www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Radio Pe Lampi - Amp De Chitara?


OntZ
 Share

Recommended Posts

salz! am pe la bunica-mea un radio vechi pe lampi, micut asa, nu animal cum am mai vazut. Dif cam de 4.5', crek-i pe la 2W pe-acolo :)

Are un fel de input pt microfon si nu mai stiu ce pe-acolo. Intrebarea mea este: se poate modifica pt a face din el un amp de chitara pt dormitor, sau este o cauza pierduta?

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
salz! am pe la bunica-mea un radio vechi pe lampi, micut asa, nu animal cum am mai vazut. Dif cam de 4.5', crek-i pe la 2W pe-acolo :)

Are un fel de input pt microfon si nu mai stiu ce pe-acolo. Intrebarea mea este: se poate modifica pt a face din el un amp de chitara pt dormitor, sau este o cauza pierduta?

Se poate. Totus ar fi bine sa dai tipul receptorului ca sa cautam schema. Difuzorul lui nu e de calitate si recomand schimbarea lui. Pina nu vad schema nu pot sa spun mare licru. Vezi ce tub final are EL84 ,ECL82 etc. Practic puterea lui nu depaseste 1.5-3 W(max) la un receptor micut. Cu un difuzor mai de calitate o sa suna destul de fain.

Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
am uitat sa pun linku.

 

 

 

5 watt all tube amp Soldano Slo100 copy

Ce inseamna la tine SLO100 copy /5W(cunosc amlificatorul) ?

Cred ca ai un apli de 5 W (EL 84 s-au alt tub) dar preapul este un copy de Soldano.

Edited by tamasflex
Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
schema de baza e soldano. preampul e teoretic copie, dar cu toate presetarile low/hicut poate suna in multe feluri. partea de putere a fost adaptata cat s-a putut. e un el 34 sau 84 acolo.

Ma gindeam.

Link to comment
Share on other sites

n-am schema, n-am nimic la el, numa radio micut. ma gandeam asa: daca tot are input de mic, adaptez jack la mic, bag chitara cu un booster si poate iasa ceva :)

Sa nu fie ca si la "Radio Popular " autotraf de retea , deci sasiul avea legatura galvanica cu reteaua de 230 V!!! .Poti sa ai faza pe sasiu si este pericol de electrocutare !!!

 

Cu toate ca nu cred ca au pus intrare de pickup la un aparat care prezinta pericol de electrocutare.

 

In principiu , folosesti un preamp ce are semnal line-out pe iesire si e OK.Unele pedale /procesoare au semnal suficient de mare pe iesire ca sa atace aceasta intrare de "pickup".

 

Dar trebuie un difuzor de cel putin 10" cu impedanta ce a avut si diful original .

 

Nu o sa aiba joase prea multe dar ptr chitara este OK.

 

Eu am folosit la inceputuri intrarea de PU la aparatul de radio si la TV cu un preamp cu tranzistoare , pana mi-a facut o statie un prieten.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest tamasflex
n-am schema, n-am nimic la el, numa radio micut. ma gandeam asa: daca tot are input de mic, adaptez jack la mic, bag chitara cu un booster si poate iasa ceva :)

 

Nu trebuie sa ai schema. Vezi ce scrie in spatele aparatului.

Pe pilda: Carmen S616A, asta ajunge ca schema se poate cauta pe internet.

De obicei aparatele sint prevazute cu intrare pe "pickup" care are o sensiilitate in jur de 100 mV in care poti sa pui ghitara.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.