www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Gasit Un Radio Vechi Pe Lampi


ciuci
 Share

Recommended Posts

eram la prietena mea acasa si am fost cu ea pana in pod sa o ajut sa duca ceva haine, si cand ma uit mai bine sub o gramada de pungi, ce sa observ? ei bine nimic altceva decat un radio vechi... si se pare ca este pe lampi... numai ca habar nu am ce sa fac cu el? as vrea sa imi fac un amp de chitara din el! imi dati ceva sfaturi?? as vrea sa stiu daca merita efortul, pana diseara pe la ora 10, caci atunci plec acasa, deci va rog sa imi raspundeti cat se poate de repede!!!

daca vreti niste poze mai bune sa spuneti, tot pana diseara ca sa pot sa merg sa le fac, ca astea le-am facut in graba!!!

post-859-1186235818_thumb.jpg

post-859-1186235951_thumb.jpg

post-859-1186238358_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eram la prietena mea acasa si am fost cu ea pana in pod sa o ajut sa duca ceva haine, si cand ma uit mai bine sub o gramada de pungi, ce sa observ? ei bine nimic altceva decat un radio vechi... si se pare ca este pe lampi... numai ca habar nu am ce sa fac cu el? as vrea sa imi fac un amp de chitara din el! imi dati ceva sfaturi?? as vrea sa stiu daca merita efortul, pana diseara pe la ora 10, caci atunci plec acasa, deci va rog sa imi raspundeti cat se poate de repede!!!

daca vreti niste poze mai bune sa spuneti, tot pana diseara ca sa pot sa merg sa le fac, ca astea le-am facut in graba!!!

DACA functioneaza, serveste cu incredere! Prin tinerete :) am bagat si eu chitara sau casetofonul intr-un model aproape identic -- suna superb, mult mai bine decit pe tranzistori (desi la vremea aia habar nu aveam de ce, lol).

Vezi ce poti face cu el, ca arata obosit definitiv -- intre altele, electroliticii s-au uscat mai mult ca sigur (iar daca a fost evacuat in pod, probabil ca era oricum pe ultima suta de metri). Daca reusesti sa-l faci sa mearga, o sa ai o surpriza f. placuta!.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Baieti daca aveti asa ceva prin casa, cosmetizati-le, eventual le duceti la un depanator de televizoare pensionar sa le repare, apoi dati fuga cu ele la un anticar.

O sa luati vreo 50-100E pe el daca inca functioneaza. De banii astia luati un combo ieftin (un Behringer de ex) :)

 

mai bine fac un amp dintr-un radio decat sa imi iau un behringer :)

Link to comment
Share on other sites

IN URMA AUTOPSIEI A REIESIT:

MARCA: Electronica

SERIA: 15 130258

 

Componenta:

LAMPI:

ECL86

EABC80

EBF89

ECH81

EBC85

EM84

 

Condensator variabil

Redresor seleniu

Traf retea si traf iesire

si multe alte componente

 

este in stare PERFECTA de functionare, am reusit sa prind vreo 6 posturi dintre care 2 romanesti; am ascultat Compact si basul de aude bestial. se aude chiar tare , ca volum

 

totusi n-am inteles ce mufe sunt alea de la spate in afara de cea pt casetofon cu 5 pini. poate cineva sa-mi explice?

cum pot transforma mufa de intrare casetofon pt un semnal de linie (adica pt cablu de chitara) ?

Link to comment
Share on other sites

totusi n-am inteles ce mufe sunt alea de la spate in afara de cea pt casetofon cu 5 pini. poate cineva sa-mi explice?

cum pot transforma mufa de intrare casetofon pt un semnal de linie (adica pt cablu de chitara) ?

 

In general la mufele alea mici sunt cam asa:

cel din centru e MASA

cele doua din stanga (sau dreapta, iar la unele sunt legate intre ele deci nu conteaza) sunt intrarile STANGA si DREAPTA.

Evident ca la acest radio nu se pune problema de stanga si dreapta, deci ai putea sa incerci cu un ac sa vezi care din acesti pini reactioneaza cand ii atingi cu ceva metalic. Na, ala ar fi pinul de semnal, masa e la mijoc. Vezi care buton din fata selecteaza intrarea aia din spate si gata ampliful pe lampi. :)

Link to comment
Share on other sites

nu neaparat, la un pickup eu am reusit cu schema asta

hdaudio1.jpg

ok, pe atunci habar n-aveam daca e asta sau nu configuratia, dar am zis sa incerc. tin minte ca pin 1 era masa, 4 si 5 mergeau ambele si 2 si 3 parca nu mergeau, ca in schema (mai putin faza cu 2 si 3)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

ar fi o treaba sa bag basul in el. am sa incerc sa aflu care pin pacane cand il ating, dar sigur n-o sa curenteze?

difuzoarele ar fi o problema. daca va functiona se va auzi ca un cur, cred, pt ca-s mici difuzoarele. dar in fine, voi incerca

 

merci ntt :)

 

multumesc Susceptor!

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

nu neaparat, la un pickup eu am reusit cu schema asta

hdaudio1.jpg

ok, pe atunci habar n-aveam daca e asta sau nu configuratia, dar am zis sa incerc. tin minte ca pin 1 era masa, 4 si 5 mergeau ambele si 2 si 3 parca nu mergeau, ca in schema (mai putin faza cu 2 si 3)

aia e mufa XLR. Din ce pare in poze acolo e mufa DIN

http://en.wikipedia.org/wiki/DIN_connector

 

e o schema de conectare in linkul de mai sus. e posibil ca aia sa fie.

 

A mai zis cineva mai sus de dl Oliver Vegh. Daca esti din Cluj ti-e chiar la indemana sa apelezi ...

 

Uite aici un topic ce sa te lumineze:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=6...amp;#entry70416

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Este din sigur din aia am si eu. Sunt cabluri speciale deja facute - DIN la un capat- jack mic stereo la celalalt pentru intrare line in in calc ( asta daca ai intrare aux la radio - am avut unul nemtesc de prin 62 care avea aux :)) se aude de rupe dar se strica repede si iremediabil )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.