www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

5w Single Ended


panda
 Share

Recommended Posts

Guest Legion

Intamplarea face ca eu sa fiu posesorul unui combo de 5W SE, cu EL-84 si ECC83 (marca Tone).

Difuzorul este un Jensen C10R.

 

Si pot sa spun ca este MULT prea puternic pt zdranganit chitara acasa.

Poate daca i-as fi pus un difuzor mai mic, cine stie...

 

Despre ton, nu am ce zice. Foarte mult gain, ton excelent.

 

Asa ca acuma l-am pus pe Andrei sa imi faca un Firefly (informatii gasiti pe ax84) cu un difuzor Weber de 6 toli.

Sper sa fie mai acceptabil volumul sonor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

poze pun fara nici o problema,numai sa nu va speriati de preturi.vorbim de scule pentru profesionisti si nu de jucarii.sant amplificatoare la care nu se folosesc pedale,procesoare etc.sant amplificatoare cu 2 sau 3 canale de 50 sau 100w.la unele canalele sant mixabile 2 cate 2 si se obtin combinatii de distors cu clean sau crunch cu clean etc.sampler nu pun pt. ca nu este concludent;sant prea multi factori care pot influenta realizarea lui si oricum nu reflecta adevarul.proba de sala cu boxa spune absolut tot.am sa va prezint modelul cel mai complect ca sunet.3 canale mixabile sau unul cate unul.ampul are 2 canale de distors[diferite ca sunet] si un clean.dintr-un pedalier de comanda cu 6 sw-uri se pot comanda cele 3 canale pe rand sau cele 3 combinatii de canale care pot rezulta.deci 6 sunete distincte comandate de un microcontroler si relee.tot ampul este true bypass.bucla de efecte paralela.iesiri 4,8 16 ohm.realizarea canalelor mixabile este in premiera,sau cel putin eu nu cunosc un amp. care sa aiba aceste facilitati.sub el este un amp de 50w cu 2 canale dar cu aceleasi facilitati.

post-663-1185383561_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ampurile acestea suna intr-un mare fel.. le-am testat si suna de de te caci pe tine direct (scuze de expresie dar asta e adevarul).

aceste ampuri sunt folosite de mai multi chitaristi si studiouri profi de la noi..

 

maine o sa trec pe la dansul pt ca mi-a promis ca are o surpriza pt mine. vazand acest post se pare ca am aflat surpriza :)) abia astept sa vad cum suna..

 

 

PS: daca insistati un pic, poate dansul o sa si puna acele sample-uri care mi le-a dat si mie.. suna intr-un fel. asa distors nu am auzit in nici un sample de pe net.. mereu cand caut sa compar un sample de amp compar cu acestea. si mereu astea ies castigatoare :))

Link to comment
Share on other sites

tocmai am venit de la dl Panaitescu si am incercat fratele mai mare al amp-ului din postul asta.. caci din pacate cel cu pricina s-a dat.. eh, asta e viata, chiar eram curios sa-l aud p-ala micu'.

 

asta e un amp de 10 W tot clasa A (acum am inteles care e treaba si cu clasa A) dar acesta avea si reglajele aferente pt ton (bas,medii,inalte). vreau sa spun ca "dracia" asta mica are cel mai bun,curat, rotund si cald ton de clean pe care am cantat vreodata. am avut ocazia mai demult sa-mi bag chitara intr-un twin reverb, o vechiciune care suna foate bine.. tot mai demult am intrat si intr-un AC30 vechi, dar cu lampile duse din pacate, si de curand am avut placerea sa dau cateva note pe un combo fender bassman prafuit si atunci am crezut ca am cel mai bun clean posibil.. eh, azi mi-am dat seama ca asta micu' care inca nici nu avea carcasa facuta le bate lejer p-astea. are acele medii placute si calde si in combinatie cu inaltele stratului meu si cu clopoteii aia de lampa ,suna extraordinar.

 

l-am batut la cap pe dl Panaitescu sa faca cat mai repede niste sample-uri cu sculele astea si mi-a promis ca o sa rezolve problema :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.