www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cumparaturi De Toamna... O Parere In Plus Nu Strica!


Steff
 Share

Recommended Posts

okay. vreau sa merg in oct in germania, sa imi iau ceva scule ca m-am saturat de cacaturi... :)

 

tre sa imi iau asa: 1-2 bucata chitara, 1 bucata amplif, 1 bucata cabinet, 1 bucata combo acustic, 1 buc proc, 1 buc loop proc/station si ce mai era... alte prostii mici, marunte... ah, si un combo micutz pt apartament. problema cea mai mare e la amplificare si procesoare. eu m-am reprofilat de muuult pe acustic si la capitolul asta stau bine. dar habar nu am ce draq sa aleg pt electic. deh, m-au apucat dracii dupa ani...

 

so, care-i diferenta dintre astea trei... si daca sunt okay vreuna?

 

http://www.thomann.de/gb/vox_ad100vthv412bk.htm

si

http://www.thomann.de/gb/marshall_mg100hdfx_mg412aset.htm

si mai e...

http://www.thomann.de/gb/fender_fm100412_set.htm

 

sau e mai bine sa le iau separat?

 

cred ca daca strang cureaua, vind copilu' si masina, pot sa ma intind la astea 2:

http://www.thomann.de/gb/marshall_avt150hx.htm

http://www.thomann.de/gb/marshall_avt412xa.htm

 

ma gandesc ca o sa ma intrebati la ce draq vreau sa le folosesc. si raspunsul cel mai idiot vine: la de toate... :) de la britrock la anathema. nu am un plan mai concret decat ca vreau sa ma apuc(din nou) de cantat, si vreau sa-mi iau scule cu care sa pot face asta. nu prea cred ca le voi putea schimba prea repede, asa ca ce imi iau acum tre sa ma ajute cel putin 5 ani, pt ca nu o sa imi permit sa iau altele.

 

despre procesoare si efecte habar nu am, asa ca astept sugestii...

 

ma inchin cu umilinta geniilor si experientei voastre!

Link to comment
Share on other sites

In afara de AVT toate mentionate de tine sunt echipamente submediocre. De ce insisti pe head + cabinet ? La banii aia gasesti un combo foarte decent (eventual pe tuburi). Daca te sictiresti de el si vrei altceva poti sa ii mai legi un cabinet. Unde mai pui ca te poti cara cu el. AVT150 vine si in varianta de combo si la ceva mai multi bani gasesti un TSL de 60w. Asta daca vrei sa te dai cu maresalul ....

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

foarte important ce a zis cosu.

parerea mea ca niciunul nu merita.si nu te lasa dus in eroare ca AVT are preamul pe lampi, din cate stiu eu un amp pe lampi e amp pe lampi daca are powerampu pe lampi (avt nu are) pt ca felul in care reactioneaza powerampu (pe lampa) cu difuzoru... face toata magia la un amp pe lampi.

 

chiar ai nevoie de combo pentru acas?amp pt acustica? procesor? looper? parerea mea e ca sa lasi toate "prostiile alea' si sa iei un amp (combo) pe lampa. decat multe si "mediocre" mai bine 1 si bun.

 

chiar ai nevoie de 2 chitari?......

 

aranjeaza-ti cat poti de bine banii... nu da banii aiurea pe chestii care nu le folosesti in primul rand

Link to comment
Share on other sites

okay, okay. chestiile alea date de mine sunt inceputul cautarii. de aia intreb, pt ca nu sunt sigur pe mine in ceea ce priveste amplificarea. daca un combo pe lampi e mai okay decat chestiile alea ce le-am dat eu, se poate sa-mi dati un exemplu concret? care combo?

 

si da, am nevoie de un combo de acustica pt ca folosesc mult acustic. chitara cu 6 corzi suna okay pe scule de electrica, dar un double-six nu mai suna deloc bine daca nu e amplificat cu acustica. si looper-ul e super fain in cantarile acustice.

 

revin, cu amplificarea nu vreau sa o dau in bara. va rog sa-mi sugerati ce combo ar merita banii, fie el si lampi. daca e mai bine sa merg pe un combo, ma intind pana pe la 1200e buget... so please do tell! :)

 

 

ideea e ca am ceva bani de investit si vreau sa ma pun la punct din toate punctele de vedere. nu o sa am ocazia prea curand sa le schimb si vreau sa iau ce trebuie acum, nu sa iau ceva si sa-mi dau seama ca am dat banii pe prostii.

Link to comment
Share on other sites

uite niste ampuri bune, puse in ordinea preturilor. eu cam in astea m-as orienta in locul tau:

 

http://www.thomann.de/gb/vox_ac30_cc2_gitarrencombo.htm

 

http://www.thomann.de/gb/marshall_dsl401.htm

 

http://www.thomann.de/gb/fender_reissue_bl...tarrencombo.htm

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=243

 

 

eu unul mi-as lua la mana a 2-a :) poate te ajuta cu ceva cele de mai sus. parerea mea este ca daca vrei lampa si nu ai cantari pe scene foarte mari nu-ti lua mai mult de 50W pt ca daca nu le dai la maxim, ampurile astea nu suna la toata capacitatea lor.. degeaba iti iei 100W si canti cu masterul la jumate, sigur acelasi model de putere mai mica dar dat la maxim o sa sune mult mai bine.

 

take care !

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

exemplele date de guitarsarpe sunt foarte bune.parerea mea ca daca....:

canti blues si numai blues sa iei ori ac30 sau fenderu ala

canti blues pana la hard rock classic 30 isi face treaba fara probleme

canti de la blues pana la...metale.... dsl401

 

asta fara pedale aditionale....

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
exemplele date de guitarsarpe sunt foarte bune.parerea mea ca daca....:

canti blues si numai blues sa iei ori ac30 sau fenderu ala

canti blues pana la hard rock classic 30 isi face treaba fara probleme

canti de la blues pana la...metale.... dsl401

 

asta fara pedale aditionale....

parerea mea

 

 

AC30 isi face treaba cu varf si de indesat si la hard rock. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

okay. incep sa ma prind. dar totusi, mai indurati-ma un pic. intrebare de baraj: e musai sa fie lampi? stiu ca soundul e altul, dar... din cate am vazut, si marshallurile normale suna superb. cand intervine nevoia de a trece pe lampi?

 

din cate vad, DSL401 se cam detaseaza de restul. intrevarea e daca are rost sa ma intind la TSL?

Link to comment
Share on other sites

Decat Marshall, mai bine ENGL.

http://www.thomann.de/de/engl_screamer_50_...ncombo_e330.htm

http://www.thomann.de/de/engl_thunder_50_e...tarrencombo.htm

 

Uita-te la clipul asta

 

Daca totusi nu vrei pe lampi, ia-ti macar hibrid (Randall RG sau Laney LV) si procesor sau pedale, nu Vox care are efectele incluse.

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

okay. incep sa ma prind. dar totusi, mai indurati-ma un pic. intrebare de baraj: e musai sa fie lampi? stiu ca soundul e altul, dar... din cate am vazut, si marshallurile normale suna superb. cand intervine nevoia de a trece pe lampi?

 

din cate vad, DSL401 se cam detaseaza de restul. intrevarea e daca are rost sa ma intind la TSL?

 

 

pai ai zis ca vrei sa-ti iei ceva bun care sa te ajute 5 ani de acum incolo.. parerea mea e ca daca iti iei acum unul solid state pt ca poate acum nu ti se pare mare diferenta de sunet (dar de bani da :)) intre astea si cele cu lampi, peste ceva timp sigur o sa simti diferenta si o sa vrei unul cu lampi.. asa ca de ce sa nu-ti iei unul acum, mai ales ca gandeste-te si in perspectiva ca il vei vinde si atunci unul cu lampi isi pastreaza valoarea dar la unul cu tranzistori.. e ca restul aparatelor electronice, mai bune sunt cele noi, decat cele folosite :)

acum ar fi bine sa incerci cat mai multe ampuri din ce s-a scris mai sus si sa te decizi si dupa gust si dupa genul pe care vrei sa-l abordezi, pt ca o sa observi ca fiecare suna intr-o anume felie si atunci o sa iei decizia mai usor :) mai fii attent si la alte aspecte: tara de fabricatie in primul rand si la ce iti ofera in schimbul unui pret.. o sa vezi ca cele mai bune ampuri sunt acelea care sunt foarte simple si la obiect, fara efecte inglobate si tot felul de switch-uri care iti fac tonul in fel si chip. deci nu te bucura la un amp care are "jdechestii" si e la acelasi pret cu unul care are doar 2 doua canale si 3 corectii :(

 

PS: nu am incercat engl (am incercat si eu sa dau niste exemple pe care le-am incercat respectiv auzit live) dar ia-o in considerare pt ca se stie ca fac scule de foarte buna calitate !! si nu desconsidera si alte firme mai putin cunoscute.. daca tot esti in germ, incearca si incearca si cand te-ai saturat .. mai incearca inca putin pana sa te decizi .. tie trebuie sa-ti placa in primul rand, dar ia in considerare si parerile celorlati ca nu strica.

 

LE: inca ceva: tonul vine in primul rand din combinatia chitara+amp+boxa ce e intre coloreaza dar astea fac diferenta.. nu te astepta ca o pedala, efect sau altceva sa faca minuni B)

 

bafta !

Edited by guitarsarpe
Link to comment
Share on other sites

PS: nu am incercat engl (am incercat si eu sa dau niste exemple pe care le-am incercat respectiv auzit live) dar ia-o in considerare pt ca se stie ca fac scule de foarte buna calitate !! si nu desconsidera si alte firme mai putin cunoscute.. daca tot esti in germ, incearca si incearca si cand te-ai saturat .. mai incearca inca putin pana sa te decizi .. tie trebuie sa-ti placa in primul rand, dar ia in considerare si parerile celorlati ca nu strica.

 

de aia intrebam aici! pt ca nu sunt sigur pe mine in ceea ce priveste amplificarea si sigur altii stiu mai bine. dovada e sugestia mea initiala de amplificare si varianta pe care o vreau acum, adica Marshall TSL. dar nici asta nu e batuta in cuie. e posibil sa merg la thomann hotarat sa iau marshall si ala de la vanzari sa imi arate ceva ce nici nu stiam ca exista... totusi, cred ca TSL ma va multumi pe deplin.

 

cat despre ton, se pare ca la mine, combinatia va fi FENDER JOHN V J5 3HB TELE DELUXE + MARSHALL TSL602.

 

iar pt acustic, am un takamine care va merge pe ibanez troubadour.

 

so... pareri despre combinatia asta? fenderul e un model mai nou si nu stiu cati l-ati incercat...

Edited by Steff
Link to comment
Share on other sites

cat despre ton, se pare ca la mine, combinatia va fi FENDER JOHN V J5 3HB TELE DELUXE + MARSHALL TSL602.

 

iar pt acustic, am un takamine care va merge pe ibanez troubadour.

 

so... pareri despre combinatia asta? fenderul e un model mai nou si nu stiu cati l-ati incercat...

 

not bad at all :)

bine.. se stie ca de ceva vreme fender nu mai face chitari extraordinare sub un anume pret asa ca sigur o sa ai ocazia sa canti pe alte chitari mult mai bune de la ei, dar crede-ma ca in combinatia asta te poti duce sa canti cu oricine si oriunde si din punct de vedere al tonului o sa prestezi mai mult decat decent.. :)

 

PS: mai gandeste-te la un lucru: poate varianta head si cabinet te va satisface mai mult. daca o sa canti des pe instalatii de sunet profi, o sa ai acolo asigurat un cabinet bun asa ca nu o sa te cari decat cu head-ul. dar este perfect adevarat ca daca iti iei head-ul de la tsl si un cab 2x12 te va duce la bani mai mult decat comboul. iti zic asta ca dupa ceva timp sa nu te saturi sa cari dupa tine 30 si ceva de kg si sa vinzi comboul doar din motivul asta cum am vazut pe multi pe forum ca isi vand sculele pt ca vor ceva mai portabil.. dar este adevarat ca nici doar headul nu e o placere sa-l cari peste tot :) .. dar vorba aia: "e grea muzica"..

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

atentie la ENGL-urile ieftine (sub 1500 varianta head) , am citit pe forumuri din afara ca cica nu ar fi contruite foarte bine inauntru..adica piese nu e f buna calitate, mai zicea unu ca potentiometrele sunt puse direct pe PCB(ceea ce e RAU).... pe scurt..ca nu ar fi construite calumea inauntru. (si cine zicea a mentionat ca a umblat inauntru....)si inca ceva:daca vrei sa canti metal extrem...vezi ca iti trebuie boost la tsl)

Link to comment
Share on other sites

atentie la ENGL-urile ieftine (sub 1500 varianta head) , am citit pe forumuri din afara ca cica nu ar fi contruite foarte bine inauntru..adica piese nu e f buna calitate, mai zicea unu ca potentiometrele sunt puse direct pe PCB(ceea ce e RAU).... pe scurt..ca nu ar fi construite calumea inauntru. (si cine zicea a mentionat ca a umblat inauntru....)si inca ceva:daca vrei sa canti metal extrem...vezi ca iti trebuie boost la tsl)

Dezvolta asta cu PCB-ul. Unde ai vrea sa fie puse ? Numai aia care fac 2 ampuri pe an folosesc legaturi punct la punct. Toata lumea foloseste PCB.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

m-am referit ca sunt lipite direct pe pcb... nu sunt electronist.... asa am citit si m-am gandit sa impartasesc asta cu voi..poate va ajuta .

in tot cazu ar trebui sa fi logic..ca nu ar fi construite asa de bine la cat costa de putin

Link to comment
Share on other sites

m-am referit ca sunt lipite direct pe pcb... nu sunt electronist.... asa am citit si m-am gandit sa impartasesc asta cu voi..poate va ajuta .

in tot cazu ar trebui sa fi logic..ca nu ar fi construite asa de bine la cat costa de putin

That's funny. Imi aduce aminte de cineva care zicea tocmai inversul. Il cheama G. :) :) :(

Sper sa nu imi dau singur ban :)

Link to comment
Share on other sites

Dezvolta asta cu PCB-ul. Unde ai vrea sa fie puse ? Numai aia care fac 2 ampuri pe an folosesc legaturi punct la punct. Toata lumea foloseste PCB.

 

Potentiometrele (ca la majoritatea ampurilor) sunt prinse pe un PCB, legat prin o mufa pe PCB-ul principal. Prin ce e asta rau, mestere "anghelescu" ?

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

hai nu va mai dati mari...cunoscatori acum...eu am zis ce am citit.daca vrei o sa caut sa va arat.citit aici....voi marii cunoscatori ai acestui forum:"Engl takes quite few shortcuts with their amps. The pcb boards are mounted upside down, so if you blow a cap/resistor you need to pull the board and turn it right side up to work on it. Engl also uses plastic posts to mount the pcbs to the chasis; they also use dabs of silicone epoxy here and there to secure leads and caps (no zip ties); they use spade end connectors in various places instead of solder joints; they use el cheapo preamp tube shields made of a single bent piece of metal that doesn't even cover the entire tube like the cannister shield most companies use; plastic pots & plastic jacks; all pots & jacks are mounted to pcbs (no flying leads); the pcbs are thinner than most other hi-end builders; they also use quite a bit of ribbon cable to connect all of the multiple pcbs together (looks more like a PC inside than a tube amp). "

Potentiometrele (ca la majoritatea ampurilor) sunt prinse pe un PCB, legat prin o mufa pe PCB-ul principal. Prin ce e asta rau, mestere "anghelescu" ?
si ia zi..cate engl-uri ai desfacut tu?cate ampuri ai desfacut tu..de fapt?
Link to comment
Share on other sites

na ce fain! tocmai cand eram aproape hotarat pe marshall, am vazut azi un fender hot rod deville 410. ati auzit careva ceva de el? suna foarte bine, dar e clean amp, asa ca nu se preteaza pt rockareli, daca te apuca damblaua...

 

 

haha.. si stai sa vezi cand o sa te apuci de testat ca unul o sa-ti placa pe clean, altul pe drive.. altul o sa aiba gain mai mult pe un canal si o sa-ti placa la solo.. altul o sa lege mai bine la mana .. poate la vre-unul o sa-ti placa vre-un reverb mai mult .. hehe.. o sa te sucesti probabil de nenumarate ori dar lasa ca doar asa iei ceva bun :) pana la urma o sa gasesti o cale de mijloc si o sa te hotarasti la unul.

o sugestie: ca sa vezi si sa simti in primul rand diferentele, incearca-le pe toate cu aceeasi chitara :) la fel si cu chitara.. le testezi pe toate pe acelasi amp :)

 

eu iti propun sa le zici:" care e cel mai bun amp pe care pot incerca chitari?" si pe ala iti alegi chitara si pe urma cu chitara aleasa iti alegi ampul..

sau invers:"care e cea mai buna chitara pe care o pot testa?" si cu aia sa testezi ampurile, si pe ampul castigator sa iti alegi chitara.. conteaza si combinatia sa stii.. o sa vezi ca daca iti alegi o chitara fender, cele mai bune cleanuri o sa le obtii pe ampurile fender (oricum pt clean ele sunt renumite).. daca iti alegi o chitara din mahon (gen LP) atunci cele mai bune drive-uri o sa le ai pe mesa sau marshall (pt gustul meu.. depinde ce canti).

 

nu-ti mai face probleme.. daca deja intrebi despre ampuri de genul celui mai sus nu ai cum sa gresesti, fiecare o sa-ti dea alta parere dupa gustul lui.. alegele dupa gustul tau.

Link to comment
Share on other sites

aha. de acord. cu chitara sunt decis in proportie de 99%. stiu ce poate, am cantat pe ea in primavara la londra. pt mine e un vis modelul. deci stiu cu ce voi testa ampurile. problema e ca nu inteleg foarte bine un lucru: fender sunt renumiti pt ampuri clean. asta inseamna ca in momentul in care vrei un overdrive ceva mai greu suna de cacao? chiar daca ai un proc bunicel? eu o sa ma cam invart pe la brit rock, poate ceva un pic mai hard. dar daca ma apuca doru' de metallici o sa am probleme?

 

a doua chestie. prima data mi s-a spus ca nu are rost sa ma arunc la head+cabinet, si sa-mi iau un combo. acum ca m-am cam decis pe tsl, ma uit ca as putea sa iau headul tsl si un cabinet si ajung tot acolo, si, dupa cum s-a spus mai sus, e mai practic. deci cum e mai bine? tsl combo sau tsl head+cabinet?

Link to comment
Share on other sites

aha. de acord. cu chitara sunt decis in proportie de 99%. stiu ce poate, am cantat pe ea in primavara la londra. pt mine e un vis modelul. deci stiu cu ce voi testa ampurile. problema e ca nu inteleg foarte bine un lucru: fender sunt renumiti pt ampuri clean. asta inseamna ca in momentul in care vrei un overdrive ceva mai greu suna de cacao? chiar daca ai un proc bunicel? eu o sa ma cam invart pe la brit rock, poate ceva un pic mai hard. dar daca ma apuca doru' de metallici o sa am probleme?

 

a doua chestie. prima data mi s-a spus ca nu are rost sa ma arunc la head+cabinet, si sa-mi iau un combo. acum ca m-am cam decis pe tsl, ma uit ca as putea sa iau headul tsl si un cabinet si ajung tot acolo, si, dupa cum s-a spus mai sus, e mai practic. deci cum e mai bine? tsl combo sau tsl head+cabinet?

(offtopic: ma mananca mana ca sa scriu la tastatura, asa ca o fac :) dar oricum maine plec si scapi de mine :))

 

mai, la nivel super profesionist se canta cu cate un amp pt fiecare ton .. stiu ca sperie afirmatia asta dar este foarte adevarata, dar pana acolo fiecare se descurca cum poate. mai ales daca nu are tehnici care sa-i care atatea scule :) nu te speria, cel mai probabil o sa ai un ton criminal de clean si pe restul ampurilor.. doar ca o sa observi ca cel mai bun o sa-l ai pe unul fender.. hmm sau vox-ul ac30 :( sau asta poate e doar gustul meu.. parerea mea este ca mai bine iti iei unul pe care sa ai si un drive bun pe el.. poti sa obtii un drive sanatos si de pe o pedala de altfel (care DA, o sa sune foarte bine pe ampul fender la care poate o sa-ti placa respectiv o sa ai doar clean) , dar dupa gustul meu imi suna mai bine drive-ul de amp ;)

hmm.. facand niste calcule pe thomann cam depasesti cu banii head+cab decat doar combo.. bine, un cab bun, nu unul de 200E.. in general gasesti si variante doar head la combouri.. exceptie facand fender care au in special combouri .. a si vox fac cam acelasi lucru. si asta dint-un motiv simplu.. intr-un fel suna comboul (care deobicei e desfacut la spate) si in alta suna un cab inchis.. cleanul de fender e si din cauza comboului ca e desfacut si au difuri speciale pt ele .. dar in schimb drive-ul suna mai bine pe cab inchis pt ca ai grasime.. dar cred ca o sa ai timp sa aprofundezi subiectul in cei 5 ani cat vrei sa tii sculele B)

 

eu iti sugerez sa iti iei un head si un cab inchis, impreuna cu chitara aia, o sa fii mai versatil.. dar nu te hotara de acum ce sa iti iei, testeaza, testeaza.. si daca ceva iti suna, ia-l pe ala, nu te mai uita ca e combo si are 70 kg.. daca te face sa te simti minunat pe scena, uiti cele 3 h cat iti ia sa-l cari si cele 5 kg de sudoare ;)

imi inchipui ca cei de la thomann sau unde te duci tu nu sunt ca vanzatori nostrii care fac tot felul de figuri cand vrei sa incerci cate o scula..

Link to comment
Share on other sites

na ce fain! dupa ce m-am lamurit cu ampu', credeam ca am terminat cautarile... pe dracu'! eram convins ca imi iau fender j5 (asta sau asta). dar acum am dat peste asta. e un esp ltd destul de ieftin, dar peste tot unde caut, citesc numai lucruri faine despre el. dati si voi cu parerile, poate are careva din voi un esp din asta. sau macar dati o parere fender john5 sau esp...

 

reviews la esp...

 

PS: multumesc anticipat pt sugestii de genul "ia-ti esp eclipse de 1500+ sau fender strat custom de 2000+" si promit ca la un moment dat, cand termina fiumiu faculta imi iau cate 3 din fiecare...

Edited by Steff
Link to comment
Share on other sites

dar acum am dat peste asta. e un esp ltd destul de ieftin, dar peste tot unde caut, citesc numai lucruri faine despre el. dati si voi cu parerile, poate are careva din voi un esp din asta. sau macar dati o parere fender john5 sau esp...

 

[

Parere neavizata : J5 sunt pretty, dar nu imi inspira incredere ...

Din ltd-uri ai putea sa te uiti si la M/MH-400(cu sau fara floyd) sau la M1000. Am vazut cateva chitari LTD din seriile 400 si 1000 (o parte din ele in si dupa concerte, pe la formatii relativ cunoscute "de afara"). Numa' ca ieftine (ignorand faptul ca nu costa cat o masina) nu le-as clasifica :)

Link to comment
Share on other sites

john5 e un tele nou de la fender. tocmai am gasit pe un site ca e facut in mexic, in ciuda pretului de 800+... ma orientasem la el pt ca imi place mult clean, si nimeni nu bate fender la capitolul asta. sau cel putin dupa gustul meu. mai mult, J5 are o doza humbucker la bridge si un twisted tele pickup, care e foarte suparat pt un telecaster. modelul e facut pentru john 5 de ma marilyn manson, so it can rock. la fel si esp-ul cu pricina. amandoua sunt chitari cu o deschidere larga catre multe genuri. cam asta si caut. nu imi trebe o chitara de metal, dar nici una pe care sa nu o pot lua la tranta cand ma apuc master of puppets sau orion...

 

@vektor,parca totusi prefer modelele les paul. nu sunt solist... :)

 

atunci asta e mai okay?

Edited by Steff
Link to comment
Share on other sites

Stiu modelele J5 de acum 2 ani de cand au aparut :)

Nu am pus mana pe vreunu', dar nu imi inspira incredere. Pare "fake". 800~850 E e un pret ok pentru un mexican.

 

LTD-urile alea nu sunt "exclusiviste" :(

 

Si vorbind de gusturi, prefer EMG-urile :) [jar alea J5 nu cred ca vor suna chiar "Fender"... modelul cu 3 H sigur nu va suna "cum trebuie". Gibson LP Artisan al lui Nicu Covaci (tot 3H) suan putin-putin ciudat din cauza cavitatii mari din corp]

 

Ah, si John 5 canta binisor solo (fara Manson).

-----------------------------------------------------------

Later edit :

 

Fiecare cu ce-i place :). Nu am zis ca nu ar fi mai bune, doar diferite. De exemplu, mie imi place mai mult ultimu', din ce ai pus acolo.

 

BTW, Schectere ai verificat ?

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

j5 3hb e nou. am cantat pe un j5, dar era modelul initial si suna foarte bine. avea soundul fender si mergea foarte bine si pe riffuri grele, gen inceputurile anathema. am o mica nelamurire: un model fender poate fi produs si in mexic si in state? eu am incercat chitara in anglia si daca e sa imi iau J5, chiar nu vreau surprize.

 

@barbarosa,

nah... telecaster e mai pe gustul meu.

Edited by Steff
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.