www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

X-plod


freelancer
 Share

Recommended Posts

  • 9 months later...
Guest cristi-plod

pentru ca s-a tot zis si scris de vocea lui andrei, am facut o piesa instrumentala. Piesa se cheama "InstruMetal", iar Andrei face chitara ritm. Asta nu inseamna ca el n-o sa mai dea cu vocea in viitor... Piesa am facut-o pentru Sibiu, pentru 13 iunie la Metal Battle Of The bands - Wacken.

Asteptam pareri, timpul e scurt...

InstruMetal.mp3

Link to comment
Share on other sites

Asa cum fac de obicei, o sa incerc sa fiu 100% sincer.

 

Ideea de formatie si faptul ca e formata din copii este admirabilia, dar nu cred ca ar asculta cineva de buna voie vreodata, gen "ia sa bag nist X-Plod", ci mai degraba doar asa de "uau... cool". Solutia este sa introduceti putin "danger", e prea prietenos, prea politically corect, dat prea incet, si nu se impaca foarte bine cu ideea de "rock". Solistul trebuie sa cante mai tare (ca volum) si sa se miste putin, versurile nu ar trebui sa fie despre copii/colegi de clasa (in piesele cantate live), chitarile trebuie date mai tare, tobele... mai tare. Make some noise. E dat prea incet si e cantat prea lent. Nu e fun, e doar cute si in unele momente enervant din cauza vocii noi (desi vocea veche mi s-a parut mai buna cand am ascultat si solistul era mai carismatic).

 

Muzica imi da impresia ca este cantata "pentru parinti". Faceti o intoarcere de 180 de grade, faceti niste piese rebele si o sa placa mult mai mult. Singurul mod in care o sa dobandatiti fani reali este sa faceti un compromis si sa scadeti in ochii altora (parinti, profesori). Dar atunci deja risti sa cazi in probleme clasice ale muzicii rock si sa dai in bautura si droguri, deci trebuie gasit un compromis, trebuie facuta o formatie mai "smart". In orice caz, trebuie versuri mai interesante si muzica data mai tare. E pur si simplu prea generic.

 

Sunt sigur ca lumea ar zice "Wooow fii atent, copii astia la varsta asta au formatie rock :) ", dar daca nu e si buna formatia atunci degeaba, iar formatia ar putea sa fi transformata dintr-un carbune in aur printr-o simpla schimbare de atitudine. Eu sper din tot sufletul ca membrii formatiei citesc ce scrie aici si nu doar un manager care ii protejeaza.

 

Si ascultand piesa pentru Wacken descoperi o alta fata a problemei, melodia este mult mai HEAVY decat celelalte, nici macar nu mai este stilul formatiei. Nu iti schimbi stilul doar ca sa apeleze la diferiti oameni sau ca sa poti sa o canti la un concert anume. Formatia trebuie sa aiba un stil si sa se tina pe drumul ala. Daca formatia nu canta metal, atunci nu te duci la Wacken, te duci la altceva. Altfel pare ceva produs pe banda rulanta. Piesele pe care le-ati cantat live la TV sunt toate pop-rock, dar piesele voastre inregistrate in studio sunt mult mai heavy. Care e stilul vostru?

 

Si inca o chestie, daca piesele sunt facute sa fie ascultate una dupa alta, ar trebui facut tonul de chitara sa fie macar putin asemanator. Productia e prea diferita intre melodii.

 

Desigur, partea cea mai buna este ca toti membrii trupei, cand o sa ajunga pe la 20-21 de ani o sa aiba o gramada de experienta, si sa vezi atunci. :)

 

In rest, good luck, keep on rocking.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone
pentru ca s-a tot zis si scris de vocea lui andrei, am facut o piesa instrumentala. Piesa se cheama "InstruMetal", iar Andrei face chitara ritm. Asta nu inseamna ca el n-o sa mai dea cu vocea in viitor... Piesa am facut-o pentru Sibiu, pentru 13 iunie la Metal Battle Of The bands - Wacken.

Asteptam pareri, timpul e scurt...

 

 

Misto piesulica, dar mai lucrati la ea... ori ii puneti voce, ori piesa de chitara solo, e prea goala.... riff misto, dar care nu spune nimic, daca era o piesa de 1 minut, cu riff-ul si partea de solo, era ok... insa pt 4 minute...

 

@Metabog... mergi prea departe, e vb de o trupa de copii... despre ce ai vrea sa cante? Despre cat de mult muncesc si banii nu-s destui? Despre tarfe cu iarba pe tzate?... serios... exagerezi mult. Cat despre atitudine... or s'o aiba cand va trebui... vocea unui pusti de 12 ani va suna ca vocea unui pusti de 12 ani, si etc.

Link to comment
Share on other sites

Misto piesulica, dar mai lucrati la ea... ori ii puneti voce, ori piesa de chitara solo, e prea goala.... riff misto, dar care nu spune nimic, daca era o piesa de 1 minut, cu riff-ul si partea de solo, era ok... insa pt 4 minute...

 

@Metabog... mergi prea departe, e vb de o trupa de copii... despre ce ai vrea sa cante? Despre cat de mult muncesc si banii nu-s destui? Despre tarfe cu iarba pe tzate?... serios... exagerezi mult. Cat despre atitudine... or s'o aiba cand va trebui... vocea unui pusti de 12 ani va suna ca vocea unui pusti de 12 ani, si etc.

 

Imi pare rau daca am sunat prea aspru, dar ascultand piesele cu gandul clar de a face un review, asta a fost ce am simtit. Pustii chiar au talent, si vocea solistului real e destul de buna pentru varsta lui, dar trebuie facut un pas inainte in originalitate. Imi e clar ca proiectul e foarte serios, care cand ai un proiect serios pe cale sa intre in lumea muzicii, trebuie sa-ti dai seama ca nimeni n-o sa te ierte, trebuie sa fii cu adevarat original si interesant, si nu in ultimu rand ascultabil, ca sa iti gasesti loc in playlist-urile oamenilor. Indiferent daca trupa e formata din copii sau adulti.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.