www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu Ecranat


DeatH
 Share

Recommended Posts

In cazul in care ai doze foarte sensibile poate se justifica sa folosesti toate trucurile posibile sa le amutesti. Personal cred ca e risipa de timp sa stai sa lipesti atatea cabluri. Toate chitarele vazute de mine cu burta in sus nu aveau cablu ecranat (prin cablu ecranat eu inteleg ca mai are o folie metalica + un fir care se leaga la masa. Doar la doze am vazut asa ceva (seymour duncan sigur ofera asa ceva dar doar pentru humbuckers).

Link to comment
Share on other sites

in cazul dozelor cu impedanta mare zgomotul electromagnetic captat de cabluri poate fi " mare" , de exemplu dozele piezo au impedanta foarte , ca sa functioneze corect avem nevoie si de un preamp cu impedanta mare . Firul cald ce lega doza de intrarea preampului functioneaza ca o antena si capteaza campul electromagnetic ( brum de 50 Hz de la firele de retea , semnale parazitare de la neon, TV, Monitor CRT , etc) Impedanta fiind mare acest semnal captat parazitar nu este atenuat si are valoare "ridicata".

 

In cazul impedantei "mici" aceste semnale captate de fire sunt "mici" , sunt atenuate puternic si nu deranjeaza.

 

Chitara este ecranata si de corpul uman , se reduc semnalele ce ar putea fi captate de fire.

 

Semnalele perturbatoare de valoare mica , fata de semnalul util , nu deranjeaza .( raport semnal/zgomot )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.