www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dragon Force Betcha Can't Play Thhis


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

herman li e Chinez ... nascut in Hong Kong

sam totman e englez ... da a copilarit mai mult prin noua zeelanda

 

si ibanez inseamna orice fabrica in care are chef Hoshino Gakki sa faca o chitara .... etc ...

 

si de cnd e ibanez americano japoneza ?? io stiam ca au doar sediu principal in Japan...

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

herman li e Chinez ... nascut in Hong Kong

sam totman e englez ... da a copilarit mai mult prin noua zeelanda

 

si ibanez inseamna orice fabrica in care are chef Hoshino Gakki sa faca o chitara .... etc ...

 

si de cnd e ibanez americano japoneza ?? io stiam ca au doar sediu principal in Japan...

 

haidi bre citeste istoria ibanez mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salvador Ibanez facea doar acustice ....

 

Si in plus ... lebanezu' nu-i fender ... adik Fender a fost Fender de la prima chitara ... dar libanezu' a devenit libanez asha cum il stiti acum d'abia prin anii 70-80 cnd satuli de procese s-au lasat de copiat firmele clelebre si au unceput sa faca chitari cu trasaturi de limbanez ... neckurile fooartee subtiri si rapide, etc ... si in anii 70 Ibanezu era brand Hoshino Gakki ... asha ca imi mentin pozitia ... Ibanez e un brand al unei firme Japoneze...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Wanderer

(Revenind un pic la topic :)) Nu zic ca nu sunt tehnici si ca nu suna bine. Herman Li asta ma baga in buzunar cu doua degete la tehnica si experienta si cam tot ce vrei tu. Dar de aici pana la a-l considera muzician... E cale mult prea lunga. Muuuuuuuuuuuuuult prea lunga. Nu am nimic nici macar cu genul lor de muzica. Dar consider ca si ala se poate canta in alte forme. Mai mature. Mai... artistice si nu tehnice. :)

Link to comment
Share on other sites

Dragonforce canta bine(in studio) dar prea mult show inutil si chiar penal uneori. Uitati-va la filmulete din concerte live. Cand i-am auzit vocea solistului live am zis ca seamana bine cu chestiile ce se petrec in Romania gen Zavoranca...voce deloc dar in studio i-o scoate sa sune decent. Cu toate astea vor dainui in playlistul meu ca suna melodic netinand cont de prestatia si postura lor live sau pe dvd-uri unde se cred zei. Auch chiar acum ii ascult live ma dor urechile cat poate sa falseze omu...si chitarele deasemenea. Macar suna bine in studio restu sunt detalii :))

Edited by Kreatorul
Link to comment
Share on other sites

cred ca s-au jucat prea mult pe Commodore 64 cand erau pustani :)

 

*ce fac ei e entertainment la modul cel mai pur.. nu cred ca se iau prea in serios din pdv strict muzical. cu toate astea suna satisfacator live.. cati dracu ar reusi sa o tina asa o ora juma - doua si asta cateva seri pe saptamana?

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Prima oara am vazut acest videoclip pe MTV din greseala http://www.youtube.com/watch?v=cFbuj92ylLk...feature=related

 

Desi nu sunt mare fan al shrederilor totusi mai ascult.

 

Ce ma deranjat la acesti oameni sincer acu video-ul facut la Betcha Can't Play Thhis este de-a dreptul stupid si greseste in mod repetat la acel arpegiu mai ales atunci cand incearca sa cante din ce in ce mai repede.

 

La acest nivel nu prea ai voie sa faci asa greseli (parerea mea) . Am ascultat si alte piese din studio sound oki chitari ultra fast nici o greseala totul cantat ca la carte nu am ce zice dar in momentul cand canta Live sa terminat

 

Comparati si voi

 

Live: http://www.youtube.com/watch?v=jdMIQ1jfJm0...feature=related

 

Studio:

 

 

Ma refer doar la cum canta nu si la compozitia pe care o fac pe felia lor ce compun suna bine dar prestatia lasa de dorit Live

 

 

 

PS uitati aici o prestatie (tip Shred) facuta ca la carte si ceva interesant de un tatic :)

 

 

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

Mah mie imi plac shredderi(Jason Becker, Allan Holdsworth, Rusty Cooley etc) sunt ghitaristi si muzicieni excelenti, dar sunt mai multi acei shredderi de ca*at care strica imaginea shredderilor in general.

Am vazut ca pe acest forum nu sunt bash agreatzi(pe motiv ca nu au feeling si ca sunt rapizi ) e pacat ca sunt prejudecati dinastea.Daca esti rapid inseamna ca nu ai feeling?E cel mai mare bulshit pe care l-am auzit.

Chestia e ca la penalii astia de dragonschwortz solourile sunt chiar penale de tot, cand le aud parca vine mosh craciun.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest dollphin1

cum spunea Cosu: "Pentru ceva care nu merita atata atentie sunteti foarte inversunati"

 

Pentru ca toti inversunatii din acest subiect sunt niste mari frustrati. Ar trebui sa apreciati ca unii sunt in stare sa faca lucruri pe care voi nu le puteti face.

 

Iar remarcile de genul: chinezi, orez, etc... mi se par ca va dezvaluie si mai mult frustrarile cauzate de neputinta de a trece limitele care va caracterizeaza pe fiecare in parte.

 

SCHIMBATI-VA ATITUDINEA SI ATUNCI POATE VETI AVEA SI DE CASTIGAT !!!

Link to comment
Share on other sites

Mah mie imi plac shredderi(Jason Becker, Allan Holdsworth, Rusty Cooley etc) sunt ghitaristi si muzicieni excelenti, dar sunt mai multi acei shredderi de ca*at care strica imaginea shredderilor in general.

Am vazut ca pe acest forum nu sunt bash agreatzi(pe motiv ca nu au feeling si ca sunt rapizi ) e pacat ca sunt prejudecati dinastea.Daca esti rapid inseamna ca nu ai feeling?E cel mai mare bulshit pe care l-am auzit.

Chestia e ca la penalii astia de dragonschwortz solourile sunt chiar penale de tot, cand le aud parca vine mosh craciun.

 

:):):) Asta ca sa nu mai scriu inca odata acelasi lucru

Link to comment
Share on other sites

cum spunea Cosu: "Pentru ceva care nu merita atata atentie sunteti foarte inversunati"

 

Pentru ca toti inversunatii din acest subiect sunt niste mari frustrati. Ar trebui sa apreciati ca unii sunt in stare sa faca lucruri pe care voi nu le puteti face.

 

Iar remarcile de genul: chinezi, orez, etc... mi se par ca va dezvaluie si mai mult frustrarile cauzate de neputinta de a trece limitele care va caracterizeaza pe fiecare in parte.

 

SCHIMBATI-VA ATITUDINEA SI ATUNCI POATE VETI AVEA SI DE CASTIGAT !!!

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ELazarus

Drangonforce....hmm primul cuvant care imi vine in minte este "atletism"...ei fac un fel de atletism pe gatul chitarei :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest judaspriest

Totu ii bn pana la live cu baietii astia de la dragonforce...chiar k ii plin de din astia cu 10000 de note pe sec .........

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.