www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Rage 258


Guest MirceaNo1
 Share

Recommended Posts

Guest MirceaNo1

Salutare tuturor!

 

Poate sa imi spuna cineva o parere despre ampul asta? http://www.thomann.de/de/peaveyrage_258.htm

 

mentionez ca vreau sa il folosesc doar pe aks ptk mam saturat sa cant prin computer:)

 

mar interesa totusi si sa pot da volumul mai tare(desi cred ca 25 de wati imi sunt suficienti), dar in primul rand ma intreb daca are un distorsion cat de cat decent...

 

pareri in orice sens sunt binevenite, chiar si trimiteri spre produse asemanatoare care se incadreaza 150 de euro.

 

grazie:)

Link to comment
Share on other sites

pt acasa eu zic ca un vox da5 e mai mult decat suficient, si suna mai bine. 25w e prea tare. am avut si eu un peavey d-asta transtube, da alt model mai demult, de 25 w si abia i dadeai volum pe canalul de drive si deja era prea tare pt apartament. era ciudat pragul de volum. probabil ca nu se intampla la toate asa. oricum, suna decent, si clean si murdar, dar mai bine vox-ul, zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1
pt acasa eu zic ca un vox da5 e mai mult decat suficient, si suna mai bine. 25w e prea tare. am avut si eu un peavey d-asta transtube, da alt model mai demult, de 25 w si abia i dadeai volum pe canalul de drive si deja era prea tare pt apartament. era ciudat pragul de volum. probabil ca nu se intampla la toate asa. oricum, suna decent, si clean si murdar, dar mai bine vox-ul, zic eu.

 

 

sincer voxul ala nu imi prea place.. nu stiu de ce, pur si simplu nu ma atrage....

 

Peavey mai au un model pe 15wati rage: http://www.thomann.de/de/peavey_rage_158.htm

 

ar fi asta mai potrivit?

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

rage 158 e mai mult decat destul pt apartament. sunetul e bun (desi pe clean MIE imi place sa il mai lucrez putin prin proc; e doar chestie de gust). presupun ca 258 e la fel, doar putere mai mare..

 

concluzia: sunetul e chiar ok. 25W e cam mult pt apt.

Link to comment
Share on other sites

Eu am modelul 158 si pot sa confirm ca volumul este prea mare pentru apartament. Deci ma astept ca varianta de 25 w sa fie prea mare.

 

In ceea ce priveste drive-ul, nu e facut pentru metale. Poti sa scoti un palm muting frumos, dar sunetul e destul de cald. Eu il gasesc potrivit pentru hard rock. Daca vrei drive puternic poti sa te uiti la Marshall. Malex are un MG15 si iti poate da mai multe detalii, dar pot sa iti spun cu mana pe inima ca diferenta intre cele doua este uriasa la acest capitol.

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1

ok, mersi tuturor.

 

am hotarat sa merg pe un peavey 258 totusi, pt ca marshalul era cam scump, iar la mana a 2a nu ma prea tenteaza.

 

iam facut o proba la un magazin, si intradevar urla de nu poti sta langa el cand e dat la maxim. oricum, ideea e ca aia 25 de wati nu te obliga nimeni sa ii folosesti pe toti.. dar e fain sa stii ca ii ai :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.