www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi


Stefan
 Share

Recommended Posts

malex ... Daca as avea destui, v-as da BANI nu ban. Din asta am si va dau de cate ori pot, adica WARM si nu warn ... incerc sa iau destul de serios rolul de moderator ... sunt la inceput si timid ... pe de alta parte as vrea sa nu devina o rutina stergerea de posturi sau mutarea lor ... la chestia asta ma bazez pe voi.

 

Catalin_S probabil nu-ti dai seama cat de mult ma bucur ca asculti muzica care incerc sa o fac ... macar un cantec doua si tot e ceva ... Chiar daca nu da lumea buzna la ele, eu tot nu ma las sa caut o modalitate de a comunica cu voi prin muzica ... asa cum stiu eu ...fara multa tehnica si cu mult suflet. Nu luati exemplu de la mine ... sunt cam lenes si din cauza asta nu se tine stanga dupa dreapta ...

 

Mai sper sa nu-mi pierd farmecul (daca exista asa ceva) ... am sa postez si am sa-mi exprim parerea asa cum am facut-o si pana acum ... daca gresesc este dreptul vostru sa ma trageti de urechi. Cred, si sper ca RGC (RGC = VOI) o sa se dezvolte frumos in viitor .. asa ca stati pe aproape. Ma bag la o piesa la care lucrez din motive (auto)didactice. Sper sa fac ceva din ea si sa o postez aici .. ceva mai rock de data asta. Nu prea ma atrage sa categorisesc sau sa bat un cantec in cuie, intr-un stil anume ... o melodie daca spune ceva poate fi orchestrata oricum ... nu uitati asta. Bafta multa!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Baumwolle

Pun si eu si o piesa proprie...Sper sa va placa.Titlul este probabil cam neinspirat...dar...ma rog, detaliile sunt neimportante.Piesa este trasa cu o acustica si prelucrata.Are hibe prin unele locuri, mai ales din cauza nepriceperii mele intr-ale editarii audio.Sper sa reusesc intr-o buna zi s-o inregistrez cu o trupa adevarata...

Link to comment
Share on other sites

baumwolle... nu prea ai motive sa te scuzi ca suna super si prelucrarea e... pretty nice...

Am si eu o minune! :)

Am spart un magnet in 12 bucatele egale, le-am montat pe un capac de floppy, le-am bobinat si mi-am facut... O DOZA DUBLA! :(

Suna... ok... U tell me. Probabil daca mi-as da mai mult interes as reusi sa fac una sa sune ca una de Fender :) sau macar ca o hora...

Am ales o sa inregistrez cu "super doza" o piesa de referinta, super hitul "I DRINK" by Pavel Stralone.

:)

post-515-1127502721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asa e ... suna bine doza .. un pic de brum dar in rest curat. Bravo domne' .. are si un nume? MagnetoFloppy model TB_TM one?

 

Baumwolle .. bravo! .. mai umbla putin la intro, baga o voce, si fa-i un solo frumos :) Numele piesei este in regula...daca asa vrei sa se cheme ... inteleg ca deja ai versurile de la refren.

 

Uite asa pe fuga exercitiul ala la care lucrez ... ce nu imi place la stilul asta este ca seamana mai toate piesele intre ele ... Nu am lucrat la sunet asa ca nu va asteptati la chestii ... si nu e terminata ... asa ca incep si eu cu TAKE-uri ... Mai recomand butonul ala stiti voi care dat cu totul in dreapta ... altfel nu merge ...

Michel_SI_EU_BEAU_TAKeSiCadar1.mp3

Link to comment
Share on other sites

Ce credeati ca m-am culcat .. HA ... mi-am adus aminte de o chestie .. si-am zis sa o stramb ca oricum nu prea a vrut nimeni sa se bage la ea (cu 2 exceptii) ... e la prima mana, dreapta, ca a2-a o tin ocupata pe cana aia de vin ... sau bardaca sau vaza ce-o fi ... sper sa va placa. Ascult cat de repede pot si piesa ta TB_TM ... merge netu greu ... asta e. Merci si tie si lu Cosu pentru apre(hac)cieri ...

Michel_AutoprovocareLaBaut_TAKe309784562341.mp3

Link to comment
Share on other sites

salut TB_TM daca ai ascultat hora irisu meu si nu ti s-a parut ca suna naspa chitara sa stii insa ca are doze de fender stratocaster.. :)

eu zic cel mai bine sa te uiti pe www.grosmann.ro

la 4.5 mil cat e un iris iti iei un strat de la grosmann(handmade in romania) si eu sunt convins ca suna mai bine ca hora..

SCUZE pentru offtopic..voiam sa ajut.. :)

Link to comment
Share on other sites

salut TB_TM daca ai ascultat hora irisu meu si nu ti s-a parut ca suna naspa chitara sa stii insa ca are doze de fender stratocaster.. :(

eu zic cel mai bine sa te uiti pe www.grosmann.ro

la 4.5 mil cat e un iris iti iei un strat de la grosmann(handmade in romania) si eu sunt convins ca suna mai bine ca hora..

SCUZE pentru offtopic..voiam sa ajut.. :)

 

 

scuze si eu pt offtopic :)

irisu' tau suna super; asta m-a mai incurajat sa-mi iau iris. Cu timpul ii iau si eu alte doze... :) grossman-u ala e cam fishy. nu pot sa il incerc... desi e super pretu... eh. mai vad eu

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

baumwolle... nu prea ai motive sa te scuzi ca suna super si prelucrarea e... pretty nice...

Am si eu o minune! :(

Am spart un magnet in 12 bucatele egale, le-am montat pe un capac de floppy, le-am bobinat si mi-am facut... O DOZA DUBLA! B)

Suna... ok... U tell me. Probabil daca mi-as da mai mult interes as reusi sa fac una sa sune ca una de Fender :) sau macar ca o hora...

Am ales o sa inregistrez cu "super doza" o piesa de referinta, super hitul "I DRINK" by Pavel Stralone.

:)

sună chiar bine, dar mie mi s-a întamplat o chestie ciudata. daca am bass-ul peste 50% (eu îl aveam spre 80, deh) în mixer-ul din Windows nu aud absolut nimic din melodia aia, decât fâşâitul. :)

Link to comment
Share on other sites

Hai ca am mai ascultat si eu cate ceva pus de voi si nu am avut timp sa comentez ..

dmc am ascultat "Shred_Over_My_Shadow" si daca tot sunt la shred-uri si pe a lui Evilpatch ... nu prea ma pricep la tehnica asta dar inteleg ca secretul acestui stil este cantatul cu metronom ... cel putin asta am inteles din videoclipul asta ... http://akamai.www.berkleemusic.com/assets/...r_shredders.mov

Personal nu pot decat sa va felicit pe amandoi pentru tehnica care o stapaniti atat de bine.

Mario cu Nefertiti cum probabil va asteptati, mi-a placut foarte mult, este genul de muzica care as vrea sa apara tot mai mult pe piata romaneasca, si nu ma refer neaparat la influentele "flamenco" ... ci la muzica instrumentala cantata cu bun simt si cu pricepere.

felixanu' ... trei prieteni jam session ar fi o piesa tare buna, daca ar exista, eventual, si cel de-al 4-lea prieten, pe care sper sa-l gasesti chiar aici pe forum. "New Comers_Oda deznadejdii DaDa music" versuri istete si stilul asta dada-ist ... :) te prinde bine ... cel putin eu ma simt de parca as sta agatat cu o mana de soarta, iar cu cealalta m-as scarpina la destin ... :)

Symbolic ... "la drumu' spre parnaie" pe care il am eu de facut acum, ca ma duc sa spal niste vase ... am sa fredonez piesa ... ai tras super chitara ...

Ehhh ... astea sunt piesele pe care le aveam restante ... merci de auditie!

Link to comment
Share on other sites

In lipsa de instrumente si talent (caci intr-adevar, sunt unii pe aici care, in comparatie cu mine, canta de iti taie respiratia ), ma mai bag si eu in seama cu cate ceva...

Link to comment
Share on other sites

intr-adevar - un om-ule - interesant dar mai scoate din flange.

 

shreder... sunt mare adept al genului... superba melodia. Farte dinamica. Sper sa nu te supere treaba asta dar cred ca ar fi sunat bestial un overdrive macar pe refren.

In ansamblu... SUPER!

 

TB TM, sa stii ca mi-ai simtit intentiile. Ai dreptate, ar fi sunat mai interesant cu un overdrive pe refren, dar unul subtil, in genul celui folosit de Lukather. Problema e ca nu am reusit sa scot sunetul care l-am dorit din sculele folosite.(Imi trebuia cel putin un amp pe lampi, dar eu am folosit un ss). Oricum, diferentele intre cleanul folosit si eventualul overdrive sunt subtilitati zic eu, care nu afecteaza mesajul piesei. Oricum, merci pentru ca te-ai deranjat sa asculti. Cand o sa tragem piesa profi, am sa tin cont de asta :)

 

Merci,man :)

Link to comment
Share on other sites

tot in Galati, acelasi studio, tot la testat de scule. o sa se testeze scule acolo pana ia foc studioul creca. in fiecare luna cumpara cate ceva. nush unde draq le baga pe toate. multe efecte pe bass, acustica reghin ciupita cu pana de metal, o yamha rgx cu super atac (mi-e dor de chit aia) tobe tama rockstar cu fete remo pe ulei. cam atat, statia de chitara a fost un roland jazz nush ce. bunicica de solouri dar cam atat.

Collossal.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Symbolic, chiar ca e "colosala" piesa ta :) .Foarte misto, bravo!

 

Un_om, ca idee, e tare de tot.Ca sfat, incearca sa mai umbli la efecte, sunt...stridente, prea stridente, dupa cum ti-am zis de cateva ori.Incearca sa le ma inmoi putin, sa le faci mai calde, mai blande.Pe la mijlocul melodiei parca nu mai sunt asa dure.Oricum, e tare de tot!Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.