www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 73 - Votare Si Comentarii


Cosu
 Share

  

29 members have voted

  1. 1. Duel 72 - Votare Si Comentarii

    • _Xecutioner_
      0
    • Neuro
      2
    • Metabog
      0
    • karpi
      1
    • SlashGNR
      0
    • vidaest
      1
    • odiseus
      2
    • fenderstrfat
      13
    • john_preston
      0
    • felixanu'
      2
    • bolly
      2
    • Monyo
      2
    • Dan Nicolici
      2
    • dmc
      2


Recommended Posts

Bun... o observatie: Tu prin acest post si prin postul anterior te referi la mine. Printr-un discurs la modul general de fapt incerci sa-mi bati mie apropo-uri. Nu este absolut nicio problema. Dar hai sa vorbim direct in cazul asta.

 

Ti se pare ca solo-ul cantat de mine este prost fiindca este pe timp? Fiindca nu trag inaintea ritmului? Imi vine sa rad. :)

Eu zic ca amatorii, incepatorii trag la un procedeu mai greu groove-ul dupa ei fiindca nu stapanesc bine instrumentul. Cel putin cand eram mai la inceput asa faceam eu. La orice chitarist profesionist (Steve Vai, Malmsteen, Gambale, nici nu stiu ce exemple sa mai dau) unele parti aproape ca zici ca sunt cantate MIDI (ca si cum chitara ar fi un track MIDI unde evenimentele sunt quantizate digital astfel incat ele pica EXACT pe timp). In nici un caz nu am simtit macar o fraza cantata inaintea ritmului. Orice puteai spune despre mine si nu ziceam nimic: ca n-am fraza (ceea ce este destul de subiectiv, dar puteai spune), ca nu nimeresc notele, ca ies din gama, ca sunt praf la procedee, dar ca sunt prea ritmic, nush e un pic exagerat. Mai spui acolo ca "la un solo ce se vrea furtunos nu trebuie sa calc pe timpi". La urma urmei de ce crezi ca am vrut sa fiu asa furtunos? :)) Si tu ce vrei sa zici ca milisecunda aia pe care o intarzii eu (crede-ma ca intentionat) inseamna ca nu stiu piesa si ca sunt lautar? :)) Si ce mi-ai propune? Sa intind corzile mai mult decat trebuie ca sa iau avant? Sau sa dezacordez chitara in sus pentru acele come in plus de care ai spus? Prin expresie, prin interpretare, prin feel-ing, prin vibrato, etc prin astea dai interpretare si cum spui tu "avant" unui solo nu prin decalarea fata de tempo... Nu zic ca este gresit asa. Fiecare canta cum vrea si fiecare isi creeaza propriul stil de cantat. Poate mult mai bun decat al altora care sunt foarte ritmici. Este corect. Insa sigur nu poti sa-mi spui ca sunt amator pentru ca am cantat ritmic. Chiar mi se pare ca pe undeva cam cauti nod in papura. No offence... Sal

 

Am facut observatia in general , cu improvizatiile in general .

 

Mai apoi o improvizatie nu are nici un efect daca nu-i ancorata intr-o piesa .Daca nu contrasteaza cu ceva nu este nimic interesant.

Cine a-si asculta dupa inregistrare improvizatia si o analizeaza gaseste intotdeauna cate ceva de inbunatatit .

In functie de cu cat esti deasupra sau sub ton se schimba si atmosfera interpretari .Fiecare a-si rezolva aceste lucruri cum vrea.La violonisti e mai usor.La noi chitaristi sa avem grije sa nu fie chitara de la bun inceput sub ton si cum urci mai sus pe grif trebuie sa iei in considerare si corzile uzate ce suna mai jos ,asa ca macar la benduri intiinzi pana la ton cel putin, daca auzi putin deasupra.Daca canti ceva "melow" se poate si sub ton o idee ( suna mai trist).daca te joci cu aceste moduri de interpretare expresivitatea creste mult si nu mai suna plat.

 

Atentie la corzi ! cum canti si se depune mizerie coarda coboara !!Trebuie acordate si curatae chiar in timpul sesiuni .

 

Uni urca pitch-ul in track ( mixer soft ) cu 5-8 % si au rezolvat treaba , dar live te trezesti ca nu mai au aceiasi expresivitate.

Aceste "metode" se exerseaza si cand le simti incepe sa dea roade.

 

Pentru backing este neaparat necesar sa canti "drept" , dar daca tu esti solisul se schimba treaba , tu conduci trupa si interpretezi cum simti ca e mai bine.Backingul trebuie sa mearga drept solistul "zburda" pe acest fond.

Link to comment
Share on other sites

Guest Monyo

Foarte interesanta discutia despre groove!!! :(

Imi pare rau ca : FENDERSTRFAT ai inteles gresit (ca si cum ar fi ceva personal) reply-ul lui Karpi. :)

In rest cred ca foarte clar a scris Karpi ce si cum, cum se pune problema... :)

Recomand tuturor sa citeasca cat mai atent cuvintele lui Karpi!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fenderstrfat

Da karpi. Aici pot spune ca sunt oarecum de acord cu tine. Ma bucur ca am ajuns pana la urma la un "consens" :)

 

Monyo a fost destul de personal acel reply. Acum gata ne-am calmat :)

 

Sal

Link to comment
Share on other sites

Guest Monyo
Da karpi. Aici pot spune ca sunt oarecum de acord cu tine. Ma bucur ca am ajuns pana la urma la un "consens" :)

 

Monyo a fost destul de personal acel reply. Acum gata ne-am calmat :)

 

Sal

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine si felicitari tuturor!

 

Ma bucur nespus de mult cand vad ca oamenii fac "intalniri" muzicale, fie ele si virtuale. Sunt totusi putin trist cand vad ca va criticati intr-un mod nu foarte constructiv. Critica are si ea locul ei binevenit, dar numai daca este constructiva, altfel omul (mai ales daca el este la inceputuri) se descurajaza. Nu uitati ca nu toti am ajuns la acelasi nivel. Poate ca nu vom ajunge niciodata avand in vedere timpul fiecaruia, viteza de progres si nu in ultimul rand talentul. E ca si cum ai incerca sa organizezi un meci de box intre boxeri de categorii diferite si cu experienta diferita. Haideti sa ne ajutam reciproc ca la urma urmei atacurile nu valoreaza nimic, pe cand o bataie pe umar face o mie de vorbe!

 

Si acestea fiind spuse, eu va votez pe toti (virtual - dupa cum am vazut ca se poarta expresia :) )!

Link to comment
Share on other sites

Da , interesanta perceptie ,idei foart eoriginale .

 

asa dar critica constructiva ar insemna sa spunem incontinu ?:

 

extraordinar , fantastic , super , tine-o asa , nemaipomenit , nemaivazut , nemaiauzit , ce rezolvari originale , ce nivel artistic , cata imaginatie ,etc...

 

Idea cea mai stralucita este sa lauzi pe toti in fata (cat mai constructiv ) si sa razi in spatele lor , nu?

Link to comment
Share on other sites

Saluti rgc...am citit discutiile voastre si am simtit k tre sa-mi scriu parerea...ce concluzie am tras eu de-aici...voalat sau pe fatza...fiecare e mai preocupat sa-si etaleze eruditia si cunostintele muzicale decit sa comunice colegial...imi pare rau nu vreau sa jignesc pe nimeni...acum...despre mine...adik cum vad eu probl...sigur...toata lumea are dreptul la info...si...la a progresa...dak ceva nu-mi place...prefer sa nu scriu...poate il descurajez...dak ceva imi place...atunci postez...ala merita intr-adevar aprecierea mea sau a altuia...adica...este intr-adevar bun...nu prea cunosc muzica dar...cit cunosc imi ajunge sa evaluez de la primele note...de altfel din cite am ascultat la duel 74 de ex am fost singurul care a considerat tonica Sol Major si nu m-am lansat in celebrele cvarte ale lui Bach din la minor...dar asta chiar nu e important...haideti sa discutam ca si comunitate de ghitaristi(cu g de la guitar vreau eu si nu cu c)...si nu ca si rivali

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

Saluti rgc...am citit discutiile voastre si am simtit k tre sa-mi scriu parerea...ce concluzie am tras eu de-aici...voalat sau pe fatza...fiecare e mai preocupat sa-si etaleze eruditia si cunostintele muzicale decit sa comunice colegial...imi pare rau nu vreau sa jignesc pe nimeni...acum...despre mine...adik cum vad eu probl...sigur...toata lumea are dreptul la info...si...la a progresa...dak ceva nu-mi place...prefer sa nu scriu...poate il descurajez...dak ceva imi place...atunci postez...ala merita intr-adevar aprecierea mea sau a altuia...adica...este intr-adevar bun...nu prea cunosc muzica dar...cit cunosc imi ajunge sa evaluez de la primele note...de altfel din cite am ascultat la duel 74 de ex am fost singurul care a considerat tonica Sol Major si nu m-am lansat in celebrele cvarte ale lui Bach din la minor...dar asta chiar nu e important...haideti sa discutam ca si comunitate de ghitaristi(cu g de la guitar vreau eu si nu cu c)...si nu ca si rivali

of....iar ma maninca palmele...so ...here goes:subscriu la faza cu postatu ....exceptand critica la modul constructiv...intotdeauna binevenita...parerea mea!sfarsitul postului tau e cam in antiteza cu inceputul...cica nu prea cunosc muzica dar.....am fost singurul care am considerat tonica in sol major...si nu m-am lansat in celebrele cvarte ale lu bach...sigur ca u nu vrei sa etalezi nimic nuh? :)

Link to comment
Share on other sites

of....iar ma maninca palmele...so ...here goes:subscriu la faza cu postatu ....exceptand critica la modul constructiv...intotdeauna binevenita...parerea mea!sfarsitul postului tau e cam in antiteza cu inceputul...cica nu prea cunosc muzica dar.....am fost singurul care am considerat tonica in sol major...si nu m-am lansat in celebrele cvarte ale lu bach...sigur ca u nu vrei sa etalezi nimic nuh? :)

 

ai vazut ca nu cade bine?...nah...eu de-acum nu mai comentez...ar fi bine sa mai rumegi ce-am scris eu acolo poate am zis ceva...pt mincarimi la palme recomand exersat la instrument...de obicei da rezultate bune

Edited by El Mano
Link to comment
Share on other sites

ai vazut ca nu cade bine?...nah...eu de-acum nu mai comentez...ar fi bine sa mai rumegi ce-am scris eu acolo poate am zis ceva...pt mincarimi la palme recomand exersat la instrument...de obicei da rezultate bune

 

:) e vorba de "Menuett"

 

astept comentariile la Duel 74 , nu vreau sa influentez votarea.

 

N-ai plecat ? sau scri de pe afara?

 

Cat despre ce ai scris eu zic ca iau centru sonor E si nu G ...hehe ..fiecare cum vrea ..

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.