www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumparaturi De Toamna... O Parere In Plus Nu Strica!


Steff
 Share

Recommended Posts

depinde de ce vrei sa canti .

 

Chitarele "bune" sunt Stratocaster '60 ( reissue caci una originala ar fi cam scumpa)

Telecaster dar nu este prea versatila are un singur ton ca lumea .

GibsonLP dar si aceasta este doar ptr unele genuri de muzica.

 

alte chit ar fi powerstraturi Ibanez foarte versatile bune pentru de toate .

 

In rest ar fi buna orice chitara dar rebuie sa te pricepi ca sa cumperi , la multe copy lemnul e OK dar hardware-ul este de groaza ( chei ,vibrator ..din material slab plus plastic la chei..)

 

Dozele sunt cam la fel la toate .

 

Doza de Strat cu alnico este OK , dozele Di Martio la Humbucker , restu depinde de chitare .

 

Cu cat e mai usor lemnul vei avea loww-end mai bun , cu cat e mai compact si mai greu lemnul vai avea medii mai multe , alegand dozele cu rezonanta adecvata toate sune bine .

 

Statia a-ti trebuie si la amplificat acustica?

 

Daca nu canti cu "ton de blues" nu prea ai ce face cu o statie mica pe tuburi .

 

Orice statie de putere mare este OK , tuburi sau tranzistoare , sa aiba vre-o 200W .

 

Idea lui @cosu cu un combo de putere este buna , sunt statii care cu boxa suplimentara ajung la 200-300W putere.

 

Am vazut o statie de aprox 300W mica cat un radiocasetofon mai mare cu doua difuzoare de 8" . ptr repetat acasa, dar cu boxe externe ducea 300W.Si in functie de nevoi poti duce un cabinet sau doua.

Link to comment
Share on other sites

am mai spus. nu am clar in cap ce o sa cant, dar se va invarti, ma gandesc, in jurul brit rock-alternative-hard rock... si da, amplifu' va fi folosit si pt acustica.

 

telecasterul j5 e "mai versatila" decat telecasterul in general. chiar suna bine pe distors. la ibanez nu imi palce cum suna clean-ul. am 2 prieteni maniaci cu ibanez si au avut fiecare vreo 3 ibanezuri. totate aveau clean-ul foarte "metal". mie nu-mi trebe o chitara de metal. normal ca din cand in cand o sa ma apuce un overdrive, dar nu in genul metal. si la asta J5 tine bine.

 

singura chestie e ca am dat peste ESP LTD ala si toate review-urile sunt foarte bune la el tocmai pt ca e foarte versatila. ideea e ca pretul ma can nelinisteste...

 

pe J5 am cantat si stiu cum suna clean. e tele, deci suna splendid. ESP-ul nu l-am incercat si nu imi pot da seama cum suna pe clean...

Edited by Steff
Link to comment
Share on other sites

am mai spus. nu am clar in cap ce o sa cant, dar se va invarti, ma gandesc, in jurul brit rock-alternative-hard rock... si da, amplifu' va fi folosit si pt acustica.

 

telecasterul j5 e "mai versatila" decat telecasterul in general. chiar suna bine pe distors. la ibanez nu imi palce cum suna clean-ul. am 2 prieteni maniaci cu ibanez si au avut fiecare vreo 3 ibanezuri. totate aveau clean-ul foarte "metal". mie nu-mi trebe o chitara de metal. normal ca din cand in cand o sa ma apuce un overdrive, dar nu in genul metal. si la asta J5 tine bine.

 

singura chestie e ca am dat peste ESP LTD ala si toate review-urile sunt foarte bune la el tocmai pt ca e foarte versatila. ideea e ca pretul ma can nelinisteste...

 

pe J5 am cantat si stiu cum suna clean. e tele, deci suna splendid. ESP-ul nu l-am incercat si nu imi pot da seama cum suna pe clean...

 

VOX AC30 sau AC30CC (custom classic, reissue) - Parerea mea e ca e cel mai bun clean-light drive pe care l-am auzit vreodata (Queen, Led Zeppelin :) ). Dar parca te hotarasei deja :)

 

Daca zici ca ai incercat J5 si te multumeste, nu cred ca mai are sens discutia.Anw, LTD-urile (seriile 400+, si chiar MH250NT, mai jos un pic) isi merita toate review-urile pozitive :)

Link to comment
Share on other sites

da , ma hotarasem. si sunt hotarat. doar ca m-a intrebat karpi si i-am raspuns.

 

asta intrebam. daca si voi aveti pareri bune de ESP-ul ala sau review-urile citite de mine erau doar marketing...

LTD :)

 

Pp. ca vorbesti despre LP ala Burst (sau ala negru). Anw, LTD LP nu am pus mana personal, dar celelalte modele vazute de mine sunt foarte bine construite, reliable, etc. Overall, mi-au facut o impresie foarte buna, luand in considerare gusturile mele si raportul calitate/pret (aici vb doar de seriile 400 si mai mari). Iti mai recomandase cineva mai sus acelasi lucru (LTD 400+)

 

Si da, si eu sunt de parere ca mare parte din review-uri e marketing (chiar daca sunt scrise pe bune, nu cred ca harmony-central accepta atat de usor TOATE review-urile :) )

 

Alte marci de chitari nu te inspira ? (Schecter, BC Rich-urile adevarate, Epiphone, etc ...)

Link to comment
Share on other sites

da , ma hotarasem. si sunt hotarat. doar ca m-a intrebat karpi si i-am raspuns.

 

asta intrebam. daca si voi aveti pareri bune de ESP-ul ala sau review-urile citite de mine erau doar marketing...

Pentru chitara acustica ai nevoie de statie speciala ce raspunde foarte si are dinamica mare ,plus putere cat mai mare.

 

Acustica avand cutie de rezonanta are feeback foarte pronuntat ,la gain prea mare vor suna corzile incontinu , se va decolora tonul de nu mai recunosti ca e chitara acustica.

 

Ca sa nu ai efectul "larsen" trebuie ca sistemul de amplif sa fie cu gainul cat mai mic si de putere mare ca sa fie tot sistemul "lenes" sub pragul de oscilatie.

 

Sunt chitarele cu doza piezo si EQ +compresor la care setezi un ton ce "ocoleste" punctul de reactie acustica , dar este alt ton nu cel al unei chitare acustice , este interesant este acceptat ca si sound suna un pic nenatural ,mie-mi place.

 

Eu am o statie ptr chit sau bas , acustice "ACOUSTIC" de 220W reglaj de ton p etrei cai +EQ pe 7 cai in clasa AB ca sa nu am probleme cu biasul .

Asa ceva trebuie ptr chit acustica .

 

Ca si sunet Strat-ul se aropie cel mai mult de chit acustice tip "western" ( Dove) fiind construite pentru a prelua locul celor acustice cu problemele de amplificare descrise mai sus.

 

pe langa trebuie sa ai inca cateva tipuri de chitare cu diferite sounduri .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.