www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme cu siteul


Cosu
 Share

Recommended Posts

Problema este ca eu ies mai nou prin fibernet si accesez foarte greu RGC ... probabil este o problema a firmei la care sunt abonat "NET Millenium" si activeaza in Dr.Taberei. Sper sa se rezolve ... sunt chiar curios daca apar astfel de probleme si cu altii care ies prin fibernet. Reusesc cu greu sa intru pe pagina RGC ... in schimb la Down/Upload ... merge ingrozitor ... :)

Link to comment
Share on other sites

aoloo am descoperit acu niste prb, dar nu stiu daca e de la mine sau nu. nu pot sa umblu la profil, nu pot sa fac nimic de la my controls (options, view topics si asa mai departe) adica imi da o eroare, ca si cum pagina nu ar fi la locul ei.

este de la mine? si inca o treaba: acu nu pot sa ma deloghez , pur si simplu imi zice ca n-am voie wtfff?

Edited by Stefan
Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Nu mai gasesc EDIT la la putinele :) mele posturi si asta cred ca se intampla dupa ce apar mai multe REPLY-uri la TOPIC-ul in care postez

Edited by drackush
Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Butonul edit se dezactiveaza la 60 de minute dupa postare.

 

sugestie: Poate ca butonul EDIT ar trebuie sa se dezactiveze dupa ceva mai mult timp... zic eu macar o saptamana... Eu de ex nush daca gasesc cuvintele potrivite pentru un post in mai putin de 60 minute :)

Link to comment
Share on other sites

propunerea mea era sa dureze 20 sau mai putin de min...

Glass prietene ... daca ai fi in locul meu nu te-ai mai plange ... mai bine dati-mi si mie o solutie la problema asta a mea ... se pare ca RDS (cu toate ca de rdsnet.com ma leg foarte repede) a taiat sau restrictionat (peering) cu alte retele ... daca dau tracert catre alte adrese (de ex. google sau yahoo sau altele) ma duc frumos, imi arata pe unde pleaca pachetul .. tot ... catre rgc.ro apar doua IP-uri si dupa aia stelute (verzi) ... daca stie cineva cum se poate rezolva sau de ce se intampla .. Please Help Me! Eventual pe mess sau PM! THX!

Link to comment
Share on other sites

Problema lui michel nu cred ca tine de isp-ul prin care se conecteaza RGC sau de hardwareul serverului. Tind sa cred ca problema e la el. Pana acum alti utilizatori nu s-au plans de probleme similare.

 

In alta ordine de idei am aflat acum cum sta treaba cu avatarul ce nu se schimba(poate unii dintre voi au intampinat problema asta). Unele browsere sunt mai lenese in a actualiza poza proaspat uploadata. Astfel ramane pe pozitii vechiul avatar. Nu disperati. Dupa cateva refreshuri de pagina va aparea poza noua. Daca nici asa nu se rezolva atunci goliti cacheul browserului si totul va reveni la normal.

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

In alta ordine de idei am aflat acum cum sta treaba cu avatarul ce nu se schimba(poate unii dintre voi au intampinat problema asta). Unele browsere sunt mai lenese in a actualiza poza proaspat uploadata. Astfel ramane pe pozitii vechiul avatar. Nu disperati. Dupa cateva refreshuri de pagina va aparea poza noua. Daca nici asa nu se rezolva atunci goliti cacheul browserului si totul va reveni la normal.

 

asta cu avatarul o poti rezolva repede. uita-te in cod unde se afiseaza imaginea (toate paginile), si apendeaza imaginii un nr aleator, id-ul pozei (daca e tinuta in baza) sau numele fisierului.

 

avatar.jpg sa devina avatar.jpg?a=555 (unde 555 e aleator la fiecare incarcare a paginii)

 

poti face asta din JS sau din php direct, cum preferi.

 

In felul asta fortezi browserul sa nu o cacheuiasca. IE-ul poate sta saptamani fara sa-si dea seama ca avatarul a fost schimbat. Dezavantajul e ca ti-o va lua mereu de pe server.

 

Intrebari etc - PM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@forestierul. problema apare aleator si nu pt toti userii. e spooky rau.Iti multumesc pentru sugestii si o sa incerc sa le pun in practica.

 

Datorita unor mici probleme cu ISP-ul viteza alocata site-ului a fost temporar putin redusa. Sper sa se rezolve curand.

Tot legat de tema asta asteptati-va ca in cam o luna la imbunatatire drastica. Mai multe detalii la timpul cuvenit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hmm asta e legat de counterul de la extrem-dm. s-ar putea sa ai dreptate. ma uit chiar acum si iti zic rezultatul.

 

LATER EDIT:

 

da, ai avut dreptate. am inlocuit codul legat de counterul ala si acum se pare ca e ok. Probabil ca la ultimul update s-a intamplat ceva, altfel nu imi explic de ce a aparut caracterul ala in plus. N-am observat chestia asta pana acum caci sunt utilizator inrait de firefox si nimeni alticineva nu a semnalat-o.

Gix iti multumesc mult!

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io mi-am pus la avatar un gif cu mai multe secventze... de ce se vede doar prima si nu se deruleaza cum ar trebui in mod normal???

Link to comment
Share on other sites

Postez asta de 2 ori :

 

 

limita e undeva sub 20mb si cred ca e exagerat de mult avand in vedere ca e doar un forum si nu serviciu de file hosting.

Pentru atasamente de pana al 50mb exista http://www.filehost.ro sau fratii sai din sua/germania.

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

io mi-am pus la avatar un gif cu mai multe secventze... de ce se vede doar prima si nu se deruleaza cum ar trebui in mod normal???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.