vor sa impartaseasca ceva valoros, ceva ce poate invata si aproapele nostru, fiecare dintre noi, sunt indepartati sau mai rau... isi dau inca o data seama ce lume de ***** este aceasta si se retrag in neputinta de a se face intelesi (de unii) sau din simpla sila...

 

articole de genul "ar trebui restrictionat accesul" sau " sa poata sa posteze anumite lucruri numai V.I.P.-urile". de ce oameni bune? ca sa ajunga si pe acest forum minunat, fenomenul care a zguduit lumea, numit " DISCRIMINARE "?. unii sunt grandomani, altii sunt de-a dreptul prosti! depinde de noi, si numai de noi, cu cine vrem sa avem de-aface si cu cine ne permitem anumite chestii.

sigur ca, la fel ca in orice comunitate de orice fel, apar diferentieri ierarhice.

 

Idei pe care le-am prezentat si eu si cu care sunt de acord. Citind acet post am cunoscut o alta fateta a lui eugen. Exemplul personal este poate cel mai bun; poate nu se observa azi, maine, de toti, dar cine are ochi sa citeasca si urechi sa auda va remarca. Sper sa nu ma insel.

 

Cred ca niste reguli mai stricte sunt bine venite ( ATENTIE nu in sensul in a restrictiona discutiile si a reteza orice initiativa, sa nu dam in discriminare. Adica oricine poate combate si contrargumenta, problema este arbitrariul sanctiunilor si neseriozitatea multor multor lucruri!!!)

 

Cel mai important este sa intelegem ca suntem intr-o comunitate, asa cum e ea, virtuala, ne virtuala (ca unii se mai cunosc, sunt prieteni, rude etc) si toti avem statutul de utilizatori si de membri, nimic mai mult si nimic mai putin.

 

E regretabil ca se ajunge (tocmai prin lipsa de autoritate si responsabilitate) la chestii de genul "taca-ti fleanca, habar nu ai, esti *** si pe dincolo".

 

Desigur ca sunt orgolii, patime, poate interese si cate altele, dar pana la urma acest spatiu e facut sa ne uneasca, nu sa starneasca invidii, rautati, zeflemea s.a.

Link to comment
Share on other sites

Ideea cu postul aprobat de un tert nu este fezabila. Asta am spus-o doar ca sa arat ca exista forumuri cu masuri mult mai restrictive de postare. De regula se foloseste la alt gen de forumuri.

 

Solutia de care vorbesc eu nu stiu daca e sufucient de complexa da' merge pe forumuri de cateva zeci de mii de useri.

 

In ideea cu ACL este vorba de a crea un table care contine userID-urile celor care pot posta in acel thread. Adica la threadul cu numarul 1926 deschis de cosu pot posta userii care sunt VIP + userul x.

 

Si eu sunt de parere ca trebuie protejate anumite topicuri... Mai ales dupa plecarea de pe forum a d-lui Aldea... :)

Acel rol de tert care aproba post-urile poate fi impartit de un grup de useri privilegiati, sa zicem ca ei vor vedea o lista de post-uri, vor alege spre aprobare cate un post, in momentul ala postul respectiv nu mai poate fi luat spre aprobare de alt user care va vedea o lista mai scurta de posturi pentru aprobare ? Ma rog, e o idee.

 

Si ideea cu ACL e buna, eventual daca era aplicata pentru topicul d-lui Aldea ar fi putut functiona cam asa: initial toti user-ii aveau drept de post, iar dupa un reply neavenit user-ul cu pricina era scos din lista, putand din momentul respectiv doar sa citeasca... (ce bine ar fi fost...)

 

Aaa, si ca la fotbal, cei cu antecedente sa fie din start scosi din lista, cel putin pt o vreme.

 

Va dau si o mica idee de label pentru butonul de modificare a drepturilor unui user in topicul respectiv: "Somebody Stop Me" :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Nici una dintre solutii nu e fezabila.Prima din considerente de cantitate vs calitte si a doua din considerente de concentrare a discutiilor intresante intr-un singur loc, restul ariilor intrand intr-un con de umbra.

 

Mai am un sistem in vedere dar e destul de complex si necesita implicare a unui numar mai mare de forumisti. Am sa revin cu detalii ...

 

Solutia de care-ti spuneam in postul anterior e foarte fezabila si testata. Pur si simplu nu inteleg considerentele pe care le enumeri mai sus.

Si nici complexa nu e. Mai gandeste-te!

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

dupa un reply neavenit user-ul cu pricina era scos din lista, putand din momentul respectiv doar sa citeasca... (ce bine ar fi fost...)

 

dupa primul reply (cel de la care a pornit totul) al individului caruia nu vreau sa-i rostesc numele EU am atras atentia ca se intampla ceva gresit. stii ce mi s-a raspuns? ei bine, un boardteam (asa scrie sub numele lui) a zis: 'sã nu transformãm iar discuția interesantã într-o siropoasã discuție despre valori, unde chitariºtii mai sensibili sar în aer atunci când apare o urmã de contestare la adresa greilor forumului'. ma rog, asa sunt eu mai sensibil poate. dar se vede ca si domnul Aldea a fost. nu s-a luat deci nici o masura, iar lucrurile au continuat in directia pe care o stim deja cu totii. ba, culmea, dupa toate cele care au fost, adica dupa un post evident jignitor la adresa d-lui Aldea si toata povestea, un admin (sau ce-o fi el) s-a gasit sa-i dea warn lui ender pentru ca nu stiu ce aiureli a inteles el dintr-un post absolut normal. apoi i-a retras warn-ul cand si-a dat seama de penibil. crezi ca si-a cerut scuze? sa fim seriosi. si-a cerut cosu pentru el. din pacate cosu nu poate tine singur acest forum. dar s-a inconjurat de niste oameni de un nivel cel putin discutabil.

Link to comment
Share on other sites

Wow, tu ai atras atentia...

 

Parca era un forum in care se atacau ideile si nu persoanele. Indiferent ca nu iti place ce a zis "ala caruia nu vrei sa ii rostesti numele" e aiurea sa il ataci cu faze gen "esti un bou" si asa mai departe...Nu esti cu nimic mai breaz ca el.

Link to comment
Share on other sites

dupa primul reply (cel de la care a pornit totul) al individului caruia nu vreau sa-i rostesc numele EU am atras atentia ca se intampla ceva gresit. stii ce mi s-a raspuns? ei bine, un boardteam (asa scrie sub numele lui) a zis: 'sã nu transformãm iar discuția interesantã într-o siropoasã discuție despre valori, unde chitariºtii mai sensibili sar în aer atunci când apare o urmã de contestare la adresa greilor forumului'. ma rog, asa sunt eu mai sensibil poate. dar se vede ca si domnul Aldea a fost. nu s-a luat deci nici o masura, iar lucrurile au continuat in directia pe care o stim deja cu totii. ba, culmea, dupa toate cele care au fost, adica dupa un post evident jignitor la adresa d-lui Aldea si toata povestea, un admin (sau ce-o fi el) s-a gasit sa-i dea warn lui ender pentru ca nu stiu ce aiureli a inteles el dintr-un post absolut normal. apoi i-a retras warn-ul cand si-a dat seama de penibil. crezi ca si-a cerut scuze? sa fim seriosi. si-a cerut cosu pentru el. din pacate cosu nu poate tine singur acest forum. dar s-a inconjurat de niste oameni de un nivel cel putin discutabil.

Pentru cã acel "un boardteam" sunt eu, doresc sã fac câteva precizãri.

Statutul meu de boardteam se datoreazã faptului cã am o categorie proprie pe acest forum. Doar în acea categorie am posibilitatea de a sancționa eventualele derapaje de conduitã pe forum. Restul categoriilor îºi au propriul moderator.

Aºa cã mesajul de care vorbeºte Faust este dat în calitate de simplu user RGC.

Tot aºa trebuie considerat ºi urmãtorul mesaj.

 

Punctul meu de vedere asupra respectivului scandal:

Acesta este un forum. Pe un forum, regula de bazã este cã dupã mesajul tãu, poate urma oricând un altul care aprobã, contestã sau ignorã cele spuse de tine. La aceastã regulã ar fi normal sã se supunã toți useri indiferent de statutul lor în exteriorul sau interiorul RGC. Cei care gãsesc aceastã regulã ca fiind incomodã, poate nu au gãsit metoda potrivitã pentru a comunica pe net. Mai existã ºi alte metode... situri, bloguri, chat rooms.

 

ªefii acestui forum au de luat niºte decizii foarte importante. Pânã acum avertismentele erau date pentru abateri de genul: spam, agresiune verbalã, jigniri, trollism, limbaj obscen... Abateri mai mult sau mai puțin obiective. Dacã acum se vor impune reguli total subiective de protejare a unor useri fațã de alții, se vor pierde mulți useri obiºnuiți. Aceºtia se vor hotãrî sã plece considerându-se nedreptãțiți.

RGCul ar putea înceta sã mai fie un forum în adevãratul sens al cuvântului ºi va deveni un fel de poliblog :)

 

Fenderstrfat a greºit enorm pornind acel scandal, dar nu a fãcut decât sã-ºi exercite dreptul de a posta mesaje în limitele decenței. Probabil nu ºtia cã domnul Aldea este sensibil la astfel de contestãri, dar de ce nu comenteazã nimeni felul în care domnul Aldea l-a pus la punct pe Fenderstrfat? Eu nu cred cã acele vorbe îi fac cinste. Este o abordare incorectã, aceea de a ataca persoana care ți-a pus o problemã ºi nu problema pe care ți-a pus-o. De ce a ascultat domnul Aldea trupa Marfar înainte de a-l face praf pe puºti? Dacã trupa Marfar era o trupã de rock progresiv de top ar fi dat alt rãspuns?

 

În altã ordine de idei, Fenderstrfat e foarte capabil ºi tot ce s-a spus aici despre el este total gratuit. L-am vãzut la jam-session ºi pot spune cã nici mãcar înregistrãrile lui de la duel nu sunt elocvente. În realitate este mai bun. Este exageratã abordarea care se vehiculeahzã acum pe forum: "un neica nimeni la chitarã care se ia de un zeu".

 

ªi cum de nu se discutã felul în care domnul Aldea l-a luat "la ºto" pe MMG? Contribuția lui MMG la acest forum este foarte consistentã, mai ales în domeniul muzicã/IT ºi nu a plecat pânã acum de pe forum deºi a avut ºi el contestatarii lui.

 

Vreți o discuție despre valori? Adãugați niºte obiectivitate ºi mai scoateți din patetism.

 

Cele spuse mai sus de mine nu sunt în contradicție cu faptul cã venirea domnului Aldea pe RGC m-a ajutat sã învãț o grãmadã de lucruri noi. Regret enorm plecarea lui.

Link to comment
Share on other sites

Pânã acum avertismentele erau date pentru abateri de genul: spam, agresiune verbalã, jigniri, trollism, limbaj obscen... Abateri mai mult sau mai puțin obiective. Dacã acum se vor impune reguli total subiective de protejare a unor useri fațã de alții, se vor pierde mulți useri obiºnuiți. Aceºtia se vor hotãrî sã plece considerându-se nedreptãțiți.

 

Pai sa luam exemplul de fatza, crezi ca daca lui Fenderstrfat i se "taia microfonul" dupa ce se incinsese treaba plecau useri de pe RGC ?

Eu cred ca acel topic merita 100% sa fie protejat. Poate si alte cateva, poate si alte VIITOARE cateva... Nici nu as propune sa fie protejat tot forum-ul.

 

Poate ma hazardez putin, dar as zice ca daca Fenderstrfat ar fi stiut cum vor decurge lucrurile mai departe ar fi apreciat sa existe o protectie a acelui topic :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Sincer ... eu am inceput sa citesc forumul cam de 1 an si il citesc rar pentru ca de fiecare data cand incercam sa clarific cate ceva intra cate un mare "maestru" care incepea sa povesteasca tuturor cat de bine canta el sau ma rog. Nu cred ca este vre-o solutie amiabila la problemele astea ca sa nu mai zic... ca dupa primele 3 posturi s-a dus thredul pe la star wars de la game si ajunge pe la americani. Parerea mea! O chestie foarte utila am vaz.. pe un alt forum tot romanesc cu mult mai putini useri si mi s-a parut geniala. Pt ca sa evitam tot feleul de pareri extra eronate sugerez sa se posteze undeva cateva notiuni in ordine cronologica de teorie muzicala.. un fel de wikipedia .. si fiecare pote sub atenta supravegehere a adminilor si a vip-urilor sa completeze mica carte de teorie.. Pe forum gasesti cam tot ce ai nevoie dar sunt foarte imprasitate .. asa ca intr-o ordine cronologica si logica putem sa ii ajutam pe altii si mai evitam din multe problemele de useri care nu vor decat sa afle anumite informatii si nu mai posteaza veci.

Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

@gicacontra: Nu numai ca as fi apreciat sa exista o protectie a acelui topic. Insa cu siguranta in noaptea in care mancam linistit acasa (noaptea dupa 12) si citeam cu interes (banuiesc ca va dati seama de asta) posturile domnului Aldea nici prin gand nu-mi mai trecea sa scriu vreo propozitie pe acel thread.

Nu-l cunosteam pe domnul Aldea. Habar nu aveam ca se va supara atat de tare si ca se va ajunge aici. Mai ales ca eu "in nemernicia mea ca un caine turbat" continui sa cred ca nu l-am jignit cu nimic in mod direct. Chestia cu geniile din Rom EVIDENT nu ii era adresata. Oricum am exagerat acolo si am recunoscut. Insa am spus si atunci f clar ca domnul Aldea poate avea o parere pertinenta si obiectiva fiind un expert despre orice opera din lume oricat de iubita ar fi ea (nu mai stiu exact cum m-am exprimat insa clar asta era ideea). Acum ce trebuia sa zic in urmatorul meu post: "Ok domnule Aldea nu-mi mai place Sonata Lunii, aveti dreptate. E o tampenie, o compozitie banala si bonoma a incompetentului de Beethoven". Am incercat sa explic de ce imi place mie asa cu cuvintele mele de amator fraier. Nu am stiut atunci ca asta va deveni treptat o crima... Nu despre dansul era vorba in celebra fraza cu geniile. Va rog cititi cu atentie posturile mele si veti vedea. De asemenea nu credeti ca sunt putin exagerate sintagmele gen: "s-a luat in gura cu Aldea" sau mai simplu "s-a luat de Aldea"?

Apoi progresiv spiritele s-au incins. Chiar v-as ruga sa cititi cu atentie discutia, si sa va puneti si in locul meu. In NICI UN CAZ nu a fost vorba despre cum sunt eu ca si chitarist. Ceea ce i-am postat eu acolo domnului Aldea (acele mp3-uri) a fost din cu totul alte considerente - cand m-a atacat destul de dur si personal. Insa initial era vorba despre MUZICA CLASICA. Si am indraznit ce e drept sa-mi dau o parere de AMATOR in muzica clasica si nu de PROFESIONIST. Toata lumea m-a acuzat ca nu stiu despre ce vorbesc, ca de ce am indraznit sa-mi dau cu parerea. Fratilor nu am vrut sa vorbesc de la egal la egal cu domnul Aldea. Nici nu putem sa-mi pun problema de asa ceva. Citisem pana atunci cam toate posturile domnului Aldea si chiar daca nu aveam nici cel mai mic habar cine este, cine a fost, etc era evident ca omul stie muzica.

In finalul primului meu post ii ceream sa-mi (sa ne) dea exemple de piese/opere care nu sunt construite din game si arpegii. L-am intrebat si ce parere are despre "Bohemian Rhapsody" a trupei Queen. Nu "la mijto" erau acele intrebari ci chiar ii ceream o parere. Am si scris in finalul primului meu post ca: "sper sa nu-mi iau acum injuraturi de la toti"... . Si toata lumea a asteptat sa vada ce se va intampla. Si era normal asa pentru ca sunt sigur ca nici 1% dintre voi nu se asteptau la un asemenea deznodamant pe care sincer il regret enorm. Am spus-o si o repet.

Domnul Aldea m-a luat drept "baiat rau si obraznic" inca de la inceput. Si realizez ca port o parte mare din vina... Si este logic ca m-a atacat cat de dur a putut. Probabil trebuia sa "inghit" mai mult decat am inghitit. Si fiecare invatam pana la urma din greseli. Pacat ca am invatat tocmai acum din plecarea lui Dan Aldea...

Edited by fenderstrfat
Link to comment
Share on other sites

Stai, bre, liniºtit. Mãcar ți-ai recunoscut greºelile ºi ți-au pus cenuºã în cap, ceea ce e de apreciat.

Mai ºtie cineva de ce (sau din cauza cui) ne-a pãrãsit domnul Aldea prima oarã? Dacã da, veți vedea cã valorile culturale (sau, mã rog...chitaristice) nu coincid întotdeauna cu valorile morale. ªi atunci întreb: care dintre ele conteazã mai mult pe un forum de discuții?

Link to comment
Share on other sites

Nu-l cunosteam pe domnul Aldea. Habar nu aveam ca se va supara atat de tare si ca se va ajunge aici. Mai ales ca eu "in nemernicia mea ca un caine turbat" continui sa cred ca nu l-am jignit cu nimic in mod direct. Chestia cu geniile din Rom EVIDENT nu ii era adresata. Oricum am

 

Fenderstrfat: tu nu ai vrut sa jignesti intr-un mod direct. Dar tot timpul trebuie sa avem mai mare atentie cum ne exprimam, mai ales cand nu stim cu cine vorbim. Chestia cu geniile din Ro se putea intelege foarte usor ca le este adresata celor de pe topicul respectiv si sunt sigur ca majoritatea celor care citesc acest topic asta au inteles. Sunt convins ca pe viitor multi alti useri o sa fie mai atenti cand vorbesc.

Pe viitor poate o sa avem un forum unde anumite persoane sa aiba posibilitatea eliminarii userilor deranjanti de pe threadurile lor. In felul acesta s-ar evita multe nemultumiri.

 

Numai bine si mult succes,

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

@Chris_t

 

Tu vorbesti acum despre 2 lucruri care nu au mult in comun. Wiki e pentru citit, pentru documentat. E ca un dictionar.

Forumul e pentru discutii. Ma rog, ar fi bine ca ele sa fie si civilizate.

 

Nu cred ca se pune nimeni sa scrie intr-un dictionar!

Link to comment
Share on other sites

Guest deadlok
Mai ales ca eu "in nemernicia mea ca un caine turbat" continui sa cred ca nu l-am jignit cu nimic in mod direct.

 

Pai nici nu l-ai jignit, nici macar indirect. Dar aici e vorba pana la urma de fineturi psihologice. Treaba e ca atunci cand un om vrea sa se simta cu tot dinadinsul jignit...ei bine, chiar reuseste!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.