www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[multiefect] Korg Ax3g


Guest Izzy Waan
 Share

Recommended Posts

Guest Izzy Waan

Nume : - Korg

Model - AX3G

main_scroll_AX3G.gif

Pret - 58 euro

Cumparat de la - Thomann

cyberstorelogo.gif

 

Specificatii

- corp din material plastic

- doua pedale pentru selectarea preseturilor si pentru tuner

- intrare instrument ( 1\4" jack ) mono

- iesire ( 1\4" jack ) stereo

- mufa jack pentru pedala de expresie (vanduta separat )

- transformator wall-wart ( vandut separat ) 220 AC \ 9 Vcc

- se pot folosi si 4 baterii AA alcaline (8 ore de functionare continuu )

- AD\DA 24 bit la 31.25 KHz rata de sampling

- posibilitatea de a calibra tunerul intre 438 si 445 Hz

- 10 pre efecte ( compresor, pickup sim, simulator de chitara acustica, wah, auto wah, vibrato\phaser, chorus\flanger, octave, ring modulator, simulator de sitar )

- 16 drive\amp ( tube overdrive, boutique overdrive, fat distorsion, overdrive distorsion, metal, shred, fuzz, octafuzz, boutique clean, Fender Blackface 2x12, Vox AC15, Vox AC30TB, UK 68P, UK'80, UK Madness, US Madness )

- 10 simulatoare de cabinet ( tweed 1x8, tweed 1x12, tweed 4x10, black 2x10, black 2x12, ac15TBX, ac30TBX, ukH30, ukT75, usV30 )

- 10 efecte de modulatie ( CL Chorus, MT Chorus, CL Flanger, BI Chorus, Duo Phaser, Tremolo, Simulator de Leslie, Pitch, Random Filter, Filtron )

- 5 Delay-uri ( Echo +, Multi Head, Modulation Delay, Step Delay, PP Delay )

- 5 Reverb ( Slap, Spring, Plate, Room, Hall )

- 80 de preseturi dintre care 40 sunt rescriptibile ( user )

- 178 x 142 x 43 mm si 340 g

 

Ce am remarcat prima data la procesorul asta sunt parametrii pentru efecte ( pana la 5 pentru unele efecte ) si sunetul amplificatoarelor simulate ( cele de clean sau overdrive cu gain-ul setat la valori mici ). Distorsurile , fie ele pedale sau amp-uri , m-au dezamagit.....am intalnit sunete mult mai "realiste" la procesoare sub 100 de euro.

Egalizatorul nu "raspunde" cum ar trebui la setari de peste 5-6 dB .....bass-ul este prea boomy , mediile daca sunt setate prea sus ai impresia ca ai ridicat inaltele ......nu stiu la ce frecventa lucreaza banda de medii dar are acel feeling digital de care fugim cu totii si pe care nu l-am auzit la EQ-ul din ZOOM G1, de exemplu.....

Compresorul mi se pare cel mai reusit efect din AX3G cu toate ca nu are decat 2 parametrii. Simulatorul de chitara acustica are un volum prea mic in comparatie cu restul preseturilor de clean , indiferent cat de incet le dai , acustica tot e prea jos si chiar cu compresor pe ea tot nu se ridica suficient. Un lucru care mi s-a parut interesant este ca poti sa folosesti simulatorul de chitara acustica in acelasi timp cu un amp sau cu o pedala de overdrive. Nu stiu cat de folositor este sau nu acest lucru dar e totusi bine ca ai optiuni ......

Simulatorul de sitar nu-l recomand. Efectul ROTARY ( simulatorul de boxa leslie ) suna foarte bine dar...... daca ar fi avut si un parametru de MIX era mai bine.

Efectul Random Filter nu mi se pare ceva util ...... la fel si Ring Modulatorul.

Simulatorul de doza este altfel construit fata de cel din Digitech RP200, de exemplu. Ca optiuni sunt clasicele setari Humbucker to Singlecoil si invers,dar in plus exista si parametru reglabil pentru defazarea dozei de pe chitara si cea simulata + sensibilitate si mixajul defazarii. Am reusit sa scot un sunet foarte apropiat de Les Paul pe doza mea de neck ( Seymour Duncan STR3 ) cu ajutorul acestui efect.

Pe pagina oficiala de net a celor de la KORG se pot descarca si mostre de sunet facute de diferiti tipi cu procesorul asta.....nu se specifica cu ce instrumente au facut ei inregistrarile alea , dar , oricum nu mi se par grozave ca sound , mai degraba te fac sa cumperi alt procesor..... :)

Atasez mai jos un sunet de clean si un distors facute de mine cu procesorul asta + setarile sunetelor. Eu am un Harley Benton la care am pus pe neck SD STR3 si pe bridge o doza bobinata de mine. La inregistrari am folosit pozitia middle pe clean si bridge pe pe distors.

NOTA GENERALA 6

 

-AX3G clean setari :

~ F0 -6.3 P1 -5.0

~ A0 -7.0 P1 -3.3 P2 -8.0 P3 -5.3 P4 -10 P5 -Ln

~ Cb -C6

~ Mod F7 - 0 P1 -4.3 P2 -8.0 P3 - minus 12 P4 -7.3

~ Rev F9 3.7 P1 -7.0 P2 -1.3 P3 -6.3

 

-AX3G drive setari:

~ F0 -5.0 P1 -5.3

~A4 -10 P1 -3.0 P2 -10 P3 -4.7 P4 -10 P5 -Ln

~Cb -C8

~ Mod F7 -0 P1 -3.3 P2 -8.3 P3 -minus 12 P4 -7.0

~ Rev 1.7 P1 -6.0 P2 -2.7 P3 -1.7

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.