www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann


teckus
 Share

Recommended Posts

Guest valiroland
Oameni pacaliti in Romania au fost prea multi ca sa nu fii asaltat de intrebari. Cand compari preturile de pe thomann, sa zicem si cele de la magazinul X din Bucuresti (de ex.) vezi diferente ce acopera transport, comision si multe altele. Riscul unui transport nefericit sau a unei defectiuni desigur ca exista la o piesa neprobata. Puteai explica frumos, simplu si petinent : preturile sunt toate mai mari cu x%, se plateste sau nu ceva in plus pt transport, exista sau nu garantie reala!!! Si cu asta lumea ar fi fost interesata. Ca nu o sa comande nimeni la inceput o chitara de 2000 de euro, e altceva, tine de incredere. Increderea se castiga prin seriozitate si profesionalism. Iar apropo de clientii "occidentali"-se uita si la 1-2 euro in plus la corzi, accesorii, nu mai spun de sume mai mari la chitare s.a.

Sa nu spun ca replica "SPOR LA CUMPARATURI" suna cumva din magazinele comuniste in care ti se spunea nu-ti convine, sterge-o. Pai asta nu e management....

Spor la afacere!

:) Imi placi.Esti foarte obiectiv. :) Oricum esenta a fost inteleasa.Eu nu am vorbit despre magazinul meu ci despre magazinele din tara in general.Una peste alta clar daca cumperi in tara platesti mai mult in 60% din cazuri ca afara.Daca o faci si crezi ca merita ,depinde numai de tine si de relatia ta cu cel de unde cumperi.Thomann e doar o sursa care a devenit mai cunoscuta,dar mai sunt si altele.Esenta comertului e una singura:cumperi ieftin si vinzi mai scump.Asta se numeste comert,sau specula cu acte in regula cum zicea cineva. :) Si o afacere pe asta se bazeaza.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

AU!! Scuze oameni buni! Se pare ca am deranjat incercand sa imi explic punctul de vedere.Scuze.Nu ma puneti la zid ca nu am gresit cu nimic.Si spor la cumparaturi. :)

 

 

Nu deranjezi pe nimeni :) Ideea acestui topic ii sa se discute cat mai mult despre toate firmele care aduc de pe Thomann. Orice discutii despre aceasta sunt binevenite pentru cei interesati.

 

Si ii invit pe toti, care detin firme care aduc sau sunt, mai mult sau mai putin, "Reprezentante Thomann in Romania", sa intre si sa dea cat mai multe informatii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mai uite ca totusi se poate. dupa ce mi-am facut listutza de necesar, am cerut o oferta de la muzikia, din timisoara, si am primit azi oferta lor. e cu 100 si un pic de euro mai mare decat preturile thomann(prin splendor). eu zic ca 100 de euro e cam benzina pana in satu mare. :) unde te mai uiti ca iau de la un magazin din tm si am garantie si tot ce trebe...

Link to comment
Share on other sites

Asta cu garantia nustiu cum merge pe la noi, eu o singura data am avut o problema cu ceva cumparat de la MC Music si nu au vrut sa imi schimbe sau sa imi dea banii inapoi pe obiect desii era in garantie ...

 

Pai tu nu stii? Garantia e valabila atat timp cat nu se strica. Doar ei spun ca e free of defects. Daca e free from defects, atunci nu se strica. Deci, concluzia este ca daca se strica nu e free from defects. Deci nu e acoperit de garantie. Capisci? :)

 

Azi am ridicat de la posta noua comanda. 10 zile batute pe muchie. De ce sa platesc un 'comerciant' care cumpara ieftin si vinde scump (cum bine a spus chiar cel care se ocupa cu smecheria asta) sa faca acelasi lucru?

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Pai tu nu stii? Garantia e valabila atat timp cat nu se strica. Doar ei spun ca e free of defects. Daca e free from defects, atunci nu se strica. Deci, concluzia este ca daca se strica nu e free from defects. Deci nu e acoperit de garantie. Capisci? :)

 

Azi am ridicat de la posta noua comanda. 10 zile batute pe muchie. De ce sa platesc un 'comerciant' care cumpara ieftin si vinde scump (cum bine a spus chiar cel care se ocupa cu smecheria asta) sa faca acelasi lucru?

 

 

Aceeasi intrebare o am si eu. Si ce anume ti-ai luat? Nu e o intrebare indiscreta, ci ma interesa daca ai primit si lucruri voluminoase gen chitare, ampuri... prin transport.

Link to comment
Share on other sites

man1ak, daca nu sunt prea indiscret, de unde iti faci cumparaturile? de pe thomann sau din state? caut si eu un loc in state unde sa mearga toate smooth...
Comanda la care m-am referit a fost de la Thomann. Din State e greu sa mearga smooth. De la ei mi-am cumparat Fender-ul, pentru ca era acelasi pret ca in Europa, dar in USD :) Deci 30-35% castig brut. Insa transportul este problematic. Nu am gasit inca un magazin care sa trimita in Romania direct. Insa exista o varianta foarte interesanta pe care eu am folosit-o. Exista o companie de transport care se cheama Carpati. Vezi ca a fost un topic mai demult pe tema asta. Am dat acolo detalii despre site-ul lor. Tot ce trebuie sa faci este sa suni la numarul din State si sa vorbesti cu patronul. Ii spui ca vrei sa ii trimiti o chitara la sediul lor din New York, dupa care el ti-o trimite in Romania. Omul a dovedit ca e de incredere, a facut exact ce a spus. De vama se ocupa partenerul lor din Romania si nu te doare capul. Mie mi-a adus-o in vreo 8 zile plus inca 5 cat face de la magazin pana in New York. Iar pretul celor de la Carpati este foarte rezonabil. Mie mi-a luat vreo 80 USD.
Aceeasi intrebare o am si eu. Si ce anume ti-ai luat? Nu e o intrebare indiscreta, ci ma interesa daca ai primit si lucruri voluminoase gen chitare, ampuri... prin transport.
Ultimul transport a constat intr-o chitara si un amplificator de 15 W. Deci, da :)
Link to comment
Share on other sites

Comanda la care m-am referit a fost de la Thomann. Din State e greu sa mearga smooth. De la ei mi-am cumparat Fender-ul, pentru ca era acelasi pret ca in Europa, dar in USD :) Deci 30-35% castig brut. Insa transportul este problematic. Nu am gasit inca un magazin care sa trimita in Romania direct. Insa exista o varianta foarte interesanta pe care eu am folosit-o. Exista o companie de transport care se cheama Carpati. Vezi ca a fost un topic mai demult pe tema asta. Am dat acolo detalii despre site-ul lor. Tot ce trebuie sa faci este sa suni la numarul din State si sa vorbesti cu patronul. Ii spui ca vrei sa ii trimiti o chitara la sediul lor din New York, dupa care el ti-o trimite in Romania. Omul a dovedit ca e de incredere, a facut exact ce a spus. De vama se ocupa partenerul lor din Romania si nu te doare capul. Mie mi-a adus-o in vreo 8 zile plus inca 5 cat face de la magazin pana in New York. Iar pretul celor de la Carpati este foarte rezonabil. Mie mi-a luat vreo 80 USD.Ultimul transport a constat intr-o chitara si un amplificator de 15 W. Deci, da :)

E superfuu sa intreb ca le-ai primit in perfecta stare de functionare (cele de la tnomann ma interesau). Multumesc de raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
numai in ultimele 3 zile am dat peste 3 "firme" care aduc de la thomann .... ciudat. intr-un fel e bine....eu de ex am dat comanda de un Boss SD1 pe http://www.magazinuldemuzica.ro/ ...foarte de treaba baietii.am vb cu ei pe messenger. nu a fost nevoie de avans.ei au zis ca dau comanda direct de la reprezentanta Roland..si ca in 10 zile va veni la ei apoi mi-o vor trimite mie.m-au atentionat ca s-ar putea sa intarzie.totul ok pana aici.acum sa vedem daca se tin de cuvant:)

 

din cate am inteles chiar daca dai comanda de ceva de pe thomann prin ei nu e nevoie de avans.

acum am primit pedala.baietii au fost prompti.au zis ca dureaza peste 10 zile sa vina la ei in stock. atat a durat :) la posta au pus-o vineri, i-ar azi am luat-o de la posta(cargus) pretul a fost el care este pe site...nimic in plus, inafara de transport 3 sute de mii.

Link to comment
Share on other sites

E superfuu sa intreb ca le-ai primit in perfecta stare de functionare (cele de la tnomann ma interesau). Multumesc de raspuns :)

 

Eu mi-am luat de la Thomann un Ibanez RG370. La modul in care au ambalat-o, doar sa treaca cu tractorul peste ea si reuseasu s-o strice. Altfel, a venit in perfecta stare fara nici o urma de zgarietura. Sincer, chiar daca as gasi in Romania un magazin mai ieftin decat Thomann, n-as apela la el macar de dragul senzatiei de a primi un colet de afara. :) . Deh, reminiscente comuniste!

Edited by ThinkBlue
Link to comment
Share on other sites

Eh, oricum ar fi poti sa te astepti oricand la o surpriza de genul asta:

+++ Sorry, but due to high value and nature of items ordered we would need further card confirmation to proceed.

We would ask you to provide us with a copy of the front and back of your card to prove that the card has not been cloned, along with some form of identification, examples of accepted I.D. would be;

1. A Copy of a photo drivers license

2. A Copy of your passport

3. A Copy of the header of your credit card statement or Utility bill showing your address details

Please note both the copy of the card and ID are needed to proceed with the order, understandably we do advise customers to blank out the middle 8 numbers on the card, along with the CVC code on the back to avoid any concerns regarding Fraud.

Please send all details via e-mail - International@thomann.de or via Fax - 0049 9546 9223 24

**Quoting your Customer number at all times**

This is a one-off request, and if you are asked again for information of this kind on future orders please notifiy us immediately! +++

 

S-a intamplat cu un Master Card (Mondo) embosat de la BT si mi-a intarziat procesarea comenzii cu 3 zile. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ideea, multumesc de raspunsuri. Avand deja un cont curent pe euro, ma intrebam daca il pot folosi astfel, fara a mai face un card euro (alti bani, alt timp de asteptare). Dar cel mai bine, cred ca banca poate da un raspuns exact.

 

OMULE, TU INTELEGI ROMANESTE ????

UTILIZAREA CONTULUI PE CARE-L AI PENTRU ASTFEL DE TRANZACTII ESTE COMISIONATA LA GREU.

CREZI CA DE NEBUNI ITI RECOMANDAM CARD?

Link to comment
Share on other sites

UTILIZAREA CONTULUI PE CARE-L AI PENTRU ASTFEL DE TRANZACTII ESTE COMISIONATA LA GREU.

CREZI CA DE NEBUNI ITI RECOMANDAM CARD?

..pe cand daca folosesti cardul, comisionul pentru cumparari de bunuri de la comercianti este de cele mai multe ori (daca nu cumva intotdeauna) zero.

 

@malex, mi-ai spart urechile, bre!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Tocmai pentru ca inteleg am intrebat pe cei care deja folosesc acest serviciu. Si calme-toi!

 

Eu nu am platit prin banca. Dar vad pe Thomann ca accepta si varianta asta. Numai ca e mai scump decat cardul. Intreaba banca unde ai contul si vezi cat te costa transferul unei sume de XXX eur in contul celor de la Thomann.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

intrebare: a cumparat pana acum cineva de la www.echipamente-muzicale.ro ? Eu am dat o comanda, am platit si avansul, am vorbit cu ei la telefon, au spus ca o sa vina cam miercuri,azi e vineri.. nu ma mananca in c*r, numai ca sper sa nu-mi fi luat vreo tzeapa..

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca nu e nici o teapa,ci doar o neintelegere, omul a plecat miercuri dupa marfa si azi a venit in tara.Am inteles eu gresit.

Dupa ce primesc produsele, o sa trag o linie si va spun exact la ce costuri am ajuns.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.