www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 73 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

  

29 members have voted

  1. 1. Duel 72 - Votare Si Comentarii

    • _Xecutioner_
      0
    • Neuro
      2
    • Metabog
      0
    • karpi
      1
    • SlashGNR
      0
    • vidaest
      1
    • odiseus
      2
    • fenderstrfat
      13
    • john_preston
      0
    • felixanu'
      2
    • bolly
      2
    • Monyo
      2
    • Dan Nicolici
      2
    • dmc
      2


Recommended Posts

Guest Monyo
Placut DMC, Monyo, strfat, si neuro

 

Votat Monyo (ca nu are nici un vot inca).

 

Aloha my friend! :)

Se simte lipsa ta! :)

Sper ca data viitoare tragi si tu ceva peste BT-u'!!! :)

 

N-am cu cine sa votez ...

Edited by Monyo
Link to comment
Share on other sites

Fuck, nu pot vota.

...................... foarte fain ton.

 

ton sau timbru ? asta-i intrebarea

 

a ton sau a nu ton

 

asta cum vine m ? un fel de mishto ? in sensul "nu-i frumoasa da-i batrana "...?

 

 

cand unul se strofoaca in figuri , fraze si rezolvari si tu spui "ce frumoasa chitara" , sau " ce ton frumos" automat urmeaza complectarea "virtuala " , pacat ca nu se si canta ceva .....pacat de ton si de chitara .

 

dupa ce-i analizezi prestatia poti sa faci referire si la "ton" , ales cu gust si bine integrat in BT .

 

Dar sa te referi numai la ton este un fel de jignire !!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca l-am votat "virtual"(prin "virtual" am vrut sa spun ca ii ofer un vot virtual) inseamna ca mi-a placut foarte mult ce a cantat, exact ce ai zis si tu, frazare, etc...

Pe deasupra mi-a mai placut si tonul.

Imi pare rau ca ai inteles gresit(exprimarea lacunara e de vina), sper ca altii nu.

Edited by vidaest
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca l-am votat "virtual"(prin "virtual" am vrut sa spun ca ii ofer un vot virtual) inseamna ca mi-a placut foarte mult ce a cantat, exact ce ai zis si tu, frazare, etc...

Pe deasupra mi-a mai placut si tonul.

Imi pare rau ca ai inteles gresit(exprimarea lacunara e de vina), sper ca altii nu.

 

Nu-i nici o problema doar am vrut sa atrag atentia asupra acestui lucru , s-a nimerit la tine.

Au mai fost cazuri si la duelurile anterioare cu aprecieri ce se rezumau doar la ton.

 

De exemlu nu am gasit referiri niciodata in legatura cu concordanta intre solo si progresia armonica /structura BT-lui , timing-ul , groove-ul . Multe solouri reusite din punct de vedere tehnic nu prea au traba cu BT-ul.

 

Nu este nici o referire in sensul acesta in regulament dar un artist trebuie sa demonstreze ca-si poate diversifica modul de interpretare in functie de BT .

 

Este un exercitiu util si bun , poti sa tragi concluzii ascultand pe ceilalti precum si propria prestatie .

 

Sunt multi care descarca BT-ul dar doar cativa iau parte la aceasta actiune .Celor mai retrasi le dau sfatul sa-si faca curaj si sa incerce si ei ce pot face pe cate un BT , numai asa poti sa mai inveti cate ceva.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i nici o problema doar am vrut sa atrag atentia asupra acestui lucru , s-a nimerit la tine.

Au mai fost cazuri si la duelurile anterioare cu aprecieri ce se rezumau doar la ton.

 

De exemlu nu am gasit referiri niciodata in legatura cu concordanta intre solo si progresia armonica /structura BT-lui , timing-ul , groove-ul . Multe solouri reusite din punct de vedere tehnic nu prea au traba cu BT-ul.

 

Nu este nici o referire in sensul acesta in regulament dar un artist trebuie sa demonstreze ca-si poate diversifica modul de interpretare in functie de BT .

 

Este un exercitiu util si bun , poti sa tragi concluzii ascultand pe ceilalti precum si propria prestatie .

 

Sunt multi care descarca BT-ul dar doar cativa iau parte la aceasta actiune .Celor mai retrasi le dau sfatul sa-si faca curaj si sa incerce si ei ce pot face pe cate un BT , numai asa poti sa mai inveti cate ceva.

 

Pentru un moment, odata cu replica ofensiva, am avut tendinta s-o iau personal, chiar daca, poate nu era asa.Prin post-uri pe mnet se pot pierde multe din ce vrei sa zici.

 

A propos, cred ca majoritatea celor care intra pe forum, fiind instrumentisti, sau in devenire, sau pur si simplu le place muzica, nu au timp uneori sa aprecieze in mod critic.Sau nu o fac in mod foarte constient, analitic, organizat, elaborat, ci se ocupa cu cantatul.Asa ca se rezuma la o remarca de genul "imi place", "nu imi place", "ii fain", etc...la fel si io.

Lucrurile despre care amintesti(progresia armonica /structura BT-lui , timing-ul , groove-ul ), atunci cand asculti, sunt specifice unui ascultator/instrumetist/muzician cu experienta, ori unui profesor, ori unui critic.

Participarea la "actiune" intr-adevar este foarte benefica.

Link to comment
Share on other sites

votat la bolly, desi varianta lui cea buna a nimerit in alta parte. de remarcat pozitiv fenderstrfat (vreun "consacrat" se ascunde sub acest nick anonim? :) ), neuro, dan nicolici si monyo (ai cantat bine, dar nu iti pot ierta ipocrizia din comentariu... e suficient sa nu votezi cu nimeni, nu trebuie neaparat sa arunci asa cuvintele... eu cred ca votul ar trebui dat celui care a putut sa iti placa cel mai mult dintre cei prezenti la duel... dar deh, e libertate...)

numai bine tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Guest Monyo
votat la bolly, desi varianta lui cea buna a nimerit in alta parte. de remarcat pozitiv fenderstrfat (vreun "consacrat" se ascunde sub acest nick anonim? :) ), neuro, dan nicolici si monyo (ai cantat bine, dar nu iti pot ierta ipocrizia din comentariu... e suficient sa nu votezi cu nimeni, nu trebuie neaparat sa arunci asa cuvintele... eu cred ca votul ar trebui dat celui care a putut sa iti placa cel mai mult dintre cei prezenti la duel... dar deh, e libertate...)

numai bine tuturor!

 

Fenderstrfat! - un solo bun - dc ar face parte dintr-o piesa ar fi perfect

Neuro - m-am bucurat cand am vazut postul tau, dar asteptam altceva, oricum foarte interesant numai ca nu era pt gustul meu.

Karpi - foarte dinamic, energic insa nu m-a prins nimic in mod special (stiu ce stii si stiu ca nu pt vot canti cu noi si etc ...)

Bolly - ziceai ca ai tras la prima vedere - ai reusit destul de bine imi placea mai mult dc era o crestere de tensiune sau ceva de genul ...

Dan Nicolici - Satriani (mi-a placut) sper ca te mai participi si alta data!!!

DMC - hmmm - zic sa iei mai moale si lasa chestiile tehince putin la o parte, incearca sa canti cu note mai lungi, cauta teme care poti canta cu voce - parere personala!!!

Felixanu - imi pare rau ca e libertate; dc nu-ti convine sari cu toti prietenii si cine stie ma dau afara adminii de pe forum... si ai scapat sau pot sa zic ati scapat - o idee personala :) - fara gluma - in mod special nici unul nu m-a prins

 

Ca sa dau un vot dau de data asta pt Satriani Nicolici - simplu si placut! :)

 

Pusy :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Gabytz
Placut DMC, Monyo, strfat, si neuro

 

Votat Monyo (ca nu are nici un vot inca).

 

yoooy maaan! wtf??? imi place cel mai mult songu' lui fenderstrfat, dar nu il votez fiindca are deja 9 voturi saracu' de el, si mai bine votez p cineva care n-are nici un vot??? :) common' ppl!!! :)

 

anyway, votat fenderstrfat, felicitari man! BRAVO!!! :)

Edited by Gabytz
Link to comment
Share on other sites

Fenderstrfat! - un solo bun - dc ar face parte dintr-o piesa ar fi perfect

Neuro - m-am bucurat cand am vazut postul tau, dar asteptam altceva, oricum foarte interesant numai ca nu era pt gustul meu.

Karpi - foarte dinamic, energic insa nu m-a prins nimic in mod special (stiu ce stii si stiu ca nu pt vot canti cu noi si etc ...)

Bolly - ziceai ca ai tras la prima vedere - ai reusit destul de bine imi placea mai mult dc era o crestere de tensiune sau ceva de genul ...

Dan Nicolici - Satriani (mi-a placut) sper ca te mai participi si alta data!!!

DMC - hmmm - zic sa iei mai moale si lasa chestiile tehince putin la o parte, incearca sa canti cu note mai lungi, cauta teme care poti canta cu voce - parere personala!!!

Felixanu - imi pare rau ca e libertate; dc nu-ti convine sari cu toti prietenii si cine stie ma dau afara adminii de pe forum... si ai scapat sau pot sa zic ati scapat - o idee personala :) - fara gluma - in mod special nici unul nu m-a prins

 

Ca sa dau un vot dau de data asta pt Satriani Nicolici - simplu si placut! :)

 

Pusy :)

 

@Monyo in mare ai dreptate , singura problema unora este ca ai fura doua trei cioace,lickuri, fitze reusite !

 

Daca cineva a reusit sa cante 10%i cu BT-ul nu prea are de ce sa se dea cu C*** de asfalt .

 

Problema este ca duel de duel nu ascultati nu analizati cea ce se aude de la o posta.Va pierdeti in fitze tehnice ce va depasesc DAR totodata pierdeti si ritmul .

Va taratzi in urma BT-ului ! ce ce este destul de grav , nu simntiti lipsa groove-lui .(?)

De groove nici nu mai poate fi vorba ?

 

Nu se poate , totusi , ca nici macar PRIMUL ton la inceput sa nu aiba timingul bun sau macar corect pe timp !!!

Te mai pierzi pe drum dar macar la accentele principale ale BT-ului sa fi impreuna.( poti sa spui ca restul e interpretare , hehe ).

Atentie la progresia armonica , se canta pe un BT cu o anumita structura armonica ,nu doar pe ritm ( de fapt pe langa).

 

In acest duel singurul care avea groove , pierdut cateodate pe drum dar simtea ca trebuie recladit ,a fost @dmc

 

Daca executi unele lickuri si iese timing mai prost decat la un "tracker-sequencer" sau un drum-machine atuncea te poti incadra la exercitii ( reusite sau mai putin reusite ).

Daca puteti evada din aceste exercitii ( ce se vor demonstrative ) poate puteti sa incepeti sa cantati, pana atuncea ramaneti la nivelul elevului care tot vrea sa arate ca si el "poate" .

Sa stiti ca aprecierea in arta nu se face dupa gradul de dificultate si cantitate , interesazea numai impresia artistica al "produsului" final".

 

In cazul cantatului la chitara "groove"-ul este cel mai important lucru , indiferent de canti doua note sau milioane de note pe secunda .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

Salut Karpi. As vrea oarecum sa te contrazic putin... Ultima fraza mi se pare putin stupida: "In cazul cantatului la chitara "groove"-ul este cel mai important lucru." Deloc. Poate la chitara armonie este cel mai important lucru si si asa doar la unele stiluri. In rest toba si cu bass-ul in principal raspund de groove si cateodata clapa sau chitara. Rareori toate instrumentele (toba,bas,chitara,clapa) creeaza toate odata un groove. In fine. In rest sunt total de acord ca nu milioanele de note pe secunda fac un solo reusit. Absolut. Starea pe care o creeaza solo-ul respectiv conteaza si cum ai spus si tu impresia artistica. Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut Karpi. As vrea oarecum sa te contrazic putin... Ultima fraza mi se pare putin stupida: "In cazul cantatului la chitara "groove"-ul este cel mai important lucru." Deloc. Poate la chitara armonie este cel mai important lucru si si asa doar la unele stiluri. In rest toba si cu bass-ul in principal raspund de groove si cateodata clapa sau chitara. Rareori toate instrumentele (toba,bas,chitara,clapa) creeaza toate odata un groove. In fine. In rest sunt total de acord ca nu milioanele de note pe secunda fac un solo reusit. Absolut. Starea pe care o creeaza solo-ul respectiv conteaza si cum ai spus si tu impresia artistica. Numai bine.

 

"groove"-u ( balansul, avantul )l este al trupei , al "ansamblu"-lui , nimeni nu poate sa aiba groove separat , toti impreuna dau balansul , avantul etc .

Stiu ca faptul ca trebuie sa canti peste un BT sec nu este usor , o trupa buna !!! vine dupa tine te acompaniaza , "masina" nu.

Dar in momentele cand trebuie sa faci backguitar te incadrezi in "ansamblu" in momentul "soloului" trebuie sa cresti sa iei avant sa tragi de trupa dupa tine ,sa canti cu come mai sus ,dupa care sa revii si sa rezolvi totul ca sa te reincadrezi in backing, ba chiar la unele stiluri sa tragi in spate ca sa se evidentieze celalalt solist ( voce sau alt instrument). Cele mai la indemana modele sunt piesele "CREAM" in concert .

 

Acasa trebuie exersat ca pe aceiasi ritm constant , sa poti canta "mai repede" ,incat sa simti ca s-a marit tempoul cea ce este doar o impresie caci toba electronica este constanta .La un solo ce se vrea " furtunos " va fi foarte plat daca "calci" exact pe timp ,ca sa-l faci furtunos trebuie sa fii "o idee" in fatza , si la capat de fraza sa fii perfect pe timing apoi iarasi "fugi" inaintea ritmului raresti .... si tot asa .Practic ai un ritm interior care puluseaza pe groove-ul general.

 

Dar !! prima data sa se cante macar pe ritm si nu dupa caci suna de parca nu cunosti piesa si tot ciulesti urechile sa auzi ce urmeaza ( ca la nunta ).

 

Asa cantam la nunti , prindeam piesa pe parcurs , dar ! a doua oara dupa ce odata a trecut tema si "ritornela" era clar si mergeam cu groove impreuna cu ceilalti.

 

Sa nu crezi ca vrea sa ma dau rotund si tot gasesc nod in papura ,dar lucrurile stau chiar asa .Ritmica este secretul .

Aici la Duel nici nu ar conta prea mult , dar daca iesi in "lume" te lovesti de aceste probleme.

Stiu ca nu toata lumea are simturile la fel , nu toata lumea vrea sa ajunga profesionista , dar ptr uni peste un timp le va pride bine cand a-si amintesc de discutiile de pe forum.

Acesta este si rostul acestor "duele"

 

Nci eu nu am fost altfel la 25 de ani , a-mi spunea Puiu Lazaru sau Zirenner , "vezi ?..e logic , rezolvare armonica , progresii ...ritmica" .Iar noi . tineri .de colo ..."ce ne trebe noua asa ceva noi cantam alta muzica , stim noi " , hehe .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

Bun... o observatie: Tu prin acest post si prin postul anterior te referi la mine. Printr-un discurs la modul general de fapt incerci sa-mi bati mie apropo-uri. Nu este absolut nicio problema. Dar hai sa vorbim direct in cazul asta.

 

Ti se pare ca solo-ul cantat de mine este prost fiindca este pe timp? Fiindca nu trag inaintea ritmului? Imi vine sa rad. :)

Eu zic ca amatorii, incepatorii trag la un procedeu mai greu groove-ul dupa ei fiindca nu stapanesc bine instrumentul. Cel putin cand eram mai la inceput asa faceam eu. La orice chitarist profesionist (Steve Vai, Malmsteen, Gambale, nici nu stiu ce exemple sa mai dau) unele parti aproape ca zici ca sunt cantate MIDI (ca si cum chitara ar fi un track MIDI unde evenimentele sunt quantizate digital astfel incat ele pica EXACT pe timp). In nici un caz nu am simtit macar o fraza cantata inaintea ritmului. Orice puteai spune despre mine si nu ziceam nimic: ca n-am fraza (ceea ce este destul de subiectiv, dar puteai spune), ca nu nimeresc notele, ca ies din gama, ca sunt praf la procedee, dar ca sunt prea ritmic, nush e un pic exagerat. Mai spui acolo ca "la un solo ce se vrea furtunos nu trebuie sa calc pe timpi". La urma urmei de ce crezi ca am vrut sa fiu asa furtunos? :)) Si tu ce vrei sa zici ca milisecunda aia pe care o intarzii eu (crede-ma ca intentionat) inseamna ca nu stiu piesa si ca sunt lautar? :)) Si ce mi-ai propune? Sa intind corzile mai mult decat trebuie ca sa iau avant? Sau sa dezacordez chitara in sus pentru acele come in plus de care ai spus? Prin expresie, prin interpretare, prin feel-ing, prin vibrato, etc prin astea dai interpretare si cum spui tu "avant" unui solo nu prin decalarea fata de tempo... Nu zic ca este gresit asa. Fiecare canta cum vrea si fiecare isi creeaza propriul stil de cantat. Poate mult mai bun decat al altora care sunt foarte ritmici. Este corect. Insa sigur nu poti sa-mi spui ca sunt amator pentru ca am cantat ritmic. Chiar mi se pare ca pe undeva cam cauti nod in papura. No offence... Sal

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.