www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitaristi Cu Mana Perfecta


Lucidwt200
 Share

Recommended Posts

Mi se pare inutil sa discuti despre perfectiune. Asta exista in cazul masinilor, daca ai pune o chitara pe comanda numerica, atunci da, insa ar fi atat de steril si plat, uniform. De la un anumit nivel nu se poate vorbi de care e mai "tare", toti sunt la fel, altceva conteaza-maniera de interpretare, abordarea, asa zisul feeling etc.

Link to comment
Share on other sites

Salut,care sunt chitaristii care fac cele mai perfecte acorduri,adica tin degetele perfect pe grif ca sa faca respectivul acord? Exista asa chitaristi,sau mai bine spus exista niste standarde de perfectiune pentru degete?

fara suparare, dar este cel mai ABERANT topic pe care l-am citit vreodata pe acest forum! chitaristi care fac cele mai perfecte acorduri! care tin degetele perfect pe grif! standarde de perfectiune pentru degete! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
fara suparare, dar este cel mai ABERANT topic pe care l-am citit vreodata pe acest forum! chitaristi care fac cele mai perfecte acorduri! care tin degetele perfect pe grif! standarde de perfectiune pentru degete! :)

+11111111111111111

Link to comment
Share on other sites

ce ziceti de chitaristi care canta foarte curat (ex. petrucci) vs chitaristi care canta TOT F BINE dar mai murdarel putin .... de ex... stiu io ziceti voi unu, ca sa nu va jignesc idolii :) ? asta mi se pare un topic bun.... si de asemenea poate fi un topic dsepre chitaristi care au poztii "corecte" ale mainii pe griff - prin corect intelegem stilul apropiat de chitara clasica - vs chitaristi care nu tin mana corect aka bluzmani batrani spre exemplu (asta de asemenea nu inseamna ca nu canta bine!!!) ??? eu de ex as fi curios daca e important e sa inveti o anume tehnica "corect", sau daca ok sa go with the flow(cum iti vine tie)?? :)

Link to comment
Share on other sites

ce ziceti de chitaristi care canta foarte curat (ex. petrucci) vs chitaristi care canta TOT F BINE dar mai murdarel putin .... de ex... stiu io ziceti voi unu, ca sa nu va jignesc idolii :) ? asta mi se pare un topic bun.... si de asemenea poate fi un topic dsepre chitaristi care au poztii "corecte" ale mainii pe griff - prin corect intelegem stilul apropiat de chitara clasica- vs chitaristi care nu tin mana corect aka bluzmani batrani spre exemplu (asta de asemenea nu inseamna ca nu canta bine!!!) ??? eu de ex as fi curios daca e important e sa inveti o anume tehnica "corect", sau daca ok sa go with the flow(cum iti vine tie)?? :)

 

 

Da topicul de la inceput putea fi unul interesant dar din pacate tipu' a avut niste exprimari mai nefericite.

O sa-mi dau si io cu parerea fata de pozitia mainii... Intr'adevar in ultima vreme chitaristii folosesc tot mai mult pozitia mainii stangi asemanatoare cu metoda chitarii clasice care dupa parereA mea iti da o viteza mai buna si chiar o acuratete mai buna in multe situatii dar eu nu cred ca poate fi numita drept si cea mai corecta metoda. Ca ai adus vorba de "bluzmani batrani" eu cred ca filling'u ala poate fi transmis mai bine prin metoda aia clasica (adica cu mana "colac" pe grif :) ) bend-urile de ex. pot fi facute cu mai mult control/dinamica prin metoda asta(vezi Brian May; Tony Iommi,Santana,etc. Bine dezavantajul e ca nu ai atata libertate de miscare dar tine si de obisnuinta. Si mai intra in joc si inaltimea la care tii chitara, ca daca stai cu ea pe la nivelul coa....r nu poti sa aplici metoda asta "moderna" (asa-i zic io') Si ca tot ai adus vorba de petrucci : daca te uiti atent la abordarile lui vei observa ca foloseste ambele metode functie de situatie (e haita batrana ala... :( ). Asa ca sa n-o mai lungesc : mie mi se par corecte ambele metode si mai important cred ca ar trebui sa le stapanim pe amandoua!

Chers!

Link to comment
Share on other sites

Daca iei un C major fara buzz inseamna ca esti perfect ? :) Cat despre pozitia mainii stangi... Hendrix, spre exemplu, nu parea deloc deranjat de cantatul cu degetul mare peste grif. Chitara clasica implica o abordare diferita datorita latimii grifului, pozitiei de cantat (din sezut pe scaun, cu griful mai ridicat) etc. Sunt stiluri total diferite. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
La fiecare metoda de chitara gasesti explicatie chiar la inceput cum trebuie sa tzii mana pe chitara si cum trebuie sa pice degetele pe gorzi...bla bla...:)

Saracu' Jeff Healey, fiind orb, n-a putut sa citeasca vreo metoda si din cauza asta canta asa de im-perfect :):)

 

@ciuci: +1!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

mishto raspuns :) daca poti transmite ceva si cu o tehnica mizerabila e foarte tare. Daca nu poti transmite cu o technica mai avansata...ce rost mai are toata technica...Sa nu intelegeti gresit si eu sunt deschis tehnicii de ghitara.

Da asa e Cris da' nu fi bandit (sunt deschis) :) ca mai tehnicile alea le cam ai prin buzunare de ceva vreme... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.