www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poll: Cea Mai Overrated Firma De Chitari Electrice


OntZ
 Share

poll: cea mai overrated firma de chitari electrice  

85 members have voted

  1. 1. cea mai overrated firma de chitari

    • Femder
      20
    • Gibson
      16
    • Jackson
      7
    • Ibanez
      19
    • B.C. Rich
      11
    • PRS
      5
    • RKS
      0
    • Music Man
      3
    • ESP
      2
    • Gretsch
      1
    • Schecter
      1


Recommended Posts

io n-am auzit in viata mea de RKS.da tu sa n-auzi de suhr...si oricum ai uitat de washburn, peavey, dean, yamaha, hamer, fernandes, brian moore...si altele, mult mai cunoscute si mai populare decat rks, gretsch

 

 

damnit chiar am uitat de alea.... :) peavey nu crek puneam ca s-au remarcat mai degraba prin ampuri, dar vroiam sa pun washburn si dean, eh *** :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

PRS desi imi plac foarte mult , dar dcat sa dau 2000 lire pe un PRS mai bine imi iau un LP din 70 care ii da cu mucu . Ibanez in afara de alea de jazz nu-mi inspira nimic , RKS abia au aparut ( pe astea nu am cantat ) si nu stiu ce-i cu ele .

Gibsonurile noi mi se par PREA scumpe , la fel si modelele STUDIO .

 

Pt aia care nu prea stiu cu ce se mananca chitara , ca sa canti pe FENDER tre sa STII sa canti !

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Pai man, nush cat stii daca zici ce rost au 21-21 taste, punte tremolo vintage, single coiluri, alder, swamp ash bla bla bla - pana la urma nu conteaza ce pui in ea, sa spunem intr-o chitara inghesui sduri, dimarzio, mahon, koa, ce vrei, floyd rose original - nu spun ca nu va suna poate bine, dar cert ca nu va suna niciodata ca un fender - fie el tele sau strat. Conteaza tonul chitarii si nu cum se obtine, asadar din acest punct de vedere nu e overrated de loc fender. Dar ca materiale, paintjob, lucratura etc... la vanzarea unei chitari ies cu ceva profit, astfel intr-un fel este mai overrated decat altele. Repet doar din punct de vedere materiale, lucratura/pret nu ca sunet/pret

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
am votat fender pentru ca, din punctul meu de vedere fata de ce imi trebuie la o chitara, are multe lipsuri: n-ar face chitari din mahon nici daca ar fi singurul lemn de pe lume; daca gasesti un humbucker pe ele ii mare minune; nu face decat bolt-on neck, ceea ce la chitari de 3000$ mi se pare, scuzati expresia, NAJPA; nu s-ar atinge nici de floyd-rose, ca ce bun ii tremolo-ul lor (exceptie chitarile EVH), n-ar mai pune doua taste acolo sa fie 24 sa aiba omul mai multe note pe grif, ca 2 bucati de metal costa enorm de mult, etc. etc. etc.

ai inceput sa dai pe afara...vezi-ti de jacksonu tau si gata.....ce ai spus tu acolo este foarte ilogic....o chitara FENDER este o chitara FENDEr daca are 22 de taste, corp din alder (ca sa ii dea twangul de fender...mult apreciat) , tremolo vintage....si in plus, ai pus tu pe mana pe vrun fender de 3000de$ ?.....ca spui chestiile alea? te asigur eu ca un fender de 3000 de E BOLT ON e la fel de ****** ca un jackson neck-thru la acelasi pret ....

Link to comment
Share on other sites

Cred ca Gibson sunt cele mai overrated, nu pot sa inteleg ce tot lauda toata lumea Les Paul-urile sau SG-urile sau whatever. Am incercat o data un SG si am zis "mi-a ajuns" si m-am intors inapoi la fenderu si ibanezul meu. Este doar o chitara, nu e sfantul graal. Doar pentru ca au cantat toate trupele din anii 60 si 70 pe el nu inseamna ca e cine stie ce... e doar o chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
Imi permit sa te corectez putin, deocamdata sunt la munci si nu am timp sa caut prin net ca sa iti dau exemplele concrete dar mai pe seara promit sa revin cu detalii si exemple concrete

 

1) Fender face (sau cel putin a facut, dar din cate stiu inca mai face) chitare in toate cele 3 sisteme mari de asamblare :bolt-on, neck-thru SI set neck.

 

2) Fender face si chitare din mahon

 

3) Exista serii dedicate la fender care vin cu humbuckere gata instalate si chiar multe modele SSS care au routing HSH sub pickguard

 

4) Fender detine marca Floyd Rose in clipa de fata, intr-adevar nush de ce nu au nici o serie oficiala de strat cu Floyd gata instalat. Inainte aveau (ex: modelul Sambora sau modelele HM care au avut si punti Khaler)

 

5) Pentru faza cu tastele chiar nu bag mana in foc dar sunt destul de sigur ca au existat/exista modele cu 22 si 24 de taste. Dar exista un motiv pentru care ei prefera sa mentina traditionalul gat cu 21 de taste si anume: Aceasta permite pozitionarea dozei de neck in dreptul celei de-a 24-a taste, ceea ce permite obtinerea unor proprietati speciale ale sunetului in acea pozitie, acolo avand loc armonica de ordinul 4 (ma rog, nu e exprimarea cea mai fericita, daca nu e clar la ce ma refer am sa incerc sa revin cu detalii)

PS: a nu se intelege ca "tin partea" cuiva, mie imi plac toate :) Pur si simplu ofer niste informartii. Revin mai pe seara cu detalii concrete, acum sunt pe fuga. Daca vrea cineva sa completeze mai devreme cu exemple concrete chestiile scrise de mine e binevenit.

 

Bafta

 

Am promis ca revin cu exemple concrete:

1: Seria Showmaster: set neck

 

2: Uite modele cu mahon si basswood (tei)

 

3: Dupa cum se vede in primul link gasesti fara probleme chitare cu humbucker-e si de la ei

 

4: Uite si model cu Floyd (ce-i drept e discontinued, nu stiu de ce acum chiar nu par sa aiba vreo serie cu floyd la strat-uri

 

 

Legat de faza cu bolt-on la chitare de 3000 de k0k0: sa stii ca sunt chitaristi mari care jura pe bolt-on, spre exemplu James Byrd

 

Vlad

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea toate chitarile de peste 2000 $/E sint overpriced (mai ales daca sint modele de serie, produse mai mult sau mai putin industrial). Si clar cel mai mult Gibson. PRS ofera la banii astia macar ceva inedit, adica o scala alternativa, un sistem de pickup switching original, double cut..

Gibson este o chitara simpla, cu acces greoi la tastele de sus, cu configuratie de doze absolut banala, foarte grea, si cu un sound destul de limitat. La aceasta firma se plateste acum statutul de icon, in nici un caz functionalitatea. Pot sa accept ca modelele vintage isi merita oarecum banii, desi si acolo am dubii.

Fender mi se pare una din firmele de chitari care a reusit sa mentina echilibrul intre functionalitate, pret, si statutul de icon.

Ca si concluzie, as plati peste 2000 pe o chitara care sa sune bine, sa fie comoda, sa imi ofere functionalitate crescuta. Si in mod cert Gibson nu se incadreaza aici.

Link to comment
Share on other sites

Ce topic inutil, in care niste unii vorbesc de chitare la preturi imense, pe care nici macar n-au pus mana. Si ca sa fiu ontopic, am votat BC Rich.

 

 

ce adevarat...e un dobitoc cel care refuza si neaga valoarea unei firme de chitare fara a fi cantat vreodata pe una high end a brandului respectiv.cel mai inrait fan ibanez te aisgur ca va aprecia si respecta intotdeauna un fenderist asta daca este un om cu vederi largi si nu narrow minded.celui care a lansat acest topic ii doresc sa scape de aceste frustrari inutile muncind putin si facand tot posibilul sa isi cumpere un fender scump sa vada ca ii va depasi orice imaginatie...pana atunci astea sunt doar vorbe goale zise la plictiseala si dependenta de forum.

 

fender...clapton...+1000 altii

 

gibson...slash+cine stie cati alti chitaristi f priceputi

 

prs...santana si nu mai e nevoie de altul

 

ibanez...vai..satriani...andy timmons etc..dupa primii doi tb sa ma opresc prea putini sunt chitaristi in comparatie cu ei

esp....metallica rings any bell?enough said...

si btw..pensa suhr e chitara facuta pt mark knopfler...ce frumos e sa comentezi fara sa intelegi ce inseamna sa ai o pasiune pt sunet nu pt ...overrated sau overpriced topics

gretsch....modelul white falcon e o frumusete...o adevarata bijuterie..californication sounds familiar?

music man....cati carcotasi stiu oare ca leo fender a infiintat compania asta?!

concluzie....lasa carcoteala si ...canta.ia-ti o coada de matura si canta la ea..apoi ia-ti un stagg si canta pe ala...apoi squier...apoi...cati ani crezi ca ti trebuie sa ai curajul sa pui mana pe un ibanez model vai??!?!? nu o zic cu rautate..dar hai sa cantam nu sa masuram pretul chitarelor

numai bine

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea toate chitarile de peste 2000 $/E sint overpriced (mai ales daca sint modele de serie, produse mai mult sau mai putin industrial). Si clar cel mai mult Gibson. PRS ofera la banii astia macar ceva inedit, adica o scala alternativa, un sistem de pickup switching original, double cut..

Gibson este o chitara simpla, cu acces greoi la tastele de sus, cu configuratie de doze absolut banala, foarte grea, si cu un sound destul de limitat. La aceasta firma se plateste acum statutul de icon, in nici un caz functionalitatea. Pot sa accept ca modelele vintage isi merita oarecum banii, desi si acolo am dubii.

Fender mi se pare una din firmele de chitari care a reusit sa mentina echilibrul intre functionalitate, pret, si statutul de icon.

Ca si concluzie, as plati peste 2000 pe o chitara care sa sune bine, sa fie comoda, sa imi ofere functionalitate crescuta. Si in mod cert Gibson nu se incadreaza aici.

 

sunt de acord. cu toate acestea, desi e overpriced, nu mi se pare over-rated un gibson.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Dupa parerea mea toate chitarile de peste 2000 $/E sint overpriced (mai ales daca sint modele de serie, produse mai mult sau mai putin industrial). Si clar cel mai mult Gibson. PRS ofera la banii astia macar ceva inedit, adica o scala alternativa, un sistem de pickup switching original, double cut..

Gibson este o chitara simpla, cu acces greoi la tastele de sus, cu configuratie de doze absolut banala, foarte grea, si cu un sound destul de limitat. La aceasta firma se plateste acum statutul de icon, in nici un caz functionalitatea. Pot sa accept ca modelele vintage isi merita oarecum banii, desi si acolo am dubii.

Fender mi se pare una din firmele de chitari care a reusit sa mentina echilibrul intre functionalitate, pret, si statutul de icon.

Ca si concluzie, as plati peste 2000 pe o chitara care sa sune bine, sa fie comoda, sa imi ofere functionalitate crescuta. Si in mod cert Gibson nu se incadreaza aici.

no offence dar in viziunea mea nu esti departe de ontz.....

ai pus mana pe un gibson de 2000...ca sa zici asta...si daca ai pus...si zici asta...atunci...nu pot sa imi dau seama cum ai ajuns sa pui mana pe unu

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Anghelescule, stii zicala aceea cu tacerea si filosoful?

 

Eu unul sunt, in mare, de acord cu Dass la faza asta, cu mentinea ca functionalitatea si comoditatea unei chitare sunt relative, difera de la chitarist la chitarist.

Link to comment
Share on other sites

n-am zis ca tonul fender nu este unic. am zis doar ca sunt destul de overpriced pt ce materiale/features pun in chitari. de ce mi se pare ca topicul asta se transforma intr-o aruncare de pietre catre mine pt ca cred asta? plus, au mai votat si altii... si n-am zis ca jacksonu meu ii cea mai bazata chitara din lume, dimpotriva, si nici n-am pus firmele alea acolo pt ca toate mi se par overrated, ci doar ca sa vad opinia celorlalti. scuze pt deranj :)

Link to comment
Share on other sites

Gibson dupa parerea mea este marca la care pretul reflecta in proportie de 30-40% brand-ul si nu neaparat calitatea. Mai ales la acustice.

 

Votez GIBSON.

 

Si ca sa fiu bine inteles nu spun ca sunt instrumente de duzina cu pret umflat, nici pe departe. Instrumentele sunt de o calitate excelenta, dar traditionalismul si cheltuielile de marketing le fac sa aiba pretul mult peste cel normal. (manopera U.S., lemn "selectionat" grad AAA, ornamente si gold...).

 

Si revenind la Fender, este interesant ca oamenii se straduiesc sa mentina si o gama de pret mediu in care gasesti instrumente de calitate si fara prea multe gadget-uri de suprafata (ma refer strict la brandul Fender si nu la cele subsidiare precum Squire, Jackson, etc...).

 

Pe de alta parte trebuie inteleasa si nisa careia se adreseaza fiecare marca. Exist instrumentisti care nu pun mana din principiu pe o chitara care costa mai putin de 2000$.

Link to comment
Share on other sites

eu am votat cu esp, dataorita modelelor "low end" ltd, deoarece la chitarile sub seria 600 care coste vreo 800 de koko adica prin ro ajung pe la 1000+ ei folosesc Aghatis!!!

 

edit: acuma observ ca si seria 400 are lemne calumea dar mai demult pe saitu lor si astea figurau cu aghatis!!!

Edited by ciuci
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Anghelescule, stii zicala aceea cu tacerea si filosoful?Eu unul sunt, in mare, de acord cu Dass la faza asta, cu mentinea ca functionalitatea si comoditatea unei chitare sunt relative, difera de la chitarist la chitarist.
aia e parerea mea asta e parerea ta......daca tu crezi asta nu e necesar ca toti sa aiba aceeasi parere :)
aia e parerea mea asta e parerea ta......daca tu crezi asta nu e necesar ca toti sa aiba aceeasi parere :)
e diferenta sa pui mana pe un gibson e 2000 de E sa zici ca ea e super ok dar nu poti sa canti tu pe ea ...sau sa pui mana pe un gibson si sa incepi sa critici aiurea doar pentru ca habar nu ai sa canti pe respectiva chitara(in general...nu ma refeream la cineva anume)
Link to comment
Share on other sites

eu am votat cu esp, dataorita modelelor "low end" ltd, deoarece la chitarile sub seria 600 care coste vreo 800 de koko adica prin ro ajung pe la 1000+ ei folosesc Aghatis!!!

 

edit: acuma observ ca si seria 400 are lemne calumea dar mai demult pe saitu lor si astea figurau cu aghatis!!!

ESP e una, LTD e alta. E ca si cand ai vota cu Gibson pentru ca Epiphone LP Special II e naspa.

Agathis e oricum numai de la 250 in jos.

Link to comment
Share on other sites

riff-ule, stai calm, ca si la gibson e la fel...tre' imblanzita, mai abitir ca fenderache...

 

si da, e adevarat, superstraturile gen ibanez, esp...si alte alea, bre, ascultati acilea, ie curve :( fac ce le spui, tot, absolut tot...alea doua (gibson si fender) tre sa le supui...sa mor daca mint :)

 

PS au astia o boala pe fender (care mie nu-mi place :) ) si pe gibson, astia care nu si le permit (si-mi pare rau pentru ei, sincer) cum n-am vazut... nu ma credeti? uitati-va la voturi ;)

 

PPS ba, care-ai votat cu ESP, manca-ti-as ficatu' :)B)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

riff-ule, stai calm, ca si la gibson e la fel...tre' imblanzita, mai abitir ca fenderache...

 

si da, e adevarat, superstraturile gen ibanez, esp...si alte alea, bre, ascultati acilea, ie curve :( fac ce le spui, tot, absolut tot...alea doua (gibson si fender) tre sa le supui...sa mor daca mint :)

 

PS au astia o boala pe fender (care mie nu-mi place :) ) si pe gibson, astia care nu si le permit (si-mi pare rau pentru ei, sincer) cum n-am vazut... nu ma credeti? uitati-va la voturi ;)

 

PPS ba, care-ai votat cu ESP, manca-ti-as ficatu' :)B)

Pai da ma malexe tocmai ca sunt si alte modele destul de grele la grebla...As mai da exemplu (din ce am avut si io ocazia sa probez) SG-u de la gibson si un BC Rich (nu mai stiu ce model) si sunt convis ca ar mai fi si alte exemple...

Link to comment
Share on other sites

@ciuci: eu am dat 850 de coco pe chitara mea si nu as zice ca e chiar low end.

pai am pus low end in ghilimele!!!! pt ca nu mi se par low end!! doar ca "ltd nu e esp" si deaia am scris asa!

 

ESP e una, LTD e alta. E ca si cand ai vota cu Gibson pentru ca Epiphone LP Special II e naspa.

Agathis e oricum numai de la 250 in jos.

mea culpa dar din ce tinusem eu minte inainte si seria 400 era tot cu aghatis! ai vazut ce am scris si la edit! si mi se parea nasol ca cu atatia bani sa iti iei o chitara din aghatis!!

 

PPS ba, care-ai votat cu ESP, manca-ti-as ficatu' :):(

:) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am incercat astazi un Fender Strat la reprezentanta din Bucuresti, si tre sa recunosc, suna foarte fain! Gatul era cam grosut (si bolt-on :)), dar se comporta foarte bine chitara. Ce pot sa spun, poate m-am inselat nitel in privinta cu firma asta; oricum, n-am zis ca nu sunt chitari bune. In orice caz, desi tot nu sunt de-acord cu aparenta obsesie fata de Fender, apreciez mai mult firma si sunetul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Am incercat astazi un Fender Strat la reprezentanta din Bucuresti, si tre sa recunosc, suna foarte fain! Gatul era cam grosut (si bolt-on :)), dar se comporta foarte bine chitara. Ce pot sa spun, poate m-am inselat nitel in privinta cu firma asta; oricum, n-am zis ca nu sunt chitari bune. In orice caz, desi tot nu sunt de-acord cu aparenta obsesie fata de Fender, apreciez mai mult firma si sunetul :)

depinde ce strat.... mexican...american.....ca e diferente de la cer la pamant intre ele.

stratul adevarat e cel american....care costa 1000E iar...unu mexican 400E :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.