www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Repar O Chitara Si Nu Stiu Cum


MichiBass
 Share

Recommended Posts

Dragi RGCisti

 

Am primit o chitara veche de la o vecina, era uitata prin pod...

Cred ca este vorba de o chitara clasica in scala 3/4 sau 1/2 (nu e 4/4 sigur, dar nu stiu daca e 3/4 sau 1/2). Cu toate ca e clasica, are corzi de otel/bronz. Nu stiu ce firma este, nu scrie absolut nimic pe ea, nu are eticheta in cutia de rezonanta, are doar o semnatura cu stiloul cred, care cred ca apartine mai degraba fostului proprietar...

Spre surprinderea mea, chitara este intr-o stare foarte buna, gatul este drept, tastele sunt la locul lor si sunt uzate foarte putin, are doar o mare buba (va urma). In rest e doar murdara (am curatat-o intre timp) si are cateva lovituri... Ce-mi place la ea este ca are foarte multe fisuri mici in lac, pe tot corpul, asa cum este la chitarile vintage, I like that. Cum am primit-o, am demontat cheile si le-am curatat bine de rugina (in unele locuri sarise cromul), le-am facut baie in ulei si le-am pus la loc, lipsea doar un surub, dar am gasit deja unul potrivit. Cea mai mare problema a chitarii este bridge-ul :) -> vezi poza

In primul rand nu stiu daca este cel original, pentru ca pe corp mai este o urma de bridge mai lung decat cel actual (in poza nu se vede, dar sub inimioarele alea minunate este lemn nelacuit). Bridge-ul cred ca s-a dezlipit, si a fost prins in 4 holzsuruburi (destul de taraneste...), (2 se vad, 2 sunt sub inimioarele de pe bridge...) Pe langa ca bridge-ul nu este stabil, este si plin de aracet uscat sub el (de la o incercare de lipire probabil). Ideea este ca bridge-ul atinge corpul in doar cateva puncte, si acelea sunt aracet...

Toate bune si frumoase, numai ca la prima mea incercare de acordare, dupa ce am acordat E si A, la D, in timp ce strangeam coarda, bridge-ul a inceput sa faca zgomote ciudate, si s-a deplasat in fata (sus, a dat sa iese). Am observat ca holzsuruburile nu-si faceau treaba, si daca acordam toate corzile, iesea bridge-ul afara cu totul...Deci am renuntat.

 

Ceea ce incerc eu sa fac acum este sa repar bridge-ul, si de asta apelez la voi. Am sa va scriu la ce variante m-am gandit eu, si am sa va rog sa-mi sugerati si voi ceva...

 

In primul rand ma gandeam sa slefuiesc frumos dedesubtul bridge-ului, e plin de aracet acolo... Dar trebuie sa slefuiesc si corpul, unde, btw, e o "groapa", adica urma de la bridge este sub nivelul lacului, destul de adanc, si ma gandeam ca daca slefuiesc partea aia va trebuie sa slefuiesc toata fata chitarii (sa fac asa?). Ca si un mic detaliu as vrea sa amintesc ca chitara falseaza (cand apas flajeolet 12 si tasta, tasta 12 este mai sus cu aprox jumatate de semiton, destul de mult). Asta e din cauza ca bridge-ul este prea sus? Daca da, ar fi bine, ca oricum vreau sa slefuiesc aracet, si bridge-ul va sta mai jos. Asta e prima dilema.

Apoi, presupunand ca problema de sus s-a rezolvat. Cum sa lipesc bridge-ul de corp? Cu lipici? Sau sa-l fixez cu suruburi (saibe mari in interior si exterior = nu va arata bine, dar va tine). Nu cred ca va tine cu aracet, si lipici special pentru chitari nu am, si cred ca e scump.

Deasemenea v-as ruga sa-mu spuneti cum pot sa calculez exact locul bridge-ului, in functie de inaltimea lui, exista o formula de calcul? Nu vreau sa falseze, ca e pacat, gatul este in stare asa de buna...

Daca dau jos lacul de pe tot corpul (ar arata bine, lemnul e frumos, si l-as putea relacui) , va mai fi corpul intact? Sau se va descompune, adica se va desprinde fata? Nu stiu cum este construita o chitara de asta, dar nu am vazut chitari fara lac, si banui ca si lacul tine corpul intact.

Mai sunt niste probleme minore, dar ma descurc eu (un colt de lemn de pe headstock s-a desprins, voi lipi cu picatura, si trebuie sa scot strap pin-ul, e rupt.

Apoi as vrea sa mai intreb, se gasesc de cumparat bridge-uri de astea pentru chitara acustica? N-ar strica unul nou...

 

Va multumesc, si astept raspunsuri, ca vreau sa incep odata sa o repar, ca e tare faina :)

Am sa-i pun corzi de chitara clasica si am sa invat sa cant la ea (eu cant la bass).

 

Michi

 

JohnDoe1-1.jpg

JohnDoe2.jpg

JohnDoe3.jpg

JohnDoe4.jpg

JohnDoe5.jpg

JohnDoe6.jpg

JohnDoe7.jpg

JohnDoe8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pe astfel de chitare bridge-ul nu este in niciun fel lipit de corp, nici cu adezive, nici cu lipici, pur si simplu sub actiunea corzilor el sta presat. Nu stiu daca e o regula, dar eu asa am vazut pe mai multe chitare. Probabil pentru ca daca schimbi grosimea corzilor, sa poti schimba si intonatia, altfel nu-mi explic.

Nu stiu daca este Reghin chitara, am o prietena care are o chitara foarte asemanatoare la aspect cu o astfel de chitara, din anii `70-`80, nu imi aduc aminte marca exact, parca Excelsior (?). Chitara respectiva are sunetul foarte dulce, griful ingust, are de mult pe ea corzi de metal fara sa faca probleme, in fine, as zice ca e cu o clasa peste Reghin (nu c-as avea ceva cu Reghinurile).

Cat despre bridge, eu banuiesc ca cel original a fost pierdut si inlocuit cu altul, asa se explica urmele de pe corp de la un bridge mai mare. Iar acesta nou a fost pus prost, de aia nu e bine intonata chitara (in nici un caz nu se monteaza puntile pe chitara cu holtzsuruburi). Asa ca incearca s-o scoti si sa modifici pozitia puntii, poate in locul unde trebuie ea sa stea pentru a fi intonata corect nu sunt denivelari/aracet. Si daca ai noroc, las-o asa, fara adeziv sau alte sisteme de prindere.

Nu cred ca e cazul sa slefuiesti tot corpul chitarei, e o operatie anevoioasa si nu stiu daca vei rezolva ceva. Intai scoate corzile de pe ea si pune corzi noi (parca tot de clasica ar fi cele mai bune) si vezi daca mai falseaza. Daca nu falseaza si nu mai exercita o presiune atat de mare asupra bridge-ului incat sa-l deplaseze, atunci e foarte bine si ai rezolvat.

Ar mai fi o alta varianta. Bridge-uri de chitara rece se gasesc, banuiesc, si nu cred ca sunt scumpe. Ce ti-ar rezolva total problema ar fi un tune-o-matic archtop, ca la chitarile jazz. E un tune-o-matic montat pe o bucata de lemn, si ridicarea/coborarea puntii se face insuruband in lemnul de la baza puntii.

Eu am cumparat asa ceva pentru o chitara electrica fara punte. Nu am vrut tune-o-matic normal pentru ca nu mi-a suras ideea de a da gauri in ea. Mult succes!

Later edit : de la inovatia fostului proprietar, si anume hotzsuruburile, vad ca au aparut niste crapaturi urate sub punte. Asta nu-i bine deloc.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

bridgeul ala nu sta acolo sub tensiunea corzilor :) , ar trebui sa fie lipit...fara suruburi criminale... :)

 

k sa setezi intonatia mai slefuiesti piesa aia alba de plastic k sa stea mai jos corzile la bridge. vezi cum repari stricaciunile produse de suruburile alea idioate...si incearca sa indrepti neregularitatile de pe spatele bridge-ului...poate ai noroc si in chitara nu tre sa intri cu nici o scula..ar fi pacat..k dc nu faci ceva bine strici corpul...

Edited by alexyz
Link to comment
Share on other sites

La cateva chitare acustice pe care le-am vazut bridge-ul statea pur si simplu pe corp, fara sa fie lipit, si cu corzile intinse nu se misca deloc.

Sincer, nu stiu daca merita efortul sa investesti bani si munca in chitara aia, mai ales dupa performanta desteptului cu holtzsuruburile.

Link to comment
Share on other sites

La cateva chitare acustice pe care le-am vazut bridge-ul statea pur si simplu pe corp, fara sa fie lipit, si cu corzile intinse nu se misca deloc.

 

Prin ce fortza Dumnezeiasca? Confunzi cu genul acela de brige cu tailpiece sau cum i-o zice din metal kre se prinde cam pe unde vine strap-buttonul..

Link to comment
Share on other sites

Mea culpa. Nu am observat ca n-are tailpiece. Excelsiorul amicei mele (daca asta e marca) si chitara electrica la care am pus tune-o-matic archtop au asa ceva, stopbar unde se pun capetele corzilor, iar puntea doar le ridica.

Cam greu de reconditionat chitara colegului, doar cu un stopbar pus la cui sau cu puntea aia veche data jos si montata alta, mai in spate sau mai in fata fata de "originala", prin lacuire nu cred ca se rezolva ceva.

La ceva in genul pozei din atasament ma refeream si nu stiu de ce am avut impresia ca asa e chitara din topic, imi cer scuze.

post-357-1186145696_thumb.jpg

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

E 3/4 sigur.... am avut si eu

Ce are omul aici, este o frumoasa chitara Reghin, de 433 lei. Daca ai trait in anii aia, you know what I'm talking about. Chitara (modelul) nu avea un nume, asa ca ziceai de exemplu: mi-am luat chitara de 433, etc. Era asa mai de "entry level". Urmatoarea era un pic mai dezghetata, undeva pe la 600+ lei, era jumbo -modelul asta deja avea si nume, Amarillo (lol). Chitarele nu erau de loc nasoale, iar la noroc puteai prinde chiar una de-a dreptul "cintabila".

Pacat ca in cazul asta bridge-ul este varza cu carne :) .

Daca erai in Bucuresti, iti puteam recomanda un lutier de nadejde (desi ai fi platit mai mult decit valoarea chitarei, haha).

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

daca te hotarasti sa nu o faci, poti sa imi dai mie cheitzele? am o hora clasica din 1970 in stare aproape perfecta..fara cheitze...

Link to comment
Share on other sites

@ Soulmaster - Mersi, notat :)

@ ambrozie - In primul rand mersi de raspunsul larg. Intr-al doilea rand cred ca am uitat sa precizez un detaliu cu bridge-ul. Bridge-ul este o bucata de lemn care era lipita pe corp. Corzile trec DOAR prin bridge, nu si prin corp. Eu inteleg ce vrei tu sa spui, asa este si la chitara sorei mele, insa aici daca bridge-ul nu este prins cumva de corp se deplaseaza pur si simplu, il poti sufla de la loc :) Deci tot trebuie sa-l prind cumva. Da, Tune-o-Matic ar merge, dar 1. este scump? 2. Tot trebuie ancorate corzile undeva...

Si, DA, holzsuruburile au fost o idee proasta, dar ce sa zic, nu eu am facut...

@ Kirk - De bass ma tin oricum in continuare, don't worry :) insa asta am vrut sa fie asa ca un secondary instrument, pe care sa mai cant cate ceva, poate si inregistrez ceva... Si am intrat pe forum ca sa o repar :(

In legatura cu pierdutul timpului, mai bine incerc s-o repar decat s-o las sa stea in pod...

@ alexyz - Da, ar fi pacat sa stric corpul, si gatul este intr-o stare foarte buna... Dar daca vreau s-o folosesc tot trebuie sa prind cumva bridge-ul de corp...

@ guitarhead - Astept un PM cu datele lutierului, l-as intreba cum ar rezolva el problema.

@ SIC - Ma gandesc...

@ Anghelescu - Daca o dau, o dau toata...

 

 

Insa mi-ati dat o idee mai buna cu tailpiece-ul si cu un bridge "mobil", asa am la chitara mea mini (vezi postul " My new mini guitar " )

Va pun o poza cu bridge-ul desprins, ca sa vedeti care e treaba sub el... Observati ca este o mica "groapa" de la nivelul lacului sub bridge, arata ca si cum s-ar fi smuls bridge-ul initial cu tot cu lemn :|

 

Mersi.

 

BrokenJohnDoe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gandeste-te la faza asta : daca te chinui sa pui din nou puntea, in ce pozitie o pui? ca din cate imi amintesc, era prost intonata chitara. Dupa ce m-am holbat si eu mai atent peste poze si am vazut ca nu are tailpiece (si nu stiu ce-a fost in capul meu, nu-s chiar asa de n00b, dar nu stiu de ce am vazut un tailpiece pe-acolo, omuleti mici si verzi) si din ce au spus colegii de forum, chitara n-are cine stie ce valoare, si daca tot vrei neaparat s-o faci, fa-o cantabila. Am sa incerc sa nu mai scriu un post kilometric, asa ca ma rezum la :

1. daca vrei punte normala (cum a avut ea din fabricatie) va fi vreu de pus, probabil prin aceeasi pozitie ar trebui sa fie fata de cum era, dar a ramas scobitura aia si va fi greu de lipit incat sa stea fixa si sa mai fie si in pozitia corecta pentru octava la tasta 12.

2. te admir pentru incercarile tale de a reconditiona instrumente vechi, mai ales ca ai in dotare si un bass bun, deci e clar ca o faci din placere. Am urmarit si topicul tau cu "mini-chitara". Sincer, daca as fi in locul tau, decat sa stau cu doua chitare de decor in vitrina, as incerca sa fac una din ele, pe cea mai buna dintre ele, si pe cealalta s-o pastrez de decor. Adica as lua tailpiece-ul de la cea mica, eventual si puntea ei, si le-as monta pe chitara "mare" :) (nu, nu am un fix cu tailpiece-ul, nu am descoperit cu madrie si mirare o noua notiune chitaristica, dar cam asta e singura varianta pe care o vad pentru restaurare... si in plus degeaba sta pe chitara mai micuta). Daca tailpiece-ul si puntea de la chitara cea mica sunt mai inguste, n-ar fi o problema foarte mare, numai sa nu fie diferenta mare de dimensiune.

Nah, multa bafta, acum daca tot doresti s-o faci, fa-o ca lumea. Stiu cum e cand te apuci sa repari ceva, eu am bagat 200 de lei intr-o chitara electrica veche, si poate e prea mult, dar sentimentul e frumos cand reusesti sa repari o "epava" si suna si bine.

Edited by ambrozie
Link to comment
Share on other sites

Fii atent cum se face:

 

- in primul rand slefuieste orice urma de aracet de pe corp si de pe bridge dar cu rabdare ca sa nu mai dai jos si din materialul lemnos

- dupa aceea (daca bridge-ul nu este crapat) il faci perfect plan (pe talpa)

- trasezi cu un marker subtire pozitia bridge-ului pe corp (atentie la intonatie care depinde nu de inaltimea bridge-ului ci de pozitia sa - mai in fata sau mai in spate)

- acum vine partea grea - gasesti cu imprumut (ca n-are rost sa cumperi) o freza manuala (sau cu suport si mai bine) de genul celor de la Practiker, si slefuiesti locul pana la planeitate absoluta (o sa iei ceva din "carnea" top-ului corpului, dar incearca sa iei cat mai putin), la final, cu rabdare finisezi cu hartie abraziva

- lipesti in pozitie (inca odata atentie la intonatie) cu clei de oase (se cumpara ca un praf la punga si se face pe aragaz - miroase foarte urat!), iti mai trebuie si cateva (4-5) clampe potrivite ca dimensiune cu care sa presezi pana la intarirea cleiului (le pui cu un brat prin gaura si unul pe dinafara astfel incat sa-ti apese bridge-ul pe corp)

 

- iti recomand sa lasi si cele 2 "holzsuruburi" dar pe care sa le inlocuiesti cu suruburi subtiri cu saiba si piulita in interior. Le poti masca cu doua semigauri pentru a avea capul ingropat pe care poti pune 2 capacele de plastic sau lemn.

 

Toata operatiunea necesita un efort si niste unelte care depasesc cu mult valoarea instrumentului dar pentru hobby merita sa incerci.

 

Bafta la lutherie...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Dorian

Am si eu o problema pe care sper s-o rezolv cu ajutorul sfaturilor voastre

Am o chitara acustica pe care o vedeti si la avatar, dar careia, dupa ce am cantat aproape 4 ani la ea, i-au intrat tastele de metal in grif. Asta s-a intamplat numai in partea mi-ului subtire.

Din acest motiv, imi bazaie notele de pe tastele respective.

As putea cumva face ceva s-o repar?

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema pe care sper s-o rezolv cu ajutorul sfaturilor voastre

Am o chitara acustica pe care o vedeti si la avatar, dar careia, dupa ce am cantat aproape 4 ani la ea, i-au intrat tastele de metal in grif. Asta s-a intamplat numai in partea mi-ului subtire.

Din acest motiv, imi bazaie notele de pe tastele respective.

As putea cumva face ceva s-o repar?

 

au intrat in grif sau s-au tocit :) ? poti sa o retastezi (adik o poti duce la lutier sa ti-o retasteze :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest Dorian
au intrat in grif sau s-au tocit :) ? poti sa o retastezi (adik o poti duce la lutier sa ti-o retasteze :) )

 

Nu cred ca s-au tocit

Si oricum sincer nu stiu daca pretul repararii n-ar depasii pretul unei chitare noi.

Si chiar daca nu, asta a mea e Hora Reghin, si are deja patru ani. Nu stiu daca merita.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca s-au tocit

Si oricum sincer nu stiu daca pretul repararii n-ar depasii pretul unei chitare noi.

Si chiar daca nu, asta a mea e Hora Reghin, si are deja patru ani. Nu stiu daca merita.

 

 

retastarea e cred jumatate din cat ar costa o chitara reghin noua...dar depinde doar de tine si de cat tii tu la chitara actuala, cat de bine suna ea(exceptand bazaitul) samd..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mi-am lipit bridge-ul (uraaa)

 

Am cautat clei de oase, si am gasit, dar erau niste granule destul de mari, si m-am speriat si nu am mai cumparat. Pana la urma am fost la Praktiker si am cumparat un super glue de la firma Bison (extra tare) in varianta gel (ma gandeam ca gelul e mai bun decat lichid). Pe cutie scria ca umple si goluri, ceea ce mi-a fost de folos, pentru ca suprafetele nu se potriveau perfect. A costat 7,49 Lei 2g, ma gandeam ca trebuie sa fie bun.

Inainte de asta am masurat si aflat ca chitara avea scala de 24" si astfel am calculat pozitia bridge-ului (dupa un site unde scria ca la chitari clasice se pune bridge-ul la lungimea de scala + 1.2mm - 1.8mm). Mai pot ajusta inaltimea prin pragus (asa cred ca se numeste partea de plastic din bridge). Daca tot falseaza, asta e.

Am lipit apoi bridge-ul, am presat si am lasat la uscat. Intre timp am polishat tastele cu steelwool, dar nu inainte sa maschez fretboardul cu banda de izolat.

Dupa o zi am incercat sa vad daca s-a lipit bine, si, intr-adevar nu-l pot deplasa cu mana (cu forta), insa acum trebuie sa astept corzi de clasica, ca nu am. Si nu am vrut sa incerc cu corzi de otel. Apropo, corzile de clasica de la Reghin sunt bune de ceva? Costa 9 Lei la Timisoara, sau mai bine imi comand de pe thomann Pyramid? Sunt 3.50 Eu.

Acum, sa speram ca tine. Daca nu tine, renunt...

 

Ah, va rog sa aveti grija cand lucrati cu super glue, mai ales daca este foarte puternic. Eu nu am purtat protectie nici la ochi nici la gura, si am inhalat putin super glue, si dupa o ora am vomitat. But I'm alive right now.

 

Poze :

 

Bridge-ul lipit

Bridge.jpg

 

Tastele polishate cu steelwool

Frets-1.jpg

 

 

P.S. Va tin la curent daca tine lipiciul :)

Link to comment
Share on other sites

Gruful si tastele arata foarte bine! Bravo omule! Buna treaba si sper sa-ti tina lucratura! Am si eu o orfeus intr-o stare mai putin jalnica decat era a ta, dar nu cred ca o voi repara (e deplasat putin griful, motiv pt care, logic distanta corzi grif e cam mare) ca nu face chitara cat face munca. Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Se foloseste clei de oase pt. un motiv intemeiat, i.e. sa poata fi desfacute lipiturile ulterior daca e nevoie. Si granulele alea se dizolva in apa calda fara probleme. Asta de stiut pe viitor :)

Arata bine, da-i batai. In ultima poza tastele parca au curbura negativa (concavitate), dar presupun ca e distorsionata imaginea din cauza obiectivului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.