www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Festival RGC


Guest Alexandru
 Share

Recommended Posts

Guest Alexandru

Daca unii dintre voi isi mai aduc aminte, acum aproape un an am lansat propunerea de a organiza un concert RGC in Bucuresti.Acest lucru nu s-a realizat dar ,ca urmare a acestei propuneri,a aparut pe forum sectiune Live Open Stage si a inceput seria de intalniri RGC (de care sunt foarte mandru desi nu am apucat sa particip)

 

Sub deviza "chitara/muzica nu se invata la tastatura" si impulsionat de cateva posturi aparute in ultima vreme , indraznesc sa ridic iar aceasta problema: Organizam sau nu un concert/festival RGC?

 

Postati cu incredere...dar si cu solutii si/sau argumente pro/contra.

 

Si inca ceva .....sunt convins ca exista aici cel putin o mana de oameni care ar pute contribuii la realizarea acestei idei.

Link to comment
Share on other sites

cred ca am putea face in big mamou ceva de genu asta cu kitari electrice 'n shit... a dat un prieten de al meu concert acolo cu formatia si au beneficiat de consumatie gratis(probabil bere).intrarea ar fi gratis dar ar trebui sa se faca consumatie. ma rog, nujt sigur dak se poate face o kestie dasta avand in vedere ca noi nu suntem o formatie, ci un forum, nujt sigur dak ar merge, oricum , merita de incercat.

Link to comment
Share on other sites

Un "Festival RGC" ... este o idee la care subscriu si eu, ca si la altele ... problema este complicata in mod special din cauza banilor ... cel putin un festival asta presupune in primul rand ... locatie, scena, lumini, scule, promovare ...BANI!

Sub egida "RGC" se poate totusi (cred) organiza un concert intr-unul din cluburile din Bucuresti ... 4-5 trupe cu cate 5 piese sa zicem ... un efort comun in privinta sculelor ... promovare aici pe forum ... intrarea cu plata ca sa se acopere totusi cheltuielile macar de transport ... ceva materiale promotionale si revin cu ideea ... un CD duplicat de exemplu in 20-30 de buc. ... imprimate undeva (in sensul asta am gasit ceva aparent bun la pret - ma refer la poza de pe cd si coperti) .... si poate usor, usor sa se ajunga la un moment dat si la ceva mai "maret". Trupe cred ca sunt destule interesate ... aici pe forum. La capitolul "Firme de organizat spectacole" stam cam prost ce-i drept ... daca ia amploare totusi cu pasi mici chestia asta poate ca se va ajunge si la "Festivalul RGC editia XX" ... nu se stie .. depinde de voi cat de tare sunteti dispusi sa riscati un efort si chiar poate niste bani (pierduti) la inceput ... la urma urmei ne-am cam obisnuit sa pierdem bani, macar scopul sa fie nobil. Astept si eu ca si voi oameni dispusi, sau cu idei in sensul asta ... energie exista bag seama, indreptati-o in sensul cel bun!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest DeathWarden

pai, eu unul cred k s-ar putea organiza, si ar fi foarte bine. Trupe cred k sunt destule, dak nu mai luam si "prieteni" :). michel nu intzeleg ce-i cu cdu. ce vrei sa fie pe el?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cred ca se referea la un CD cu cele mai bune piese postate pe forum, care sa serveasca drept "material de popularizare".

Link to comment
Share on other sites

Guest DeathWarden

pai cele mai bune piese postate pe forum nu cred k sunt inregistrate cu formatia cu tot. cel putin majoritatea, din cate stiu eu.

poate ma insel.

Edited by DeathWarden
Link to comment
Share on other sites

Pai, daca ne strangem toti si punem mana de la mana macar 100.000 de caciula putem inchiria o sonorizare chiar buna.Eventual ne strangem cateva formatii si dam cateva cantece fiecare, si porma eventual niste jam-uri cu mai multi odata... but this is just an idea :)

E o idee, dar un loc ca big mamou sigur nu ne ajunge. Poate viking, dar nu stiu ce parere au oamenii de acolo despre astfel de evenimente

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

mie viking mi se pare mai mic decat mamou... in mamou putem organiza ceva in aer liber in curtea aia... dar asta cand se mai incalzeste... si asa am rezolva si problema spatiului...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu unul as fi de acord sa se puna de-o cheta, sa inchiriem o sala decenta si sa inregistram ceva, prin "decenta" intelegand o sala de repetitie dotata cu tot ce-i trebuie(tobe, amplificare, mixer etc).

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Pentru a face ceva in sensul asta e nevoie de mai mult decat chat. Trebuie sa ne intalnim. Cine alege ce trupe si cate? Superman? Trebuie vazut ce club e dispus la asta! Cum vi se pare Palatul copiilor ca locatie?

Daca vreti sa puneti piesele pe CD le-ati inregistrat la UCMR ADA?

Bine ai venit pe forum danzefirelli ...

Adresa UCMR ADA pe net este http://www.ucmr-ada.ro/ si se gasesc acolo toate informatiile necesare inscrierii compozitiilor voastre. De fapt am mai postat pe forum fisierul autodeclaratie drepturi de autor ... http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1071&st=0

Eu cred ca lucrurile se pot misca in sensul acesta doar daca apare mai multa lume dornica sa cante de aici de pe forum, sau din afara rgc ... si nu oricum ... trupe active care sa poata canta, sa aiba scule si repertoriu ... Din partea RGC, cred, si stiu ca ma repet, trebuie facut ceva material promotional gen tricouri, fluturasi, afise, eventual un CD, mediatizare .. in fine, lucruri care costa niste bani, bani care in acest moment lipsesc ... Nu stiu sigur, dar cred ca in Big Mamou sau Viking sau alte locuri din acestea micute se pot organiza astfel de manifestari pentru inceput ... pentru inchirierea unei sali mai mari .. asa cum spui tu, nu cred ca exista posibilitati acum ... din pacate. Elethan spune bine ca important ar fi sa se stranga cat mai multa lume in sensul asta. Mai este o problema majora care inca se discuta intre admini ... sper sa se rezolve toate pe la urma. Sunt multe de facut si usor, usor incep sa se rezolve unele probleme mai spinoase ... Cosu sau RGC la urma urmei a facut deja un pas mare zilele astea ... fibra optica ... si cred ca mai urmeaza si alte surprize la care, recunosc, nu am nici-un merit ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.