www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dragon Force Betcha Can't Play Thhis


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Guest Wierdguy

concluzia mea:

1. Orezul cu zahar te face hiperactiv, si cam cretin

2. Prima chestie, suna bine...daca nu o facea asa de prost. Al doilea...s`afacut de rasla ambele faza..atat fast cat si slow

3. Copii, daca puneti orez in pipa, nu`l fumati.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

what would john petrucci say: "Herman li? Is he that chinese actor that thinks he's the next bruce lee? I didn't know he's also a guitar NOOB like michel angelo whatshisname... But I sometimes make him kill people for me when I'm on vacation"

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Asta-i muzica? :) nu pot sa zic ca "they suck" atata timp cat eu cant mai aiurea decat ei ... :) ... dar ... neah .... they really suck :) (ca si gen muzical) .... viteza are tipul ... pacat ca nu stie sa o foloseasca

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Eu m-as duce la un concert in secunda asta daca ar fi prin zona. Sunt prea tari tipii pentru felia aia de muzica :)

 

Urmaresc trupa din 2000 cand inca se numeau DragonHeart si piesele lor erau in top pe raposatul mp3.com

Pentru exemplificare va recomand cu mare caldura demoul lor care pentru vremea aia suna foarte tare. Pe ultimele doua albume sunt destul de repetitivi dar asta e viata ...

 

Piesa Valley of the Damned nu a beneficiat de un clip, ea fiind poate cea mai reusita piesa a lor de pana acum. Ea era inclusa pe demoul DragonHeart si a aparut si pe primul album reorchestrata nitel.

Un clip de pe youtube ce are ca fundal sonor piesa mai sus mentionata : http://www.youtube.com/watch?v=3HmlBdoXC2U

 

Daca ma scotocesc nitel poate dau si peste demoul in format mp3.

Pana acum nu am intalnit o trupa de underground romaneasca cu stil asemanator care sa se apropie de nivelul la care erau DragonHeart(Force) in 2000. Timpurile s-au schimbat desigur ...

 

Later edit: se pare ca a existat un clip cu piesa. E vorba de secvente filmate live peste care s-a suprapus inregistrarea din demo: http://www.youtube.com/watch?v=QlkVK0ZVkkw

 

si in incheiere un citat de pe wikipedia ( Herman Li)

 

DragonForce's 2004 album Sonic Firestorm earned Li the Dimebag Darrell Young Guitarist Award for best Shredder at the 2005 Metal Hammer Golden Gods Awards. DragonForce were also nominated for best UK band. Together with Sam Totman, Herman recently won four categories in Guitar World's Readers Poll 2007 for 'Best New Talent' (winning by 70%), 'Best Metal', 'Best Riff' and 'Best Shredders'. They also won 'Best Guitar Solo' with "Through the Fire and Flames" in Total Guitar's readers poll this year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest paul-pantera

da poate ei canta mai bine ca unii dintre voi :), intr-adevar sau facut de ras. Oricum tipu de la ritm zicea ca el canta de 2 ani asa ca nu ar trebui sa avem pretentii mari de la el :). Oricum youtube e plin de copii cu chitari scumpe care cana e 1 an si deja vor sa cante lamb of god :)

Edited by paul-pantera
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
da poate ei canta mai bine ca unii dintre voi :), intr-adevar sau facut de ras. Oricum tipu de la ritm zicea ca el canta de 2 ani asa ca nu ar trebui sa avem pretentii mari de la el :). Oricum youtube e plin de copii cu chitari scumpe care cana e 1 an si deja vor sa cante lamb of god :)

aia era o parodie cand zicea ca, canta de 2 ani :() de fapt canta de mai bine de 10 amandoi..stiu ca au zis intr-un inverviu ....ceva care a dus la asta (au zis ceva de genu ca , canta pe ibanez din 1995)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest victor-avatar

Mi se apleaca de ce aud aici. Indiferent de gusturile muzicale trebuie apreciata munca acestor oameni. Cui nu ii place shredding-ul sau rapiditatea pe chitara e liber sa asculte orice altceva, dar macar baietii astia au ani de munca in spate. Ceea ce canta ei nu se face dupa 2 ani cu numai 3 ore pe zi de cantat la chitara....cum de altfel se intampla cu 80% din chitaristii de pe acest forum. Se face in ani de studiu, iar pareri neavenite despre modul lor de cantat la chitara (cand ar trebui sa fie despre gusturi muzicale) sunt deja neputinta...mentala. A nu iti place MUZICA lor e una, a rade de un instrumentist cand nu esti nici macar la la 80% din capacitatea lui este, repet, neputinta mentala.

Link to comment
Share on other sites

Mi se apleaca de ce aud aici. Indiferent de gusturile muzicale trebuie apreciata munca acestor oameni. Cui nu ii place shredding-ul sau rapiditatea pe chitara e liber sa asculte orice altceva, dar macar baietii astia au ani de munca in spate. Ceea ce canta ei nu se face dupa 2 ani cu numai 3 ore pe zi de cantat la chitara....cum de altfel se intampla cu 80% din chitaristii de pe acest forum. Se face in ani de studiu, iar pareri neavenite despre modul lor de cantat la chitara (cand ar trebui sa fie despre gusturi muzicale) sunt deja neputinta...mentala. A nu iti place MUZICA lor e una, a rade de un instrumentist cand nu esti nici macar la la 80% din capacitatea lui este, repet, neputinta mentala.

 

Calitatea si bunul gust al unei exprimari artistice nu au nici o legatura cu efortul depus in spatele ei. Asta pe de o parte

Si pe de alta parte nu trebuie sa fii mai bun decit cineva pt a aprecia daca ceea ce face e bun sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Calitatea si bunul gust al unei exprimari artistice nu au nici o legatura cu efortul depus in spatele ei. Asta pe de o parte

Si pe de alta parte nu trebuie sa fii mai bun decit cineva pt a aprecia daca ceea ce face e bun sau nu.

 

Ba trebuie! Si spun asta in mod raspicat!

Pentru a aprecia, trebuie sa stii! Pentru ca la ce nu stii, nu te poti exprima. Lumea e plina de impotenti creativi care, neputand sa faca ceva, fac pe criticii (de arta, de forum, etc)... poate cea mai fara noima tagma de oameni!

Iar mai nainte s-a zis ca e nesimtire sa te obraznicesti a APRECIA munca cuiva, fara a fi in stare sa ajungi la 80% din nivelul tintei aprecierii tale! (deci nu "mai bun decat cineva", ci "apropiat ca nivel" de acel cineva). Subscriu!

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Se ajunge la un moment dat sa se uite scopul chitarii. Chitara este un instrument muzical si muzica trebuie sa fie scopul sau rezultatul final. Prin ea se poate aprecia ceea ce face un chitarist. Doar tehnica in sine nu are nici o valoare daca nu foloseste scopului pentru care a fost creat instrumentul. E ca si cum ai sti sa faci jonglerii cu un ciocan dar nu esti in stare sa bati un cui. Ani de zile dezvolti tehnici pentru ca in final muzica sa fie de slaba calitate. E absurd. O fi interesant si de apreciat si asta dar se trece in alt domeniu, al circului.

Link to comment
Share on other sites

Pentru a aprecia, trebuie sa stii!

 

Haha.

Pentru a aprecia ceva, trebuie sa imi placa, nu trebuie sa stiu.

Tie iti place vinul? Te pricepi in a-ti da cu parerea despre vinuri? Sau pur si simplu apreciezi un vin ca fiind bun pentru ca pur si simplu iti place tie? :)

 

 

P.S. Nu imi plac maimutoii astia, au irosit - cat erau? 10 ani? - aiurea.

Parerea mea de tip care nu a piedut 10 ani pentru a face aprecierea de mai sus. :)

Link to comment
Share on other sites

sa nu uitam totusi ca in respectivul gen de muzica viteza si tehnica sunt 2 factori foarte importanti. Dar sa fiu sincer, cu toata tehnica si viteza lor mie mi se pare ca bucata aia suna de tot c*****l. Mai ales chestia aia cu tappingul. Ca sa nu mai zic ca mi se pare infect sunetul.

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Este o aberatie. Pot sa apreciez ca fiind sau nu pe gustul meu nenumarate lucruri, fara sa am habar cum se fac.
Ca fiind pe gustul tau da! Dar de aici, pana a emite judecati de valoare e o cale tare lunga, dass101. Aici este adevarata aberatie. Hope you got me!
Haha.Pentru a aprecia ceva, trebuie sa imi placa, nu trebuie sa stiu.Tie iti place vinul? Te pricepi in a-ti da cu parerea despre vinuri? Sau pur si simplu apreciezi un vin ca fiind bun pentru ca pur si simplu iti place tie? :) P.S. Nu imi plac maimutoii astia, au irosit - cat erau? 10 ani? - aiurea. Parerea mea de tip care nu a piedut 10 ani pentru a face aprecierea de mai sus. :(
Una e sa spui ca iti place vinul, alta sa emiti judecati de valoare despre un anumit produs. Alea le poti emite numai cand ai habar "cu ce se mananca" produsul respectiv. Ha Ha back! B)
Pentru ceva care nu merita atata atentie sunteti foarte inversunati :)
Ai dreptate coane Cosule! Relaxarea est mater conversatiae! :)
Link to comment
Share on other sites

Iata si ultima chestie pe care au fakeuit-o chinezii:UN CHITARIST

Betca can play that.Arpegiul lui La major,care are niste hammer-onuri si nu mai e La Major,ce-o fi oare,mare mister :)

Pe de alta parte,piesele nu sunt nasoale deloc

Link to comment
Share on other sites

mai eu ii respect pentru tehnica lor, si pentru faza aia cu sunet de elefant prin care pot spune ca au devenit o influenta a mea :)

 

dar din punct de vedere al MUZICII (aka, compozitie calumea, feeling, atmosfera, frazare <sa zicem ca au nitel de aia>, etc.) nu pot spune ca imi plac. chiar si un clip de-al lor figureaza un joc video, si chiar asa suna toata treaba pe care o fac. parerea mea este ca singurul motiv pentru care astia prind la public (si as mai putea enumera, michael angelo <desi asta are nitel mai multa muzica>, yngwie <nu-mi dati in cap, il apreciez da nu-mi prea place>, etc) este ca sunt super rapizi... dar din pacate cam atat... parerea mea neavizata :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.