www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Electroacustica Sa Imi Iau


giure
 Share

Recommended Posts

Am un an jumatate de cantat pe acustica si electrica si vreau sa achizitionez o alta chitara electro-acustica. In prezent am o Hora low-end acustica.

Ce ma sfatuiti sa cumpar (nu neaaparat din tara) undeva in range-ul 200-400 EUR. Voi gasi o calitate acceptabila pentru cantat acasa pe amp si in deplasare cu prietenii? As dori pe cat posibil pareri de posesori de astfel de chitari middle-end.

Link to comment
Share on other sites

... sau takamine. sunt cunoscute ca si chitari scumpe, dar au si cateva modele mai okay ca pret, asta fiind cel mai bun exemplu. eu am si una din asta si e super. suna foarte bine la rece, iar cand o amplifici suna teribil de frumos. si ovation fac chitari bune, dar seria celebrity e destul de controversata. din pacate nu stiu sa aduca cineva takamine la noi, ca sa o poti incerca.

Link to comment
Share on other sites

... sau takamine. sunt cunoscute ca si chitari scumpe, dar au si cateva modele mai okay ca pret, asta fiind cel mai bun exemplu. eu am si una din asta si e super. suna foarte bine la rece, iar cand o amplifici suna teribil de frumos. si ovation fac chitari bune, dar seria celebrity e destul de controversata. din pacate nu stiu sa aduca cineva takamine la noi, ca sa o poti incerca.

am o teama cronica pentru chitarile de marca f. buna dar la pret mic. mi-ar placea sa o incerc. am mai luat de la thomann dar stiam cum suna ce am cumparat.

Link to comment
Share on other sites

am o teama cronica pentru chitarile de marca f. buna dar la pret mic. mi-ar placea sa o incerc. am mai luat de la thomann dar stiam cum suna ce am cumparat.

te cred. eu nu am luat-o de la thomann. am fost in londra si am ales-o din mai multe, toate incercate si la rece si amplificat. eu am dat mai mult pe ea pt ca, deh, londra e scumpa, dar aici nu aducea nimeni takamine.

 

daca esti din timisoara, sau ajungi, da un pm si te iau la sala sa o auzi. poate te las sa o si incerci... :)

Link to comment
Share on other sites

man..sfatul meu e sa incerci la muzica la [parter..am vazut nijte epifoane dragutze..ce sa zic...fender..nu ti-as recomanda.pt k am cantat pe unul..(fabricatie coreeana)si crde-ma k in 10 minute aveam degetele varza...ce sa zic..din chitarile care se merita incercate intradevar..www.soundcreation.com...au acolo nijte washburn..in rest..nu am vazut o elctroacustica de doamne ajuta..si desprea takamine..pana in 500 de euro is scame cu par..mai bine iti iei hora modelu nou...si e 6 milioane..dekt 300 de euro..si iti cumnpari u lighean...zic asta..deoarece am fost in vara la un magazin..am forjat de la godin..pana la ovation de 1300 de euro..ce sa zic..ori sari de suma care ai pus-o acolo..ori..cauta ..rea un tip cu un taylor pe aici..aia chitara..dar...stagg...harley benton..is modele frumoase..si atat...multzam pt atentie..si dak sunt prea critic..sa ma contrazica cineva..cu pareri concrete..

Link to comment
Share on other sites

ma da pretentiosi mai sunteti toti pe aici. nu toata lumea are 1500+ sa dea pe o chitara rece. ce dracu!!! si cred ca duma cu reghin mai bun ca takamine exprima mai mult decat suficient cat de multa incredere se paote avea... deh... nu ma mir ca ai dat taylor ca sugestie. omu a zis clar ca vrea 300-400. de aici deduci ca nu are nevoie de o chitara pentru a inregistra un album live cu al di meola.

 

mai ganditiva si voi cand dati sugestii. raportativa nu la ce ati cumpara voi, ci ceea ce vi se cere...

Link to comment
Share on other sites

man..sfatul meu e sa incerci la muzica la [parter..am vazut nijte epifoane dragutze..ce sa zic...fender..nu ti-as recomanda.pt k am cantat pe unul..(fabricatie coreeana)si crde-ma k in 10 minute aveam degetele varza...ce sa zic..din chitarile care se merita incercate intradevar..www.soundcreation.com...au acolo nijte washburn..in rest..nu am vazut o elctroacustica de doamne ajuta..si desprea takamine..pana in 500 de euro is scame cu par..mai bine iti iei hora modelu nou...si e 6 milioane..dekt 300 de euro..si iti cumnpari u lighean...zic asta..deoarece am fost in vara la un magazin..am forjat de la godin..pana la ovation de 1300 de euro..ce sa zic..ori sari de suma care ai pus-o acolo..ori..cauta ..rea un tip cu un taylor pe aici..aia chitara..dar...stagg...harley benton..is modele frumoase..si atat...multzam pt atentie..si dak sunt prea critic..sa ma contrazica cineva..cu pareri concrete..
mai varza decat le am dupa 2-3 ore de hora asta care o am acum nu prea cred:).
ma da pretentiosi mai sunteti toti pe aici. nu toata lumea are 1500+ sa dea pe o chitara rece. ce dracu!!! si cred ca duma cu reghin mai bun ca takamine exprima mai mult decat suficient cat de multa incredere se paote avea... deh... nu ma mir ca ai dat taylor ca sugestie. omu a zis clar ca vrea 300-400. de aici deduci ca nu are nevoie de o chitara pentru a inregistra un album live cu al di meola. mai ganditiva si voi cand dati sugestii. raportativa nu la ce ati cumpara voi, ci ceea ce vi se cere...
De acord. La fel am vazut un Taylor la 400 de EUR pe Thomann dar e aceiasi teama cronica. M-am orientat la un Ibanez PF60SECE de la MC Music care e la acelasi pret ca pe Thomann (probabil s-au trezit la realitate), dar o sa imi fac timp intr-o zi sa fac o colinda pe la MC si la GuitarShop sa le zdrangan un pic si sa vad la ce ma hotarasc. Oricum astept in continuare pareri. By the way si eu mi-as lua un Taylor d'ala adevarat dar nu ma lasa inima:) Edited by giure
Link to comment
Share on other sites

daca mergi sa incerci, uita-te si dupa ceva washburn sau hofner. suna bine si au preturi bune. am gasit aici in tm un hofner foarte fain la 1500 ron, dar nu aveam bani pt ea... aveam masina in service :) era ceva in genu asta, dar nu sunt sigur.

ce stiti despre rosewood in parti si spate? cum influenteaza sunetul?

Link to comment
Share on other sites

Posed un Ibanez AW10ECE 360E pe musicstore suna si arata impecabil.Bine construita ,nu falseaza, freturi ok, preamp Ibanez cu tuner (destul de precis) si doza FISHMAN + are pe langa iesirea normala si una balansata XLR (eu cant numai pe xlr pt ca imi da in plus 30% de volum + prezenta).Recomand cu cea mai mare caldura acest model.Inainte de asta am avut un Epiphone si un Cort ambele in ac bani si nu sunau nici la juma

 

numa' bine

Link to comment
Share on other sites

Posed un Ibanez AW10ECE 360E pe musicstore suna si arata impecabil.Bine construita ,nu falseaza, freturi ok, preamp Ibanez cu tuner (destul de precis) si doza FISHMAN + are pe langa iesirea normala si una balansata XLR (eu cant numai pe xlr pt ca imi da in plus 30% de volum + prezenta).Recomand cu cea mai mare caldura acest model.Inainte de asta am avut un Epiphone si un Cort ambele in ac bani si nu sunau nici la juma

 

numa' bine

Doza asta FISHMAN e mai calitativa decat dozele standard Ibanez?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.