www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme cu siteul


Cosu
 Share

Recommended Posts

cosu, nu am cunostinte in domeniul designului, sau ergonomiei aplicate la interfete grafice, pt a-ti putea indica exact ce nu e bine, dar nu e bine. Functionalitatea mi se pare diluata, ma misc mai greu prin site, nu ma prind unde sint anumite chestii, au aparut functii de filtrare a continutului care mi se par complet inutile (in locul unui search care nu mai functioneaza corect de vreo 2 ani). Toate astea sint semne de involutie, pentru mine. Nu am energie si chef sa conving pe nimeni de asta, in plus am eu o teorie ca ca oamenii nu au o limita inferioara de adaptabilitate, se vor adapta intotdeauna la ceva, chiar daca e mult mai prost decit ce a fost inainte. Asa ca nu ma astept sa fie prea multi nemultumiti. Pentru mine e subiect inchis, faceti exact cum credeti (sperind ca aveti totusi niste motive serioase pentru aceasta modificare), si sint f constient ca pina la urma e optiunea mea sa folosesc sau nu in continuare forumul in aceasta noua forma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma misc mai greu prin site, nu ma prind unde sint anumite chestii

Obișnuința e o unealtă foarte importantă în design, cred c-am mai subliniat acest lucru cu alte ocazii, probabil chiar în acest thread. Orice schimbare pretinde un risc și e mai bine să se facă treptat, cumulativ, sub mantra "progressive enhancement". Dar nu se poate mereu.

Sunt lucruri ce mă enervează și pe mine la noua interfață, precum faptul că "mark forums read" a fost exilat dintr-o poziție relevantă tocmai în fundul footer-ului, unde n-are nici un sens ergonomic. Asta în mod evident nu era o schimbare necesară sau utilă și mai sunt exemple. Dar sunt și schimbări utile care necesită doar o perioadă de acomodare.

 

sperind ca aveti totusi niste motive serioase pentru aceasta modificare

Probabil cu asta ar fi trebuit să înceapă toată povestea. Pesemne a fost un update la IPB și unele din personalizările și facilitățile anterioare nu au fost încă implementate. O consecință firească a sistemului de extensii și hack-uri. Aveți răbdare.

Link to comment
Share on other sites

Obișnuința e o unealtă foarte importantă [ ... ] Aveți răbdare.

 

+1

 

( am vrut sa dau Like, dar "You have reached your quota of positive votes for the day ", deşi sunt de-abia la cafea, deci n-am apucat să mai dau... S-a micşorat limita la...zero ?...sau e pe 24 de ore socoteala ? )

 

Poate în viitor, dacă tehnologia permite, îşi poate fiecare personaliza interfaţa, ca pe Youtube aproximativ ( varianta veche, că a nouă încă n-am "prins-o" )...

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Super ! Merci de atentionare :)

Cu plăcere! Mie mi se pare că se mișcă mai bine forumul. În schimb nu am voie să dau bump la niciun anunț timp de 23 de ore, nu înțeleg de ce - am dat din greșeală reply și bump în același timp - imediat ce apăruse butonul de Bump, ca să verific, din cauza asta să fie?

Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

Am observat ca nu mai exista butonul Mark all forums as read" in pagina principala a forumului si ca de acum trebuie sa aplici aceasta actiune pe fiecare categorie in parte, e cam obositor, sunt anumite sectiuni ale forumului care pe mine nu ma intereseaza. Revin ca propunerea de introducere a unui buton la fiecare user "Find al started threads" sau ceva de genul. E foarte complicat de dat bumpuri cand ai multe anunturi de exemplu la Mica Publicitate. la cele mai vechi ajungi destul de greu.

Link to comment
Share on other sites

Stiu despre butonul find content, din pacate la userii cu multe posturi imi da toate thread-urile in care acestia au postat, fie ca sunt ei initiatorii threadului, sau doar au postat.

 

Multumesc pentru raspunsul la prima problema. Poate fio mutat acest buton undeva mai la vedere? E doar o idee de imbunatatire a graficii site-ului

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Stiu despre butonul find content, din pacate la userii cu multe posturi imi da toate thread-urile in care acestia au postat, fie ca sunt ei initiatorii threadului, sau doar au postat.

 

 

Pe latura stângă găseşti "See this member's", de unde dai click pe a doua opţiune "Only topics" şi vei vedea automat doar topicurile deschise de respectivul. Idem pt "Only posts"...

 

Cred că la asta te refereai, nu ?...

 

 

PS : Pun pariu că FiveseveN va posta după mine, da' i-am "suflat-o" de data asta... :P

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Nu s-ar putea implemnta o facilitate pentru imaginile atasate gen Lightbox?

E putin enervant dupa ce deschizi o imagine sa tot dai "back" ca sa ajungi din nou la forum.

Tnx.

 

Lightbox e dezactivat pentru ca cineva s-a plans ca nu ar fi "optim" pentru workflowul lui la fel cum te plangi si tu acum :) . O sa fac un experiment: il activez si vedem cati sar in sus :)

 

@Dudu cu firefox10 pe mac merge ok. O sa testez si cu 9 sa vad care e treaba. Sigur nu e de la vreun javascript blocker ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lightbox e dezactivat pentru ca cineva s-a plans ca nu ar fi "optim" pentru workflowul lui la fel cum te plangi si tu acum :) . O sa fac un experiment: il activez si vedem cati sar in sus :)

Consider util Lightboxul pentru ca imaginile sunt mai simplu de vizionat, cu mentiunea, la al doilea click pe imagine, aceasta sa se deschida in fereastra separata la rezolutie maxima, daca se poate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma enerveaza lightboxu' ala ca-mi deschide pozele direct la rezolutia maxima.

 

Si mie mi se pare anormal ca sa se deschida la rezolutie maxima pozele in lightbox. Cum a spus George M., cea mai buna solutie ar fi ca la al 2-lea click pe imagine sa se deschida poza intr-o noua fereastra la rezolutie maxima. Va dati seama ca e complicat de vizionat o poza la rezolutie foarte mare, timpii de incarcare sunt mari si multi utilizatori se sperie cand se deschide o ditamai dihania de poza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.