www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Rgc Summer Jam La Bucuresti - 27 Iulie 2007


Cosu
 Share

Recommended Posts

Salut!

 

Nota 10 pentru toți cei prezenți, mai ales invitatului nostru special Killahead.

Au fost momente memorabile pe scenã ºi asta a fost de aºteptat. Acolo unde sunt mulți chitariºti, multe ego-uri, toți dau ce au mai bun.

 

În legãturã cu electrocutãrile... welcome to my world. Amplificatorul meu are o problemã despre care am mai vorbit pe forum. Nu am limbajul adecvat sã explic de ce, dar aºa se întâmplã. Ampliful meu ºi PA-urile (majoritatea lor), nu se pupã bine. Se pare cã problema nu se poate remedia ºi nu are legãturã cu împãmântarea. O rezolvare ar fi folosirea wirelessului, sau cazul meu, burete pe microfon.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Nota 10 pentru toți cei prezenți, mai ales invitatului nostru special Killahead.

Au fost momente memorabile pe scenã ºi asta a fost de aºteptat. Acolo unde sunt mulți chitariºti, multe ego-uri, toți dau ce au mai bun.

 

În legãturã cu electrocutãrile... welcome to my world. Amplificatorul meu are o problemã despre care am mai vorbit pe forum. Nu am limbajul adecvat sã explic de ce, dar aºa se întâmplã. Ampliful meu ºi PA-urile (majoritatea lor), nu se pupã bine. Se pare cã problema nu se poate remedia ºi nu are legãturã cu împãmântarea. O rezolvare ar fi folosirea wirelessului, sau cazul meu, burete pe microfon.

 

are statia un filtru pe intrarea de retea unde condensatoare de 5nF/1KV aprox , de la firele de 220 se lega la sasiu.In idea ca sasiul este legat la pamantare .De aici apare acea tensiune , unele statii au un comutator ca sa schimbi faza circuitului de retea trebuie incercat daca nu se rezolva , sau sa intorci stecherul in priza.Cel mai sanatos este sa folosesti prize cu pamantare .De exemlu eu pe PC am aprox 2--30V daca nu pun pamantare.

 

 

 

 

Chitara trebie echipata cu fir de pamantare la bridge si partile metalice de ecranaj pintr-un condensator , nu direct.Valorile nu le mai stiu dar de ex se poate incerca 5-100 nF /220 V alternativ chiar inseriat si cu un rezistor .Se tatoneaza atat ca sa dispara bazaitul de inalte cand pui mana pe corzi..

Sunt scheme pe net , am pus si sici undeva pe site .

asa se reduce mult diferenta de potential intre microfon sau alte statii .Se pot lega si sasiurile statilor impreuna.

 

PAMANTARE neaparat trebuie rezolvata , vad ca cantati foarte mult in acelasi local.Trebuie rezolvata pamantarea.

 

Incercati cu creion de tensiune intotdeauna!!! inainte de a canta pe orice scula.!!!

http://sound.westhost.com/earthing.htm

http://www.guitarnuts.com/technical/electr...afety/index.php

http://www.guitarnuts.com/wiring/stastic/index.php

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Fratilor voi va plangeti de faptul ca va curenta ampu....dar macar se auzea :) ...ampu de bass nu suna deloc...adik cre ca la-ti auzit si voi mai avea umpic si isi dadea duhu''...data viitoare vin cu statia mea si imi iau si wireless ( ca sa pot canta din strada :):) )App . John pacat ca nu am reusit sa cantam dani dar o dam data aviatoare ...oricum frumos batut B):(

Link to comment
Share on other sites

Guest John!

Da poti sa nici nu vii. Aduci ampu si canti de acasa :)

Fratilor voi va plangeti de faptul ca va curenta ampu....dar macar se auzea :) ...ampu de bass nu suna deloc...adik cre ca la-ti auzit si voi mai avea umpic si isi dadea duhu''...data viitoare vin cu statia mea si imi iau si wireless ( ca sa pot canta din strada :(:) )App . John pacat ca nu am reusit sa cantam dani dar o dam data aviatoare ...oricum frumos batut ;)B)
Thnanx :Dpai, pregateste-o, gasim si un chitarist si o cantam data viitoare.
Link to comment
Share on other sites

Fratilor voi va plangeti de faptul ca va curenta ampu....dar macar se auzea :) ...ampu de bass nu suna deloc...adik cre ca la-ti auzit si voi mai avea umpic si isi dadea duhu''...data viitoare vin cu statia mea si imi iau si wireless ( ca sa pot canta din strada :):) )App . John pacat ca nu am reusit sa cantam dani dar o dam data aviatoare ...oricum frumos batut B):(

Cablul era stricat. Altfel ampliful de bas este destul de puternic. O fi murdar ºi nedefinit, dar putere are.

Link to comment
Share on other sites

Guest John!

Haha, imi amintesc si eu first time`ul in big mamou. Am batut la tobe cu sticle de jumate. Mai tii minte Cyfer? :)

Link to comment
Share on other sites

Ampu' de bass a sunat bine... Si mai ales bassistu'.....

 

 

OO Ms Mult ...dar data viitoare va suna si mai bine (adica joi :) conform sitului d-lui Cyfer) ...ce ziceti veniti?...John trebuie sa vina si restu sunt obligati :)

Edited by PUNKMANIA
Link to comment
Share on other sites

Vineri, 27 Iulie va invitam sa participati la RGC Summer Jam Session Bucuresti!

 

Dansul (cantatul), masa (berea) si distractia impreuna cu Cyfer si Killahead vor avea loc incepand cu ora 20:00 in clubul Big Mamou (vis a vis de Tribunal - zona Unirii).

 

Va asteptam pe toti, de sunteti chitaristi, basisti, tobosari, solisti sau spectatori :)

 

A sunat excelent. Bvo. tuturor!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.